Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Športové oblečenie na bicykel, beh a ďalšie obľúbené športy
Aj športový nadšenec sem tam pri príprave na cvičenie siaha po opraných teplákoch. Nie na každý šport treba kompletne nový šatník, funkčné materiály a vychytané kúsky však zážitok výrazne zlepšia. Aké športové oblečenie na vybranú aktivitu zvoliť a ako sa o neho starať?
Obsah článku
- Cyklo oblečenie pre lepšiu aerodynamiku a pohodlie
- S oblečením na bežky sa neprehrejete a neprechladnete
- Lyžiarske oblečenie musí odolať mrazu a snehu
- Bežecké oblečenie pre akékoľvek počasie
- Ukážte vkus golfovým oblečením
- Fitness oblečenie pre mužov aj ženy
- Pohodlné a štýlové oblečenie na snowboard
- Oblečenie na snežnice a skialpy
- Oblečenie a topánky na turistiku
- 8 tipov, ako prať športové oblečenie
Cyklo oblečenie pre lepšiu aerodynamiku a pohodlie
Keď pri jazde po cyklotrase alebo v teréne stretnete pár cyklistov v obnosených teniskách a v džínsoch, úplne vás to bolí za nich. Alebo ste možno doteraz jedným z nich a sekcia oblečenia na bicykel pre vás zostala skrytá. Je čas to zmeniť!
Tip: Cyklistické oblečenie by nemalo byť príliš veľké ani malé. Nemalo by vás nikde škrtiť či rezať a taktiež nie je dobré, keď za vami pri jazde veje.
Vyrazte na bicykel, kolobežku alebo board Ako sa obliecť na bicykel?
S oblečením na bežky sa neprehrejete a neprechladnete
U bežkárskeho oblečenia môžete naraziť na problém, ako vlastne postupovať. Vonku je sneh a mráz, ale na bežkách sa vcelku výdatne zahrejete, čo znamená vysokú šancu potenia. Také spotenie by však mohlo priniesť prechladnutie a následnú chorobu. So správnym vrstvením sa z tohto začarovaného kruhu ľahko vymotáte.
Tip: Teoreticky môžete oblečenie na bežky nahradiť tým lyžiarskym. Nie každý kúsok však bude vyhovovať, pretože oba športy sú inak náročné a aktivita je skrátka iná.
Prvou vrstvou by malo byť funkčné oblečenie, ktoré odvedie pot od tela, čím zaistí tepelný komfort a pocit sucha. Skvelou voľbou tak bude komplet termobielizne pozostávajúci z trička s dlhým rukávom a dlhých legín.
Druhá vrstva športového oblečenia na bežky odvedie pot ešte ďalej od tela a navyše pridá lepšiu izoláciu tepla. Na hornej časti tela by tak nemala chýbať funkčná mikina s termo funkciou alebo z fleecu.
Pri tretej vrstve je dôležité, aby vás ochránila pred vonkajšími vplyvmi. To znamená bežkársku bundu, ktorá len tak nepremokne ani neprefúkne a ideálne má aj kapucňu a vrecká. Nohavice na bežky by mali byť pohodlné, teplé a taktiež vode- a vetruodolné. Túto vrstvu však vždy prispôsobte aktuálnym poveternostným podmienkam - pokiaľ je vonku vcelku teplo, môžu vám stačiť spodné legíny z funkčného materiálu. Majte na pamäti aj to, že budete bežky poháňať predovšetkým vlastnou silou, a tak by oblečenie malo k telu viac priliehať = lepšia aerodynamika.
Pri zábere paličkami ruky značne trpia a tiež sa do nich opiera ľadový vietor. Nezabúdajte preto na bežecké rukavice. Tie zlepšia úchop paličiek a tiež vďaka nim neprídete o cit v prstoch. Na hlave by nemala chýbať športová čiapka na ochranu uší i dutín a krk zabaľte do funkčnej šatky.
Tip: Dámske oblečenie na bežky sa od toho pánskeho výraznejšie nelíši. Ženy však majú inú stavbu tela, tuk sa ukladá na iných miestach a taktiež požiadavky na teplotný komfort bývajú u žien vyššie. Ideálne tak vyberajte podľa pohlavia.
