Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vyberáte prvý detský bicykel? A viete, ako naučiť dieťa na bicykli?
Kúpa prvého šliapacieho bicykla pre dieťa je veľkým krokom, ktorý nie je dobré podceniť. Ako by mal vyzerať a kedy je vhodné na neho dieťa prvýkrát posadiť? Tieto modely sa predávajú v rôznych dizajnoch a veľkostiach, s prídavnými balančnými kolieskami alebo madlom na zadnej časti sedla. Na čo by ste si mali dať pri výbere pozor? Prečítajte si aj tipy, ako naučiť dieťa na bicykli jazdiť a ktorý terén je na to najvhodnejší.
Kedy kúpiť prvý bicykel pre deti?
Začiatok učenia dieťaťa, ako jazdiť na bicykli, závisí od jeho individuálneho vývoja a predchádzajúcich skúseností. Tiež záleží na vzťahu k športu, ktorý doňho ako rodičia odmalička vštepujete. Ak jazdíte na bicykli často a s radosťou, pravdepodobne si aj vaše dieťa bude chcieť čoskoro ohmatať jazdu na vlastnom bicykli. Niektoré deti túžia po bicykli skôr, iné môžu zo začiatku preferovať kolobežku alebo odrážadlo. Približne od 1 roku sa začínajú deti učiť jazdiť na rôznych typoch odrážadiel (plastové motorky, trojkolky, štvorkolky atď.) a okolo 2. roku života presedlávajú na dvojkolesové odrážadlo, na ktorom si perfektne cvičia stabilitu a udržanie rovnováhy. Vo svojej podstate ide o malú verziu bicykla bez pedálov.
Posledným krokom je presadnutie na prvý detský bicykel. A kedy by ste mali na ňom dieťa začať učiť jazdiť? Malý cyklista by mal medzi 2. a 3. rokom života dokázať vďaka predchádzajúcemu tréningu na odrážadle udržať stabilitu a rovnováhu, a získať väčšiu dôveru vo svoje jazdné schopnosti. Zároveň by už mal rozumieť základným pokynom na zastavenie, brzdenie, rozbehnutie sa, rozhliadnutie sa aj počkanie na dospelého na konci chodníka pred cestou alebo prejazdom. S posadením dieťaťa na prvý bicykel sa neponáhľajte, dieťa do jazdy netlačte za každú cenu a doprajte mu čas, aby do cyklistiky dozrelo. Všeobecne sa deti dostávajú k prvým „krôčikom“ na bicykli medzi 3. a 5. rokom života.
- Fyzická zrelosť: Dieťa by malo byť dostatočne fyzicky zdatné a mať silu v nohách, aby zvládlo šliapať do pedálov.
- Motorické zručnosti: Dobrá motorika a koordinácia pohybov sú základom pre schopnosť ovládať bicykel aj brzdy, a zároveň udržať stabilitu.
- Záujem a motivácia: Dieťa by malo prejavovať o jazdu na bicykli záujem a byť pozitívne namotivované.
- Predchádzajúce skúsenosti s jazdou: Ak má budúci malý cyklista už niečo odjazdené na trojkolke alebo odrážadle, môže mu to pomôcť pri prechode na bicykel s dvoma pedálmi.
Vyrazte na bicykel, kolobežku alebo board Ako na údržbu bicykla?
Ako správne vybrať prvý bicykel s pedálmi
Neviete, aký bicykel pre dieťa zvoliť? Na trhu nájdete 12" bicykle pre deti už od 3 rokov. K dispozícii sú aj väčšie veľkosti 14", 16" alebo 20". Malý cyklista by mal zo sedadla vždy pohodlne dosiahnuť plnými chodidlami na zem, čo mu pomôže pri vybalansovaní pádu v prípade straty rovnováhy.
Pri výbere je vhodné sa riadiť veľkosťou daného modelu v palcoch a jeho odporúčaným určením podľa veku a výšky dieťaťa. Neváhajte sa pozrieť aj na internetové recenzie konkrétnych modelov, a to vrátane hodnotenia zákazníkov, ktorí si kúpili daný produkt pred vami. Dôležitá je aj vzdialenosť kormidla od sedla a celková váha bicykla, ktorá by mala byť čo možno najnižšia (hliníková alebo odľahčená duralová konštrukcia).
