Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako sa vybaviť na bežky s Evou Puskarčíkovou
Chcete sa vydať na bežky ako úplný začiatočník, alebo ste už mali tú česť to skúsiť a plánujete si zaobstarať vlastné vybavenie? Pokúsim sa vám dať pár tipov pre začiatok, aby ste sa v tej spleti informácií a vybavenia nestratili.
Základné vybavenie - lyže, topánky a palice
Bežecké lyže
Pokiaľ si budete vyberať lyže, odporúčam najskôr premyslieť, na aký štýl bežeckého lyžovania ich chcete používať - klasiku, alebo korčuľovanie. Potom sa podľa vzorčeka na výpočet dĺžky riaďte výberom a určite zohľadnite aj váhu. Ďalším dôležitým bodom je fakt, že mnohokrát môžete nájsť lyže spoločne s viazaním. To sa však veľmi často predáva oddelene. Dajte si pozor aj na to, aby viazanie bolo kompatibilné s vašimi topánkami na lyžovanie.
Systém SNS je kompatibilný viac-menej len so staršími modelmi od Salomonu a niektorými od Atomicu. Posledné roky je trendom prechádzať k NNN štýlu a aj novšie modely topánok značiek s tradičnými SNS systémami naň od roku 2019 postupne prechádzajú.
Viazanie NNN je možné kúpiť s NIS podložkou ako komplet, alebo, ak sa už NIS doska na vašej lyži nachádza, ho môžete dokúpiť samostatne. Systém NNN je kompatibilný s topánkami značiek: Rossignol, Alpina, Madshus, Peltonen, Karhu, Crispi, Garmont, Fischer a novšími modelmi Salomon. Viazanie NNN je kompatibilné aj s topánkami typu Prolink.
Tip: Osobne by som odporúčala viazanie štýlu NNN (najrozšírenejšie, najčastejšie od značky Rottefella) so systémom NIS. To je šetrnejšie upevnené k lyži a dá sa s ním manipulovať aj po montáži.
Skate lyže
- Salomon RS7 + viazanie Plk Access Skate 2021/22
- Fischer Aerolite Skate 70 + Control Skate 2021/22
- Fischer SCS Skate + Race Skate IFP 2021/22
- Salomon RS 7 2021/22
Bežky na klasiku
Tzv. Skin lyže s integrovanými mohérovými pásmi sú trendom posledných rokov a postupne vytláčajú klasické šupinové lyže. Nie je potrebné ich mazať, iba občasne vykonať jednoduché ošetrenie pásov.
- Madshus Active Skin 2022/23
- Salomon RC 8 eSkin Medium + Prolink Shift Pro Classic 2021/22
- Atomic Pro C3 Skin Medium PSP + vázání Prolink Shift Pro Classic 2022/23
- Sporten Perun Pro Skin W soft/medium 2021/22
Topánky na bežecké lyžovanie
Pri výbere je dôležité brať do úvahy bežecký štýl. Ďalej je nutné vybrať topánku, ktorá je kompatibilná s viazaním, ktoré máte, alebo si budete kupovať (viď Typy viazania). Topánky na korčuľovanie sa vyznačujú pancierom okolo členku, topánky na klasiku bývajú nižšie. Pokiaľ sa rozhodnete pre topánky štýlu kombi (teda pre oba štýly), je to taký kompromis a od každého niečo. Tie by som odporučila začiatočníkom, ktorí si nie sú istí, aký štýl vlastne chcú a ešte sa v tom hľadajú.
