Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Trávnikové hnojivo
Na hnojenie trávnika existuje niekoľko rôznych prístupov. Niekto používa hnojivo na trávnik iba na jeseň, niekto až 3× ročne pri použití dlhodobých hnojív. Vhodne vybrané a správne aplikované trávnikové hnojivo pomôže vašej záhrade zaistiť silný, hustý a sýto zelený koberec s odolným koreňovým systémom.
Základné živiny
Špeciálne hnojivá na trávnik obsahujú niekoľko základných zložiek, pričom každá má iný účel a stará sa o inú konkrétnu časť trávnika. Aj preto je ich pomer iný v hnojivách určených pre rôzne ročné obdobia.
- Dusík (N) je základným stavebným prvkom. Podporuje rast trávy a pomáha jej regenerácii. Preto je vo veľkej miere zastúpený v jarných hnojivách.
- Draslík (K) nájdeme naopak predovšetkým v hnojivách určených na jeseň. Dokáže zvýšiť odolnosť voči suchu, chorobám a do určitej miery aj mrazu.
- Fosfor (P) podporuje predovšetkým tvorbu aj následný rast koreňového systému.
- Horčík (Mg) pomáha trávniku s fotosyntézou, pretože podporuje tvorbu chlorofylu.
Krátkodobé vs. dlhodobé hnojivá
Krátkodobé hnojivá použite v prípade, keď potrebujete trávniku dodať živiny rýchlo a zároveň vám nevadí nutnosť častej aplikácie. Také hnojivo potom totiž musíte používať v extrémnych prípadoch až 15× za sezónu, a preto vás tento spôsob bude stáť oveľa viac času. Ďalšiu nevýhodu predstavuje nárazový rast trávy. Ten môže nastať v prípade, že sa hnojivo rozpustí rýchlo, a tým pádom vyrastie rýchlo a nesúmerne aj tráva.
Dlhodobé hnojivá sú naopak určené na kontinuálnu a dlhodobú údržbu trávnika. Také hnojivo vás zamestná iba 2×, alebo 3× za sezónu, čím vám ušetrí veľa času. Uvoľňuje sa postupne a má presne vyvážený obsah živín. Aplikácia dlhodobého hnojiva navyše prakticky eliminuje možnosť spálenia trávnika. Informáciu o tom, ako dlho sa hnojivo rozpúšťa, nájdete vždy na obale výrobku. Pozornosť venujte tiež veľkosti granúl, aby sa hnojivo dostalo aj ku korienkom tých najhustejších miest.
Za zmienku stojí aj tzv. celoročné hnojivo. To ale zo svojej podstaty rozhodne nie je vhodné pre každý trávnik. V prvom rade je dôležité, aby bol koreňový systém hlboký aspoň cca 15 cm. V takom prípade totiž nehrozí, že sa hnojivo dostane pod dosah koreňov. Zároveň nie je vhodné v takto ošetrenom trávniku vykonávať vertikutáciu a iné operácie, ktoré by mohli narušiť celistvosť granúl, a tak jednorazovo uvoľniť všetky účinné látky. V praxi preto celoročné hnojivo zvážte iba na miesta, kde nemáte čas, alebo sa nechcete trávniku toľko venovať.
Ako správne hnojiť
Najväčšou chybou, ktorú môžete urobiť, je nerovnomerná aplikácia hnojiva. Pokiaľ totiž niektoré miesta pohnojíte málo a iné veľmi, stáva sa váš trávnik oveľa náchylnejší na napadnutie plesňami. Prehnojenie je pre neho rovnako nebezpečné, ako keby ste ho nehnojili. Hoci bude možno vizuálne vyzerať o niečo lepšie.
Mnoho trávnikárov je bytostne presvedčených o tom, že aplikovať hnojivo úplne rovnomerne nie je ručne žiadny problém. Nemajú bohužiaľ pravdu, je to ťažšie, než sa môže zdať. Riešenie tohto problému je ale veľmi jednoduché a lacné. Obyčajné rotačné rozmetadlo, ktoré zoženiete ako v manuálnej, tak v aku verzii. Na väčšie pozemky sa vám oplatí investovať do rozmetača na vozíku. Potom už vám stačí iba ustrážiť, aby sa vami ošetrované plochy neprekrývali.