Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Pestovanie rozmarínu na záhrade a v kvetináči: Ako ho zasadiť, strihať, sušiť a zazimovať?
Rozmarín si obľúbite nielen pre jeho využitie v kuchyni, ale aj vďaka jeho príjemnému vzhľadu. Vonku v záhradnom záhone a doma v kvetináči sa používa ako okrasná bylina, ktorá vás upúta svojou typickou stredomorskou vôňou. Prečítajte si naše tipy, ako ju správne pestovať, strihať, sušiť a zazimovať. V našom článku sa dočítate aj o jeho liečivých účinkoch a možnostiach využitia.
7 tipov na pestovanie rozmarínu
Rozmarín pochádza z hornatých oblastí Stredozemného mora a používa sa už od staroveku ako aromatické korenie aj liečivá bylina. Tento vytrvalý a vždyzelený ker sa u nás pestuje najčastejšie v kvetináčoch, kde môže dorásť až do výšky 1,5 metra. Ako ho pestovať, aby sa mu darilo čo najlepšie?
- Slnečné miesto: Rozmarín miluje intenzívne slnečné lúče, čo ho predurčuje na vonkajšie pestovanie po väčšinu jeho vegetačného obdobia. Ostré slnko mu napomáha k intenzívnejšej vôni.
- Pozor na vlhkosť: Táto rastlina neznáša vlhkosť, a preto je nutné ju pestovať v ľahkej, piesočnatej a dobre priepustnej pôde. Substrát v kvetináči nesmie byť premokrený a nemal by stáť vo vode. K zálievke pristupujte až vtedy, keď je pôda v kvetináči takmer suchá. Na konci leta a počas zazimovania zálievku obmedzte.
- Hnojenie: Túto bylinku je vhodné hnojiť raz za 14 dní tekutým organickým hnojivom – nalejte ho priamo ku koreňom rastliny. Priebežne konzumované rastliny nehnojte – ich rast je možné podporiť bylinnými odvarmi.
- Zastrihávanie: Tento ker je ako stvorený na formovanie do požadovaného tvaru, a to vrátane tvarovania na bonsaje. Informácie o tom, kedy a ako zastrihávať rozmarín, nájdete v sekcii Ako a kedy strihať rozmarín.
- Zber: Z rozmarínu sa používajú buď čerstvé alebo usušené listy, alebo celá vetvička. Zbiera sa na priamu spotrebu priebežne počas celého roka. Ak však chcete túto rastlinu pozbierať celú, najlepšiu kvalitu získate tesne pred rozkvitnutím rastliny, čo je zvyčajne začiatkom leta. Na sušenie a liečebné účely sa listy zbierajú od mája do augusta. Najvhodnejšie sú mladé, ešte ohybné listy.
- Skladovanie: Nasušenú bylinu skladujte v plechovej krabici, nádobe z tmavého skla alebo v hermeticky uzatvárateľnom boxe na potraviny. Neuchovávajte ju v plátennom vrecúšku ani na svetle – uchová si tak viac aromatických látok.
- Škodcovia a choroby: Napriek tomu, že rozmarín je odolná rastlina, môže sa stretávať s rôznymi škodcami a chorobami. Najčastejšie sa jedná o bielu pleseň spôsobenú nadmerným zalievaním, ktorej sa dá zbaviť ostrihaním napadnutých listov alebo vetvičiek a následným obmedzením zalievania. Pri domácom pestovaní sa môžete stretnúť s voškami, molicami a muškami, ktoré obvykle napádajú rastliny, ktoré sú už niečím oslabené (napr. nedostatkom svetla alebo vody). Proti týmto škodcom používajte špeciálne prípravky na vošky a drobný hmyz.
Predpestovanie zo semien a množenie odrezkami
Predpestovanie zo semienok
Semená tejto rastliny zasejte do substrátu asi 0,5 cm hlboko a potom ich pokropte vodou z rozprašovača. Vyberte si ľahší záhradný substrát a nádobu so zasiatymi semienkami umiestnite na dostatočne svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia. Nádobu prikryte mikroténovým vreckom alebo potravinovou fóliou, aby ste semenám poskytli vhodnejšie podmienky na klíčenie a rast. Semená klíčia najrýchlejšie pri teplote 25 - 30 °C.
Množenie rozmarínu odrezkami
Proces rozmnožovania rozmarínu odrezkami je pomerne jednoduchý - a jednoduchší ako pestovanie zo semien. Ako na to?
