Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako podomácky vyčistiť koberec? Mokrým aj suchým čistením (jedlou sódou, soľou)
Koberec je dizajnovým kúskom vašej domácnosti. Niekedy sa mu však stane nehoda, ktorej sa jednoducho nevyhnete - káva, víno, domáci miláčik... Aj veľmi špinavé, vlnené a chlpaté koberce sa však dajú vyčistiť. Ako na to a je to možné aj doma? Áno! A dokonca bez chemikálií pomocou niekoľkých babských rád.
Mokré a suché čistenie kobercov - vysoký aj krátky vlas
Mokré pre odolnú špinu
Je to jeden z najúčinnejších spôsobov odstraňovania nečistôt, udupaného prachu a škvŕn. Pomocou vody a špeciálnych prípravkov sa koberec hĺbkovo vyčistí. Nevýhodou tejto metódy je namáčanie vlákien. Tie budú dlho schnúť, čo môže podporiť rast plesní, namočíte si podlahu a navyše to nemusí vyhovovať prírodným vláknam.
Odporúčame vždy postupovať podľa návodu a každý výrobok najprv vyskúšať na malom kúsku textílie, aby ste sa uistili, že ju nepoškodí. Túto metódu možno použiť na chlpaté koberce s dlhým aj na tie s krátkym vlasom.
Ručne
Ručné mokré čistenie je jednoduchšie, pretože potrebujete len čistiaci prostriedok na koberce alebo ocot, vodu a mop, kefu alebo špongiu.
Postup
- Koberec dôkladne povysávajte vysavačom, aby ste odstránili všetky nečistoty a prach. V prípade dlhého vlasu použite nadstavec s dlhšími štetinami a v ideálnom prípade ho aj vyklepte.
- Pripravte čistiaci roztok podľa návodu na obale. Ak používate ocot, zmiešajte ho s vodou v pomere 1:2.
- Naneste ho pomocou mopu alebo špongie, ideálne v smere vlákien a bez drhnutia. Veľmi chlpaté kusy zbytočne nenamáčajte, pretože by sa zle sušili. Ak čistíte penou, nastriekajte ju na vlákna podľa odporúčaní výrobcu.
- Nechajte pôsobiť po dobu odporúčanú výrobcom. Octový roztok by mal pôsobiť približne 30 minút.
- Prípravok odstráňte pomocou čistej vody a handričky, mopu alebo špongie.
- Nechajte koberec uschnúť. Najmä v prípade huňatých kobercov je tento krok veľmi dôležitý, pretože schnú pomalšie a môžu sa v nich tvoriť plesne.
Tip: Malé kusové koberce a kúpeľňové predložky sa niekedy môžu prať v práčke. Skontrolujte etiketu, či to výrobca povoľuje, a prípadne pri akej teplote.
Strojové čistenie tepovačom a vysávačom
Stroj, tepovač alebo vysávač na hĺbkové mokré vysávanie sú účinnejšie ako ručné čistenie, pretože čistiaci prostriedok je vháňaný hlbšie, čím sa odstraňuje viac nečistôt a škvŕn. Okrem príslušného stroja budete potrebovať prípravok na strojové čistenie kobercov a vodu.
Postup
- Koberec dôkladne povysávajte a/alebo vyklepte, aby ste odstránili všetky voľné nečistoty.
- Pripravte čistiaci roztok podľa návodu na obale a naplňte ním vybraný stroj.
- Prístroj zapnite a začnite ním prechádzať po vláknach. Ideálne je postupovať zhora nadol z jednej strany na druhú.
- Ak je to potrebné, vlas ešte raz prebehnite pomocou stroja s čistou vodou.
- Nechajte úplne vyschnúť.
Tip: Na mokrý koberec nestúpajte, kým nie je úplne suchý. Mohli by ste nenávratne poškodiť vlákna.
Kedy je nutné profesionálne čistenie kobercov
Ak je váš koberec silne znečistený alebo sú na ňom veľké a zaschnuté škvrny, odporúča sa dať ho profesionálne vyčistiť. Pomocou špeciálneho vybavenia a metód možno odstrániť aj tie najodolnejšie nečistoty. Tento spôsob môže byť ideálny aj pre špecifické materiály a drahšie kusy, kde je možné čistenie prispôsobiť konkrétnemu typu a vy sa tak vyhnete prípadnému zničeniu pri údržbe vlastnými silami.
