Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Kedy a ako správne založiť trávnik svojpomocne
Založenie trávnika sa môže zdať zložité, ale všetko, čo potrebujete, je správne načasovanie, poctivá príprava a dobrý výber techniky. Máme pre vás podrobný návod, kedy zasiať nový trávnik, či je potrebné pripraviť pôdu, ako na samotné siatie osiva a aké sú špecifiká následnej starostlivosti.
Kedy trávnik zasiať?
Vo všeobecnosti platí, že ideálny čas je začiatok jari alebo začiatok jesene. Semená potrebujú na vyklíčenie teplotu približne 9 °C alebo viac. Najlepší čas na založenie trávnika závisí aj od typu jeho typu (okrasný, jedlý alebo kvitnúci, záťažový, športový) a od klímy vo vašej oblasti. Preto si vždy pozorne prečítajte informácie na obale vybraného osiva a skontrolujte teplotu a vlhkosť vzduchu a pôdy. Ak chcete byť naozaj dôkladní, naplánujte si výsev trávnika na obdobie, keď sú burina a škodcovia menej aktívni.
Výsev trávnika na jar
Výsev skoro na jar, približne v marci alebo apríli, umožní tráve usadiť sa pred horúcimi letnými mesiacmi, keď môže byť vystavená stresu z vysokých teplôt, častého používania a sucha.
Starostlivosť o trávnik na jar
Založenie trávnika na jeseň
Založenie trávnika na začiatku jesene, v septembri alebo októbri, umožňuje trávniku dostatočne vyrásť pred chladnými zimnými mesiacmi, keď sa jeho vývoj spomalí alebo zastaví. Výsev trávy v novembri sa už príliš neodporúča, pretože semená majú málo času na vyklíčenie a zakorenenie.
9 krokov správneho výsevu
- Vyčistite pôdu od všetkej existujúcej vegetácie, sutín a kameňov. Pomocou rýľa, vidlí alebo kultivátora prekopte pôdu do hĺbky približne 20 cm, aby ste ju uvoľnili, nakyprili a odstránili burinu. Na odstránenie väčších nerovností použite hrable. V tejto fáze môžete pridať piesok pri ťažkej pôde alebo kôrový humus či piliny pri ľahkej pôde. Nakoniec zapracujte trávnikový substrát alebo na vrch rozprestrite niekoľkometrovú vrstvu kvalitnej ornice.
- Vykonajte test pôdy, aby ste zistili úroveň pH a obsahu živín v pôde. To vám poskytne predstavu o tom, aký typ hnojiva a doplnkov možno budete musieť pridať. Ak je hodnota pH nižšia ako 5,5 (kyslá pôda), odporúča sa pridať do pôdy dolomitický vápenec/hasené vápno v množstve približne 200 g/m2 , aby sa hodnota zvýšila o jeden stupeň.
- Na základe výsledkov pôdneho testu pridajte všetky potrebné prísady, jarné alebo jesenné trávnikové hnojivo a nechajte pôdu 2 - 3 týždne odpočívať.
- Plochu pre trávnik znovu prejdite a odstráňte všetku vyklíčenú burinu a ďalší odpad.
- Pomocou hrablí alebo lopaty a potom doskou alebo valcom vyrovnajte pôdu a odstráňte všetky veľké hrbole alebo diery, ktoré by narúšali rovný povrch.
- Rovnomerne rozprestrite osivo na pripravenú pôdu a dodržiavajte odporúčania pre vybraný typ trávy. Môžete použiť rozmetadlo alebo to urobiť ručne. Pri ručnom výseve je potrebné dbať na správne a skutočne rovnomerné rozsypanie, čomu môžete pomôcť zmiešaním semien s trochou piesku alebo substrátu. Nesejte v dňoch so silným dažďom alebo vetrom.
- Osivo ľahko zapracujte do hornej vrstvy pôdy, použiť môžete hrable, ktorými prejdete po povrchu zeminy. Potom znovu uhlaďte doskou alebo valcom.
- Budúci porast zalievajte mierne, ale dôkladne postrekovačom alebo hadicou s rozptýleným prúdom vody. Pôda musí byť nasledujúce 3-4 týždne stále vlhká, ale nie premočená.
- Ako dlho bude trvať, kým trávnik vyrastie? Prvé listy by ste mali vidieť približne do 2 týždňov.
Tip: Na bežne užívané záhrady je najvhodnejší záťažový trávnik.
Ako založiť nový trávnik na starom
Určite aktuálny stav vášho trávnika a identifikujte všetky problémy - holé miesta, burinu, choroby, zlá drenáž. Tieto nedostatky sa snažte vyriešiť a trávnik ošetrite alebo prípadne dosejte. Ak však máte zničených viac ako 50 %, dáva už zmysel zasiať nový. Ako postupovať?
Pokiaľ je v takom zlom stave alebo je silne zamorený burinou a chorobami, je najlepším riešením ho odstrániť. To je možné vykonať pomocou rezačky mačiny alebo jeho likvidáciou neselektívnym herbicídom napr. glyfosátom. Než zaberie, trvá to približne 1-2 týždne, ale riaďte sa návodom výrobcu. Potom z pôdy odstráňte všetky zvyšky trávy lopatou alebo zlupovačkou trávnej mačiny. Pre založenie nového trávnika postupujte podľa krokov o bod vyššie.
