Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Začnite so šitím na šijacom stroji aj ako začiatočník: Základy, možnosti a techniky
Rozstrapkaný šev, odtrhnutý gombík alebo dierka vo vrecku a už do ihly navliekate niť. Nie každý kúsok však ľahko opravíte v ruke a mnoho vecí tak nakoniec končí v koši. A na niektoré väčšie projekty musíte úplne zabudnúť. Prestaňte kukať po krásnych látkach a snívať o obkresľovaní strihov, vrhnite sa na šitie na šijacom stroji! Ako sa to naučiť, ako začať a čo budete potrebovať?
7 tipov, ako sa naučiť šiť a ako začať
Ste rozhodnutí, že šitie je pre vás tým pravým koníčkom? Nakúpte si odbornú literatúru a pozrite sa po kurzoch šitia v okolí. Načerpáte znalosti aj potrebné skúsenosti as každou látkou či krivým švom si potom poradíte raz dva.
- Vyberte si dobrý šijací stroj, ktorý má základné tipy stehov a je overený ďalšími zákazníkmi. Pred prvým použitím preskúmajte nastavenie a návod. Profesionálny stroj s 50 možnosťami mať nemusíte.
- Kúpte si aspoň niekoľko najpoužívanejších ihiel, nití, cievok a patiek, pokiaľ nie sú v základe šijacieho stroja.
- Na začiatku sa rozošite na kúsku bavlnenej látky - skúste si rovný steh, strečový steh, overlock (ak ho stroj vie), zapošitie atď. Vyskúšate si rýchlosť šitia, dĺžku stehu a pružnosť.
- Prvým projektom by malo byť niečo jednoduché ideálne zo 100 % bavlny. Napríklad detský vreckár, vankúšik alebo batoh à la vrece.
- Ste už pri šití sebavedomejší? Skúste okopírovať kus oblečenia, ktorý už v šatníku máte. Stačí každú časť jednotlivo prekresliť na strihový papier alebo rovno na látku, pridať pár centimetrov pre švy, vystrihnúť a zošiť správne k sebe. Tento postup bude fungovať len pri jednoduchých kúskoch z pevnejších látok (napr. dámske spodné nohavičky, tričko, tielko, kraťasy na gumu bez vreciek).
- Teraz sa môžete vrhnúť na tvorbu nových kúskov. Poobzerajte sa po voľne dostupných strihoch na internete, nakúpte si časopisy alebo knihy so strihovými dielmi a ušite si napríklad letné šaty.
- Je čas skúsiť si svoj vlastný a úplne originálny strih? Len do toho! Popustite uzdu fantázii a ovládnite svet módy.
Tip: Pri nákupe látok majte na pamäti, že má každá svoje špecifické vlastnosti a nie na všetko sa hodí. Mnoho z nich je tiež potrebné pred akoukoľvek prácou tzv. vyzrážať vypraním alebo prežehlením naparovacou žehličkou.
Ujasnite si, čo chcete šiť
Na začiatku je potrebné si ujasniť, čo máte v pláne šiť a ako často. Chcete hlavne rýchlo a pekne opraviť povolený šev a nemusieť k tomu ťahať celé šitíčko? Alebo ste naopak nespokojní s ponukou obchodov a plánujete sa vrhnúť do šitia vlastnej módy?
Od toho sa bude odvíjať výber šijacieho stroja a nákup potrebného príslušenstva. Na ušitie bavlnených obliečok vám môže stačiť obyčajnejší šijací stroj s niekoľkými druhmi stehov, univerzálna ihla a základná niť. Na šitie pružných materiálov a pletenín však už budete potrebovať šijací stroj so strečovým stehom, stretch/jersey/ball point ihly, ale aj samotná práca s materiálom pri šití je odlišná. Rovnako tak ušitie softshellového oblečenia alebo džínsoviny kladie odlišné nároky na výkon a parametre stroja aj na príslušenstvo.
