Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
7 tipov, ako využiť kávovú usadeninu
Je vám ľúto použitú kávovú usadeninu len tak vyhodiť? Verte, že vám môže skvele poslúžiť v domácnosti aj na záhrade. Inšpirujte sa našimi tipmi, možno vás nadchnú natoľko, že sa stanete ešte väčšími milovníkmi kávy.
Peeling a masáž pokožky
Pokiaľ nemeliete kávu úplne najemno, môžete si vyrobiť domáci peelingový gél. Zmiešajte kávovú usadeninu s kokosovým alebo aromatickým masážnym olejom a nanášajte po malých vrstvách na pokožku. Problematické miesta na vašom tele dôkladne touto zmesou premasírujte. Drobné zrniečka v usadenine zbavia vašu kožu odumretých buniek. Ľahko si môžete vyrobiť aj pleťovú masku. Usadeninu zmiešajte s kvalitným včelím medom a naneste na tvár – vyhnite sa očnému okoliu. Nechajte pár minút pôsobiť a potom zmyte vlažnou vodou. Táto pleťová maska vám veľmi pomôže aj v prípade, ak bojujete s akné. Pokiaľ vás trápi celulitída, zmiešajte usadeninu s olivovým olejom a naneste na pokožku. Nechajte 10 minút pôsobiť a potom osprchujte.
Pohlcovač pachov v chladničke
So zápachom v chladničke bojujú občas snáď všetci. Káva má dezodoračné účinky, a tak všetok pach z chladničky spoľahlivo pohltí. Stačí do chladničky umiestniť mištičku s usušenou kávovou usadeninou a nechať ju pracovať. Podobne bude fungovať aj prekrojený citrón, jablko alebo mištička s trochou ryže. Kávovou usadeninou môžete vydrhnúť aj dosku po tom, čo ste na nej krájali cesnak alebo cibuľu. Po zápachu potom nebude ani stopa.
Čistenie pripálených hrncov a panvíc
Drhnete pripálené hrnce drôtenkou, ale výsledok nie je stále dosť dobrý? Uvarte si v kľude svoju popoludňajšiu kávu, na dno pripáleného hrnca nasypte čerstvý kávový lógr, kávu si v kľude vypite a potom hrniec umyte tak, ako ste zvyknutí. Usadenina spálené hrnce skvele vyčistí a navyše ich nepoškriabe. Využiť ju môžete aj pri odstránení mastnoty z panvíc a kuchynského náčinia. Usadeninu naneste na hubku, pridajte klasické množstvo saponátu a panvice či náčinie umyte. Nepoužívajte však na keramické výrobky.
Obohatenie kompostu
Kávovú usadeninu bohato využijú všetci záhradkári, chatári, milovníci kvetín, ale aj rybári. Usadenina je totiž kyslá, a tak sa chová podobne ako rašelina s bonusovou porciou minerálov. Pokiaľ budete pridávať kávovú usadeninu na kompost, bude sa v ňom dariť predovšetkým dážďovkám. Usadeninu môžete ale pridávať rovno k niektorým rastlinám, napríklad k azalkám, ružiam, hortenziám, ale aj k jahodám, malinám alebo k paradajkám. Pokiaľ pridáte usadeninu rozmiešanú vo vode k hortenziám, zmenia ich kvety farbu na modrú.
Odradí nepozvaných hostí na záhrade
Trápia vás útoky neodbytných slimákov, ktorí ničia všetku úrodu? Stačí okolo záhonov vysypať usušenú kávovú usadeninu a máte po probléme. Slimáci totiž neznášajú silnú kávovú arómu, a tak si útok na vašu zeleninu radšej rozmyslia. Okrem slimákov sa týmto spôsobom zbavíte aj mravcov a tiež mačiek, ktoré si zo záhonov či kvetináčov rady robia záchod. V prípade mačiek je potrebné do kávovej usadeniny pridať ešte pomarančovú kôru.
Odpudzovač bĺch
Či už sú to blchy psie alebo ľudské, zbavíte sa ich opäť kávovou usadeninou. A ako na to? Domáceho maznáčika, ktorému sa do kožuchu infiltrovali blchy, vykúpte a do kožúšku mu votrite trochu kávovej usadeniny. Rovnako ako slimáci ani blchy neznesú kávovú arómu, a tak sa z kožuchu radšej rýchlo vysťahujú. Navyše bude mať zviera krásnu lesklú a vyživenú srsť. A ak budete chcieť aj vy lesklejšiu hrivu, votrite si do vlasov usadeninu pri umývaní. Vlasy potom len opláchnite vodou.
Prírodné farbivo
Veľké množstvo usadeniny môžete prevariť vo vode a odvar potom použite na zafarbenie textílií, najlepšie sa chytá na bavlnu, ľan alebo vlnu. V odvare nechajte textílie farbiť aspoň pol hodiny a potom ich vyplákajte v octovej vode. Farba bude vďaka octu na textile lepšie držať. Odvar môžete použiť aj ako moridlo na drevený nábytok alebo na nafarbenie veľkonočných vajíčok.