Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako vyčistiť žehličku? Vyriešte pripálenú žehliacu plochu aj vodný kameň zvnútra
Dobre udržiavaná žehlička môže mať zásadný vplyv na váš vzťah k žehleniu. Ale buďme realisti, jej čistenie môže byť poriadny oriešok. Zanedbávanie starostlivosti však často vedie k usadzovaniu vodného kameňa a pripálenín, čo ovplyvňuje jej výkonnosť aj stav vášho oblečenia. Nebojte sa, pretože sme pre vás pripravili niekoľko jednoduchých tipov a trikov, ako vyčistiť vašu (nielen parnú alebo keramickú) žehličku a zbaviť sa usadenín všetkého druhu! Ako na to a čo použiť?
6 krokov pri čistení žehličky
- Na čistenie musí mať žehlička izbovú teplotu. Ak ste ju používali, začnite tým, že ju odpojíte a necháte úplne vychladnúť.
- Pripravte roztok rovnakých dielov vody a bieleho octu a zľahka doň namočte čistú handričku.
- Utrite s ním žehliacu plochu a dbajte na to, aby ste sa dostali aj do štrbín alebo okolo otvorov pre paru.
- Pokiaľ sú na žehliacej ploche nejaké odolnejšie usadeniny alebo máte pocit, že je spotrebič zanesený zvnútra, pustite sa do podrobnejšej údržby podľa tipov nižšie.
- Plochu utrite čistou handričkou s teplou vodou a opatrne umyte aj rukoväť s ovládaním. Všetko utrite do sucha.
- Pokiaľ má žehlička funkciu samočistenia, používajte ju, ale vždy dodržujte návod na použitie od výrobcu.
Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa
Odstránenie vodného kameňa zvnútra
Nádržku naplňte roztokom rovnakých dielov bieleho octu a vody. Žehličku zapnite na najvyššiu teplotu a nechajte pár minút naparovať. Potom ju odpojte a nechajte vychladnúť. Následne tekutinu vylejte a všetko utrite suchou mäkkou handričkou. Pomocou vatového tampónu alebo tyčinky namočenej v octe vyčistite otvory pre paru. Nakoniec naplňte nádrž čistou vodou a nechajte žehličku znovu napariť, vychladnúť a potom vodu vylejte, aby sa vypláchli zvyšky octu.
Čo použiť na usadeniny zvonku
- Citrónová šťava: Zmiešajte ju s vodou a použite na zotretie žehliacej plochy a otvorov pre paru. Obsiahnutá kyselina citrónová pomôže odbúrať vodný kameň.
- Jedlá sóda: Z jedlej sódy a vody vytvorte pastu a naneste ju na usadeniny vodného kameňa. Nechajte pár minút pôsobiť a potom vydrhnite mäkkou kefkou alebo hubkou. Následne pastu zmyte handričkou namočenou vo vode.
- Soľ: Zmiešajte ju s octom tak, aby vznikla pasta, a tú naneste na vodný kameň. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom jemne vydrhnite špongiou a umyte vlhkou handričkou.
Ako čistiť spálenú žehliacu plochu (aj keramickú)
Pomocou sódy a vody
Z jedlej sódy a vody pripravte pastu a naneste ju na spálenú žehliacu plochu. Pomocou neabrazívnej špongie alebo handričky rozotrite pastu krúživými pohybmi po pripálenej ploche. Nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. Potom ju zotrite vlhkou handričkou a osušte miesto. Pokiaľ stále vidíte nejaké pripálené miesta, skúste ich pretrieť mäkkou handričkou namočenou v bielom octe a potom starostlivo zmyte.
Ocot a voda na pripáleniny aj hrdzu
Vo fľaši s rozprašovačom si zmiešajte rovnaké diely vody a bieleho octu. Roztok nastriekajte na handričku, položte ju na žehliacu plochu a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Na jemné dočistenie použite neabrazívnu handričku alebo špongiu. Opláchnite vlhkou utierkou a utrite do sucha. Ak sú pripáleniny alebo hrdza odolné, skúste ich odstrániť jemným abrazívnym prostriedkom, napríklad jedlou sódou alebo nano hubkou (Magic Eraser alebo Magic Sponge). Nikdy však nepoužívajte drôtenku, hrubý čistiaci piesok alebo iné silné abrazívne prostriedky, mohli by ste poškriabať žehliacu plochu!
Odporúčame ho zahriať napríklad v mikrovlnke, neriedený vliať do sprejovej fľaše a potom ho nastriekať na mäkkú handričku. S ním potom prechádzajte po žehliacej ploche, kým nie je čistá. Potom dočistite handričkou namočenou v čistej vode a osušte.
Nikdy nestriekajte čistý ocot priamo na žehliacu plochu, pretože jeho kyslosť môže narušiť povrch a z dlhodobého hľadiska spôsobiť hrdzu. Môže tiež zaschnúť a zanechať lepkavé rezíduá.
Tip: Ak je znečistenie skutočne silné a odolné, použite špeciálny prípravok na čistenie žehličiek – napríklad vo forme čistiacej tyčinky. Starostlivo dodržujte pokyny na obale.
9 tipov pre jej dlhý život
Chybami sa človek učí. Vyvarujte sa včas hrdze, pripálenín, vodného kameňa či zbytočnej práce navyše. Poradíme vám, ako na to.
- Záleží už aj na praní. Znížte otáčky, používajte aviváž a pred vešaním bielizeň vždy vytriasajte. Ak má vaša práčka program pre menej pokrčenú bielizeň, použite ho (v závislosti od typu bielizne) a pokrčenie sa zníži aj použitím parného programu.
- Žehlite na žehliacej doske. Nie na stole či inom nevhodnom povrchu.
- Oblečenie roztrieďte podľa teploty žehlenia a materiálu. Majte na pamäti, že žehlička sa rýchlo zahrieva, ale pomaly chladne, preto je dobré postupovať od najnižšej po najvyššiu teplotu.
- Chvíle nepozornosti, žehlička nastavená na vysokú teplotu a máte ohník. Buďte vždy ostražití, nepodceňujte svojho pomocníka a neodchádzajte od neho. Zvlášť keď máte malé deti alebo domácich miláčikov.
- Nečistoty citlivo utierajte špongiami alebo handričkami. Zabudnite na drôtenky!
- Idete s dobou a ocot alebo kuchynská soľ vám nič nehovoria? Zoznámte sa s tavnými tyčinkami na čistenie žehličky a čistiacimi roztokmi.
- Po každom žehlení vylejte zvyšnú vodu z nádržky a vodný kameň sa vám nebude tvoriť.
- Žehličku udržujte pravidelne.
- Myslite na správne skladovanie a ukladajte ju na suché bezprašné miesto.