Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako sa starať o bežky
Vyrazte prebádať bežkárske trate bez snehuliaka na skĺzniciach so servisom, ktorý by vám závidel aj olympijský tím. Správnou údržbou svojich bežiek docielite nielen väčšieho odpichu, ale aj pomyselného bežkárskeho raja.
Pred začatím bežkárskej sezóny
Buďte pripravení na prvý sneh, nech môžete okamžite vybehnúť. Či už ste mali bežky dobre zakonzervované, alebo budete musieť viac pucovať, vždy sa zbavte starého vosku, sklznice napustite parafínom, navoskujte stúpaciu komoru, skontrolujte stav zbrúsenia, vyleštite a hurá do terénu.
Pokiaľ ste sa rozhodli urobiť si radosť novými bežeckými lyžami, začnite sezónu tzv. gliderovaním (nanesenie základného vosku zabraňujúceho prenikanie vlhkosti).
Zabúdať by ste nemali ani na svoj komfort a bezpečie. Skontrolujte svoj bežkársky šatník a stavte na najnovší outfit, prilbu, paličky a ďalšie vybavenie.
Pred každou jazdou myslite na…
Pred každou jazdou si skontrolujte funkčnosť a kompletnosť vybavenia – nakúpte všetko s predstihom, aby vám pri vybehnutí nič nestálo v ceste. Bežky očistite od prípadných nečistôt a vysušte handričkou. Zvoľte vhodný vosk s ohľadom na váš bežkársky štýl, vonkajšiu teplotu, druh snehu aj náročnosť plánovaného terénu. Pokiaľ vás čaká stúpanie, je vhodné prostrednú vyklenutú časť namazať špeciálnym stúpacím voskom disponujúcim vyššou priľnavosťou, sklznú časť potom navoskujte sklzným voskom. Zbaľte proteínové alebo energetické tyčinky, pitie, nastavte športtester a hoďte sa do bielej pohody.
Dobre nabrúsené v 5 krokoch
Zle nabrúsené bežky sú dobré asi ako pichnuté koleso. Pokiaľ sa vám nechce behať do servisu, základné nabrúsenie bežiek zvládnete aj sami doma.
- Pred brúsením skontrolujte stav hrán aj sklznice. Najčastejšie sa môžete stretnúť s prehnutím sklznice smerom von alebo vám lyže ležia len na hranách. Správne by sklznice bežiek mali byť rovné od vonkajšej strany k vnútornej.
- Bezpečne uchyťte bežky, aby ste sa počas servisu nezranili a prácu mali plne pod kontrolou.
- Najprv hrubým plochým pilníkom odstráňte najväčšie nerovnosti z hrán aj plochy sklzníc. Akonáhle sú okom viditeľné nerovnosti preč, dočistite od špičky k päte a starostlivo zbrúste jemnejším pilníkom, brúsnym papierom či brúsnym kameňom. Pre presné brúsenie hrán lyží môžete využiť aj brúsik na lyže.
- Z boku sa bežky brúsia najčastejšie pod uhlom 88⁰, zo strany sklznice potom 0,5⁰. Ak chcete mať menej agresívnu hranu a patríte skôr k rekreačným bežkárom, na špičke a päte podbrúste väčší uhol.
- Po zbrúsení lyže vždy navoskujte a zažehlite pomocou žehličky na vosk. Pokiaľ nemáte doma špeciálnu žehličku, urobí vám obdobnú službu aj stará vyradená žehlička.
Odporúčanie: Pri práci s pilníkom brúste vždy v jednom smere, pri vratnom pohybe majte pilník nad hranou lyže.
Kto maže, ten ide
Techniku ste zvládli na jedničku a napriek tomu vám bežky prekĺzajú, zadrhávajú sa alebo na seba lepia sneh. Naučte sa nielen ako bežky namazať, ale aj aké vosky použiť. Viete, v akých prípadoch sa mazaniu môžete vyhnúť úplne?