Lyžiarske oblečenie musí odolať mrazu a snehu
Pri lyžiarskom oblečení je najdôležitejšou požiadavkou to, že vás musí udržať v teple a v suchu. To znamená, že musí účinne odvádzať pot a zároveň zabrániť preniknutiu vlhkosti zo snehu.
Základom sú 3 vrstvy:
- Termobielizeň či funkčná spodná bielizeň na odvedenie potu od povrchu kože. Do chladnejších dní voľte dlhé legíny a tričko s dlhým rukávom, do teplejšieho počasia môžu stačiť tzv. trojštvrťáky a tričko s krátkym rukávom.
- Lyžiarska mikina alebo sveter s možnosťou aspoň čiastočného rozopnutia vám dovolí si regulovať teplotu. Tiež sa postarajú o izoláciu tepla a ďalšie odvedenie možnej vlhkosti.
- Lyžiarska bunda a lyžiarske nohavice sú špecificky určené na náročnejší pohyb v mrazivom a vlhkom prostredí. Musí vás teda udržať v teple a suchu, na ktoré útočia okolité poveternostné podmienky. Čo sa vodného stĺpca týka, u búnd aj nohavíc sa pozerajte po hodnotách okolo 10 000 mm. Ďalej oceníte podlepené švy a vrecká na osobné veci, skipass alebo vreckovky. Pri bunde by sa vám mohla hodiť kapucňa a protisnežný pás, pri nohaviciach traky či lacl a pružný lem okolo lyžiarok. Oba kusy oblečenia na lyže by mali byť pohodlné, ale zároveň nebrániť aerodynamike, aby ste na zjazdovke nejazdili ako s padákom.
Dámske lyžiarske oblečenie je pripravené na špecifické teplotné požiadavky aj inú stavbu tela. Výrobcovia však nezabúdajú ani na dizajn a ženy tak môžu vyberať zo skutočne štýlových kúskov s kožušinovými goliermi či páperovou výplňou. U pánskeho lyžiarskeho oblečenia sa naopak vsádza na agresívnejší dizajn s tmavými alebo naopak výraznými farbami.
Pri lyžiarskom oblečení pre deti sa sústreďte na kvalitu spracovania a materiál. Či už padajú úmyselne, či omylom, nohavice aj bunda to musia vydržať a nepustiť k telu zimu ani sneh. Deti strávia viac času váľaním v snehu a možno budete mať veľký problém ich zo zjazdovky dostať domov, tak je potrebné im zaistiť maximálny komfort.
Lyžiarske rukavice uľahčia úchop paličiek, zabránia prechladnutiu prstov a mnohé z nich disponujú látkou na utretie lyžiarskych okuliarov. Do veľkej zimy krk zabaľte do multifunkčnej šatky, ktorá môže nahradiť kukla chrániacu časť tváre. Na hlavu patrí lyžiarska prilba s okuliarmi na ochranu pred akýmkoľvek úrazom a únikom tepla, do lyžiarok zase oceníte vyššie lyžiarske ponožky.
Bežecké oblečenie pre akékoľvek počasie
Oblečenie na beh vyberajte predovšetkým podľa aktuálnych poveternostných podmienok a svojich požiadaviek na komfort. Všeobecné pravidlo hovorí, že na beh by ste sa mali obliecť zhruba tak, ako by bolo vonku o 10 °C viac. Základom je vyberať funkčné oblečenie na beh, ktoré je špeciálne určené na to, aby odviedlo pot od tela preč. Zabudnite tak na obyčajné tepláky a bavlnené tričko – tie len nasiaknu pot, takže pobežíte v mokrom a ťažkom oblečení. Zásadným rozdielom potom je, v akom ročnom období beháte.