Skate topánky na bežky
- Fischer RC5 Skate 2022/23
- Salomon S/Race Carbon Skate Prolink 2021/22
- Rossignol X-10 Skate 2019/20
- Fischer RC3 Skate 2022/23
- Salomon S-Lab Carbon Skate Prolink 2018/19
- Fischer Speedmax Skate 2022/23
Topánky na klasiku
- Salomon S/Race Classic Prolink 2021/22
- Skol LBTR6 Spine Comfort NNN 2022/23
- Fischer RCS Classic 2021/22
- Fischer XC Touring My Style W 2022/23
Kombi topánky na bežky
- Fischer XC Control 2020/21
- Salomon Pro Combi Prolink 2019/20
- Sporten Perun Women Prolink 2020/21
Palice na bežecké lyžovanie
Pri paliciach je dôležité dobre zvoliť dĺžku, a to podľa bežeckého štýlu. Vzorček na výpočet dĺžky palíc je:
- dĺžka palíc na klasiku = výška lyžiara × 0,85
- dĺžka palíc na korčuľovanie = výška lyžiara × 0,9
Potom sa musíte rozhodnúť, aký preferujete štýl pútka a materiál palice, ktorý ovplyvňuje celkovú váhu palice. Máte na výber karbón, alebo hliník.
Karbón je určený pre profesionálnejších lyžiarov, je ľahší, ale aj krehkejší.
Hliník je pevnejší, ale o niečo ťažší. Nemusíte sa však báť, že lacnejšie hliníkové palice neunesiete – rozdiely sú v desiatkach gramov. Ich výhodou je väčšia pevnosť, čo ocenia najmä začínajúci bežkári. Niektoré novšie modely majú tiež možnosť ľahkej výmeny košíčkov pri zmene snehových podmienok.
Ako si vybrať oblečenie na bežky?
Oblečenie na bežky je potrebné dobre zvážiť. Najlepšie je postupne vrstviť, a tak máte možnosť sa v prípade potreby zase vyzliecť. Všeobecne by som skôr odporučila obliecť sa o niečo menej, pretože sa na bežkách zahrejete. Je to veľmi aktívny pohyb, tak aby ste neboli zbytočne spotení. Základom je – byť v suchu. Ak padá mokrý sneh, vzala by som si nepremokavú vrstvu s možnosťou otvorenia zipsu na vetranie v podpazuší. Neuškodí, pokiaľ si vezmete náhradné suché termotričko, rukavice či ľahkú bundu na prioblečenie. Riadila by som sa intuíciou. Pokiaľ zo začiatku tápete, zamyslite sa, čo by ste si vzali na seba na prebehnutie sa za sychravého jesenného počasia + ľahko si niečo prioblečte.
Spodná prvá vrstva
Pri termobielizni by som odporučila voliť buď moderné materiály pre športové oblečenie s umelými vláknami, alebo merino vlnu. Ak ste typ, ktorému je stále teplo, zvážila by som kúpu iba vrchného dielu. Mne osobne postačilo si kúpiť silonky s alebo aj bez spodných ťapiek. Pokiaľ vezmete aspoň 50 DEN, vydržia množstvo pracích cyklov. Výhodou je, že nezvierajú natoľko ako termobielizeň. Čo sa hodí zvlášť, keď sú navrstvené pod legínami.
Pri ponožkách tiež odporúčam merino, avšak nie úplne silné. Ponožky by mali byť o niečo vyššie, aby sa nezhŕňali - ideálne nad topánku.
Termobielizeň
- Craft CORE Dry Fuseknit W set 1909741 dámska termobielizeň
- Unuo dámska merino termobielizeň ostružina
- Kilpi Takaset dámska termobielizeň čierna
- Viking Underwear Ines (Lady set)
Ponožky
Druhá a tretia vrstva - kombinéza + vesta (bunda), legíny + mikina (bunda)
Tu je nutné sa zamyslieť, aké je počasie a akou intenzitou plánujete ísť. Pokiaľ je teplejšie či pôjdete rýchlejšie, ponúka sa voľba kombinézy a vesty popr. ľahkej bundy. Do chladnejšieho počasia či pri pomalšom tempe voľte prevlekové nohavice a vestu či bundu. Ohľadne viest a búnd sa nebojte načrieť aj do sekcie oblečenia na cyklistiku.
