Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Zimné tvorenie s deťmi: iglu, papierové vločky a čo ďalej?
Užite si zimné tvorenie s deťmi naplno! Vystrihnite si snehové vločky z papiera, postavte na záhrade parádne iglu alebo vyrobte bacuľatého snehuliaka z ponožky ako veselú dekoráciu do detskej izby. Zistite, ako vyrobiť jednoduché kŕmidlo pre vtáčiky alebo veveričky, a získajte ďalšie tipy na zimné aktivity pre deti.
Obsah článku
- Vyskúšajte, ako sa stavia iglu pre deti
- Stavba iglu krok za krokom
- Netrúfate si na iglu? Pusťte sa do quinzee!
- Zimná bojovka pre deti plná adrenalínu
- Snehové vločky z papiera prekvapia svojou krásou
- Snehuliak z vaty bude deti fascinovať!
- Jednoduchý snehuliak z ponožky
- Ďalšie kreatívne zimné aktivity pre deti
- Ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáčiky z PET fľaše?
- Ako vyrobiť kŕmidlo pre veveričky?
Vyskúšajte, ako sa stavia iglu pre deti
Túžili ste ako malé deti po iglu, ale nikdy ste sa neodvážili ho postaviť? Teraz nastal správny čas na splnenie vášho detského sna. Na stavbu vlastného snehového kráľovstva budete potrebovať najmä trpezlivosť a veľa snehu. Ten by mal byť ťažší a mokrý, pretože z práškového snehu ťažko vyčarujete hoci len malú snehovú guľu, nieto príbytok.
Iglu kedysi slúžilo ako obydlie pre eskimákov žijúcich v oblasti okolo Severného polárneho kruhu. Svojich obyvateľov chránilo pred silným vetrom a mrazom. Hoci je iglu vyrobené zo snehu alebo ľadu, poskytuje skvelú tepelnú izoláciu. Vnútri iglu je teplo aj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách. Iglu bolo tiež využívané ako miesto na rituály a slávnosti. Eskimáci v ňom uskladňovali aj potraviny a svoje vybavenie.
Tipy na stavbu iglu:
- Na jeho stavbu nepotrebujete žiadne vybavenie, hoci je pravdou, že sa vám môžu hodiť zhrňovače na sneh a vďaka forme na snehové tehly vám pôjde práca lepšie od ruky.
- Ide o skvelú rodinnú aktivitu, do ktorej sa môžu zapojiť všetci, a to vrátane malých detí.
- Na spevnenie vchodu je možné použiť menšiu drevenú dosku.
- Po dostavaní iglu budete mať na sebe sneh úplne všade! Pripravte si vopred termosky s horúcim čajom a náhradné suché oblečenie.
- Zimné rukavice sú často kameňom úrazu, pretože sa vedia vcelku rýchlo premáčať. Buď si pripravte dostatok náhradných, alebo si na ruke najskôr natiahnite bavlnené rukavice, ktoré vás zahrejú a nasajú prípadný pot, a až na ne si navlečte nepremokavé rukavice.
- Po dostavaní iglu začnite s deťmi veľkú snehovú bitku o nadvládu nad novým príbytkom.
- Predstavte deťom princíp stavby iglu a prečo sa stavia.
- S deťmi vyberte bezpečné miesto na stavbu, kde je dostatok snehu.
- Pripravte spoločne formu na sneh alebo si ju vytvorte.
- S deťmi začnite nakladať sneh do formy a pomocou vytvorených snehových kvádrov stavajte útvar v tvare pologule.
- Vytvorte strop iglu pomocou formy. Sneh môžete tvarovať aj ručne.
- Urobte otvory na dvere a okno.
- Vyzdobte vnútro stavby, napríklad snehuliakmi, sedacími plochami z kusov snehu alebo opadaného lístia.
- Vytvarujte komín na odvod dymu a učte ich, ako ho správne používať.