Nepanikárte! Pokiaľ so šitím nemáte skúsenosti, bude chvíľu trvať, než sa prepracujete k zložitejším projektom. Skutočne nemá význam hovoriť si, že si určite časom ušijete džínsový komplet, a preto teraz potrebujete najlepší stroj na trhu. Na začiatok vám stačí základný kus, súprava rôznych typov ihiel, niekoľko nití, krieda, nožnice a látka (a pár ďalších vecí). Nezabudnite, že šijací stroj môžete vždy predať a výbavu upgradovať – až ale budete vedieť, že vás šitie skutočne baví a naozaj máte v pláne sa tomu venovať.
Zoznámte sa so šijacím strojom
Pri klasických šijacích strojoch môžete vyberať medzi mechanickými a elektronickými. To, akým spôsobom stroje šijú základné stehy, je viac-menej zhodné, ale rozdiel je v ovládaní. Stačí vám ovládať si mechanický stroj kolieskami a páčkami, alebo chcete tlačidlá a prehľadný displej elektronického stroja? U tých elektronických môžete objaviť širšie možnosti nastavenia, viac funkcií a stehov a niektoré vám dokonca napovedia, akú pätku použiť. Ich cena je však oproti mechanickým šijacím strojom vyššia a ovládanie môže byť pre začiatočníka zložitejšie. Na prvé pokusy tak možno odporučiť kvalitný mechanický stroj.
Špecifické použitie umožní overlocky, coverlocky, quiltovacie šijacie stroje a stroje určené na vyšívanie.
- Mechanické šijacie stroje - majú elektrický pohon a rýchlosť šitia sa ovláda pedálom. Nastavujú sa páčkami a kolieskami, ich obsluha je jednoduchá a sú ideálne pre začiatočníkov.
- Elektronické šijacie stroje - sú na elektrinu a rýchlosť šitia sa ovláda pedálom alebo nastavením príslušným tlačidlom. Ponúkajú pokročilejšie funkcie a ovládanie tlačidlami alebo cez dotykový displej.
- Overlockové šijacie stroje - zošijú, odstrihnú a začistia látku v jednom kroku. Sú náročnejšie na obsluhu a skúsenosti používateľa. Hodia sa predovšetkým na pružné látky a pleteniny.
- Coverlockové šijacie stroje - vedia začistiť okraje odevov spodným krycím stehom, tzv. bielizňovým stehom (na líci dva rovné stehy vedľa seba, na rube slučky), čo zaistí profesionálny vzhľad a výdrž.
- Vyšívacie šijacie stroje - sú špeciálne určené na vyšívanie s možnosťou nastavenia požadovaného vzoru. S viacihlovými strojmi je možné vyšívať niekoľkými farbami naraz.
- Quiltovacie šijacie stroje - slúžia na šitie patchworku a quiltu čiže na prešívanie niekoľkých vrstiev látky naraz. Sú silnejšie, umožňujú zakryť zúbky podávača a môžu mať aj prídavný stolík na zväčšenie pracovného priestoru.
- Detské šijacie stroje - môžu byť jednoduchšie, alebo vzhľadom aj funkciami takmer kopírovať „dospelé“ šijacie stroje. Ponúkajú chrániče detských prstov, bývajú menšie a sú poháňané elektrinou alebo batériami. Lepšie kúsky ocenia aj rodičia napríklad na šitie cez víkend na chalupe.
- Mini a ručné šijacie stroje - prenosné šijacie stroje na cesty alebo aj do kabelky, poháňané batériami alebo adaptérom do zásuvky. Sú určené na drobné pohotovostné opravy a na šitie menších prác. Veľký výkon tak u nich nehľadajte.
Z funkcií je dobré sa pozrieť po automatickom navliekači nite, aby ste ju nemuseli vpravovať ručne. Hodiť sa bude aj odstrih nite, či už ručne cez orezávaciu zdierku, alebo automaticky, keď stroj sám po došití niť odstrihne. Uľahčenie a zrýchlenie práce umožní navíjanie cievky, kedy stroj navinie požadovanú niť na cievku pre spodnú niť a vy to tak nemusíte zdĺhavo namotávať. Dôležitou funkciou je možnosť nastavenia dĺžky a šírky stehu, ktorú využijete aj pri šití rôznych materiálov. Šitie materiálov s odlišnými vlastnosťami vylepší aj možnosť nastavenia prítlaku pätky.
