Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Zistite, kedy začať s príkrmami a ako prikrmovať bábätko
Vaše dieťatko rastie ako z vody a konečne ho čaká prvé „naozajstné“ jedlo. Avšak čo vlastne také bábätká na začiatku jedia a kedy s príkrmami začať? Lyžičku do ruky, oči na stopky! S nami uspokojíte bruško každého malého gurmána.
Obsah článku
- Kedy začať s príkrmami a ako na to?
- S akými príkrmami začať?
- Kedy začať prikrmovať ostatnými surovinami?
- Alergia a iné nástrahy
- Nepodceňujte pitný režim
- Uchovávanie príkrmov jedna radosť
- Príkrmy na cestách zvládnete ľavou zadnou
- Tipy, ktoré vám uľahčia začiatok
- Oslavujeme prvé narodeniny. A čo ďalej?
Kedy začať s príkrmami a ako na to?
Prvej lyžičky príkrmu by sa malo vaše dieťatko dočkať podľa toho, či je dojčené. U detí vyživovaných dojčenským mliekom by ste mali začať s príkrmami od ukončeného 4. mesiaca. Dojčené deti si vystačia s materským mliekom až do ukončeného 6. mesiaca. V tomto veku začína deťom stúpať potreba vyššieho príjmu energie.
Prvé príkrmy je možné nazvať ochutnávaním. Skúšate, čo dieťaťu chutí, rozširujete jeho chuťové možnosti a zisťujete prípadné alergie. Nenechajte sa odradiť počiatočným odmietnutím určitého pokrmu dieťaťom. Než si na novú surovinu zvykne, musí ju najskôr niekoľkokrát ochutnať - uvádza sa až dvadsaťkrát! Po každom príkrme je zo začiatku dôležité dieťa ešte nadojčiť alebo dokŕmiť dojčenským mliekom.
Pomôcky na prípravu príkrmov a kŕmenie dieťaťa
Na varenie príkrmov a pohodlné kŕmenie dieťatka sa vám zíde:
- Bežný hrniec alebo rajnica na varenie a naparovací vejárik – Možno ich nahradiť špeciálnym parným hrncom, v ktorom nielenže pokrm uvaríte, ale pri niektorých modeloch ho aj priamo rozmixujete, čo oceníte najmä u malých bábätiek.
- Plastová alebo silikónovályžička – Čím menšia, tým lepšia. Prehĺtací reflex má dieťa na zadnej tretine jazyka, preto mu lyžičku pokladajte až na toto miesto.
- Jedálenská stolička – Ideálne s polohovacím chrbtom, pretože bábätká ešte nevedia sedieť a kŕmite ich preto v polosede. Na prvé príkrmy je možné bábätko posadiť aj do hniezdočka vytvoreného z dojčiaceho vankúša, ktorý sa však môže od príkrmu ušpiniť.
- Podbradník – Ušetrí vám prezliekanie bábätka po obede.
Správne by ste nemali siahnuť po prvej lyžičke, ktorú doma nájdete. Ako už vám logika napovedá, pri prvých príkrmoch prispôsobujeme jej veľkosť drobnej pusinke bábätka.
- Prvá lyžička by mala byť čo najmenšia a ideálne plochá, pretože bábätko ešte nie je schopné uchopiť stravu perami – príkrm mu pokladajte na jazyk, odkiaľ ho vysaje podľa zvyku zo sania materského alebo dojčenského mlieka. Vhodným materiálom je plast, guma a silikón.
- Ako sa časom začínajú v strave objavovať kúsky a bábätko je o poznanie šikovnejšie, prejdite na hlbšiu lyžičku, ktorá pojme väčší objem stravy.
- Niekoľko týždňov pred prvými narodeninami, kedy sa skúša dieťatko samo nakŕmiť, volíme ešte o niečo hlbšiu plastovú lyžičku.
- V jednom roku môže dieťa začať jesť detským kovovým príborom.