Pozornosť venujte aj bezpečnostným prvkom ako brzdy, odrazky, svetlo a krytka na reťaz. Niektoré modely dokonca disponujú gumovým remeňom, ktorý nahrádza klasickú článkovú reťaz. Výhodou remeňa je tichý chod pohonu, ľahká údržba (nekoroduje, stačí ho utrieť handričkou) a to, že sa od neho dieťa neušpiní. Na druhú stranu sú takto vybavené bicykle o niečo drahšie.
Ako rodič pravdepodobne oceníte klasickú zadnú brzdu ovládanú zošliapnutím pedálov smerom dozadu, tzv. torpédo. Pre dieťa je tento druh brzdy jednoduchší na ovládanie, a zároveň nie je počas jazdy rozptyľované zbytočnými páčkami navyše.
Začiatok učenia jazdy na bicykli začína trénovaním udržania rovnováhy na odrážadle či trojkolke, na ktorej sa dieťa zároveň učí koordinovať šliapanie a jej ovládanie. Prechod na prvý šliapací model je potom oveľa jednoduchší a plynulejší, a dieťa zvládne častokrát jazdu bez prídavných balančných koliesok. Z odrážadla môže malý cyklista približne od svojich 4 rokov prejsť rovno na 16“ detský bicykel a okolo 6. roku na 20“ alebo juniorský model s veľkosťou 24“, ktorý sa svojou výbavou približuje variantom pre dospelých.
Aká je správna veľkosť detského bicykla? Aká je povinná výbava bicykla?
Na čo dať pozor
- Veľkosť: Prvý bicykel nekupujte zbytočne veľký v dobrej viere, že dieťa do neho aj tak čoskoro dorastie a vy k tomu ušetríte nejaké to euro navyše. Veľký model dieťa nedokáže dobre ovládať, v dôsledku čoho je ohrozená jeho bezpečnosť pri jazde. Príliš veľké modely majú nielen vo vyššej polohe sedlo, ale disponujú aj dlhším rámom, kvôli ktorému sa dieťa musí viac predkláňať, aby vôbec dosiahlo na kormidlo a brzdové páky. Ich ďalšou nevýhodou je vyššia hmotnosť, ktorá komplikuje manipuláciu s bicyklom.
- Materiál rámu: Bicykel je možné zvoliť s ťažšou oceľovou, alebo s ľahkou hliníkovou konštrukciou. Ľahší model sa dieťaťu lepšie ovláda a vám sa s ním bude pohodlnejšie manipulovať pri prenášaní alebo nakladaní do kufra auta.
- Odpruženie vidlice: Pri výbere uprednostnite detské bicykle s pevnou vidlicou, pretože dieťa v tomto veku pravdepodobne nebude prechádzať náročnejším terénom. Naozaj kvalitné odpružené vidlice stoja častokrát viac peňazí ako celý detský bicykel, a preto možno povedať, že by nekvalitná odpružená vidlica bola len zbytočnou ťarchou navyše.
- Prídavné balančné kolieska: Názory rodičov i špecialistov na cyklistiku sa rozchádzajú v tom, či sú prídavné kolieska pre dieťa skutočným prínosom. Na jednej strane si dieťa kvôli nim môže zvyknúť na to, že ho stále niečo pridržiava a chráni pred pádom, kvôli čomu sa nácvik správnej rovnováhy časovo predĺži. Naopak, ich použitie je možné odporučiť, ak sa dieťa ešte v jazde na novom spoločníkovi cíti neisto a má z nej strach. Kolieska môžu pomôcť s nácvikom šliapania bez strachu z prevrhnutia sa.
8 tipov, ako naučiť dieťa jazdiť na bicykli
Každé dieťa má iné fyzické schopnosti a rýchlosť nasávania nových informácií, a preto je dôležité ho do ničoho nenútiť predčasne. Naučiť dieťa jazdiť môže byť postupný proces, ku ktorému vám môžu pomôcť nasledujúce kroky:
- Zoznámte dieťa so základnými pravidlami: Musí nosiť ochrannú prilbu, byť dobre viditeľné a uvedomiť si, že na ceste nie je samo.
