Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Údržba bicykla: Čistenie a mazanie reťaze, vidlice aj údržba po zime
Údržba bicykla je kľúčom k jeho dlhodobej funkčnosti a bezpečnosti. Samotná údržba sa netýka iba čistenia, ale aj mazania bicykla – reťaze, odpruženej vidlice či sedlovky. A ak nemáte k dispozícii vhodný vonkajší priestor, môže sa vám zísť aj návod na umývanie bicykla v paneláku.
Zásady údržby bicykla
Aby váš bicykel šliapal ako hodinky, a zároveň bol pri jazde bezpečný, je nutné sa o neho dôkladne starať. Na čo by ste nemali počas jeho údržby zabudnúť?
- Čistenie bicykla: Svojmu parťákovi doprajte pravidelnú očistu od prachu, blata, kúskov trávy a ostatných nečistôt, ktoré by mohli spôsobovať opotrebenie jednotlivých dielov alebo ich koróziu.
- Mazanie reťaze: Reťaz by ste mali pravidelne premazávať špeciálnym mazivom na reťaze, ktoré znižuje trenie a chráni ju pred koróziou.
- Kontrola brzdových doštičiek a kotúčov: Pravidelne kontrolujte stav bŕzd a zistite, či nepotrebujú vymeniť.
- Kontrola tlaku v pneumatikách: Strážte správny tlak vo vnútri plášťov. Zamerajte sa samozrejme aj na ich stav. Nevykazujú známky opotrebenia alebo poškodenia?
- Stav prehadzovačiek: Overte, či radenie funguje správne.
- Kontrola sedla a kormidla: Uvoľnené sedlo aj kormidlo predstavujú riziko pádu z bicykla. Preto je na mieste sledovať, či sú pevne uchytené.
- Rám a vybavenie bicykla: Zamerajte sa aj na kontrolu bicykla ako celku, a to vrátane rámu bicykla. Nenachádzajú sa na ňom deformácie, praskliny alebo akékoľvek iné poškodenie? Skontrolujte tiež stav odrazových svetiel, svetlometov (príp. blikačiek), zaslepenie voľných koncov rúrok a ostatných bezpečnostných prvkov výbavy bicykla.
Ako vybrať bicykel? Aká je povinná výbava bicykla?
Ak nemáte s údržbou bicykla veľké skúsenosti, nasledujúce úkony a opravy by ste mali radšej zveriť do rúk profesionála:
- Nastavenie prehadzovačiek,
- výmena tekutiny v hydraulickom systéme bŕzd,
- centrovanie ráfikov,
- oprava vidlice,
- výmena reťaze,
- servis brzdového systému,
- montáž nových komponentov (brzd, radenie atď.)
Ako umyť bicykel, aby ste ho nepoškodili
Na umývanie bicykla sa vám zíde vedro s vodou, záhradná hadica s pripojením na vodu alebo striekacia pištoľ, mäkká kefa s hustými štetinami, špongia, suchá handra, menšia kefa na čistenie bŕzd (postačí aj zubná kefka), špeciálna úzka kefa na vydrhnutie pastorok a vhodná cyklo kozmetika – čistiaci prostriedok, odmasťovač a na zvýšenie odolnosti proti usadzovaniu ďalších nečistôt si zadovážte vosk na rám.
Postup umývania bicykla:
- Bicykel namočte vodou z vedra alebo záhradnej hadice a nechajte ho na chvíľu mokrý. Vďaka tomu nečistoty nasajú vodu, povolia a zmäknú. Bicykel sa zbaví prebytočného prachu a odpadnú z neho najväčšie hrudy blata.
- Na svojho parťáka naneste penový umývací prostriedok na bicykel a na mastné miesta môžete použiť špeciálny odmasťovač. Voľte skôr neagresívne prostriedky, ktoré sú šetrnejšie ku komponentom a prípadne aj k matnej povrchovej úprave rámu. Na odstránenie nečistôt použite mäkkú kefu s hustými štetinami, ktorá bicykel nepoškriabe.