Svojmu bábätku chcete dopriať to najlepšie, a preto mu budete najskôr variť sami. Čo na to budete potrebovať? S mixérom pripravíte krémovú dobrotu, ktorej konzistencia bude presne podľa vašich predstáv a potrieb dieťatka. V ohrievači dojčenských fliaš prihrejete okrem dojčenského mlieka aj pohár so zeleninovým alebo mäsovo-zeleninovým príkrmom (viečko pri ohrievaní odstráňte a príkrm často premiešavajte). Misku s prísavkou oceníte, pretože zabráni šmýkaniu misky po povrchu stola.
Ako vybrať mixér na extra hladké pyré? Ako vybrať jedálenskú stoličku?
S akými príkrmami začať?
Zelenina
Pri prvých príkrmoch začíname zeleninou, aby si dieťa zvyklo na menej sladkú chuť. Ak by ochutnalo najskôr ovocie, zeleninu by mohlo následne odmietať. Na začiatok sú najvhodnejšie zemiaky, sladké zemiaky, mrkva, tekvica, špenát, červená repa a cuketa. Od 6. mesiaca môžete príkrmy obohatiť o brokolicu, hrášok a kukuricu. Pri príprave zbavte zeleninu šupky, pokrájajte ju na menšie kúsky a uvarte v pare. Príkrm najemno rozmixujte (časom postačí pokrm rozpučiť vidličkou) a pridajte jednu až dve kvapky kvalitného rastlinného oleja, ktorý pomáha vstrebávať vitamíny a zvýrazňuje skutočnú chuť zeleniny.
Varením v pare si zelenina zachováva peknú farbu aj chuť, a je lepšie stráviteľná. Obsiahnuté vitamíny a minerály sa nevyvaria do vody, ale zostávajú v zelenine. Príkladom môže byť obsah vitamínu C, ktorého sa v brokolici varenej v pare vyskytuje až o 60 % viac ako v brokolici varenej vo vode.
Mäso
Mäso by sa malo stať súčasťou jedálnička vášho bábätka zhruba mesiac po úspešnom zavedení niekoľkých druhov zeleniny. Neservírujte ho dieťaťu každý deň, zo začiatku postačí raz týždenne a postupne tento interval skracujte. Na začiatku je najlepšie hovädzie, králičie, jahňacie, teľacie, kuracie, kačacie, husacie a morčacie mäso. Vyberajte vždy chudé a čerstvé kúsky. Ideálnym modelom je začať hydinovým a králičím mäsom, pokračovať hovädzím, teľacím, a nakoniec zaradiť ryby. Mäso je vhodné prestriedávať s vareným vaječným žĺtkom.
Ryby zavádzame približne v rovnakom čase ako ostatné druhy mäsa a je možné ich podávať dvakrát týždenne. Obrovský pozor by ste si pritom mali dávať na kosti. A hoci sú ryby považované za silný alergén, aj tak ich pediatri odporúčajú deťom podávať. Sú dôležitým zdrojom omega 3 mastných kyselín, ktoré majú pozitívny vplyv na vývoj mozgu a podporu imunity. Vhodné druhy sú pstruh, treska, losos a kapor. Naopak sa neodporúča podávať malým deťom dravé ryby kvôli potenciálnemu riziku výskytu nebezpečných látok. Patrí sem žralok, zubáč, šťuka a mečiar.
Ovocie
Po tom, čo vaše dieťatko už smelo konzumuje zeleninu aj mäso, zaraďte do jeho jedálnička ovocie. Najlepšie je podávať ho ako desiatu – podusené v pare a neosladené. Medzi vhodné druhy patria marhule, jablká, hrušky, broskyne, čerešne, banány, slivky, avokádo, čučoriedky a hrozno.
Ak by ste chceli dať bábätku na ochutnanie kúsok ovocia, ale bojíte sa, že by mu mohlo zaskočiť, vyskúšajte kŕmiacu sieťku. Dieťa si pochutí, na chvíľku sa žužlaním sladkej dobroty zabaví a vy budete v pokoji. Na výber máte model s látkovou sieťkou alebo silikónovú verziu, ktorá môže bábätku účinne pomôcť aj pri rastúcich zúbkoch.
Tipy na výber potravín:
- Najmä u najmenších detí si dajte záležať na najvyššej možnej kvalite ingrediencií. Uprednostňujte bio zeleninu aj ovocie bez chemických postrekov a mäso kupujte priamo od farmára.