Bežecké oblečenie na zimu
Behanie v zime vyžaduje vrstvenie. To znamená spodnú vrstvu termobielizne na odvod potu. Druhá vrstva sa bude skladať zo športovej bežeckej mikiny, ktorá pot odvedie ešte ďalej od tela a naopak udrží teplo. Vrchná tretia vrstva (bežecká bunda či vesta, bežecké nohavice) musí odolať vode a vetru a disponovať dobrou priedušnosťou. Vybavte sa tiež funkčnými ponožkami a bežeckými rukavicami, pretože prsty pri behu v zime dosť trpia. Rovnako ako krk, ktorý ochránite funkčnou šatkou, a hlavu, pre ktorú sú určené bežecké čiapky a funkčné čelenky.
Bežecké oblečenie na leto
Pri behaní v lete by oblečenie malo odviesť maximum potu, nijako vás neťažiť a nezhoršovať aerodynamiku. Ideálne sú ľahučké funkčné materiály, ktoré pekne padnú na telo a nikde vás nijako nezvierajú ani nedrú. Najlepšou voľbou sú bežecké kraťasy či kratšie legíny, bežecké tričko alebo tielko a pre ženy športová podprsenka. Aj spodná bielizeň by mala byť ľahká a funkčná, ideálne bezšvová. U bežeckých nohavíc sa pozrite po vreckách, kam si uložíte mobil či kľúče – tak so sebou nebudete musieť ťahať ľadvinku. Na dlhšie behy naopak bežeckú ľadvinku oceníte, a to najmä také s vreckom na fľašu.
Oblečenie na beh v prechodnom období
Na beh v priebehu jari a jesene sa obliekajte predovšetkým podľa aktuálnych podmienok a najbližšej predpovede počasia. Tieto obdobia vynikajú nepredvídateľným počasím a častými prehánkami. Môžete tak vybehnúť do slniečka a za 5 minút byť bombardovaní krúpami, alebo naopak. Aj tu sa bude hodiť pravidlo vrstvenia, kedy môžete kedykoľvek čokoľvek zložiť a obliecť. Potom so sebou vezmite ľahký bežecký batoh, kam prebytočné aj rezervné kúsky uložíte.
Ako začať behať? Bežecká výbava s Milošom Škorpilom Strollering alebo beh s kočíkom
Ukážte vkus golfovým oblečením
Golf je športom gentlemanov a elegantných dám, a preto sú aj nároky na oblečenie a výbavu veľmi vysoké. Na green skrátka nemôžete vyraziť v kapsáčových šortkách a tričku s potlačou. Čo je však u oblečenia najdôležitejšie? Musí byť pohodlné a neobmedzovať vás vo švihu.
Základom je golfové tričko s golierom alebo stojačikom, ktoré je priedušné, pružné a ideálne z funkčného materiálu. To doplňte dlhými golfovými nohavicami či kraťasmi opäť z funkčného materiálu, prípadne plátené, ktoré disponujú vreckami. Pokiaľ plánujete hrať aj vo veternom a daždivom počasí, hľadajte vetruodolné a vodeodolné nohavice. Rozhodne si na golf neobliekajte tepláky či džínsy.
Namiesto nohavíc si môžu ženy obliecť golfovú sukňu či šaty. Nemusí ísť priamo o varianty na golf, napriek tomu hľadajte športovo-elegantné modely z funkčných materiálov a v elegantných farbách. Golfové šaty aj sukňu možno nahradiť napríklad tenisovým oblečením, pri ktorom tiež nájdete vrecká na loptičky.
Do chladnejšieho počasia sa vybavte mikinou a golfovou bundou, ktoré by mali byť vetru- a vodeodolné, odvádzať pot a byť priedušné. Základom je, že vám tento kúsok outfitu nesmie brániť v pohybe ani vo švihu golfovou palicou. Určite nechcete, aby vás pri odpale bunda v polovici zastavila.
Golfové rukavice ku golfu patria rovnako ako polo tričko, plnia však nielen estetickú funkciu, ale aj zabránia vzniku pľuzgierov a mozoľov. Na leto si kúpte bezprstový variant, do chladnejšieho počasia sa poobzerajte po zimných golfových rukaviciach. Tie doplňte športovou zimnou čiapkou alebo golfovým klobúkom, ktoré pri slnečnom počasí nahradíte šiltovkou.
