Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Roztočce: Čo sú a ako sa ich zbaviť
Roztočce sú malé roztoče, ktoré s obľubou napádajú listy paradajok, paprík, uhoriek, ako aj okrasné a izbové rastliny. V slovenských podmienkach sa najčastejšie vyskytujú roztočec chmeľový a roztočec ovocný. Aby ste sa týmto škodcom vyhli, je potrebná pravidelná kontrola rastlín a prevencia v podobe udržiavania správnej vlhkosti a teploty v miestnosti alebo skleníku. Keď už však niektorú z vašich rastlín napadnú, môžete sa brániť biologickými a chemickými prostriedkami. V našom článku sa dočítate, ako roztočce rozpoznať a ako sa ich zbaviť.
Ako rozpoznať roztočce
- Veľkosť maximálne 0,7 mm
- Hnedá až červená farba
- Viac nôh (podoba s pavúkom)
Roztočce spoznáte podľa malého vzrastu od 0,4 mm do 0,7 mm, žltohnedého, zeleného alebo červeného sfarbenia a telíčka pripomínajúceho pavúka. Pri silnom napadnutí rastliny dokonca vytvára jemnú pavučinku, vďaka ktorej roztočca za spomínaného pavúka zameníte o to ľahšie. Podobu nájdete ale aj u roztočníka červeného alebo roztočníka jesenného. Oba tieto roztoče majú červenú farbu a telíčko podobné pavúkovi. Nenapadajú ale rastliny. Roztočec červený sa prisáva na drobný hmyz, roztočec jesenný potom napadá ľudí alebo psy a iných domácich miláčikov (spôsobuje silné svrbenie a vyrážku).
Najčastejšie ich nájdete na spodnej strane listu. Pri silnom napadnutí sa ale môžu rozliezť po celej rastline. S ohľadom na ich veľkosť sú často okom nepozorovateľné. Preto ak máte podozrenie na napadnutie roztočcom, odporúčame použiť lupu a prezrieť všetky listy. Použiť môžete aj biely papier, nad ktorým rastlinou zatrasiete. Pokiaľ na ňom následne uvidíte malé hýbajúce sa bodky, sú to s najväčšou pravdepodobnosťou práve roztočce.
Roztočce u ľudí: Oproti roztočcovi jesennému sa roztočcov ovocných a chmeľových báť nemusíte. Ide o rastlinného škodcu, ktorý pre človeka nie je nebezpečný.
Aké rastliny napádajú a ako spoznať škody
Najčastejšie napadnuté rastliny
Najčastejšie nájdete roztočce na izbových rastlinách, okrasných rastlinách, ale aj poľnohospodárskych plodinách ako sú paradajky, papriky alebo uhorky. A nezáleží, či pestujete spomínané kvety alebo plodiny v byte, na balkóne, na záhrade či v skleníku.
Škodcovia a choroby paprík Pleseň a choroby na paradajkách
Škody spôsobené roztočcami
Vysatá miazga z rastliny a vpustená látka fytotoxín škodcom spôsobuje v prvej fáze malé biele, žlté až červené škvrny na listoch. Tie postupne usychajú, hnednú a v poslednej fáze odumrú. Pri slabom napadnutí sa dokáže rastlina ubrániť, pri silnom zamorení často dochádza k úhynu celej rastliny. Konkrétne roztočce spôsobujú:
- Spomalenie rastu rastliny
- Estetické škody na listoch (farebné až suché škvrny)
- Stratu listov a zníženie výnosov plodov
- Priame škody na plodoch
- Úhyn rastliny
Tip: Roztočce majú rady teplé a suché prostredie, v ktorom sa veľmi rýchlo množia. Samica nakladie za jeden deň až 20 vajíčok. Na premenu na dospelého jedinca im potom stačí približne týždeň. Likvidácia roztočcov tak môže byť veľmi náročná. Zamerajte sa preto na samotnú prevenciu. Ak máte roztočce v byte, znížte teplotu a viac v miestnosti zvlhčujte vzduch. V horúcich dňoch nezabúdajte na dostatočnú zálievku. Predsa len sú oslabené rastliny na škodcov náchylnejšie.
Čo na roztočce
Vďaka rýchlemu rozmnožovaniu si roztočce obratom vytvárajú veľmi dobrú rezistenciu voči chemickým postrekom, a tak býva ich likvidácia pomerne ťažká. Chemické pesticídy preto odporúčame kombinovať s ďalšími prostriedkami na ničenie týchto škodcov a napríklad aj domácimi postrekmi.
Prípravky a postreky na roztočce
Spoľahlivú a účinnú ochranu nájdete pri prípravkoch určených priamo na ničenie roztočcov (insekticídov). Vyberať môžete z insekticídov pre okrasné a izbové rastliny alebo z tých zameraných na ochranu ovocia a zeleniny, ktoré navyše bývajú vyrobené na prírodnej báze.
Domáci postrek na roztočce
Domáci postrek na roztočce nemusí byť vždy 100 % účinný. Vyskúšať môžete ale celý rad receptov, napríklad:
- Harmančekový postrek – 6 lyžíc sušených kvetov harmančeka zalejte 1 litrom vriacej vody a nechajte cca 12 hodín lúhovať. Odvar sceďte, narieďte s destilovanou vodou v pomere 1: 5 a používajte každé 3 až 4 dni.
- Bazalkový postrek – Rovnaký postup ako pri postreku z harmančeka, len použijete listy bazalky.
- Mätový postrek – Rovnaký postup ako pri postreku z harmančeka, len použijete listy mäty.
- Nechtíkový postrek – Rovnaký postup ako pri postreku z harmančeka, len použijete kvety nechtíka.
- Postrek z cibuľových šupiek – Šupky z niekoľkých cibulí zalejte vriacou vodou a nechajte aspoň 3 dni lúhovať. Roztok sceďte, zrieďte vodou a rozprašovačom aplikujte na postihnuté miesta rastliny.
- Postrek z cesnaku – Rozkrájajte cca 4 strúčiky cesnaku, zalejte studenou destilovanou vodou a nechajte cez noc lúhovať (macerovať). Roztok sceďte a aplikujte až trikrát týždenne na napadnutú rastlinu.
Aby boli postreky čo najúčinnejšie, aplikujte ich vždy na spodnú časť listov. Rovnako tak treba rastliny ošetrovať pravidelne a do doby, než roztočce úplne zmiznú.
Biologická ochrana
Pokiaľ nechcete proti roztočcom používať chémiu alebo vyrábať domáce postreky, je pre vás ideálny biologický alebo prirodzený variant ochrany. Stačí k rastline vysadiť dravého roztoča (Phytoseiulus persimilis), ktorý patrí medzi prirodzeného nepriateľa roztočcov a o nič viac sa už starať nemusíte. Podobne ako domáci postrek však nemusí ísť o 100 % účinný spôsob boja proti týmto škodcom.