- Trénujte rovnováhu a stabilitu na odrážadle: Dieťa tým získa zdravé sebavedomie, sebaistotu a naučí sa nielen udržiavať rovnováhu, ale aj koordinovať svoje pohyby.
- Prejdite na bicykel: Nastavte mu do správnej výšky sedlo a nainštalujte na bicykel podporné balančné kolieska. Po tom, čo začínajúci jazdec získa pocit stability, postupne ho pripravujte na jazdu bez nich.
- Naučte ho šliapať: Dieťaťu predveďte, ako jednou nohou zošliapnuť pedál dole a druhú nohu zdvihnúť hore. Potom ho nechajte jazdu vyskúšať samostatne na krátkom úseku. Keď sa naučí šliapať do pedálov, prídavné kolieska zložte.
- Pracujte na ovládaní bicykla: Keď sa dieťa naučí šliapať, prechádza k ovládaniu bicykla. Vysvetlite mu systém brzdenia a vyzvite ho, aby si zastavenie aj pribrzdenie niekoľkokrát vyskúšalo. Učte ho otočiť sa aj manévrovať okolo prekážok (napr. malých dopravných kužeľov).
- Podporujte ho v samostatnej jazde: Postupne znižujte mieru pomáhania dieťaťu. Na začiatok stačí uvoľniť balančné kolieska tak, aby sa dieťa muselo viac vyrovnávať samo.
- Pridržujte ho: Na prvom šliapacom bicykli pre dieťa ocení každý rodič sedlo s madlom na jeho zadnej časti. Bicykel sa vám bude lepšie pridržiavať, keď vedľa rozbehnutého dieťaťa pobežíte.
- Opakujte a povzbudzujte: Učenie jazdy na bicykli vyžaduje veľkú trpezlivosť a časté opakovanie. Počas cvičenia jazdy buďte pozitívni a uisťujte malého cyklistu, že veríte v jeho schopnosti. Odmeňte ho aj milým slovom alebo menším darčekom.
Na prvú lekciu bude ideálne zvoliť rovinu alebo miernejší svah smerom dole, aby sa dieťa hneď zo začiatku zbytočne neunavovalo. Nechajte ho na bicykel nasadnúť, vyskúšať šliapanie a stále ho pridržujte za rameno alebo zadné madlo sedla. Vyhnite sa držaniu dieťaťa za krk alebo oblečenie, ktoré mu nedodá ani rovnováhu, ani istotu. Pridržaním za ramená dieťa pocíti pri každom nevhodnom náklone tlak vašich dlaní, vďaka čomu bude môcť zareagovať a rovnováhu vyrovnať. Držanie za sedlo býva pre rodičov fyzicky náročnejšie a môže vám s ním pomôcť tlačná tyč, ktorá sa umiestňuje za sedlovú rúrku.
Nezabúdajte ani na to, že je váš malý jazdec zvyknutý brzdiť nohami z časov jazdenia na odrážadle. Keďže od neho môžete tieto tendencie očakávať aj teraz, vybavte ho pre istotu staršou obuvou, prípadne ochrannými návlekmi na topánky. Najskôr ho veďte k brzdeniu torpédom a až potom sa zamerajte na vysvetľovanie funkčnosti prednej brzdy.
Vhodný terén na učenie jazdy na bicykli a bezpečnosť
Ak ste sa vydali von učiť svoje dieťa jazdiť na bicykli, vyberte pre tento účel čo najbezpečnejšie prostredie. Môže ním byť:
- Málo používané alebo prázdne parkovisko,
- pokojná obytná zóna,
- slepá ulica,
- oplotené ihrisko alebo jazdná dráha,
- nefrekventovaný park a cyklotrasa,
- rovinka alebo menší svah – mierny sklon terénu uľahčuje nácvik rovnováhy pri jazde.
Naopak by ste sa mali vyhýbať oblastiam s hustou premávkou chodcov (frekventované cyklotrasy a parky) a rušným cestám s prevádzkou áut.
Bežnou súčasťou výbavy malého cyklistu by mala byť detská prilba na bicykel (a to do 15 rokov) a z počiatku aj chrániče kolien a lakťov. Deti i rodičia ocenia cyklistické rukavice, ktoré zabránia poraneniu dlaní pri páde.
Kedy je povinná prilba na bicykel? Ako vybrať prilbu na bicykel?