Vesta na bežky je praktická vec, ktorá telo udržuje v teple, ale zároveň nebráni pohybu paží a odvetráva. Páperová vesta je potom skvelá, keď je naozaj veľká zima, napr. -15 °C a viac. Najlepšia je tá s kapucňou.
U legín by som sa zamerala na to, ako veľmi silné sú. Je možné, že spodnú termobielizeň na nohy, pokiaľ nie je viac ako -5 °C, ani potrebovať nebudete.
Keď budete vyberať prevlekové nohavice, pozerajte sa na zips. Čím dlhší zips od konca nohavice hore, tým ľahšie sa vám budú prezliekať či vyzliekať bez vyzúvania topánok. Skvelé nohavice vyrábajú značky Swix, Craft či Atex.
Kombinéza
- KV+ Lahti two pieces suit grey/blue/red 21V118-92 2021/22
Vesta
- Swix vesta Surmount Primaloft 12277-00025
- Sportful XPLORE vesta modrá/čierna
- Craft Lithe vesta biela dámská
- Craft PXC Storm dámska vesta červená
- O'Style dámska softshellová vesta Ava čierna
- Warmpeace Yuba lady dámska páperová vesta black brown
- James & Nicholson Ľahká pánska páperová vesta JN1062 Modrá strieborná
Výhodný set nohavice + bunda
- Pánsky set oblečenia na bicykel, bežky aj turistiku Etape Strong Sven Fizz , čierna /žltá fluo
- Dámske bežecké oblečenie do chladu a na bežky Rogelli ENJOY, čierno-sivo-ružové
Bundy na bežecké lyžovanie
- O'style Kirk pánska bunda na bežky modrá
- Craft ADV Essence Wind zelená
- Craft Glide červená
- Direct Alpine Gaia 2.0 Menthol/indigo
- Swix Focus čierna
Legíny
- Legíny ATEX FLUO
- Craft Adv Essence Warm Tights dámske legíny čierne
- Swix Focus Warm 22456-10041
- Inovik pánske bežkárske nohavice 100 čierne
- Inovik dámske BEŽKÁRSKE legíny 100 čierne
Prevlekové nohavice
- Spidi nohavice prevlekové SUPERSTORM H2OUT
- Swix pánske zimné nohavice Cross M čierna
- Swix Infinity dámske nohavice blue
- Atex 6040 Zidane nohavice bežecké pánske čierna
Doplnky
Pri lyžovaní v zime sú rukavice a čiapky nepostrádateľnými doplnkami. Inak by sa vám ľadový vietor a sneh opierali priamo do holej kože a veľmi rýchlo by ste premrzli. Rukavice môžete voliť väčšie a nosiť ich ako vrchnú vrstvu cez spodné rukavice. Ak máte dlhšie vlasy, bude sa vám hodiť čiapka s otvorom na cop. Na ochranu krku a tváre je skvelý nákrčník, do ktorého si môžete vystrihnúť dieru na prevlečenie copu. Tak bude šatka pekne sedieť, nebude schádzať a odhaľovať vám tvár.
Okuliare sú dôležité ako pre fyzickú bariéru na ochranu očí, tak pre odraz slnečných lúčov od snehu. Tie sú totiž oveľa intenzívnejšie ako v lete. Dobrý variant je tzv. štítok, ktorý chráni aj veľkú časť tváre. Pokiaľ siahnete po klasickom prevedení okuliarov, využijete ich aj napríklad na bicykli či pri inom športe.