- Vyčistite ramienko prehadzovačky, na ktorom sa bežne nazhromaždí veľa mastnoty. Nečistoty oškriabajte a dočistite špongiou, alebo mäkkou kefou. Ak je znečistenie silnejšie, pred prvotným namočením bicykla nečistoty nasucho oškriabte.
- Vyčistite zákutie rámu a vidlice, zamerajte sa tiež na očistu pohonu. Odmastite reťaz (pomocou špeciálnej práčky na reťaz, handry alebo ponorením do benzínového kúpeľa) aj kazetu (pastorky na zadnom kolese). Na jej vydrhnutie použite špeciálnu úzku kefu, s ktorou sa dostanete aj medzi jednotlivé pastorky.
- Odmasťovač naneste na kotúče a brzdové doštičky, a potom ich jemne vykefujte menšou, pokojne starou zubnou kefkou.
- Svoju pozornosť venujte aj odmasteniu ráfikov a očiste pneumatík. Zamerajte sa pri tom na vyškriabanie zvyškov blata a kamienkov zo vzorky.
- Bicykel opláchnite prúdom vody, vytrite dosucha handrou a na rám naneste ochranný vosk.
Tip: Z bicykla môžete najskôr zložiť obe kolesá a položiť ho chrbtom dole. Kolesá umyte v tomto prípade v demontovanom stave a nasaďte ich späť až po očiste a vysušení rámu.
Umývanie wapkou
Pri čistení bicykla sa sústreďte na to, aby ste prúdom vody nemierili priamo do ložísk. Voľte skôr stredný prúd vody – ak najväčšie zaschnuté nečistoty vopred vykefujete, nebudete silný prúd potrebovať. Pri umývaní bicykla sa vyhnite pretáčaniu kolies a pedálov. Minimalizujete tak riziko nežiaduceho vniknutia vody do ložísk a vzniku korózie.
Wapka (vysokotlakový čistič) produkuje extrémne silný prúd vody, ktorý by mohol ľahko poškodiť jemné diely bicykla – ložiskové puzdrá, tesnenie, náboje aj reťaz. Navyše by mohlo dôjsť k odstráneniu maziva a olejov, ktoré sú na správne fungovanie bicykla a jeho komponentov nevyhnutné.
Na ktoré časti možno vysokotlakový čistič použiť?
Bez obáv s ním môžete vyčistiť hrubé nánosy blata a ďalších nečistôt z rúrok rámu a plášťov. Dajte si však pozor, aby ste nezamierili proti stredu bicykla, nábojom alebo čapom. Na zvyšok použite mäkkú kefu, handru, špongiu a šetrné čistiace prostriedky na bicykel.
Ako na umývanie v paneláku
Ak už nadišiel ten správny čas na očistu vášho verného parťáka, ale nemáte k dispozícii vlastnú záhradu, ponúkajú sa vám tri možnosti: buď ho môžete umyť pred alebo za domom (a trápiť sa s vedrom plným vody), na benzínke pomocou vysokotlakového čističa, ktorý však nie je na očistu bicykla príliš vhodný, alebo sa premiestnite do kúpeľne svojho bytu.
Väčšina panelákových vaní je príliš krátka na to, aby sa do nich vošiel na dĺžku celý bicykel. Preto je potrebné demontovať predné koleso. Pri manipulácii s bicyklom buďte opatrní, aby ste vaňu nepoškriabali. Bicykel položte na gumovú podložku alebo handru umiestnenú na dno vane a strážte si, aby vám neupchávala odtok. Prednú vidlicu sa pokúste oprieť o poličku cez vaňu, prípadne skúste zaimprovizovať a vymyslite si podľa svojich možností systém, ktorý vám bude fungovať. Vypodložte z jednej strany koniec kormidla handrou v mieste, kde sa dotýka kachličiek. Vďaka tomu zostanú kachličky bez poškodenia a bicykel bude lepšie zaistený.