- Ukončite stavbu s malou slávnosťou vo vnútri iglu, napríklad s piknikom alebo malým ohňom.
- Myslite na bezpečnosť a poučujte deti o bezpečnosti pri stavaní iglu aj pobytu v ňom.
Stavba iglu krok za krokom
- Vyberte vhodné miesto: Iglu sa vám bude najlepšie stavať na väčšom priestore s výškou snehovej nádielky aspoň 30 cm. Čím menej snehu bude v okolí stanoveného miesta, tým viac sa po sneh nachodíte. Vyhnite sa stavaniu iglu na potenciálne nebezpečných miestach – napríklad v blízkosti vodných tokov alebo oblastiach s rizikom zosunu lavíny, ak sa nachádzate v horách.
- Vymerajte kruh na pôdorys: Na vymeranie priemeru okrúhleho pôdorysu použite buď dve tyče spojené povrazom s dĺžkou polomeru kruhu, alebo si obvod pôdorysu naznačte rukami pri robení anjelika do snehu. Priemerná výška dospelého človeka je tak akurát na základ iglu. Vhodným priemerom iglu pre úplného začiatočníka je 1,5 m. Skúsenejší stavitelia by si mohli poradiť aj s priemerom maximálne 3 m.
- Pripravte podlahu iglu: Udupajte sneh, ktorý bude tvoriť podlahu vašej stavby. Vyrovnaním a udupaním snehu vytvoríte pevnú a rovnú podlahu, ktorá poskytne dostatočnú izoláciu proti chladu. Je dôležité ju udržiavať v suchu, aby ste zabránili predčasnému topeniu snehu a vzniku kaluží vo vnútri iglu.
- Nakladajte a spevňujte sneh do kruhového pôdorysu: Lepšie ako hrnúť snehu k sebe je použiť hranatú nádobu ako formu na snehové tehly (možno ju vyrobiť napríklad z krabice od topánok). Pozor si dajte na plastové boxy, pretože by mohli pri stavaní prasknúť. Dobrým tipom je vykrajovať tehly pomocou lopaty na sneh, prípadne vytvoriť zo snehu valce, ktoré následne vytvarujete do tvaru kvádra.
- Stavajte do výšky: Snehové tehly ukladajte vedľa seba a tvarujte z nich príbytok do tvaru pologule. Postupne zvyšujte výšku stien.
- Nepodceňte stavbu stropu: Iglu postupne tvarujte do kupolovitého tvaru. Strop musí byť z bezpečnostných dôvodov skutočne pevný a silný. Na spevnenie je na mieste ho postriekať vodou, vďaka čomu jeho povrch zľadovatí.
- Vstup do iglu: Možno ho vytvoriť dvojakým spôsobom – vysekať ostrejším a tvrdším nástrojom do hotovej stavby, alebo ho vytvoriť už počas samotného stavania. Pri druhej možnosti je vhodné použiť menšiu drevenú dosku, ktorá lepšie udrží sneh „vo vzduchu“. Rovnakým spôsobom môžete vytvoriť aj okno.
- Postavte komín: Iglu chýba k dokonalej funkčnosti komín, ktorý poslúži ako otvor na odvod dymu zo sviečky alebo ohňa.
- Dozdobte vnútro stavby: Vytvorte plochy na sedenie, zaizolujte ich napríklad vlnenými podložkami, kobercom alebo suchým lístím.
- Bezpečie nadovšetko: Iglu udržujte čisté a suché, aby bolo pohodlné a bezpečné pre pobyt.
Netrúfate si na iglu? Pusťte sa do quinzee!
Quinzee je príbytok zo snehu, ktorý je podobný toľko obľúbenému iglu. Na rozdiel od neho sa však nestavia zo snehových tehál, ale sa vyhlbuje vo veľkej hromady snehu. Quinzee môžete teda buď vyhĺbiť do už existujúceho snehu, čím vám odpadne polovica práce, alebo do hromady, ktorú si najskôr sami pripravíte. Pomocou lopaty zhrňte sneh na jedno miesto a nechajte ho poriadne sadnúť na minimálne dve hodiny.