- Zároveň majte na pamäti základné pravidlo podávania jedného neodskúšaného druhu zeleniny či ovocia po dobu 3–5 dní, aby ste dokázali identifikovať pôvodcu vzniku prípadnej alergie.
Kedy začať prikrmovať ostatnými surovinami?
- Kravské mlieko: Pre vysoký obsah bielkovín a časté problémy s jeho intoleranciou buďte pri jeho zavádzaní do stravy opatrní. Niektorí pediatri ho odporúčajú deťom už po prvom roku, iní až neskôr. Nenahradzujte ním materské ani dojčenské mlieko. Zavádzajte ho do stravy dieťaťa postupne a vo varenej forme (kaša, pečivo, omáčka).
- Biely jogurt: Živé kultúry smiete ponúkať dojčatám už od 8 mesiacov. Začnite s neochuteným bielym jogurtom, aby si dieťa zvyklo na jeho kyslú chuť. Ak by ste mu najskôr podávali ochutené jogurty, mohlo by neskôr čistý biely jogurt odmietať.
- Tvaroh: Kvôli vyššiemu obsahu bielkovín sa podáva deťom od 1 roku veku.
- Rožok, neslané chrumky, detské piškóty a sušienky: Deti si ich môžu dopriať zhruba od 9. mesiaca veku.
- Strukoviny: Najlepšie stráviteľná je červená šošovica, ktorú možno dieťaťu podávať už od 10. až 12. mesiaca. Ostatné strukoviny zaveďte až neskôr kvôli nadúvavosti.
- Vaječný žĺtok: Zavádzame ho okolo 5. až 7. mesiaca. Do stravy ho dávame v roztlačenej alebo rozmixovanej forme – najskôr dôkladne uvaríme celé vajce, z ktorého žĺtok vytiahneme a následne ho pridávame k zelenine.
- Vaječný bielok: Dieťa by ho malo prvýkrát ochutnať až okolo 1. roku života, patrí medzi alergény.
- Lepok: Od ukončeného 4. mesiaca je možné postupne zaraďovať do stravy dieťaťa lepok, a to najlepšie formou drobkov do polievky alebo obilných kaší, ktorých ponuka je na súčasnom trhu veľmi široká.
- Bylinky: Od 8. mesiaca ich môžete začať používať na dochutenie príkrmu. Najvhodnejšie sú bazalka, fenikel, kôpor, ligurček, saturejka a petržlenová vňať. Od 10. mesiaca vyskúšajte tymian a rozmarín.
Imunologické okno
Imunologické okno je obdobie medzi 4. a 6. mesiacom života dieťaťa, označované pediatrami za najvhodnejšie na zoznámenie sa s potravinovými alergénmi. Vďaka včasnému podaniu lepku sa môžete vyhnúť celiakii, teda neznášanlivosti lepku. Majte na mysli, že u dojčených detí sa s prvými príkrmami začína až od ukončeného 6. mesiaca, a to v poradí zelenina, mäso (žĺtok) a ovocie. Až potom nasledujú ostatné suroviny. Ohľadom zavádzania alergénov do stravy sa vždy poraďte s pediatrom.
Alergia a iné nástrahy
Alergia
Alergiu považujeme za neprimeranú obrannú reakciu ľudského organizmu na tzv. antigén provokujúci bunky imunitného systému, ktorý následne vytvára obranné protilátky. Zavádzajte nové druhy potravín jednotlivo a len v malom množstve. Každú doposiaľ nevyskúšanú potravinu testujte 3 až 5 dní za sebou, aby ste prípadnú alergiu spoľahlivo odhalili. Pri miešaní dvoch alebo viacerých neodskúšaných potravín by ste len ťažko odhalili pravého vinníka, pretože by bolo nemožné odhadnúť, ktorá z nových surovín má alergiu na svedomí. Zároveň myslite na to, že sa alergia môže prejaviť až nasledujúci deň.