Pripravený bicykel najskôr dôkladne osprchujte, vďaka čomu sa z neho vyplavia najväčšie nečistoty. Potom naň naneste čistiaci prostriedok a vykefujte ho. Na umývanie bicykla vo vani odporúčame používať najmä ekologické prípravky, ktoré budú k vašej kúpeľni (aj bicyklu) šetrnejšie. Saponátový roztok je dobré si pripraviť do vedra a ten položiť do vane - budete tak mať mydlovú vodu neustále po ruke, a zároveň ju nebudete prskať po celej kúpeľni. Po dôkladnej očiste vložte do vane demontované predné koleso a taktiež ho vydrhnite. Potom bicykel opláchnite stredným prúdom vody. Nechajte ho vo vani odkvapkať a najlepšie aj dokonale uschnúť – napríklad cez noc.
Pred bublinkovým kúpeľom doprajte svojmu bicyklu čo najstarostlivejšie okefovanie nasucho, aby vám blato, tráva a iné nečistoty neupchali odtok.
Ako zabezpečiť bicykel pred zlodejmi? Ako vybrať správnu veľkosť bicykla?
3 tipy, ako vyčistiť reťaz
Ako a čím čistiť reťaz na bicykli? Čistenie reťaze sa dá uskutočniť viacerými spôsobmi:
- Medzi najrozšírenejšie spôsoby patrí benzínový kúpeľ, kedy stačí reťaz na niekoľko minút ponoriť do nádoby (zavárací pohár, PET fľaša) s naftou alebo benzínom. Aby následná aplikácia maziva do článkov reťaze neprišla nazmar, je vhodné po tomto kroku pristúpiť k umytiu reťaze v odmasťovači. Potom ju opláchnite pod vodou a nechajte vysušiť pri tepelnom zdroji.
- Silnejšiu vrstvu nečistôt je možné vcelku ľahko odstrániť aj nastriekaním špeciálneho odmasťovača na reťaz a následným zaliatím horúcou vodou. Aj pri tejto metóde je nutné reťaz napokon opláchnuť čistou vodou a nechať ju dôkladne preschnúť pri zdroji tepla, ako je sklokeramická doska sporáka, pri kachliach, krbe alebo na slnku. Ak by ste reťaz nechali na vzduchu dlhý čas mokrú, skoroduje.
- Tretím tipom je použitie špeciálnej plastovej práčky na reťaz, ktorá sa postará o odstránenie ľahších nečistôt, a to bez odnímania reťaze z bicykla. Tento variant je skvelý pre majiteľov bicyklov, ktorých reťaz nemá spojku a musela by sa roznitovať. Nevýhodou tejto metódy je opätovné mierne znečistenie reťaze pri jej pretáčaní po špinavej kazete a prevodníku. Práčka na reťaz musí byť použitá so silným mydlovým detergentom, ideálne s na to určeným čistiacim prípravkom. Ako na to? Odoberte kryt práčky a nalejte do nej čistiaci prostriedok (po značku). Do práčky vložte zospodu reťaz a otáčajte pedálom v smere hodinových ručičiek tak, aby ste vyčistili reťaz po celej jej dĺžke. Po očiste by ste mali reťaz ešte opláchnuť čistou vodou.
Mazanie bicykla
Medzi komponenty, ktoré je potrebné mazať, patria:
- Reťaz,
- odpružená vidlica,
- tlmič (pri odpruženom bicykli).
Mazanie sa neodporúča u pohyblivých súčiastok, na ktoré by sa po aplikácii maziva mohol nalepiť piesok. V kombinácii s olejom by vznikla brúsna pasta, ktorá by urýchlila opotrebenie a starnutie komponentov. Čo nemazať?
- Presmyk (predný menič),
- prehadzovačka,
- ozubené kolieska,
- kotúčové brzdy (zničilo by sa brzdové obloženie – bicykel by prestal brzdiť).
Ako často a čím mazať reťaz
Ako mazať reťaz na bicykli? Pred mazaním reťaze aj akýchkoľvek iných komponentov je predovšetkým dôležité sa uistiť, že sú dané súčiastky dokonale vysušené. V opačnom prípade by sa mazivo nedostalo do miest, kde je potrebné a proces premazávania by bol kontraproduktívny.
