Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Tipy, ako sa zbaviť vínnych mušiek v kuchyni aj v iných častiach domova
Vínne mušky v kuchyni sú nepríjemnou príťažou - objavujú sa zdanlivo odnikiaľ a množia sa alarmujúcou rýchlosťou. Ale žiadny strach! Pomocou pár jednoduchých a účinných krokov mušky zo svojej domácnosti vyženiete. V našom článku pre vás máme hneď niekoľko tipov, ako sa zbaviť vínnych mušiek a ako ich napadnutiu domácností predchádzať.
Ako na vínnu mušku prírodnou cestou
Prevencia je tou najlepšou cestou, ako na vínne mušky. Domácnosť udržujte v čistote a bez zvyškov potravín. Zabránite tak množeniu mušiek a kladeniu vajíčok. Posvieťte si najmä na odpadové koše a misy s ovocím. Pokiaľ to ale nezabralo alebo ste skrátka prevenciu podcenili, existuje niekoľko spôsobov, ako vínne mušky doma vyhubiť.
Ako sa zbaviť vínnych mušiek?
- Pasca z octu a prostriedku na riad: Ocot a jar či mydlo zmiešajte a vlejte do malej nádoby. Nádobu prikryte potravinárskou fóliou a tú prepichajte napríklad špáradlom. Pascu umiestnite na miesto, kde sa mušky vyskytujú. Ovocné mušky budú priťahované octom, a akonáhle sa dostanú do nádoby, nebudú môcť uniknúť vďaka fólii a mydlu narúšajúcemu povrchové napätie tekutín.
- Pasca z červeného vína: Do malého pohára nalejte trochu červeného vína a prikryte ju fóliou. Fóliu zľahka prepichajte a čakajte, až sa mušky nachytajú.
- Pasca z prezretého ovocia: Prezreté ovocie (napr. banán, broskyňa, rozpolený citrón) vložte do nádoby a tú prikryte potravinárskou fóliou. Do fólie urobte pár malých dierok a nádobu postavte napríklad na kuchynskú linku.
- Esenciálny olej: Ako prírodné odpudzovače hmyzu je možné použiť esenciálne oleje (citrónová tráva, mäta pieporná, klinčekový olej). Pár kvapiek zvoleného oleja zmiešajte s vodou, vlejte do rozprašovača, premiešajte a odpudzovač nastriekajte okolo napadnutých miest.
- Plácačka na muchy: Nie je to síce najekologickejšia metóda, ale ide o rýchly spôsob, ako zabiť vínne mušky.
Tip: Ocot do pasce na vínne mušky môžete zvoliť kvasný, vínny aj jablkový. Vyrobený roztok potom možno vliať tiež napríklad do domácej pasce z PET fľaše viď obrázok.
Vínne mušky v kuchyni: Ako sa ich zbaviť a ako im predchádzať
Vínne mušky sú v kuchyni častým problémom, a to najmä v letných mesiacoch, kedy je zrelé ovocie vonku v misách či košíkoch. Lahodnej vôni ovocia mušky nemôžu odolať, a tak sa vám nimi môže domov doslova hemžiť. Čo podniknúť, aby ste sa ich zbavili?
- Odstráňte z kuchyne všetko zrelé alebo prezreté ovocie, rovnako ako zvyšky jedla a odpadky, ktoré môžu muchy priťahovať. Stačí odrezaný kúsok alebo kôstka v koši a mušky môžu hodovať.
- Vyčistite všetky rozliate tekutiny alebo lepkavé škvrny na kuchynskej linke aj podlahe, ktoré ich môžu priťahovať. Vínne mušky si nepochutnávajú len na kúskoch ovocia, stačí im jeho šťava alebo zvyšok červeného vína v pohári od večere.
- Prikryte alebo utesnite všetky potraviny, ktoré nemožno skladovať v chlade. Nemusí ísť len o ovocie, pred muškami chráňte všetko, čo nie je v chladničke. Jedlo upracte do dóz na potraviny.
- Pravidelne vynášajte a čistite odpadkový kôš, po každom použití ho starostlivo zatvárajte.