- Príprava odrezkov: Ostrými nožnicami alebo nožom šikmo odrežte koniec nových vetvičiek rozmarínu (odrezkov) na dĺžku 10 - 15 cm. Malo by to byť tesne pod miestom, z ktorého vyrastajú listy. Potom z nich odstráňte väčšinu spodných listov, ktoré by spôsobili, že sa zo stonky odparí príliš veľa vody. Odporúčame vybrať vetvičky bez kvetov. Ak je to možné, okamžite ich zasaďte alebo ich do času výsadby uložte do igelitového vrecka na chladné miesto.
- Príprava substrátu: Nádobky naplňte substrátom vhodným na rozmnožovanie rastlín. Na zvýšenie šance na úspešné zakorenenie môžete použiť stimulátor koreňov, ktorý urýchli proces zakoreňovania a zvýši pravdepodobnosť uchytenia odrezkov.
- Sadenie odrezkov: Odrezky zasaďte do substrátu tak, aby sa okolo nich usadil. Ak máte viacero odrezkov, umiestnite ich do jednej nádoby buď po obvode, alebo k sebe do stredu. Namiesto nádob môžete použiť aj komorový sadbovač, ktorý zabezpečí pravidelné usporiadanie mladých rastlín.
- Polievanie a starostlivosť: Odrezky zalejte najprv zhora, aby sa substrát v kvetináči trochu usadil. Nádobky potom umiestnite do pareniska (nádoby je možné prikryť aj mikroténovým vreckom alebo potravinárskou fóliou) alebo na podmisku do tieňa. Sledujte stav odrezkov a udržiavajte substrát stále mierne vlhký.
- Zakorenenie a presadenie: Po zakorenení odrezkov, čo trvá približne mesiac, ich oddeľte a presaďte do samostatných kvetináčov. V tejto fáze môžete naďalej používať substrát na výsev a rozmnožovanie. Rastliny podľa potreby presádzajte tak, ako rastú. Ďalej ich samozrejme poctivo zalievajte.
- Dokončenie presadenia: Na jar budúceho roka by mali byť vaše rastliny dostatočne silné a pripravené na vysádzanie do exteriéru.
Ako ho pestovať vonku a v kvetináči
Vonku na záhrade
Rozmarín pochádza zo Stredomoria, pre ktoré je typické horúce a suché leto. U nás sa kvôli nižším teplotám pestuje spravidla ako prenosná rastlina, ktorú je nutné na jeseň presunúť do interiéru a ochrániť ju tak pred blížiacimi sa mrazmi.
Ako zasadiť rozmarín na záhrade
Pokiaľ sa chystáte zasadiť rozmarín medzi ostatné byliny na vašej záhrade, držte sa nasledujúceho postupu:
- Výber vhodného miesta: Rozmarín preferuje slnečné miesto bez tieniacich stromov a kríkov. Miesto by malo byť chránené pred vetrom.
- Príprava pôdy: Rozmarínu sa darí najlepšie v piesočnatej pôde. Vyhĺbte asi 15 cm hlbokú dieru a zasaďte do nej rastlinu. Pôdu potom pevne utlačte.
- Rozostupy medzi rastlinami: Ak máte v pláne zasadiť viac rastlín, umiestnite ich aspoň 20 cm od seba.
- Zálievka: Rastliny pravidelne zalievajte, ale dbajte na to, aby nebola pôda premočená.
Mrazuvzdorné odrody
Aby ste mohli rastliny sadiť natrvalo priamo do záhona a nemuseli riešiť ich presun na zimu do interiéru, skúste pestovať mrazuvzdorné odrody, ktoré by mali zimu vonku zvládnuť. Ktoré sú to?
- Arp: Ide o drobnú a pomaly rastúcu odrodu so svetlo modrými až takmer bielymi kvetmi. Má živicovú hrejivú vôňu a dosahuje výšku 80-100 cm. Zvládne teplotu až do -20 °C pri predpoklade, že je zasadená na chránenom mieste a v suchej pôde, čo môžete zaistiť prikrývkou a odvedením dažďových a snehových zrážok od koreňového systému. Veľmi dobre sa tvaruje zaštipovaním konárov a dobre znáša menej radikálny rez. Efektne pôsobí aj ako bonsaj, pretože veľmi skoro vytvorí silné a popraskané kmienky.
- Blue Winter: Táto odroda (rozmarín lekársky) je plne mrazuvzdorná až do -22 °C. Uprednostňuje úplne slnečné, chránené miesto, najmä zo severu. Vytvára 60 cm vysoké kríky so sivozelenými ihličkovitými listami. Počas zimy ho chráňte primeranou prikrývkou ( slamou alebo lístím).