Olej na mazanie reťaze bicykla by mal mať hustejšiu konzistenciu, aby vydržal v jednotlivých článkoch dlhší čas. Jeho výhodou je, že na seba toľko nelepí nečistoty z terénu. Pri mazaní reťaze najskôr zastrčte za výplet kolesa handru, ktorá ho pred mazivom ochráni, a naaplikujte olej v spreji alebo v kvapkadle postupne na každý článok. Buďte dôkladní a trpezliví – vďaka tomu spotrebujete iba nevyhnutné množstvo oleja a budete mať istotu nanesenia do všetkých článkov. Keďže je olej funkčný iba vo vnútri reťaze, zvyšok maziva utrite do handry umiestnenej za výpletom. Ak by ste oleja ponechali na reťazi príliš veľa, spôsobilo by to usadzovanie väčšieho množstva prachu a nečistôt, čo by viedlo k jej rýchlejšiemu opotrebovaniu.
Reťaz by ste mali premazať po zdolaní každých 50 až 200 km v závislosti od terénu. Ak prevetrávate svojho parťáka v náročnejších podmienkach, na olej sa lepí viac prachu a nečistôt, kvôli čomu sa odporúča čistiť reťaz častejšie. Myslite aj na to, že nanesené mazivo sa rýchlejšie vyplavuje v daždivom počasí. Ak sa teda často pohybujete vo vlhkom počasí, doprajte reťazi viac mazania.
Ako a čím mazať sedlovku a vidlicu
V rámci údržby odpruženej vidlice je potrebné myslieť aj na jej občasné premazanie. Čím ju mazať? Používajte čistý silikón, pretože iný materiál by mohol spôsobiť poškodenie gumového stieracieho tesnenia alebo povrchovej úpravy klzáku. Vidlicu mažte tak, že silikónové mazivo opatrne nastriekate k stieracej prachovke, niekoľkokrát zapružíte a vyplavené nečistoty z nej utrite suchou handrou.
Lubrikáciou určitých častí bicykla zabránite korodovaniu a „zrastaniu“ materiálov, v dôsledku čoho vznikajú kvílivé zvuky počas jazdy. Na prevenciu jemne premažte skrutky na pripevnenie košíka na fľašu, komplet kľučiek a stredového puzdra. Nezabudnite ani na sedlovku, na ktorú vám postačí tenká vrstva maziva. Silikónový olej aplikujte na vnútornú klznú plochu v oblasti tesniaceho krúžku, niekoľkokrát zapružte a zvyšok oleja z okolia utrite suchou handrou rovnako ako pri mazaní odpruženej vidlice.
Pravidelné premazávanie vyžadujú aj iné pohyblivé komponenty ako napríklad kazeta a meniče. Pred aplikáciou oleja každú súčiastku demontujte, vyčistite, odstráňte z nej zvyšky starého maziva pomocou odmasťovača, a až potom naneste nové mazivo. V súčasnej dobe je možné zaobstarať aj mazivá s obsahom nanočastíc, ktoré chránia kovové diely pred koróziou a bránia usadzovaniu prachu a iných nečistôt.
Údržba pred a po každej jazde
- Skontrolujte tlak v pneumatikách a prípadne aj v odpruženej vidlici, či tlmičoch celoodpruženého bicykla. Podľa potreby dofúkajte.
- Bicykel umyte jemnejším čističom na bicykle, opláchnite vodou a ideálne ho osušte. U odpružených bicykloch sa venujte aj vidliciam, ktoré by mali byť bez nečistôt. V prípade silnejšieho znečistenia alebo umastenia od mazív, použite agresívnejší špecializovaný prípravok.
- Pozrite sa, či na bicykli nie sú viditeľné poškodenia alebo opotrebenia, ktoré by mohli mať vplyv na jazdné vlastnosti. Odreniny pri jazde nevadia a niektoré chyby môžete opraviť sami, praskliny v ráme by ale mohli spôsobiť nehodu.
- Skontrolujte reťaz, odpruženú vidlicu a čapy celoodpruženého bicykla. V prípade potreby ich domažte.
Ak bicykel pri jazde cvaká alebo vŕzga, skúste nájsť príčinu a čo najskôr ju odstráňte. Na každú vychádzku so sebou berte cyklo náradie na bicykel a súpravu na opravu duše. Kto si na údržbu a opravu bicykla sám netrúfne, vždy môže navštíviť cykloservis.