- Naklaďte pasce na vínne mušky - napríklad vyššie spomínanú nástrahu z octu a mydla. Ak problém pretrváva, poobzerajte sa po komerčnom postreku proti ovocným muškám alebo sa obráťte na odborníka na ničenie škodcov.
Ako na upratovanie kuchyne? Tipy na skladovanie ovocia a zeleniny v chladničke
Kde inde v byte môžete mušky stretnúť a prečo?
Vínne mušky sa bežne vyskytujú v teplom a vlhkom prostredí, kde majú ľahký prístup k rozkladajúcemu sa ovociu a zelenine. Najčastejšie ich tak nájdete v kuchyni, môžu sa však vyskytovať aj na iných miestach.
Odpadkové koše vínne mušky doslova priťahujú rozkladajúcimi sa organickými látkami. Nájdeme ich teda nielen v košoch doma, ale aj okolo popolníc.
Hromady kompostu svojim zložením a vlastnosťami muškám poskytujú ideálne prostredie na rozmnožovanie a kŕmenie.
Pokiaľ máte v kuchyni či kúpeľni nevyčistený odpad plný organického materiálu, tak pozor! Ovocné mušky sa množia aj tu a môžu tak vylietať aj z odtokových rúrok.
Fľaše od vína a piva mušky priťahujú skvasenými cukrami z alkoholických nápojov. Ak doma skladujete otvorené alebo nevyčistené fľaše, vyhoďte ich alebo vymyte.
Pretože ovocné mušky priťahujú najmä prezreté alebo skazené produkty, môžu sa vyskytovať v miestach skladovania týchto potravín – špajza, teplejšia pivnica, debničky na chodbe.
Vínne mušky kladú vajíčka do vlhkej pôdy izbových rastlín. Dajte si teda pozor aj na tieto miesta, zvlášť pokiaľ rastliny prelievate.
Tiež krmivo pre domáce zvieratá a maškrty, ak ich nechávate otvorené vonku, môžu mušky lákať.
Info: Vínne mušky sú nielen nepríjemné, ale môžu tiež prenášať choroby. Preto je najlepšie podniknúť kroky na ich odstránenie z domu aj bytu.
Ako dlho žije vínna muška a ďalšie zaujímavé fakty
Vínna muška, inak nazývaná napríklad ovocná či banánová muška, je drobný hmyz s vedeckým názvom Drosophila. Dorastá do veľkosti cca 2 mm – záleží však na konkrétnom druhu, ktorých je hneď niekoľko. Čo vás na vínnych muškách prekvapí?
- Láka ich rozkladajúce sa ovocie a živí sa látkami z neho. Takto získali svoje meno (vínna muška, ovocná muška), a preto ich tiež najčastejšie stretnete pri mise s ovocím.
- Najznámejším druhom je Drosophila melanogaster alebo drozofila obyčajná.
- Ako dlho žijú? Asi 8-10 dní, každý jedinec ale stihne vyprodukovať stovky potomkov.
- Samička vínnej mušky nakladie až 50 vajíčok denne, ktoré sa vyliahnu približne za 24 hodín.
- Sú hojne využívané vo vedeckom výskume, najmä v genetike a vývojovej biológii. Genóm vínnej mušky tak je jedným z najlepšie poznaných modelových organizmov v biológii.
- Vínne mušky vykonávajú zložité správanie, ako je učenie, pamäť a nahováranie. Sú tak široko používané pri štúdiu správania sa a v neurovedách.
- Znesú extrémne prostredie, ako sú vysoké teploty či nízka hladina kyslíka. Vedcom tak pomáhajú pochopiť genetické a fyziologické mechanizmy adaptácie.
- Vínne mušky vykazujú mnoho rovnakých telesných zmien a ochorení, ktoré sa objavujú u človeka, a preto sa používajú na výskum starnutia.
- Vďaka ľahkej starostlivosti a rýchlemu životnému cyklu sa bežne využívajú v školách ako modely pre výučbu genetiky a biológie.