Golfové topánky vynikajú priľnavosťou, takže aj pri riadnom odpale len tak nepodkĺznu. Pokiaľ však s golfom ešte len začínate, môžete skúsiť bežné športové topánky, s ktorými máte dobré skúsenosti pri pohybe po tráve. Do topánok si kúpte športové ponožky na odvod potu.
Fitness oblečenie pre mužov aj ženy
Fitness oblečenie môžete nahradiť bežným tričkom a bavlnenými legínami alebo nohavicami, nebude to však ono. Ak to s cvičením myslíte vážne, poobzerajte sa po funkčných materiáloch (polyamid, polyester, elastan, lycra). Tie sú pružné, pekne obopnú telo bez toho, aby škrtili a odvedú maximum potu mimo povrch pokožky. Skvelé je aj oblečenie s plochými švami a bezšvové oblečenie, ktoré zaistí, že vás pri opakovaných pohyboch nebude nikde nič rezať. Neznamená to, že si musíte kúpiť set fitness oblečenia v hodnote jednej výplaty. Značkové fitness oblečenie však často vyniká kvalitou materiálov a s tým spojenými technológiami na čo najpohodlnejšie nosenie.
Športové nohavice, kraťasy a fitness legíny vás nezradia ani pri výskoku na debnu alebo pri hlbokom drepe. Mali by mať pružné lemy, kompresnú funkciu (ak to vyžadujete), dostatočne vysoký pás a napríklad aj vrecko na drobnosti.
Fitness tričká a tielka by nemali byť príliš voľné, aby vám pri cvičení neprekážali a nespôsobili akurát tak úraz. Aj tie by mali byť vyrobené z funkčných materiálov, aby rýchlo a účinne odvádzali pot a vy nemuseli cvičiť v mokrom oblečení. Ak sa pri posilňovaní veľmi zahrievate, poobzerajte, sa po sieťovine, ktorá býva v oblasti podpazušia a na chrbte. Ak je vám naopak na začiatku cvičenia veľmi chladno alebo chodíte cvičiť do vonkajších posilňovní, kúpte si aj športovú mikinu či ľahkú vetrovku.
Pri fitness oblečení pre mužov je dôležité, aby bolo pohodlné najmä na spodnej časti tela. Mnohým mužom nie je príjemné mať na sebe príliš tesné nohavice či legíny. Na hornej polovici potom často znesú trochu tesnejšie oblečenie, ktoré obopne nadobudnuté svaly.
Dámske fitness oblečenie sa odlišuje športovou podprsenkou. Tú si môžete kúpiť zvlášť, alebo všitú do trička. V každom prípade by mala pevne držať poprsie, a to aj pri náročnejších cvikoch a skákaní. Nesmie však škrtiť v oblasti okolo hrudníka a aj veľkosť košíčkov by mala pekne sedieť.
Na nohy obujte športovú obuv, ktorá priľne k podložke, chodidlo sa vám v nej len tak nezapotí a nebude škrtiť. Funkčné športové ponožky už budú len čerešničkou na torte.
Pohodlné a štýlové oblečenie na snowboard
Pri oblečení na snowboard ide často najmä o štýl. Tzv. oversized modely, kedy sú bundy a nohavice ľahko väčšie, k tomuto športu sedia. Napriek tomu to však nie je na úkor funkčnosti a na komfort aj odolnosť sa tu môžete spoľahnúť.
Snowboardové oblečenie je potrebné vrstviť tak, aby ste sa nepotili, nepremokli ani neprefúkli. Do veľkej zimy tak oblečte funkčnú spodnú bielizeň (napr. termo komplet trička a legín), ktoré doplňte športovou mikinou, rolákom či svetrom napríklad s obsahom merina. Vrchná vrstva musí disponovať vysokým vodným stĺpcom a vetruodolnosťou, ideálne by ste pri snowboardovej bunde alebo veste a snowboardových nohaviciach mali nájsť aj membránu.
Do vreciek bundy uložíte všetky osobné veci, rovnako ako skipass, drobné na párok a vreckovky. Skvelou vychytávkou je protisnežný pás, ktorý zabráni preniknutiu snehu pod bundu. Často na ňom nájdete cvočky, ktorými bundu pripnete k nohaviciam.