Rukavice
- Bjorn Daehlie Track trojprsté čierne
- Roeckl Lit black
- R2 Cruiser ATR28B
- One Way Tobuk 7 rukavice čierna/sivá
- Zanier Cruiser dámske bežkárske rukavice (ak vezmete väčšie číslo, môžu vo veľkej zime slúžiť, ako rukavice cez rukavice)
Čiapka
- Craft čiapka Microfleece Ponytail čierna
- Lasoul dámska športová čiapka na behanie Orchid
- Viking Zak zimná športová čiapka blue
- BHiStyle športová funkčná čiapka Lara black (čiapka s otvorom na cop)
- Atex Diamond športová čiapka dvojvrstvová červená
Okuliare
- Hatchey Trip
- Bliz Active Proflip OTG
- Julbo Aero SP3 CF
- Oakley Jawbreaker
Šátek – nákrčník
- Buff Lightweight merino Wool Barn multi Stripes
- Buff Coolnet UV+ flash pink
- Oxford nákrčník Neck tube Cotton Black
- Altima nákrčník zimný fleecový sivý
8 tipov a trikov na bežky
Sú tipy a triky, na ktoré by ste možno prišli sami, ale možno aj nie. Rozhodne sú to veci, ktoré vám pomôžu, uľahčia lyžovanie a urobia ho bezpečnejším.
Odporúčam tie s termoizolačnou vrstvou okolo. Pitie vám tak vydrží dlhšie teplé.
- Swix RE003 - s praktickým vreckom na tyčinku alebo napríklad mobil a náhradnú bundu
- Bjorn Daehlie Track trojprsté čierne
- Zanier Cruiser dámske bežkárske rukavice
- Spontex 10 Colors PU hubka na riad s drôtenkou 10 ks – stačí tá najzákladnejšia, najlacnejšia
Pokiaľ si budete chcieť vystrihnúť dieru na cop do čiapky, dajte si pozor z akého je materiálu, aby sa vám celá nerozpárala. Strihajte vždy mimo šev. V tomto smere som si vždy upravila aj nákrčník, do ktorého som si tiež vystrihávala dieru. Krásne vám potom drží a neskĺzava, pokiaľ chcete ochranu okolo tváre.
Ako voskovať bežky
Z vlastnej skúsenosti viem, že namazať klasické lyže v domácich podmienkach nie je problém. Ak ide o lyže na korčuľovanie a používame tuhé parafíny, je už nutné vlastniť žehličku a stôl, inak je to veľmi komplikované. Ak ste skôr sviatoční jazdci, odporučila by som zájsť do servisu. Keď naopak chodíte niekoľkokrát týždenne, oplatí sa jednorazovo zainvestovať do vlastného vybavenia.
Základ na mazanie klasických lyží
Pri mazaní klasických lyží je potrebné poznať mazaciu zónu a vonkajšie podmienky (teplota, vlhkosť snehu). Pokiaľ si zvolíte šupinové lyže alebo tie s pásmi, proces sa vám veľmi uľahčí. Tieto lyže vyžadujú iba základnú údržbu (parafín mimo stúpaciu zónu a občasné ošetrenie pásu).
Dajte si lyžu na zem (napr. parkety, aby sa nepoškriabala) a postavte sa na ňu. Poproste niekoho, nech vezme kúsok papiera a snaží sa ho posúvať od prostrednej časti lyže pod topánkou k špičke a potom k pätke. Tam, kde sa lyža tesne dotýka zeme a papier sa nedá posunúť ďalej, sú hranice zóny. Zóna je teda oblasť medzi dvoma takto vyznačenými bodmi.
Od prvého bodu k špici a od druhého bodu k pätke je zóna pre parafínové vosky. Odporúčam si na lyži urobiť značky fixkou či zónu pre stúpací vosk ľahúčko zdrsniť brúsnym papierom (vosk lepšie drží).
Dajte 1-3 vrstvy vosku do zóny pre stúpací vosk a každú z vrstiev rozkorkujte. Silnými ťahmi korkom zapracujte tuhý stúpací vosk do lyže a uhlaďte. Pri umývaní zmývačom vosku použite hubku na riad. Nechajte ju nasať čističom a potom hrubou stranou očistite lyže. Na konci dočistite toaletným papierom.