Potom začnite z jednej strany snehovej kupoly hĺbiť pomocou lopaty a iných nástrojov dieru. Dbajte pri tom na to, aby steny príbytku boli dostatočne silné a pevné, pretože musia uniesť váhu snehu. Odporúčanou hrúbkou múrov je 30 cm a s jej meraním vám môže dopomôcť palica s touto dĺžkou. Vstup do vašej snehovej jaskyne by mal byť dostatočne veľký na pohodlný prístup. Rovnako ako je tomu pri iglu, aj quinzee by malo byť vybavené vetracím systémom, ktorý zaistí dostatočné vetranie, a zároveň zabráni kondenzácii vzdušnej vlhkosti vo vnútri príbytku. Interiér jaskyne možno dozdobiť snehuliakmi, sviečkami, nahrabaným lístím alebo vlneným kobercom.
Zimná bojovka pre deti plná adrenalínu
Vonku je síce zima, ale chodiť sa tam musí. Zoberte svoje deti na prechádzku, na ktorú len tak nezabudnú! Naplánujte im bojovku na hľadanie vecí z predpripraveného zoznamu. Menšie deti uvítajú zoznam skladajúci sa z obrázkov hľadaných predmetov. Pripravte ho s ohľadom na miesto, kam sa chcete vydať. Pri prechádzke lesom môžete pátrať po zvieracích stopách, kŕmidle pre vtáky alebo vysokú zver, zasneženú borovicu alebo cencúľ. V parku je možné ľahko vyhľadať sane alebo bôby, korčule, stánok s horúcim čajom, ale aj zamrznutú mláku či veveričku. Zo sebou vezmite ceruzku na odškrtávanie nájdených položiek. Buď môžu všetky deti hľadať to isté, alebo môžete obrázky vytlačiť či nakresliť na kartičky, podľa ktorých si deti vyžrebujú, čo budú hľadať.
Ďalšie tipy na zimné aktivity pre deti:
- Snehová bitka: Bojujte proti sebe v dvoch tímoch, pričom hlavným cieľom je zničiť čo najviac vopred postavených snehuliakov druhému tímu.
- Hľadanie pokladu: Pripravte deťom mapu pokladu a nezabudnite ani na nápovedy k jeho nájdeniu. Deti by mali plniť rôzne úlohy, aby sa dostali k ďalším indiciám. Na konci cesty deti dostanú odmenu vo forme sladkostí alebo inej drobnosti.
- Stavba snehových sôch: Postavte snehové sochy pomocou snehu a prírodnín, ako sú vetvy, kamene alebo ihličie.
- Domček pre škriatkov: Celoročná klasika, ktorá poteší nielen toho, kto ho stavia, ale aj náhodných okoloidúcich. Z vetvičiek, kúskov kôry a popadaného lístia postavte drobné domčeky so strieškou.
- Zimná turistika v prírode: Prevetrajte svojim deťom pľúca poriadnou a zdravou prechádzkou! Pripravte im teplé oblečenie a horúci nápoj do termosky.
Snehové vločky z papiera prekvapia svojou krásou
Razíte vo svojom živote heslo „V jednoduchosti je krása“? Papierové vločky môžu prekrásne zdobiť okná vášho bytu či domu bez ohľadu na to, či je pred Vianocami, alebo už po nich. Počas všetkých zimných mesiacov skrášlia váš príbytok svojou jemnosťou, nežnosťou a originalitou. Ich výrobu zvládnu aj menšie deti, ktoré už majú osvojené základy strihania. Výhodou tejto chytľavej aktivity je použitie minimálneho množstva pomôcok a fakt, že nedokonalosti nie sú na škodu. Perfekcionisti si na jej výrobu možno pripravia šablónu. My odporúčame improvizovať, pretože aj v prírode je každá snehová vločka iná.