Pri snowboardových nohaviciach potom okrem vreciek hľadajte rozopínacie nohavice s pružnou protišmykovou páskou a cvočkom či háčikom na spodnom leme. Vďaka nim si nohavice pripnete k snowboardovým topánkam, a tak vám sneh neprenikne ani do nohavíc.
Tip: Najlepšie je kupovať oblečenie na snowboard komplet – tzn. od jedného výrobcu a napríklad aj z jedného radu. Tak budú spojovacie prvky bez pochýb kompatibilné.
Snowboardový komplet doplňte o zimné rukavice, ideálne v palcovom prevedení (tzv. palčiaky) pre čo najlepšiu izoláciu tepla. Do chladu oblečte aj funkčnú šatku na krk a na nohy snowboardové ponožky či podkolienky. Snowboardová prilba s okuliarmi by mali byť samozrejmosťou.
Oblečenie na snežnice a skialpy
Ako sa obliecť na snežnice?
Na pohyb na snežniciach budete potrebovať najmä odolné, členkové a nepremokavé topánky s membránou. Mali by odolať mrazu aj rozpúšťajúcemu sa snehu a disponovať nekĺzavou podrážkou s dobrou izoláciou od zeme. Topánky by mali pasovať do zvolených snežníc, pokiaľ ich už doma máte - inak ich kúpte naraz alebo aspoň k nákupu snežníc priberte už vlastnenú obuv. Do topánok potom patria vyššie funkčné ponožky.
Na zvyšok tela postupujte rovnako ako pri bežkách či zjazdovom lyžovaní - vrstvením. Na spodnú bielizeň oblečte vrstvu termobielizne, na ktorú príde športová mikina či sveter. Tretiu vrstvu budú tvoriť funkčné nohavice a športová bunda, ktoré nepremoknú a neprefúknu. Oblečenie by v každom prípade malo byť pohodlné a udržať vás v teple aj v suchu.
Na výlety na snežniciach sa budú hodiť aj športové zimné rukavice, funkčná šatka a čiapka. Tie odvedú z častí tela pot a teplo naopak udržia vo vnútri. Na dlhšie výlety nezabudnite ani na športový batoh, do ktorého si môžete dať rezervné alebo nadbytočné oblečenie, desiatu aj termosku s teplým nápojom.
Tip: Pri pohybe na snežniciach sa dosť zahrejete, ale tiež ste dlhšie pod vplyvom poveternostných podmienok. V oblečení by ste sa nemali potiť ani mrznúť, čo docielite funkčnými materiálmi (syntetické či napr. merino) a odvetrávaním (odvetrávacie zipsy v podpazuší, zips pri krku).
Skialpinizmus a oblečenie
Pri obliekaní na skialpinistický výlet môžete postupovať podobne, ako keď vyrážate na zjazdovku. Stále myslite na správne vrstvenie: 1. termobielizeň, 2. funkčná mikina, 3. športová bunda a nohavice s vodným stĺpcom a membránou. Vybavte sa vyššími funkčnými ponožkami, športovou čiapkou, zimnými rukavicami a multifunkčnou šatkou. Ďalšie kúsky môžete zbaliť do ľahkého športového batohu.
Najväčším rozdielom medzi skialpinistickou a lyžiarskou výbavou je (okrem samotných lyží, paličiek a viazania) obuv. Skialpové topánky sú určené na prepínanie medzi výstupom kopca hore a zjazdom z kopca dole a majú vyššiu pohyblivosť v členku. Mali by tak byť pohodlné pri chôdzi, ale pri zjazde poskytovať dostatočnú oporu. U niektorých topánok sa môžete stretnúť s tým, že sú viac prispôsobené jednej z aktivít – sú lepšie na zjazd, alebo výstup. Nájdete však aj kompromisné modely. Ďalším dôležitým faktorom je kompatibilita s viazaním a lyžami, ktorú je dobré si vopred overiť. Na prespávanie a na prestávky sa vám bude hodiť obuv s vyberateľnými vnútornými topánočkami, ktoré môžete využiť ako papuče.