Trocha teórie na začiatok
Každá bežecká lyža má sklznicu skladajúcu sa z troch častí: prednú časť pri špičke, strednú a zadnú pri päte. Prednú a zadnú časť sklznice tvoria tzv. sklzné časti. Stredová časť je oblasťou mazacej komory. Pri klasických bežkách sa špička aj päta maže sklznými voskami, zatiaľ čo mazacia (tiež aj odrazová či stúpacia) komora uvíta vosk stúpací. U bežiek na korčuliarsky štýl je mazanie oveľa jednoduchšie - postačí, keď celú lyžu namažete sklzným voskom.
Pre správne určenie dĺžky mazacej stopy je ideálne navštíviť odborný servis. Ten pomocou špeciálneho prístroja, údajov o vašej hmotnosti a tvrdosti bežky určí presnú dĺžku, ktorá sa pohybuje najčastejšie okolo 60 cm.
Pokiaľ sa do určenia dĺžky mazacej komory pustíte sami, hľadajte ju pod viazaním. Všeobecne platí, že čím je lyžiar skúsenejší, tým je stred komory bližšie k špičke viazania. Ak si zaobstaráte bežecké lyže so šupinami (môžete sa tiež stretnúť s označením gripy, multigripy alebo no wax) alebo bežky skin, stúpacími voskami mazať nemusíte. Oba typy lyží majú totiž v oblasti mazacej komory mechanizmus odvádzajúci prácu stúpacieho vosku.
Ako namazať bežky stúpacím voskom?
Stúpací vosk nanášajte vždy len na oblasť tzv. mazacej komory. Využívať môžete ako tuhé stúpacie vosky, tak aj klistre (tekuté, gélové vosky). Tekuté vosky použite pri premrznutom či hrubozrnnom snehu. V prípade čerstvého snehu či prašanu sú tuhé vosky gólom do čierneho.
- Pri mazaní bežiek tuhými voskami najprv odstráňte zo sklznice starý vosk a naneste tzv. zmývač, ktorý po cca 2 minútach dosucha zotrite. Oblasť mazacej komory si brúsnym papierom ľahko zdrsnite a očistite od vzniknutej nečistoty. Po celej dĺžke mazacej komory naneste dávku tuhého vosku s ohľadom na vonkajšiu teplotu a kvalitu snehu. Zažehlite žehličkou na vosk rozpálenou zhruba na 110 ⁰C a nechajte minimálne 10 minút pôsobiť. Vezmite si korok na mazanie bežiek a zaschnutý vosk zarovnajte do tenkej vrstvy. Celý postup až 5x zopakujte. Platí tu pravidlo, že je lepšie mazať viac tenkých vrstiev ako jednu silnú. Na záver očistite žliabok (čiarka uprostred lyže) od prebytočného vosku.
- Mazanie pomocou tekutých voskov (tzv. klistry) vyžaduje cvik a väčšiu trpezlivosť. Dôvodom je zvýšená lepivosť, je nutné klister pred používaním rozohriať a po dobehnutí čo najskôr zložiť. Oblasť stúpacej komory vyčistite od starého vosku a zdrsnite brúsnym papierom. Klister rozohrejte na tekutú konzistenciu, rovnomerne ho naneste napríklad pomocou škrabky na bežky a starostlivo rozotrite. Stúpací klister nanášajte vždy iba v jednej bohatej vrstve. Nakoniec vyčistite žliabok bežky. Než vyjdete, je dobré nechať lyže vymrznúť vonku, aby sa klister pri jazde nelepil.
Odporúčanie: Prvá vrstva mazania, bez ohľadu na typ vosku, by mala byť vykonaná základnou podkladovou vrstvou tzv. base vosk. Ušetríte jednu vrstvu následného mazania a sklznica vydrží dlhšie v dobrej kondícii.
Kým siahnete po niektorom vosku, berte do úvahy kvalitu snehu a vonkajšiu teplotu. Pri rýchlej orientácii vám pomôžu farebné označenia, ktoré je možné kombinovať.
