Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vertikutácia trávnika od A po Z: Kedy a ako vykonávať?
Ide o proces vertikálneho prerezávania trávy s cieľom uvoľniť zhutnenie a podporiť jej rast. Z metódy pramení aj názov odvodený od výrazu „vertical cut“ (zvislý rez), nejde teda o často nesprávne uvádzanú vertikuláciu. Vykonáva sa pomocou stroja, ktorý robí malé, plytké rezy v pôde bez toho, aby odstránil jej kusy. Pomáha tak zlepšiť hustotu a odolnosť pažite, tá vďaka tomu lepšie zvládne opotrebenie a je aj zdravšia. Ako trávnik vertikutovať na jar, na jeseň alebo v lete a čo by ste mali vedieť?
Ako trávnik správne vertikutovať a prečo
Vertikutácia odstraňuje starú trávnu plsť, mach a ďalšie nečistoty, čo umožňuje tráve lepší prístup ku vzduchu, vode, slnku a živinám napr. z aplikovaných hnojív. To vedie k zdravšiemu a bujnejšiemu rastu.
Nazhromaždený odpad navyše môže zapríčiniť horšiu drenáž a následné podmáčanie trávnika. Vrstva plsti tiež poskytuje živnú pôdu pre škodcov a choroby a dusiaci sa porast sa im nemôže účinne brániť.
Kedy a ako na to
Všeobecne je vhodné trávnik vertikutovať na jar a na jeseň 1-2× ročne. Teplota by sa mala pohybovať nad 15 °C. Ďalej to je potrebné v prípade, keď je v tráve veľa plsti a ďalšieho materiálu, ktorý by bránil jej rastu. Po hnojení 2-3 týždne počkajte a rovnako tak počkajte v prípade, keď je pôda veľmi mokrá.
Trávnik prechádzajte do kríža, tzn. najprv zo strany na stranu a po dokončení ešte raz kolmo zhora nadol.
Vertikutácia nového trávnika
Novo vysiatu pažiť nechajte 2-3 roky odpočívať. Počas tej doby sa sústreďte na jej kosenie, zavlažovanie a hnojenie. Keďže si v prvých rokoch ešte len buduje koreňový systém a získava tak odolnosť voči vonkajším stresom, vertikutácia by ju mohla poškodiť.
Vertikutácia za mokra
Toto neodporúčame. Počkajte až tráva aj pôda ľahko vyschnú – trávnik by nemal byť 100 % suchý, ale zároveň nesmie byť premočený. Za mokra by sa vám horšie pracovalo, pretože vlhkosť zhoršuje odstraňovanie plsti a vy akurát môžete vytrhať príliš veľa trávy. Práca navyše bude špinavšia.
Hĺbka
Pokiaľ má váš trávnik tenkú vrstvu biologického odpadu, hrabľami ľahko odstránite plsť a ďalšie nečistoty bez toho, aby došlo k jeho poškodeniu.
Ak je vrstva odpadu väčšia a pri prejdení hrabľami sa uvoľňujú kusy machu a starej trávy, vezmite vertikutátor a trávnik do hĺbky maximálne 2-3 mm prerežte a prečistite.
Vertikutácia na jar
Jarná vertikutácia trávnika je prospešná, pretože pomáha odstraňovať plsť, ktorá sa nahromadila počas zimných mesiacov.
Kedy presne vertikutovať trávnik na jar? V marci či apríli, kedy už tráva začína rásť a teploty sú cca nad 15 °C. Záleží na klíme vo vašej oblasti a druhu i stave trávy - mala by už začínať rásť a zároveň nesmie byť podmáčaná.
Postup
- Než začnete, skráťte trávnik na zhruba 3-4 cm.
- Môžete použiť špeciálne prerezávacie hrable, hrable s pružnými hrotmi alebo vertikutátor s pohonom. Záleží na stave vášho trávnika a výške odpadovej vrstvy.
- Z jedného rohu záhrady postupujte po malých častiach v jednom smere – napríklad vertikálne. Ak je to potrebné, urobte to potom znova, avšak kolmo na pôvodný smer tzn. horizontálne.
- Pri práci zhrabávajte kúsky trávy či machu a likvidujte ich. Napríklad ich skompostujte.
- Po vertikutácii môžete vykonať prevzdušnenie. Tak sa ešte zlepší odvodnenie a ku koreňom sa dostane viac kyslíka a živín.
- Trávnik dôkladne zalievajte, aby sa pôda usadila a znížilo sa jeho namáhanie. Pokiaľ ste nehnojili 2-3 týždne vopred, aplikujte hnojivo s pomalým uvoľňovaním po prerezaní.
- Na 2 týždne vynechajte kosenie.
Vertikutácia na jeseň
Jesenná vertikutácia trávnika pomáha odstrániť plsť, ktorá sa nahromadila počas letných mesiacov, a pripravuje ho na chladnejšie obdobie. Zlepšuje aj drenáž a umožňuje, aby sa ku koreňom dostalo viac kyslíka, vody a živín, čo ho udrží v top kondícii aj počas jesene a zimy.
Kedy vertikutovať trávnik na jeseň? Ideálnym obdobím je koniec augusta až septembra, pri dobrom počasí je možné ešte v októbri. Aj na jeseň berte do úvahy klímu v mieste, kde žijete a aktuálny stav trávnika. Prerezaniu sa vyhnite v chladnejších dňoch a za mokra.
Postup
- Pokoste trávnik na 3-4 cm.
- Vezmite vertikutačné hrable, tie s pružinovými hrotmi alebo poháňaný vertikutátor.
- Z jedného rohu záhrady postupujte v jednom smere (napr. zhora nadol) a potom to zopakujte kolmo (napr. zľava doprava).
- Potom môžete porast prejsť prevzdušňovačom.
- Aplikujte jesenné hnojivo na zotavenie a prípravu na zimné mesiace.
- 1-2 týždne po vertikutácii trávu nekoste.
Vertikutácia v lete a v zime – áno, či nie?
Vertikutovanie v lete ani v zime sa všeobecne neodporúča, pretože počasie v tomto období môže trávnik zaťažiť a poškodiť. V lete je veľmi horúco a sucho a tráva je prirodzene viac namáhaná, zatiaľ čo v zime je pôda zamrznutá. Tieto faktory zhoršujú schopnosť obnovy po tomto zásahu.
Prerezávanie verzus prevzdušňovania
Pri vertikutácii dochádza k odstráneniu odumretej trávy, machu a ďalšieho biologického odpadu, pod ktorým sa pažiť dusí. Na to slúžia špeciálne hrable alebo vertikutátor s čepeľami, ktoré trávnu plsť prerezávajú a odstraňujú.
Prevzdušňovanie sa vykonáva pomocou valca, hrablí či špeciálnych topánok s hrotmi, ktorými sa do pôdy trávnika robia malé otvory. Tým sa zlepšuje prenikanie vody aj kyslíka hlbšie do pôdy a stimuluje sa rast.
Obe tieto techniky je možné vykonávať 1-2× ročne a vzájomne sa dopĺňajú. Preto sa odporúča ich kombinovať.