Pre väčšinu prác využijete rovný steh, avšak strečový či overlockový steh v základe určite oceníte. Pozrite sa teda, aké druhy stehov stroj ponúka. Vďaka šitiu dvojihlou ušijete dva súmerné stehy vedľa seba a z lícovej strany tak budete mať ukážkové lemy. S oddeliteľným voľným ramenom ľahko ušijete napríklad obvody rukávov alebo úzkych nohavíc, ale uľahčí aj šitie menších kúskov detského oblečenia alebo módy pre miláčikov. Integrované svetlo vám na prácu posvieti aj počas zamračených dní alebo v noci.
Príslušenstvo k šijaciemu stroju
V balení šijacieho stroja spravidla nájdete základné ihly, cievky aj pätky. Tie by vám mali stačiť na bežné šitie jednoduchších kúskov. Pokiaľ však máte v pláne prišívať zipsy či gombíky, upravovať džínsy, častejšie meniť farbu nite alebo šiť z úpletov, budete potrebovať širšiu výbavu. Najprv sa ale pozrite, čo vlastne v balení šijacieho stroja je.
Pri častom menení nití sa bude hodiť nielen niekoľko druhov, materiálov a farieb hornej nite, ale aj niekoľko cievok pre spodnú niť. Určite chcete, aby práca pekne ladila a aj z rubu sedela farba nití. Preto si kúpte niekoľko kusov cievok, na ktoré si naviniete rôzne druhy nití a tie potom nebudete musieť neustále prevíjať.
Na šitie väčšiny kúskov vám bude stačiť základná pätka, ktorá býva k stroju priložená. Zvládnete s ňou rovný steh, ale aj strečový „cik cak“ alebo niektoré ozdobné a vyšívacie stehy. Na šitie zipsov a skrytých zipsov však už budete potrebovať na to určené pätky, ktoré so zipsom vedia pracovať. Rovnako tak tomu bude aj u gombíkov a gombíkových dierok, kedy sú pätky uspôsobené na držanie gombíka počas šitia a na prácu s hustým stehom pri obšívaní dierky. Špecifické úlohy vám uľahčia aj napr. kráčajúca pätka, riasiaca a plisovacia pätka, pätka na slepý steh, vyšívacia pätka alebo overlocková a quiltovacia pätka.
Druhy ihiel
- Univerzálne/Štandard - univerzálne a najpoužívanejšie ihly. Hodia sa na nepružné ľahšie materiály (napr. bavlna) a bývajú v základnom balení šijacieho stroja.
- Ihly Jersey a Ball Point - majú guľatú špičku, ktorá netrhá oká pletenín a ľahko prechádza látkou bez jej natrhnutia. Hodia sa na pružné materiály, džersej, teplákoviny a úplety.
- Ihly Stretch - stredne guľatá špička zabráni poškodeniu pleteniny pri jej šití. Hodí sa na veľmi pružné materiály, džerseje a pleteniny aj napríklad na plavkovinu.
- Ihly Jeans - určené na šitie pevných a silných látok ako je napr. džínsovina, látka na montérky či plátno. Sú špeciálne kalené, vďaka ostrému hrotu ľahšie preniknú látkou a natoľko sa neohýbajú.
- Ihly na kožu - tvrdé ihly na pevné materiály ako je koža. Podľa konkrétneho typu sú vhodné na tenšiu aj silnejšiu kožu.
- Vyšívacie ihly - určené na použitie vo vyšívacích šijacích strojoch, a preto musia byť odolné namáhaniu všetkými smermi, kvalitné a presné.
- Ihly pre coverlocky a overlocky - špeciálne ihly určené na použitie iba u coverlockov, či overlockov.
- Quiltovacie ihly - umožňujú ľahké prešívanie viacerých vrstiev materiálu bez jeho poškodenia, sú odolné a používajú sa v quiltovacích šijacích strojoch.
Druhy šijacích nití
- Bavlnené nite - sú vhodné na šitie bavlnených materiálov a hodia sa najmä v prípade, keď máte v pláne prácu po ušití zafarbiť.