V kvetináči
Rozmarín sa najčastejšie pestuje v kvetináči, v ktorom ho možno na začiatku jesene preniesť do teplejšieho prostredia bez mrazov. Vďaka tomu je vhodnou rastlinou aj do bytu, kde je nutné mu zaistiť stálu teplotu a dostatok slnka. Z tohto dôvodu sa mu bude najviac páčiť na okennom parapete alebo na balkóne. Ktoré zásady je nutné pri jeho pestovaní v kvetináči dodržiavať?
- Rastlinu pravidelne zalievajte, ale dbajte na to, aby substrát nebol premočený a rastlina nestála vo vode. S tým vám pomôže terakotový kvetináč, ktorý disponuje schopnosťou nasiaknuť prebytok vody. Rozmarín potrebuje zálievku, až keď je pôda takmer vyschnutá.
- Pre výsadbu aj presádzanie je vhodné použiť zásaditú, ľahkú a hlinitopiesočnatú zeminu.
- Počas vegetačného obdobia rastlinu pravidelne prihnojujte tekutými hnojivami.
Ako zasadiť rozmarín do kvetináča?
- Drenáž: Na dno nádoby dajte drenážnu vrstvu, ktorá sa postará o odvádzanie prebytočnej vlhkosti z pôdy. Vhodné sú kamienky, hlinené črepy alebo keramzit.
- Sadenie: Do substrátu zasaďte zakorenené odrezky rozmarínu a zalejte ich. Môžete do neho zasadiť aj rastlinky predpestované zo semienok.
- Zálievka: Rastlinu pravidelne zalievajte. Aj tu však platí pravidlo nepremáčať pôdu. Nechajte ju medzi jednotlivými zálievkami riadne preschnúť.
- Presadenie: Každý rok by ste mali rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča, pretože sa neustále rozrastá. Pri presádzaní dávajte pozor, aby ste jej neporušili korienky.
Ako pestovať levanduľu? Pestovanie kvetín, uhoriek a jahôd na balkóne
Ako a kedy strihať rozmarín
Strihanie rozmarínu je nutné najmä kvôli jeho vytvarovaniu do požadovaného tvaru a veľkosti. Väčšinou sa zastriháva na jar, aby sa rozrástol a zbavil sa po zime všetkých suchých a zmrznutých vetvičiek. Platí tu dôležité pravidlo - rastlinu zastrihnite tak, aby boli zachované najmenej dve tretiny z jej celkovej veľkosti. Nezasahujte do drevnatých stoniek, ale zaštipujte iba vrchnú časť mladých vetvičiek s lístkami. Zastrihnutím tesne nad miestom, kde rastú dva listy, dosiahnete neskorší plnší rast rastliny.
Počas vegetačného obdobia môžete vetvičky strihať podľa potreby - a to najmä do kuchyne. Ľahké zastrihnutie sa odporúča po odkvitnutí, čím podporíte jeho ďalší rast. Niektorí pestovatelia sa púšťajú do strihania aj pred zimou, aby udržali požadovaný tvar a zamedzili prílišnému bujneniu rastliny. Všeobecne však nie je strihanie v tejto dobe odporúčané, pretože by sa mohli do rán rastliny dostať rôzne infekcie, ktoré by ju pred zimou značne oslabili.
6 spôsobov, ako a kde ho sušiť
Pred sušením odstráňte z byliny nežiadúce vetvičky a prípadné zámotky lariev, ktoré sa obvykle držia na spodnej strane listov. Rozmarín (ale aj saturejka, tymián, šalvia a majoránka) získava svoju arómu sušením a čím rýchlejšie ho usušíte, tým intenzívnejšia bude jeho vôňa. Nesušte ho na priamom slnku, ale na tmavom, suchom a teplom mieste s dostatočnou cirkuláciou vzduchu. Pred sušením bylinu neoplachujte - hmyzu a nečistôt ju zbavíte pretrasením alebo pomocou prstov.
Ako a kde môžete rozmarín sušiť?
- V niekoľkoposchodovej závesnej sieti na sušenie byliniek a húb.
- Rozložením na dno debničky alebo prepravky vystlanej utierkou, plátnom alebo bielym baliacim papierom (noviny nie sú vhodné).
- Zviazaním do zväzkov, ktoré zavesíte napríklad na šnúru.
- Vložením do papierového vreca.