- Skivo Universal set - set dvoch stúpacích tuhých voskov ako základ
- Vosk Rex 457 LF Blue 86 g
- Kĺzny vosk Rex yellow -2°C až +2°C 86 g
- Swix P15 súprava - súprav pre údržbu klasických lyží s pásmi (typu skin)
- Skivo Čistič mohérových pásov 250 ml
- Korok SWIX T0020 prírodný
- Swix Korok syntetický závodný T0012
- Skivo Zmývací roztok 800 ml
- Skivo Zmývací roztok sprej 100 ml
Základ pre mazanie lyží na korčuľovanie
Aj pri mazaní lyží na korčuľovanie je potrebné poznať vonkajšie podmienky. Na mazanie skate korčúľ sa používa buď tuhý, alebo tekutý parafín. Ako prvá pomoc na ošetrenie lyží na korčuľovanie poslúži aj v domácich podmienkach tekutá verzia parafínu. Počítajte však s tým, že na lyži vydrží menej kilometrov ako klasický parafín.
Tuhý parafín vyžaduje nahriatie žehličkou, strhnutie škrabkou a vykefovanie. Tekutý parafín vydrží menej, ale je jednoduchší a vyžaduje iba vykefovanie.
Tip: Pri kefe býva vyznačený smer ťahu. Po lyži vždy choďte od špičky k päte.
Tuhé a tekuté parafíny sa používajú aj na klasické lyže, ale iba v miestach mimo zóny stúpacích voskov (teda pri špičke a pri päte).
- Tekutý parafín Rex 4624 HF21 modrý -2 °C/-8 °C 150 ml
- Parafín v spreji Rex 4604 HF41 ružovo/zelený 5 °C/-20 °C 150 ml
- Tekutý vosk Vola Racing Universal Fast Wax 60 ml
- Swix Kefa T0164O 2014
- Kefa Swix T0159B kefa kombi bronz/nylon 17/18
- Škrabka toko
- TOKO PLEXI BLADE, ŠKRABKA (3 mm)
- TOKO škrabka na žliabky
- Žehlička na vosk Swix T73D
- Žehlička na vosk Toko T8
- Žehlička na vosk REX 747 World Cup 1200W
- Kopytá na mazanie lyží
Bežecké štýly - ako na to?
Dosiahnuť dokonalosť bežeckých štýlov dokáže málokto. Aj tí najlepší pretekári majú svoj vlastný špecifický štýl, ktorý je daný napríklad ich rozložením tela, rovnovážnymi či silovými schopnosťami a možnosťami.
Základným kameňom je držať ťažisko tela v smere dopredu a mať ho vždy nad stojnou (klznou nohou), neprisadať dozadu a nejazdiť po pätách. Hlavná časť váhy by mala byť na prednej časti chodidla.
Pokiaľ tápete, je zo začiatku určite lepší sprievod inštruktora, ktorý vám pomôže sa zdokonaliť pomocou metodických radov a jednotlivé lekcie vám prispôsobí na mieru. Potom to už chce len prax a prax.
Beh na lyžiach je ideálny šport, neinvazívny na kĺby a pohybový aparát všeobecne. Zapájate pri ňom viac-menej všetky svaly tela a je ideálnym prostriedkom, ako spoznať krásy horských krajín.
Viac o mne
Volám sa Eva Puskarčíková, 10 rokov som bola v reprezentačnom družstve ČR dospelých v biatlone a z toho 8 rokov vo svetovom pohári. Medzi moje najväčšie športové úspechy patria dve 3. miesta v pretekoch svetového pohára a bronzová medaila zo štafety českého tímu na ZOH Soči 2014.
S bežeckým lyžovaním som začala zhruba v 5 rokoch vo svojom rodnom meste v Harrachove. Postupne som vyštudovala športové gymnázium, Fakultu športových štúdií v odbore špeciálnej edukácie bezpečnostných zložiek a následne odbor učiteľstva telesnej výchovy. Potom som sa vrhla na Pedagogickú fakultu so zameraním na zemepis pre základné školy. Šport a vzdelávanie sú mojou celoživotnou vášňou.
Sledovať ma môžete na mojom Instagrame eva.pusk a FB Eva Puskarčíková.