- Polyesterové nite - ľahko prenikajú látkou, bývajú lesklejšie a odolnejšie ako nite bavlnené. Preto sú veľmi vhodné na šitie na šijacích strojoch, overlokoch i coverlokoch.
- Ľanové nite - sú pevné a silné, väčšina z nich pripomína špagát. Používajú sa napr. na prišívanie gombíkov. Na šitie na šijacom stroji nie sú príliš vhodné.
- Polyamidové nite - monofilové nite sa používajú na šitie neviditeľných skrytých stehov, bývajú totiž priehľadné. Vhodné sú tiež na šitie šperkov a našívanie aplikácií (flitre, korálky, perličky).
- Kovové nite - bývajú zlaté či strieborné a sú určené predovšetkým na ozdobné prešívanie a na vyšívanie. Pri použití na vyšívacom stroji je nutné mať vyšívaciu ihlu pre kovové nite.
Techniky a spôsoby šitia
Šitie sa v podstate delí na ručné a strojové / strojné. Ručné šitie je ideálne na drobné opravy textílií, ale aj na úpravu odevov na mieru alebo na vyšívanie. Strojové alebo strojné šitie je efektívnejšie a tiež výrazne rýchlejšie ako to ručné. Preto sa používa najmä na výrobu bytového textilu, oblečenia, doplnkov a dokonca aj čalúnenie.
Okrem výroby alebo opravy textílií, kde sa používa napríklad rovný alebo cik-cakový steh, sa môžete stretnúť aj s technikami:
- Patchwork: Spája rôzne kúsky často vzorovaných látok dohromady tak, aby zošitím vznikla jedna veľká plocha v novom dizajne. Je skvelý na využitie zvyškov (bavlnenej) metráže a hodí sa najmä na poťahy a obliečky na vankúše, ale aj na odevy.
- Quilting: Technika ozdobného prešívania viacerých vrstiev, kedy je vrchná vrstva spravidla tvorená patchworkom, prostredná býva vatelín či iná podobná výplň a spodná je vzorovaná alebo jednofarebná látka. Na oboch stranách tak vznikne zaujímavý vzor. Využíva sa na bytový textil aj vrchné odevy.
- Appliqué: Slúži na prišívanie rôznych aplikácií na hlavnú látku - čipky, nášivky, kúsky iných látok. Hodí sa ako na výrobu rôzneho textilu, tak aj na oživenie starších kúskov.
- Vyšívanie: Pri použití tejto techniky je látka zdobená rôznymi obrazcami, kvetinami atď. za použitia rôznofarebných nití a rôznych stehov. Je populárne najmä na tvorenie diel na zavesenie, ale aj na bytový textil a dekorovanie odevov či tzv. upcykláciu.
Druhy stehov a ich použitie
Rovný steh tvoria pravidelné stehy v rade za sebou. Používa sa na spojenie nepružných látok, ako je napr. bavlna, polyester, šusťák a iné. Dá sa využiť ako na zošívanie látok (kratšie stehy), tak aj na ozdobné prešívanie (dlhšie stehy). Patrí medzi základné a najpoužívanejšie typy.
Trojkrokový rovný steh sa šije dvoma stehmi dopredu a jedným dozadu, čím sa vytvorí rovná, ale pružná linka. Možno ho použiť na šitie úpletov, ale zle sa pára.
Cik-cak alebo pružný steh sa najčastejšie používa na obšívanie okrajov látok a na látanie (opravu) odevov, ale možno ho použiť aj na našívanie aplikácií a nášiviek. Je vhodný aj na zošívanie úpletov, pretože je pružný - rovnako ako zošívané látky.
Trojkroký cik-cak, kedy je jedna linka tvorená troma stehmi, je ešte pružnejší. Je teda skvelý na všívanie gúm či obnitkovanie krčiacich sa látok.
Šikmý cik-cak / pružný steh využijete namiesto rovného stehu na pružných látkach. Oproti pružnému stehu lepšie pruží a je ideálny na zošívanie, pretože nie je vyslovene dekoratívny.