Ako urobiť snehovú vločku z papiera?
- Najskôr si vyrobte štvorec z archu bieleho kancelárskeho papiera s veľkosťou A4. Vytvoríte ho veľmi jednoducho diagonálnym preložením papiera a následným odstrihnutím zvyšného kusu papiera (v tvare obdĺžnika). Nemusí ísť iba o klasické papiere do tlačiarne. Vločky pekne vyniknú aj na predpripravenom papieri pomaľovanom vodovými farbami alebo farbičkami, prípadne môžete siahnuť aj po farebnom či baliacom papieri.
- Štvorec prehnutý na trojuholník prehnete ešte raz (celkom na šestiny). Papier by mal byť dostatočne veľký na to, aby na ňom vynikol vzor vločky, ale zároveň nie príliš veľký, aby nebol výsledok zbytočne obrovský a ťažký. Buď si môžete na trojuholník predkresliť šablónu ručne, alebo zaimprovizovať a strihať od oka.
- Na jemnejšiu prácu s drobným vzorom použite radšej ostré a menšie kozmetické nožnice, ktoré budú presnejšie a neprestrihnete sa s nimi do iného vystrihnutého okienka tak ľahko ako s veľkými nožnicami.
- Dobrým tipom je si trojuholník roztvoriť o jednu úroveň a dostrihať detaily, ktoré by sa nedali urobiť na toľkých vrstvách papiera.
- Hotovú vločku opatrne roztvorte a uhlaďte. Pomocou lepiacej pásky ju pripevnite na oblok a máte hotovo.
Snehuliak z vaty bude deti fascinovať!
- Biely výkres,
- modrý farebný papier s vyššou gramážou,
- obväzovú vatu (príp. odličovacia tampóny v tvare vatových guľôčok),
- štetec,
- ceruzku,
- tekuté kancelárske lepidlo,
- bielu temperovú farbu, prípadne bielu farbičku,
- ozdoby na oči, pusu a gombíky (nové korenie, koráliky, filcové brmbolce),
- nožnice,
- oranžový papier na nos z mrkvy,
- farebný papier na hrniec alebo klobúk.
- Natrhajte kúsky vaty a urobte z nich menšie guľôčky. Prípadne si môžete kúpiť rovno odličovacie tampóny vo forme vatových guľôčok.
- Na biely papier si nakreslite obrys snehuliaka a štetcom naň naneste tekuté lepidlo.
- Guľôčky z vaty prilepte jednu vedľa druhej na telíčko snehuliaka a nechajte lepidlo riadne zaschnúť.
- Snehuliakovi nalepte na hlavu papierový hrniec alebo klobúk. Nalepte mu oči, ústa a gombíky – poslúžia vám na to koráliky, drobné filcové brmbolce alebo guľôčky nového korenia. Nezabudnite ani na mrkvu, ktorú vystrihnete či vytvarujete z papiera oranžovej farby.
- Snehuliak vystrihnite a nalepte na farebný papier, ktorý by ste mali ozdobiť motívom padajúcich snehových vločiek. Môžete na to použiť kupované alebo vlastnoručne vyrobené pečiatky pre deti, prípadne ich stačí len nakresliť bielou farbičkou. Menšie deti môžu vločky naťupkať na farebné pozadie prstom namočeným do bielej farby.
Tip: Snehuliak je veľmi obľúbeným motívom na zimné tvorenie s deťmi. Môžete ho vyrobiť z papiera, plastelíny aj plastových kelímkov. Dobrou alternatívou k vate je použitie plochých odličovacích tampónov.
Jednoduchý snehuliak z ponožky
Snehuliak z ponožky je peknou dekoráciou nielen do detskej izbietky. Jeho výroba je jednoduchá a veľmi zábavná. Zapojte do výroby deti – uvidíte, ako veľmi ich to bude baviť!