- V sušičke potravín – vetvičky rovnomerne rozložte na plát a sušte ich pri veľmi nízkych teplotách do 35 °C asi 8–10 hodín.
- V rúre – bylinu sušte pri veľmi nízkych teplotách, pričom presný čas sušenia sa odvíja od tepla a výkonu vašej rúry. Pozorne ju počas sušenia sledujte.
Tip: Či je bylina dostatočne usušená, zistíte tak, že jej časť uzavriete do mikroténového vrecka. Pokiaľ sa do niekoľkých hodín vrecko zvnútra orosí, doprajte jej radšej viac času na dosušenie. Správne usušenú bylinu spoznáte aj podľa toho, že sa vetvičky ľahko lámu a sú krehké.
Ako ho správne zazimovať
Aby rozmarín zvládol zimu bez ujmy a bol po nej riadne pripravený na ďalšie vegetačné obdobie, je dôležité myslieť na niekoľko zásad. Ktoré sú to?
Zazimovanie rozmarínu vonku
Základom pre prežitie rozmarínu pestovaného vonku je výber mrazuvzdornej odrody. Preventívne ho môžete zasadiť na chránené miesto napríklad k domu, plotu alebo múriku. Na rastlinu môžete pre istotu nahrabať suché lístie, a to pokojne až do polovice jej výšky. Ďalej je možné na zazimovanie použiť chvoju, mulčovaciu kôru alebo bielu netkanú textíliu zaťaženú kameňmi či tehlami.
Zazimovanie v kvetináči
- Preneste rozmarín dovnútra: S príchodom chladnejšieho jesenného počasia preneste rastlinu do interiéru alebo do nevykurovaného skleníka. Ideálnou teplotou na jeho prezimovanie sú 3–10 °C.
- Zaistite mu dostatok svetla: Umiestnite ho na svetlé miesto, ideálne na okenný parapet, medzi dvojité okná alebo do chladnej chodby s dostatkom denného svetla.
- Obmedzte zálievku: Počas zimy minimalizujte zálievku, aby nedošlo k premočeniu koreňov. Rastlinu zalievajte iba vtedy, keď je substrát úplne suchý. Prispôsobte frekvenciu zalievania teplote miestnosti – čím je prostredie teplejšie, tým častejšie bude potrebné zalievať.
Účinky a použitie rozmarínu
Liečivé účinky
Táto bylina, ktorá nesmela chýbať v bylinkovej záhradke žiadnej z našich babičiek, je známa svojimi mimoriadnymi liečivými účinkami. Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis) obsahuje triesloviny, flavonoidy, alkaloidy, organické kyseliny a iné dôležité látky, ktoré sú v menšom množstve prínosné pre ľudský organizmus. Zvyšuje krvný tlak, zlepšuje krvný obeh, odstraňuje pocit chladu v končatinách a tonizuje cievy. Okrem toho povzbudzuje tvorbu tráviacich štiav, stimuluje činnosť pečene, pomáha proti bolestiam hlavy a nervozite, zlepšuje sústredenosť a vďaka upokojujúcim účinkom prispieva k pokojnému spánku.
Denná odporúčaná dávka je jedna lyžička sušených listov ako korenie do pokrmu pre štyri osoby. Keďže pôsobí vo väčšom množstve opojne, jej konzumácia nie je odporúčaná tehotným a dojčiacim ženám ani deťom do 5 rokov.
Použitie nielen v kuchyni
Rozmarín sa používa predovšetkým v kuchyni a kozmetike. Konkrétne ho môžete použiť ako:
- Korenie: Prispieva k úprave trávenia a funguje preventívne proti nadúvaniu. Najviac sa hodí k divine, bravčovému a baraniemu mäsu. Používa sa aj na dochutenie šalátov, polievok, rýb, omáčok, marinád, cestovín a napríklad na zapekané zemiaky.
- Čaj: Zalejte lyžičku rozmarínových lístkov 250 ml vriacej vody, nechajte 10 minút lúhovať a potom preceďte. Tento čaj má dezinfekčné účinky, posilňuje pamäť a zlepšuje sústredenie. Pomáha pri trávení a nadúvaní. Je vhodné ho piť 2–3× denne až do ustúpenia ťažkostí. Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy ani pre malé deti.
- Prísada do kúpeľa: Pomáha pri regenerácii svalov.
- Olej: Niekoľko vetvičiek rozmarínu macerujte v olivovom oleji po dobu minimálne 3 týždňov. Olej sa používa na dochutenie šalátov a nátierok, ale využitie nájde aj pri masáži.