V súčasnosti trpí potravinovou alergiou zhruba 8 % dojčiat. Necelú polovicu z nich trápi alergia na bielkovinu kravského mlieka. Podľa odborníkov oddialenie zavedenia určitých potravín alergiu skôr vyvolá, ako ju potlačí. Medzi najznámejšie alergény patria citrusy, exotické ovocie (kivi, ananás), jahody, ryby, mlieko, morské plody, vajcia, lepok, sója, škorica, med, orechy. Alergiu môžu vyvolať aj paradajky, zeler, cibuľa a špargľa.
- Najčastejšie sa stretnete so zažívacími ťažkosťami, ako je bolesť bruška, hnačka, zvracanie.
- Niekedy sa môže vyskytnúť aj krv v stolici.
- Časté sú aj kožné prejavy typu ekzém, žihľavka, vyrážka v okolí úst dieťaťa.
- Stretnúť sa môžete aj s respiračnými ťažkosťami (kašeľ, kýchanie, dýchavičnosť) a opakovaným zápalom spojiviek.
Otrava
Zelenina vypestovaná na vlastnej záhradke je na nezaplatenie. Domáca je skrátka domáca a kupovaná zelenina sa jej zďaleka nevyrovná. Majte však oči na stopkách pri konzumácii vlastných baklažánov, cukiet, uhoriek i tekvíc.
Horko chutiace kusy tejto zeleniny obsahujú nebezpečný toxín kukurbitacín, ktorý dokáže spôsobiť otravu aj u dospelého človeka. Buďte preto veľmi opatrní pri príprave týchto surovín a každý príkrm vždy poctivo ochutnajte ako prví, aby ste dieťaťu nedali zjesť nič, čo by mu mohlo ublížiť.
Cukety aj tekvica by sa mali konzumovať mladé, pretože v stave najvyššej zrelosti môžu už obsahovať nebezpečné toxíny. Z tohto dôvodu si strážte aj potraviny zo supermarketu alebo trhu.
U detských príkrmov patrí dvojnásobne, že by sa nemali jesť zemiaky s klíčkami a zelenkasté kusy, ktoré obsahujú nebezpečné toxíny. Zemiaky varte vždy s rascou, pretože neutralizuje škodlivý solanín vznikajúci v starších zemiakoch.
Pozor na črepy z pohára
Nikdy nedovoľte svojmu dieťaťu vyjedať príkrm kovovou lyžičkou priamo zo skleneného pohára. Hrozí tu riziko poškodenia skleneného povrchu lyžičkou a následná konzumácia črepov.
Niektoré potraviny nie sú vhodné nielen pre bábätká, ale ani pre deti do 3 rokov. Iné sú problematické kvôli riziku vdýchnutia.
- Plesnivé syry: obsiahnuté baktérie nie sú vhodné pre nezrelý detský organizmus,
- dravé ryby: kvôli obsahu nebezpečných látok,
- nízkotučné mliečne výrobky: do 2 až 3 rokov by malo byť deťom podávané iba plnotučné varianty,
- údené výrobky: vhodná je najmä varená morčacia a kuracia šunka,
- tavené syry: kvôli vyššiemu obsahu chemických konzervantov a ochucovadiel uprednostňujte pre deti skôr tvarohové syry typu žervé – vysoký obsah fosforečnanov v tavených syroch môže spôsobovať odplavovanie vápnika z tela,
- ríbezle, egreše, maliny: semienka sú horšie stráviteľné (vhodné od 1,5 roka),
- strukoviny: sóju, hrach a šošovicu podávajte až od 1,5 roku až 2 rokov kvôli ťažkej stráviteľnosti,
- celozrnné pečivo: dráždi detskú črevnú sliznicu, je preto vhodné až od 4 rokov,
- instantné a chemicky konzervované pokrmy,
- kečup,
- surový cesnak a cibuľa,
- dráždivé korenie: pre deti používajte korenia ako šafranu,
- oriešky: kvôli riziku vdýchnutia nie je odporúčané až do 3 rokov,
- sýtené a sladené nápoje: nevhodné pre deti do 3 rokov,
- semienka: pridávajte ich do pokrmov postupne a v malom množstve (rozomleté tekvicové a slnečnicové semienka je možné zakomponovať do jedálnička už pred prvým rokom života dieťaťa),
- majonéza: vhodná až od 6 rokov,
- morské plody: kvôli zvýšenému množstvu metylortuti sú odporúčané pre deti až od 5 rokov, pretože táto látka môže v krvnom obehu spôsobiť poruchy vo vývoji nervového systému a negatívne tak ovplyvniť rast dieťaťa.