- Žltá farba vosku signalizuje použitie pre teplé počasie s teplotou výrazne nad 0 °C.
- Červená farba značí základný vosk na bežecké lyže s teplotou okolo 0 °C.
- Fialová farba vosku je určená pre nižšie mínusové teploty ideálne okolo -3 °C.
- Modrá farba vosku značí použitie pri teplote –7 °C až – 10 °C.
- Zelená farba vosku slúži na vonkajšie mrazy pod - 10 °C.
Ako namazať bežky sklzným voskom?
Sklzné vosky nanášajte vždy len na prednú a zadnú časť sklznice. Dôvodom ich používania je tendencia bežiek vysychať a uberať tak na plynulosti jazdy. K najobľúbenejším druhom patrí parafín, sklzný vosk v spreji, tube či paste. Sklzné vosky v spreji na sklznici jednoducho nastriekate, tie v tube či paste opatrne natriete a necháte zaschnúť. Postupujte vždy podľa návodu výrobcu.
Mazanie pomocou parafínu
Než začnete mazať pomocou tuhého sklzného parafínu, prekryte si skin (ak ho vaša lyža má) alebo mazaciu komoru najlepšie papierovou páskou, čím zabránite naneseniu parafínu na nechcené miesta. Potom lyžu vykefujte ideálne bronzovou kefou, čím odstránite zvyšky starého vosku a ďalšie nečistoty. Pre dokonalé dočistenie pretrite handričkou. Parafín môžete buď roztaviť a postupne s ním zaliať sklznicu, alebo ho nahrejte žehličkou na vosk, namažte na sklznicu a zažehlite špeciálnou žehličkou. Alternatíva pomocou žehličky na vosk je úspornejšia k množstvu spotrebovaného vosku. Pred samotným bežkovaním je nutné parafín z bežky odstrániť napríklad škrabkou na vosk. Najprv opatrne oškriabte hrany bežky, žliabok a nakoniec aj samotnú sklznicu. Následne celú navoskovanú plochu ľahko vykefujte drôtenou kefou, vzniknuté nečistoty zotrite utierkou a drobné nuansy dolaďte kefkou s plastovými štetinami. Pre perfektný sklz musíte mať sklznicu čistú a lesklú.
Alternatívou k tuhým sú tekuté parafíny v spreji, ktoré postačí nastriekať na sklznú časť lyží. Tu opäť platí nutnosť zakrytia mazacej komory alebo skinu pred samotnou aplikáciou. Nastriekaný tekutý parafín nechajte cca 15 minút pôsobiť a vykefujte mäkkou kefou.
Odporúčanie: Parafín ani sklznicu nesmiete pri mazaní pripáliť. Pripálenie spoznáte tak, že sa zo žehličky počas nanášania parafínu dymí.
Na čo nezabudnúť po každej jazde
Aj keď ste unavení a plní zážitkov, s ktorými sa chcete pochváliť svojim najbližším, nezabudnite na svoje bežky. Čo najskôr z nich odstráňte zachytený sneh a uložte ich do miestnosti s teplotou nad 0 °C. Mazaciu komoru očistite od viditeľných nečistôt. Dobrou správou je, že vosk nanesený na sklznicu nemusíte starostlivo čistiť po každej jazde.
Ako ukončiť bežkársku sezónu?
- Bežky starostlivo očistite od vosku a všetkých nečistôt najlepšie pomocou špeciálnych prostriedkov.
- Sklznicu dôkladne utrite handričkou a vysušte.
- Celú sklznicu vrátane špičky navoskujte mäkkým sklzným voskom, ktorý na nich vydrží do ďalšej sezóny a zabráni oxidácii. Dobre zakonzervovaná lyža vám ušetrí veľa času aj starostí.
- Lyže uložte do chladného a suchého prostredia, najlepšie do špeciálneho vaku.
- Bežky k sebe nespájajte. Pokiaľ sa ich rozhodnete spojiť, pásky neuťahujte.