Oblečenie a topánky na turistiku
Najprv si povedzte, či budete do prírody vyrážať v zime, v lete alebo tak trochu aj-aj. Výbava na jednotlivé ročné obdobia sa totiž bude líšiť.
Základom je správna turistická obuv. Tá by vám mala pevne držať nohu, chrániť členok pred vyvrtnutím na nerovnom povrchu a predovšetkým mať poriadne hrubú podrážku, ktorá len tak nepodkĺzne. Na kratšie výlety v miernejšom teréne môžete zvoliť trekingové sandále, v ktorých sa vám nebude potiť noha. Na chladnejšie počasie a predovšetkým do zimy potom stavte na členkové turistické topánky s membránou a protišmykovou vzorkou. Topánky doplňte vhodnými ponožkami, ktoré odvedú pot a prípadne zahrejú.
Pri letnej turistike bude stačiť, keď sa vybavíte pohodlným funkčným oblečením. Kraťasy či trojštvrťové nohavice do teplého počasia, dlhšie nohavice na predieranie sa trávou. Športové tričko a tielko na slnečné dni, ku ktorému pre istotu do batohu prihoďte športovú mikinu, funkčnú bundu (napr. softshellku) a pláštenku pre prípad nečakaných zrážok. Na ochranu pred spálením kože sa vybavte ešte šiltovkou alebo klobúkom.
Vyrážate na zimný hiking? Potom oprášte pravidlá vrstvenia. Prvou vrstvou po spodnej bielizni bude termobielizeň s dlhým rukávom a dlhými nohavicami. Na to oblečte druhú izolačnú vrstvu z mikiny alebo svetra, ktorá bude odvádzať pot ďalej od tela a udrží náročne vytvorené teplo. Navrch príde tretia až štvrtá vrstva pozostávajúca zo športových nohavíc a bundy odolných vetru aj vode. Pri tejto vrstve turistického oblečenia hľadajte vodný stĺpec, membránu a ideálne aj podlepené švy. Na ruky nezabudnite obliecť zimné rukavice, na krk funkčnú šatku a na hlavu športovú čiapku, s ktorými sa nezapotíte ani nepremrznete.
-
Pánska turistická obuv -
Dámska turistická obuv -
Pánske turistické bundy -
Dámske turistické bundy -
Pánske turistické nohavice -
Dámske turistické nohavice -
Dámske športové tričká -
Pánske športové tričká -
Pánske spodky -
Dámske spodky -
Pánske funkčné ponožky -
Dámske ponožky -
Zimné čiapky -
Zimné rukavice -
Multifunkčné šatky -
Turistické batohy
8 tipov, ako prať športové oblečenie
- Pri praní sa riaďte odporúčaním výrobcu na ceduľkách na oblečení. Nielen pracie symboly, ale aj materiál ovplyvní spôsob prania.
- Pranie neodkladajte, aby sa pot a soľ z potu v oblečení neusadzovali a neničili ho. Napríklad merino sa vďaka antibakteriálnym vlastnostiam tak často prať nemusí.
- Používajte prací prášok na športové oblečenie alebo prací gél. S množstvom pracieho prostriedku na športové oblečenie šetrite.
- Nikdy nepoužívajte aviváž, obaľuje vlákna textilu a tie potom neplnia svoju funkciu.
- Pri oblečení pred praním zapnite všetky zipsy, cvočky aj háčiky na podprsenke a otočte ich naruby.
- Pri praní v práčke voľte program na športové alebo outdoorové oblečenie. Alternatívne funkčné oblečenie perte na krátky program na 30 °C s nízkymi otáčkami.
- Ak si nie ste istí, ako daný kúsok prať a ceduľky sú už odstrihnuté, perte oblečenie v ruke s mydlom na pranie.
- Športové oblečenie sušte voľne rozložené na vešiaku alebo na slnku. Rýchlo schne a v sušičke by sa aj tak skôr zrazilo.
Tip: Funkčné materiály nie sú len syntetické (polyamid, polyester, elastan, siltex). Napríklad merino, bambus a konope sú tiež považované za funkčné materiály.