Nepodceňujte pitný režim
Dieťa by malo dostávať materské alebo dojčenské sušené mlieko najmenej do 2 rokov a dlhšie. Po mlieku je dôležitý príjem čistej vody (najmä v neskorších mesiacoch). Čaj berte ako doplnkové spestrenie jedálnička alebo ho používajte pri ochorení.
Pre malé deti je vhodný čaj:
- Feniklový – má sladkastú chuť, pomáha pri nadúvaní a kolike, uvoľňuje plynatosť a kŕče.
- Šípkový – deťom väčšinou nechutí kvôli svojej kyslejšej chuti.
- Harmančekový – pôsobí blahodárne na žalúdok a črevá.
- Rooibos – obsahuje veľa minerálov a deťom veľmi chutí, navyše pomáha pri kŕčoch.
- Ovocný – sušený čierny bez, jablko, ríbezle, čerešne.
Dojčatám nepodávajte čierny ani zelený čaj kvôli obsahu kofeínu. Tabu je aj mätový čaj, pretože obsahuje éterické oleje.
Minerálne vody a ovocné šťavy
Deťom nepodávajte minerálne vody, pretože nadmerne zaťažujú obličky. Pre deti do 1 roka voľte vždy iba dojčenskú vodu, a to najlepšie aj na varenie.
Prírodné šťavy z ovocia je možné deťom podávať podľa druhu ovocia. Dávajte im teda šťavu z ovocia, ktoré dobre znášajú. Pri ovocných šťavách z obchodu si strážte obsah bez chemických konzervantov a cukru. Samozrejmosťou je riedenie vodou v správnom pomere.
Pokúste sa čo najskôr naučiť dieťa piť z klasického hrnčeka. Pri pití mlieka aj ovocnej šťavy z dojčenskej fľaše, hrnčeka s náustkom alebo cez slamku sa detské zuby doslova kúpu v cukre a iných látkach spôsobujúcich tvorbu zubného kazu.
Uchovávanie príkrmov jedna radosť
Zeleninové a mäsovo-zeleninové príkrmy
Najlepším možným spôsobom na uchovávanie hotových zeleninových a mäsovo-zeleninových príkrmov je zamrazenie. Zaváranie nie je úplne najvhodnejšie kvôli potrebe konzervantu, ktorým býva najčastejšie soľ.
Na samom začiatku, kedy dieťa skôr ochutnáva a nezje toho veľa, si možno obľúbite zamrazovanie príkrmov vo formách na ľad. Po dôkladnom zmrazení do tvaru kociek ich vsypte do uzatvárateľných ZIP vrecúšok a vráťte späť do mrazničky. Takto zamrazený príkrm spotrebujte do 2 až 3 mesiacov od uskladnenia a na ľahšiu orientáciu označte vrecúška dátumom a názvom suroviny, pretože po zamrazení je náročné od seba niektoré druhy rozoznať – napríklad mrkvu, tekvicu a batát.
Ďalšie tipy na uchovávanie príkrmov:
- Nezamrazujte zemiaky – obsiahnuté škroby sa menia v mrazničke na cukry, vzniká v nich solanín a výrazne sa mení k horšiemu ich chuť aj konzistencia.
- Nedávajte do mrazničky príkrmy uvarené zo zamrazených strukovín (hrášok, kukurica, fazuľové struky) – zhorší sa ich chuť.
- Raz rozmrazený príkrm už znova nezamrazujte.
- Do mrazničky nepatrí ani šalát, reďkovky a cibuľa.
Ovocná výživa
U ovocia je to presne naopak – najlepšie urobíte, keď ho zavaríte. Ako konzervant vám výborne poslúži jablko, vďaka ktorému nebude potrebné do detskej výživy pridávať cukor ani nič iné. Stačí, keď na jeden diel ľubovoľného ovocia pridáte dva diely jablka. Zavarené ovocie vám vydrží na chladnom, suchom a tmavom mieste zhruba rok.