Rovný steh s cik-cakom je kombináciou dvoch vyššie uvedených stehov, a tak kombinuje ich vlastnosti. Alternatívne tak môže nahradiť pružný steh, ak ho váš stroj nedokáže urobiť, a navyše sa pri ňom látka natoľko nevyťahuje.
Overlockové stehy čiastočne nahrádzajú použitie samostatného overlockového šijacieho stroja. V jednej chvíli tak je látka rovno zošívaná a zároveň po okraji šikmým stehom či cik cakom obnitkovaná a začisťovaná. Rozhodne odporúčame používať overlockovú pätku.
Ak ste však v šití rozbehli a šijete často, zvážte kúpu samostatného overlocku alebo coverlocku, ktorý vám uľahčí prácu napríklad na výstrihoch a lemoch odevov. Špeciálne stehy na bežnom šijacom stroji ich nemôžu plnohodnotne nahradiť.
Steh gombíkovej dierky je samozrejme určený na obšitie gombíkovej dierky. Stroj s vašou pomocou (poloautomaticky) alebo úplne sám (automaticky) vyšije gombíkovú dierku. Ak ním váš stroj nedisponuje, môžete ho nahradiť obšitím nakreslenej dierky (správnej veľkosti!) rovným stehom a potom krátkym a hustým cik-cak stehom, ktorý šijete cez prvý rovný steh. Na oboch koncoch potom stačí niekoľkokrát prešiť, začistiť a vystrihnúť dierku.
Steh na prišívanie gombíkov sám pripevní gombíky k danej látke, čo využijete najmä v prípadoch, keď máte na odeve alebo látke veľa gombíkov. Možno budete musieť prešiť a utiahnuť tzv. ku krku, aby gombíky pekne držali. Možno ho nahradiť cik cak stehom so správne nastavenou dĺžkou stehu, stačí odmerať dierky v gombíkoch a potom vyskúšať, či ihla po nastavení správne zapadá, alebo ručným šitím, pri ktorom si gombík prišijete pomocou ihly a nite úplne sami.
Niektoré stroje môžu disponovať mnohými ďalšími stehmi na vyšívanie alebo alternatívami a rôznymi druhmi stehov uvedených vyššie. Tieto informácie nájdete vždy uvedené v návode výrobcu a spravidla tiež priamo na tele šijacieho stroja, na otočnom ovládači či displeji.
Ďalšie potreby na šitie
Ušiť akékoľvek oblečenie bez metráže je nemožné. Pokiaľ sa teda nechcete inšpirovať rozprávkou Cisárove nové šaty... Podľa použitia a plánovaného projektu môžete vyberať z mnohých druhov bavlnených látok, plátna, saténu či semišu, ale aj tylu, koženky, teplákoviny alebo úpletu. Pri väčšine látok nájdete možné využitie, rozmery, gramáž, typ látky a vlastnosti materiálu, vďaka čomu si ľahko vyberiete. A podľa čoho budete šiť? Podľa krajčírskych strihov a kníh, samozrejme! Prácu so strihmi potom uľahčí strihový papier, ktorý je určený na ich prenášanie z knihy na látku bez toho, aby ste si pôvodný strih zničili.
Okrem metráže a strihov budete potrebovať aj kriedu a ceruzku, mydlo alebo miznúcu fixku na načrtnutie jednotlivých dielov oblečenia a krajčírske nožnice alebo rezacie koliesko, ktorými látku presne nastriháte. Pri tvorbe originálnych strihov, úprave rozmerov a pri akomkoľvek premeraní sa nezaobídete bez dlhšieho priehľadného pravítka a krajčírskeho metra. Jednotlivé diely látky zopnete špendlíkmi z ihelníčka, aby ste ich zošili presne tak, ako chcete. Na špecifickú prácu (napr. navliekanie gumy) využijete zatváracie špendlíky. A ak vám náhodou predsa len nejaký šev utečie, rozpárate ho páračikom a idete ďalej.
Tip: Kúpa krajčírskej figuríny sa vám na začiatku môže zdať prehnaná, ale pokiaľ chcete šiť košele, saká, bundičky alebo šaty, bude sa vám s nimi pracovať podstatne ľahšie.