Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vybehnite s kočíkom v ústrety dobrej nálade
Máte doma nový prírastok, otočil sa vám svet hore nohami a neviete, kam skôr skočiť? Prebehnite sa s kočíkom. Nemusíte riešiť stráženie, vyčistíte si hlavu, spálite kilá nabrané pri nočnom ataku chladničky, aby ste nabrali sily na nočné vstávanie a spoznáte svet rodičovstva z úplne inej perspektívy. Budete to milovať!
Behanie s kočíkom má svoje meno
Behanie s kočíkom či rýchlejšia chôdza s kočíkom v skupine našla konečne svoje meno – strollering. Či už ste hrdým novopečeným oteckom, alebo mamičkou, príchod potomka nemusí nutne znamenať stopku pre to vyraziť si zabehať. Dokonca nemusíte ani riešiť stráženie - večný boj väčšiny rodičov malých detí. Jednoducho zbalíte dieťa, nevyhnutné vybavenie a môžete vyraziť v ústrety novému bežeckému tracku.
Naskočiť do bežeckého rituálu sa odporúča zhruba okolo pol roka veku dieťaťa. Mamička sa stihne dostatočne zregenerovať, otec má dostatok času pripraviť potrebnú výbavu a dieťa už okolo pol roka života dokáže samo držať hlavičku. Podľa odporúčaní lekárov je dieťa mladšie ako pol roka príliš krehké a otrasy vzniknuté pri behaní by mu mohli aj ublížiť. Už ste sa teda konečne dočkali a detskú hlavičku nemusíte nutne podopierať? Prebehnite sa.
- Vrátite sa do skvelej formy ako po stránke fyzickej, tak aj psychickej,
- schudnete nadbytočné kilá,
- zlepšíte si celkovú kondíciu.
Tip: Zabudnite na všetku hanbu a ostych, pretože beh patrí k najjednoduchšiemu a najprirodzenejšiemu spôsobu pohybovej aktivity. Keď sa budete cítiť dobre vy, bude spokojné aj vaše bábätko. Hoďte sa do pohody, kilometre na vás čakajú.
Ako behať s kočíkom? Správny výber a technika sú základ
Technika behu s kočíkom sa od toho štandardného líši v mnohých smeroch. Pri behu pred sebou musíte tlačiť kočík. Najväčšia odlišnosť pri behu s kočíkom teda spočíva v zapojení paží a hornej časti tela, kedy sa do pohybu zapája maximálne jedna ruka. Často sa však horné končatiny do behu zapájajú minimálne, pretože zvierajú pevne madlá kočíka. Úchop madla by však mal byť ľahký, čo najmenej kŕčovitý. Pri bežeckom tréningu je dobré ruky pravidelne striedať. Ideálne je mať dlhé madlo kočíka, ku ktorému sa nemusíte počas behu ohýbať, vešať sa naň či neprirodzene pri behu skracovať krok. Pri došliapnutí sa snažte dopadať ideálne na strednú až prednú časť chodidla. Je dôležité sa pri behu zbytočne o kočík neopierať. Dbajte na správne a predovšetkým vzpriamené držanie tela. Pokiaľ je to len trochu možné, aspoň raz týždenne vybehnite bez milovanej ratolesti. Vaše chrbtové svalstvo to určite ocení. Ak by ste počas behu začali pociťovať bolesť, únavu, mdloby alebo sa vám nebežalo komfortne, prestaňte a oddýchnite si.
Nepodceňte výber kočiara
Vedieť správne došliapnuť, držať krok aj tempo na uzde je jedna vec. Aby sa vám však dobre behalo, je nutným základom správny výber kočíka. Pravda, môžete často z okolia počuť, že behať je možné s akýmkoľvek kočíkom. Pokiaľ nechcete len vybehnúť a prežiť cestu späť, ale radšej si vychutnáte každý došľap, voľte kočíky špeciálne prispôsobené či vhodné na beh. Správny bežecký kočík by mal byť:
- ľahký,
- veľmi ľahko ovládateľný s dobre nafúknutými kolesami,
- pohodlný pre vás a priestranný pre dieťa,
- s možnosťou aretácie predných koliesok,
- s prítomnosťou ručnej brzdy na madle kočíka,
- polohovací.
Bezpečnosť na prvom mieste
Aby ste si spoločný čas pri behaní užili naplno, je dôležité nielen správne načasovanie, ale aj bezpečnosť. U mladších detí je optimálne beh naplánovať na dobu spánku. Staršie ratolesti je možné v kočíku zdvihnúť alebo posadiť, aby spoločne s vami objavovali svet. Z praktických dôvodov si vopred dobre premyslite trasu aj terén, kadiaľ pobežíte. Vždy všetko maximálne prispôsobte potrebám svojim aj svojho dieťaťa a nesnažte sa za každú cenu lámať nové rekordy. Dbajte na bezpečnostné pravidlá a pri vybehnutí dieťa pripnite bezpečnostnými prackami či maličké bábätko zverte do starostlivosti bábätkovníku. Behajte radšej na širokých, dobre dostupných a viditeľných cestách, ideálne v parku či na cyklotrase. Neustále monitorujte terén, predvídajte a myslite za ostatných. Nebehajte so slúchadlami. Jednak by ste nemuseli počuť svoje dieťa, taktiež však nebudete schopní adekvátne reagovať na svoje okolie.
S bezpečnosťou ide ruka v ruke aj to, ako sa pri behaní cítite. Pokiaľ sa budete neustále ošívať a sústrediť sa na tlačiace topánky, ľahko prehliadnete prekážku na trati alebo prepočujete húkajúcu sanitku. Pri behaní s kočíkom, rovnako ako pri klasickom behaní platí pravidlo cítiť sa komfortne vo funkčnom a perfektne padnúcom športovom oblečení.
Vybehnite so stresom a kilami navyše Viac o bežeckom oblečení
A čo sa vám bude ešte hodiť?
Vytriezvenie každého rodiča býva rýchle a často aj veľmi intenzívne. Ak ste sa pred narodením potomka tešili na niekoľkohodinové behanie spojené so strečingom či menším odpočinkom, realita je inde. Dieťa nebude spať tak, ako si to vy naplánujete, ani ak ho o to požiadate. Pripravte sa preto na cestu. Na ľahko a prakticky. Väčším deťom sa na svet rýchlo meniaceho sa okolia bude lepšie pozerať s chrumkami alebo kapsičkou výživy v ruke a neposedné ručičky môžete zabaviť aj zavesenou hračkou na kočík. Na cestu si pre istotu pribaľte náhradnú plienku, vlhčené obrúsky a vreckovky.