- Bielu ponožku,
- ihlu a niť svetlej farby,
- ryžu,
- dva malé koráliky tmavšej farby (rokajl),
- nožnice,
- menšie gombičky,
- kúsok látky na čiapku a šál.
Postup:
- Ustrihnite špičku ponožky tak, aby ste mali čo najdlhší a najrovnejší kus látky. Ideálnym miestom na odstrihnutie bude asi 1–2 cm pred pätovou časťou.
- Pomocou ihly a nite k sebe pevne zviažte spodný okraj látky otočenej zrubu a niť zauzlite.
- Ponožku pretočte z rubu na líc (aby bola zošitá časť ukrytá vo vnútri telíčka snehuliaka) a naplňte ju približne do polovice ryžou. Nasypávanie ryže vám pôjde ľahšie od ruky, keď použijete hrnček a lievik adekvátnej veľkosti.
- Ak chcete mať snehuliaka zloženého z troch „gulí“, ryžu nasypte do jednej tretiny ponožky. Ponožku pevne utiahnite niťou tak, aby bola ryža v „guli“ natlačená. Vzniknutý spoj zaistite uzlíkom.
- Rovnaký postup opakujte ešte raz alebo dvakrát. Myslite pri tom na správnu proporciu tela snehuliak, ktorého spodná časť by mala byť najobjemnejšia.
- Lem ponožky opäť previažte niťou, vďaka čomu vám vznikne základ snehuliaka.
- Oči vyrobíte prišitím dvoch tmavých korálikov. Ústa a noštek v podobe mrkvy môžete vyšiť bavlnkou alebo nakresliť. Okolo krku mu uviažte prúžok farebnej látky a na hlavu nasaďte odstrihnutú špičku z ponožky. Na bruško prišite gombičky.
Tip: Na dokonalé farebné zladenie môžete snehuliakovi ušiť v ruke čiapku z rovnakej látky, ako je šál. Ak ste manuálne zručnejší, je možné pre neho tieto doplnky aj uháčkovať.
Ďalšie kreatívne zimné aktivity pre deti
Farebný sneh
Posuňte hru so snehom na vyššiu úroveň! Vystačíte si pri tom len s vodou, štetcom a vodovými farbami, ktoré je možné alternovať potravinárskym farbivom. Zafarbený sneh by mal byť dostatočne kompaktný a bez ľadových kúskov, aby sa vám dobre farbil. Farby rozpustite najskôr vo vode a potom ich nanášajte na snehuliaka, alebo len tak do snehu, z ktorého môžete následne vyrobiť farebné snehové gule!
Namiesto manipulácie s farbeným snehom v rukaviciach použite plastové výrobníky snehových gúľ, aby ste predišli prípadnému zafarbeniu látky rukavíc. Vodové farby môžete na sneh aj priamo nanášať pomocou štetca a vytvoriť tak zaujímavé farebné efekty.
Ľadové ozdoby
Ďalšou jedinečnou zimnou aktivitou, ktorá deti určite nadchne, je výroba ľadových ozdôb. Môže ísť o ľadové svietniky, sochy alebo ozdoby na zavesenie na stromy v záhrade. Postup je veľmi jednoduchý:
- Do formičiek (plastových tanierikov alebo silikónových foriem na muffiny a pod.) nalejte vodu a naaranžujte do nej farebné prírodniny. Krásne vyzerajú šípky, ihličie a kvety. Nezabudnite ani na vloženie špagátiku na zavesenie, ak sa rozhodnete ozdoby vešať.
- Ľad môžete zafarbiť pomocou potravinárskeho farbiva alebo ho dozdobiť sypkými trblietkami.
- Po zamrznutí ozdoby vyklepnite a zaveste alebo položte, kam uznáte za vhodné.
Ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáčiky z PET fľaše?