Sezónna údržba
Starostlivosť o bicykel pred sezónou
- Reťaz poriadne očistite a namažte. Mažte s rozumom rovnomerne po celom obvode, a to hlavne do jej čapov. Nechajte chvíľu zaschnúť a potom utrite čistou handrou. Prehnané mazanie znamená zachytávanie nečistôt a zhoršenie funkčnosti reťaze. Mierkou skontrolujte, či nie je vyťahaná a nepotrebuje vymeniť.
- U celoodpruženého bicykla a bicykla s odpruženou vidlicou sa pozrite na ich nastavenie a tlak. K dohusteniu budete potrebovať vysokotlakovú pumpičku na tlmiče. Tesnenie vidlice namažte silikónovým olejom, ktorý zamedzí vnikaniu nečistôt.
- Skontrolujte tlak v plášťoch a prípadne ich dofúkajte. Ak z plášťa uniká vzduch, je mechanicky poškodený a bude potrebné ho pomocou montpáky sňať a opraviť, alebo nahradiť novým. Plášte kolies nesmú byť ani opotrebované alebo poškodené.
- Brzdy by mali zaberať v prvej polovici ťahu pákou. Mechanické brzdy prípadne upravte nastavením lanka, hydraulické budú musieť do servisu. Brzdové klátiky musia dosadať celou svojou plochou na ráfik kolesa.
- Prehadzovačku upravíte nastavením napätia lanka, a to buď povolením skrutky otáčaním v smere hodinových ručičiek (ťažko radí na ťažšie prevody), alebo utiahnutím proti smeru hodinových ručičiek (ťažko radí na ľahšie prevody).
- Pedále jemne dotiahnite a ak ich meníte, namažte vopred závity vazelínou.
- Sedlo, kormidlo a kolesá by mali byť v rovine, v správnej výške a v správnom uhle. Nič by nemalo byť viditeľne poškodené alebo povolené.
Starostlivosť o bicykel po sezóne
Aj po sezóne je dôležité reťaz skontrolovať, vyčistiť a premerať na prípadnú výmenu. Namažte ju olejom na reťaz a preraďte na nižší prevod, aby nebola napnutá. Očistite tiež kazetu a prevodníky. Celé ústrojenstvo prehadzovačky očistite a dotiahnite. Skúsenejší cyklisti môžu odmontovať ložiská, očistiť ich a premazať vazelínou.
Rovnako ako pred sezónou skontrolujte aj vidlicu a tlmiče odpružených bicyklov a prípadne sa postarajte o ich servis umytím a nastavením tlaku. U bŕzd bude potrebné skontrolovať záber a stav brzdného obloženia. Rám bicykla ošetrite prípravkom, ktorý ho ochráni pred vlhkom a nečistotami, ktoré na ňom môžu počas zimy priľnúť.
Bicykel uskladnite na suchom, čistom a temnom mieste so stálou teplotou. Ak tieto podmienky zabezpečiť nemôžete, aspoň ho zakryte dekou alebo plachtou. Nízke teploty by sa podpísali na stave mazív a vlastnostiach bicykla. Ideálne ho zaveste na držiak na stenu, aby vám nestálo celú zimu na plášťoch.
Údržba v zime
Aby ste si jazdu v zime užili, myslite na to, že sa na snehu jazdí na podhustených širších plášťoch s hrubšou vzorkou. Pred každou jazdou odporúčame skontrolovať aj stav rýchloupinákov bicyklov, funkčnosť bŕzd a radenia. Všetko by malo pevne sedieť a mať hladký chod. Na premazanie reťaze je vhodný olej s obsahom teflónu a klzáky vidlice ocenia silikónový olej. Nízke teploty výrazne ovplyvňujú funkčnosť bicykla, a preto ho v ideálnom prípade zverte do rúk odborníkov v cykloservise.
Kľúčovou časťou zimnej údržby bicykla je jeho čistenie. Zbavte ho vlhkosti, nečistôt a soli, ktoré by spôsobili hrdzavenie a zhoršenie jeho funkčnosti. Po každej jazde preto vždy utrite reťaz a celý bicykel umyte a osušte.