Domáce čistenie suchou cestou
Pri odstraňovaní nečistôt rôznymi suchými prostriedkami (práškom, sódou, soľou) je postup v podstate rovnaký. Najprv plochu poriadne povysávajte. Naneste vybraný prostriedok na celý koberec alebo len na škvrnu. V prípade potreby zľahka zapracujte čistiaci prostriedok do vlasu, najlepšie v smere vlákien, ale nedrhnite. Nechajte pôsobiť po dobu odporúčanú výrobcom a potom prášok opäť dôkladne povysávajte.
Soľou alebo jedlou sódou
Soľ aj jedlá sóda sú ideálne na odstraňovanie tekutín, ako je káva, čaj, krv, víno, mastnota, ako aj moč vášho domáceho miláčika. Stačí nasypať vybraný prostriedok na ešte mokrú alebo vlhkú škvrnu a nechať pôsobiť 30 minút až niekoľko hodín. V prípade moču nechajte soľ/sódu pôsobiť pokojne celý deň. Medzitým by sa mala vysať tekutina, ktorú potom spolu so soľou alebo sódou z koberca vysajete.
V prípade odolnejších škvŕn môže pomôcť ich zasypať prípravkom a nechať pôsobiť niekoľko minút. Potom soľ/sódu jemne vmasírujte do nečistôt a nechajte pôsobiť ešte niekoľko minút. Až potom vysajte.
Čistenie vlnených a perzských kobercov
Vlnené koberce sú náchylnejšie na tvorbu škvŕn a na poškodenie vlhkosťou či chemikáliami ako iné druhy. Preto je dobré vykonať preventívne kroky a snažiť sa ich zašpineniu vyhnúť. Tiež je možné vopred vlákna ochrániť vhodným prostriedkom, ktorý tvorbe škvŕn a usadzovaniu nečistôt zabráni.
Ak je potrebné takýto koberec vyčistiť, vždy používajte prípravok na vlnu, ktorý rešpektuje prirodzené zloženie vlákna, nenarušuje jeho prirodzený tukový film a nepoškodí ho, napríklad bielidlom. Vlas však zbytočne nedrhnite, aby ste ho nenarušili a škvrna sa tak nezaniesla hlbšie.
Vyliali ste napríklad víno alebo kávu na koberec? Rýchlo vezmite suchú, čistú handričku a jemným poklepaním z nej vysajete uvoľnenú tekutinu. Potom použite odstraňovač škvŕn z vlny na koberce a postupujte podľa návodu. Môžete vyskúšať aj mydlovú vodu, roztok octu a vody alebo sódu bikarbónu - vždy však najprv vyskúšajte výrobok na malom kúsku a majte na pamäti, že ide o babské rady, ktoré nezaručujú očakávaný výsledok.
Tip: Ak je zašpinenie skutočne silné alebo je koberec cenný, nechajte ho vyčistiť profesionálne. Vopred si však overte, že vybraný odborník má skúsenosti s údržbou týchto špecifických tkanín.
Ako čistiť veľmi špinavý koberec - od psieho moču, výkalov či krvi
- Čerstvé škvrny sa snažte odstrániť ihneď a nenechajte ich zaschnúť. Suchou a čistou handričkou alebo kuchynskou utierkou odsajte tekutiny (napr. moč či krv), odstráňte aj pevného pôvodcu (cestoviny s omáčkou, výkaly). U starších škvŕn skúste identifikovať, čím sú spôsobené.
- Skúste koberec čo najlepšie povysávať a ideálne ho tiež vyklepte vonku.
- Vopred sa pozrite na materiál, z ktorého je vyrobený, a dĺžku vlákien. Tomu prispôsobte vybraný prostriedok aj spôsob čistenia.
- Plochu koberca ošetrite vybraným prípravkom. Na skutočne silnú špinu vo väčších plochách je najlepšie mokré strojové čistenie.
- Na lokálne škvrny spôsobené napríklad krvou, psím močom alebo kávou aplikujte soľ či jedlú sódu. Tie odsajú tekutinu a eliminujú zápach. Pomôže tiež čistič v pene alebo prášok na čistenie kobercov.
- Koberec nechajte kompletne uschnúť a v prípade potreby postup opakujte.
- Vyhnite sa chemikáliám, rozpúšťadlám a bielidlám, ktoré by mohli vlákna nenávratne poškodiť. Tiež sa vyvarujte drhnutiu a ďalšej silnej či neopatrnej manipulácii s vlasom.