Na výrobu vtáčieho kŕmidla budete potrebovať PET fľašu, ostrý nôž, špagát a zapaľovač.
- Doprostred umytej a vysušenej PET fľaše vyrežte ostrým nožom otvor, ktorý je dostatočne veľký na dosypávanie vtáčieho krmiva. Približný rozmer je 8 cm na výšku a 6 cm na šírku.
- Ostré hrany otvoru opatrne zatavte zapaľovačom, aby sa o ne vtáčiky neporanili.
- PET fľašu môžete prederaviť priečne skrutkou alebo iným ostrým nástrojom. Týmito otvormi prestrčte obyčajné ceruzky alebo drevené paličky, na ktoré si vtáčiky budú môcť sadnúť.
- Okolo hrdla PET fľaše omotajte niekoľkokrát pevný špagátik a zauzlite ho. Pomocou neho pripevnite kŕmidlo k stromu.
- Kŕmidlo je vhodné umiestniť na miesto, kam sa vtáčiky ľahko dostanú a ktoré bude zároveň dobre chránené pred dažďom a silným vetrom. Ak sa na danom mieste vyskytujú mačky, umiestnite kŕmidlo tak, aby sa k nemu nedostali.
- Kŕmidlo udržujte čisté a priebežne sa ubezpečujte, že sa v ňom nachádza dostatok krmiva. V prípade potreby ho môžete poopraviť.
TIP: Ostré hrany kŕmidla je možné nielen zataviť ohňom, ale môžete na ne prilepiť hrubší špagát pomocou tavnej pištole.
Ako vyrobiť kŕmidlo pre veveričky?
Kŕmidlo pre vtáčikov, to je zimná klasika. Ale čo ešte len kŕmidlo pre veveričky? Aj ony si zaslúžia počas náročných zimných mesiacov trochu ľudskej starostlivosti. Hoci na jeho výrobu budete potrebovať viac zručnosti a trpezlivosti ako pri výrobe vtáčieho kŕmidla, radosť detí sledujúcich spokojné veveričky za tú námahu rozhodne stojí.
- Vyberte vhodný materiál na výrobu kŕmidla – drevo alebo plast.
- Pripravte si potrebné nástroje ako pílu, vrták, skrutkovač, kladivo a ceruzku.
- Urobte si náčrt kŕmidla podľa svojej fantázie a schopností. Ideálna veľkosť kŕmidla pre veveričky je 20 × 20 × 20 cm.
- Z kusu plexiskla alebo dreva s hrúbkou približne 4 mm vyrobte otváracie veko. Pripevnite ho k stlčenej debničke pomocou dvoch pántov, ktoré by nemali byť zahrdzavené, aby ho veverička dokázala svojou malou hlavičkou nadvihnúť.
- Veko pripevnite k debničke s krmivom tak, aby k nej priliehalo. Prípadnou medzerou by sa k potrave mohli dostať iné zvieratá ako napríklad myši alebo menšie vtáky.
- Odklápacia strecha by mala byť mierne zošikmená a s niekoľkocentimetrovým presahom, aby po nej pri daždi stekala voda. Ak by zatiekla dovnútra, krmivo by mohla znehodnotiť pleseň.
- Nielen strechu, ale aj dno kŕmidla vyrobte s presahom pred čelnou stranou, čo veveričke umožní sa počas kŕmenia pohodlne usadiť.
Veveričkám nasypte do kŕmidla kŕmiacu zmes zo slnečnice a bielej tekvice. Veveričky si pochutnajú aj na vylúpaných lieskových orieškoch a rozpolených vlašských orechoch. V blízkosti kŕmidla môžete umiestniť aj plátky ovocia (jablká, hrušky) či zeleniny (mrkva, uhorka). Nedávajte ich však priamo do kŕmidla, pretože by tam zhnilo a mohlo by znehodnotiť krmivo nachádzajúce sa vo vnútri kŕmidla.