Na ílovitej pôde
Ílovitá pôda je často zhutnená, ťažká, zle sa odvodňuje a môže sa ľahko podmáčať. Aké sú naše tipy?
- Na odľahčenie ťažkej a ílovitej pôdy je najlepším riešením pridať do nej kremičitý piesok v pomere 2 m3/100 m2 alebo až 1 000 kg/100 m2.
- Pomocou vidlíc, prevzdušňovacieho valca či topánok s klincami vytvorte v pôde malé otvory, ktoré hlbšie do pôdy dostanú viac kyslíka a živín a zlepšia odvodnenie.
- Na povrch zeminy naneste tenkú vrstvu kvalitnej ornice alebo vyzretého kompostu. Tomuto postupu sa tiež hovorí topdressing.
- Pri sadení trávnika postupujte podľa 9 krokov vyššie.
- Ílovitú pôdu zalievajte opatrne, pretože ju možno ľahko premokriť.
Do piesku
Výsev priamo do piesku sa neodporúča, pretože je chudobný na živiny a rýchlo vysychá - preto ho zmiešajte so zeminou alebo kompostom. Okrem toho pôda s vysokým obsahom piesku nezadržiava tak dobre vodu, a preto ľahko vysychá a uniká z nej viac živín. Nedochádza k jej zamokreniu, ale je chudobnejšia na živiny. Čo odporúčame?
- Medzi bežné úpravy patrí pridanie ílovitých materiálov, vyzretého kompostu alebo kôrového humusu, ktoré môžu zlepšiť zadržiavanie vody a dodať viac výživných organických látok.
- Pri samotnom výseve postupujte podľa návodu.
- Trávnik pravidelne a hlboko zalievajte. Časté, plytké zalievanie tejto pôde nesvedčí a môže podporiť plytký rast koreňov. Zvážte kúpu zavlažovacieho systému, čo sa vám bude hodiť najmä v horúcom lete.
- Pravidelné hnojenie je u piesočnatých pôd nevyhnutné. Zvážte použitie hnojív s pomalým uvoľňovaním, aby ste zaistili stály prísun živín.
Následná starostlivosť - ako vypestovať zdravý trávnik?
Zálievka
Pre rast novej trávy je dôležité udržiavať pôdu vlhkú, ale bez podmáčania. Zalievajte hlboko a pravidelne, najmä v období sucha, aby ste podporili silný rast koreňov. Pri zalievaní hadicou udržiavajte prúd vody smerom nahor, aby ste pomohli rozptýliť vodu a zabránili vyplavovaniu semien. Myslite aj na zavlažovací systém, ktorý bude sám zabezpečovať pravidelné zavlažovanie.
Najlepšou dobou pre zálievku je skoré ráno, tak sa voda z pôdy a trávy hneď nevyparí.
Kedy kosiť nový trávnik
Pred prvým kosením počkajte, až tráva vyrastie na výšku aspoň 10 cm. Použite kosačku, na ktorej nastavte výšku 5-6 cm. Nový trávnik sa nesmie kosiť príliš nakrátko.
Pri kosení postupujte veľmi opatrne, tráva ešte nemá silné a hlboké korene.
Kedy hnojiť nový trávnik
Zemina by mala byť pripravená a „dokŕmená“ už od výsevu. Preto v prvých týždňoch nie je potrebné trávnik prihnojovať. Hnojivo môžete aplikovať po prvom pokosení, nie však ihneď potom.
Používajte špeciálne hnojivo na nový trávnik a dodržujte odporúčanú dávku. Pozor na prehnojovanie, pretože to môže viesť k rýchlemu rastu a zvýšenej náchylnosti k chorobám a škodcom.
Regulácia buriny, chorôb a škodcov
S chorobami a škodcami, ktorí sa na novom trávniku objavia, sa vysporiadajte čo najskôr a veľmi opatrne. Medzi príznaky môže patriť zhnednutie alebo zmena farby plochy, vädnutie a iné poškodenie listov. Na burinu možno použiť selektívne a lokálne aj totálne herbicídy, ale s ich aplikáciou sa odporúča počkať do 2. roku.
Vyhnite sa použitiu Bofixu, ktorý by novú trávu poškodil. Neverte ani mýtu kosenia nakrátko, to by trávnik akurát poškodilo a zapríčinilo jeho vysychanie.
Držte sa mimo trávnika
Po novom trávniku nechoďte približne 6-8 týždňov a neklaďte naň ťažké predmety. Tráva dovtedy nie je pevne zakorenená a mohli by ste ju nenávratne poškodiť.
Berte do úvahy aj druh vami zasiatych semien a to, akú veľkú záťaž porast znesie - napríklad na okrasnom čiže dekoratívnom trávniku sa každé zaťaženie podpíše.
Dosievanie trávnika
Celý postup ste dodržiavali krok za krokom, a napriek tomu vidíte v poraste holé miesta? Žiadne obavy! Kúpte osivo určené na dosievanie (ideálne od rovnakého výrobcu ako pôvodné semená). Pôdu v mieste, kde tráva chýba, ľahko nakyprite a rovnomerne dosejte. Ľahko zapracujte do zeminy a zalejte.