Na zamrazovanie sa nehodí vodnaté ani krémovité ovocie, ktoré by sa v mrazničke znehodnotilo. Nezamrazujte preto nasledujúce ovocie:
- avokádo,
- hrozno,
- melón,
- banán,
- celé jablká a hrušky.
Príkrmy na cestách zvládnete ľavou zadnou
Zabezpečiť svojmu dieťaťu vyváženú a chutnú stravu vám pomôžu najmä ovocná výživa v pohári. Najpohodlnejším variantom sú ovocné kapsičky, ktoré sú skvelou desiatou a dieťa dokáže ich obsah od niekoľkých mesiacov samo zjesť bez asistencie rodičov, a to aj napríklad počas cesty autom. Čisto zeleninové a mäsovo-zeleninové príkrmy je možné vziať so sebou kamkoľvek - na chalupu či do penziónu. Dokonca aj niektoré zábavné parky ponúkajú možnosť ohriať si prinesený príkrm v pohári v mikrovlnke.
Súčasná ponuka hotových detských príkrmov je bohatá. Dieťatku môžete ponúknuť aj detské cestoviny, polievku a na večeru mliečnu alebo nemliečnu kašu. Nezabudnite ani na dojčenské mlieko, ktoré je dôležitou súčasťou jedálnička nedojčených detí do 2 až 3 rokov.
Až vaše bábätko prepadne vlčí hlad na ceste k babičke alebo v rade na pošte, oceníte nielen spomínanú ovocnú kapsičku, ale aj tyčinku, sušienky alebo kukuričné chrumky.
Tipy, ktoré vám uľahčia začiatok
- U dojčeného dieťaťa príkrmy pridajte okolo 6. mesiaca, u nedojčeného už medzi 4. a 6. mesiacom.
- Prvé lyžičky by sa mali skladať z mrkvy, zemiakov, brokolice alebo petržlenu. Z ovocia voľte jablká, banány, hrušky či broskyne. Časom môžete druhy miešať a pridať aj trochu mäsa (hydina, hovädzie, jahňacie, králičie).
- Každý druh bábätku predstavujte samostatne v intervaloch 3-5 dní, tak ľahko odhalíte aj možnú alergiu.
- Pokiaľ príkrmy pripravujete doma, starostlivo ich mixujte dohladka. Podávajte vlažné.
- Na kŕmenie musí byť pokoj a dobrá nálada.
- Pripravte obrúsky, podbradník, misku s prísavkou a menšiu plastovú lyžičku. Pri kŕmení by dieťa malo sedieť, a to ideálne v detskej stoličke s polohovacím chrbtom.
- Lyžičku s jedlom vkladajte bábätku ďalej do úst, bude sa mu ľahšie prehĺtať.
- Na začiatok stačí 1-2 lyžičky denne a postupne pridávajte. Pokiaľ dieťa príkrm odmieta, nenúťte ho a o pár dní to skúste znova.
- Rozjedené zvyšky vyhadzujte, aby ste bábätku nespôsobili zažívacie problémy.
- Prvé príkrmy neznamenajú, že bude drobček za mesiac jesť sviečkovú. Aspoň do jeho 2 rokov pokračujte s mliekom a časom znižujte jeho dávku v prospech príkrmov.
Oslavujeme prvé narodeniny. A čo ďalej?
Dovŕšením prvého roka nastáva v živote malého človiečika veľký zlom. Hoci ho už môžete začleniť medzi ostatných rodinných stravníkov, pretože vám odpadá nutnosť variť dieťatku stravu zvlášť (a navyše v pare), myslite na to, že dieťa nie je dospelák. Aj preto k nemu naďalej pristupujte ohľaduplne a nenaložte mu hneď na tanier ťažko stráviteľný či pálivý pokrm.
Pri varení pre malého oslávenca už môžete používať v rozumnej miere soľ a sem-tam je možné pokrm maličko okoreniť. Dieťaťu môžete novo podávať:
- celé vajcia,
- nie príliš slané tvrdé syry,
- tvarohové nátierky,
- omáčky,
- citrusy (pozor na alergiu).