Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako pestovať levanduľu na záhrade a v kvetináči: Kedy a ako ju sadiť, strihať, sušiť a používať?
Levanduľa je v našich končinách veľmi obľúbenou trvalkou. Mnohí pestovatelia sú očarení jej krásnou farbou, omamnou vôňou a liečivými a hmyz odpudzujúcimi účinkami. Vypestujte si ju v záhrade alebo v kvetináči na balkóne, kde bude robiť veľkú parádu. Zistite, ako a kam ju zasadiť, kedy ju strihať a ako ju správne sušiť. Na záver sa dozviete zaujímavé informácie o využití jej sušených listov a kvetov.
6 tipov na pestovanie levandule
Levanduľa je okrasná trvalka dorastajúca do výšky 60 cm, známa svojimi upokojujúcimi účinkami a jedinečnou vôňou, ktorá odháňa nevítaný hmyz. Táto rastlina pochádza z východného Stredomoria, odkiaľ ju do Európy priniesli rímski vojaci, ktorí levanduľový olej používali ako nevyhnutnú prísadu do kúpeľa. Táto rastlina je veľmi obľúbená aj medzi slovenskými záhradkármi pre svoju krásnu vôňu, farbu a pomerne nenáročnú starostlivosť. Aby sa jej vo vašej záhrade alebo na balkóne darilo, dodržiavajte nasledujúce pokyny:
- Umiestnenie: Levanduľa potrebuje dostatok slnečného svetla a priepustnú pôdu.
- Zalievanie: Mladé rastliny rastúce v záhrade pravidelne zalievajte. Staršia rastlina občasnú zálievku ocení, ale zaobíde sa aj bez nej - na rozdiel od levandule v kvetináči, ktorá by bez zálievky neprežila.
- Hnojenie: Pokiaľ by ste chceli rastline trošku prilepšiť, môžete ju prihnojiť vápenatými hnojivami. Hnojenie však nie je nutné, rastlina dokáže pekne rásť aj bez neho, pretože uprednostňuje menej výživnú pôdu.
- Zastrihávanie: Rastlinu pravidelne strihajte. Do prvého zostrihu sa pustite na jar za teplého počasia, a to tak, aby na každej vetvičke zostali tri zdravé páry listov s púčikmi. Vyvarujte sa strihaniu do dreva.
- Ochrana pred mrazom: Hoci je rad odrôd levandule mrazuvzdorný, mladé rastliny na zimu prikryte lístím alebo čečinou. Pri pestovaní rastliny v kvetináči zapustite na zimu nádobu do zeme a zakryte, čím sa vyhnete premrznutiu koreňov. Je možné ju tiež umiestniť do pivnice či garáže, kde sa teplota pohybuje okolo 10 °C.
- Predpestovanie levandule zo semienok: Či už máte v pláne ju zasadiť do záhonu alebo do kvetináča, najprv je potrebné zabezpečiť si sadenice. Tie si môžete vypestovať zo semiačok, prípadne zakúpiť (ideálne z levanduľovej farmy). Výsev semienok naplánujte na skorú jar (február a marec).
- Pripravte si vhodný výsevný substrát s pieskom v pomere 4:1.
- Nasypte ho do výsevnej misky, na jeho povrch rozprestrite semienka a zatlačte ich asi 1 cm hlboko.
- Rovnako ako pri práci s inými semienkami, je potrebné substrát iba pokropiť vodou z rozprašovača, nie zalievať prúdom vody z kanvice alebo plastovej fľaše. Vďaka tomu sa semienka nevyplavia.
- Výsevnú misku zakryte kúskom fólie.
- Nádobu umiestnite na teplé a slnečné miesto (napr. na okno).
- Substrát udržiavajte stále vlhký a semená by mali vyklíčiť do 3 - 4 týždňov.
- Keď sú rastliny dostatočne silné, premiestnite ich do záhonu alebo kvetináča.
- Pred výsadbou umiestnite rastliny na niekoľko dní von do polotieňa, aby sa aklimatizovali.
Pestovanie na záhrade a v kvetináči
Na záhrade (v záhone)
Levanduľa je exteriérová kvetina, ktorá miluje slnko a čerstvý vzduch. V záhone prispieva k prirodzenému biotopu tým, že priťahuje motýle, včely a iné opeľovače a zároveň odpudzuje vošky a mravce. Pri jej pestovaní v záhrade je dôležité vybrať správnu odrodu, ktorá by mala byť mrazuvzdorná, aby v záhone dokázala prežiť zimu.
Odrody vhodné na pestovanie v záhrade
U nás sa najčastejšie pestuje levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia) a levanduľa prostredná (Lavandula X intermedia) - tieto odrody sú mrazuvzdorné a osvedčené na pestovanie v našich klimatických podmienkach. Na nízky živý plot alebo pozdĺž cestičky sa hodí levanduľa lekárska, ktorá je najodolnejšou odrodou s výraznou vôňou.
V kvetináči (v byte, na balkóne)
Zakúpené alebo predpestované sadenice môžete presadiť do kvetináča a pestovať ich v byte na balkóne. Na tento účel voľte skôr menší kvetináč alebo kvetináč, v ktorom sa bude rastline dariť lepšie, hoci sú jej korene relatívne rozrastené. Okraje kvetináča by mali byť o pár centimetrov vyššie ako koreňový systém rastliny a mal by byť vybavený odtokovými otvormi. Pestovanie levandule v kvetináči je náročnejšie ako na záhrade alebo dvore, pretože rastlina často vysychá alebo odumiera v dôsledku nadmerného zalievania.
Vyhnite sa preliatiu
Rovnako ako pri pestovaní v záhone je dôležité rastline poskytnúť dostatočne priepustnú pôdu, ktorú docielite zmiešaním s pieskom a/alebo perlitom. Ďalej je potrebné urobiť vhodnú drenážnu vrstvu zo štrku, kamienkov, keramzitu či drvených lávových kameňov na dne nádoby, aby mala voda kadiaľ odtekať a nedržala sa v substráte. Rastlina v kvetináči vyžaduje viac vlhkosti ako pri pestovaní v záhone. Aj tu však platí zásada, že by ste sa mali vyhýbať premokreniu. Zalievajte ju iba vtedy, keď je povrch substrátu suchý a nikdy nenechajte rastlinu stáť v miske s vodou.
Chráňte ju pred uschnutím
Levanduľa v nádobe je náchylná k rýchlemu vysychaniu, a to najmä pokiaľ je pestovaná v plastovom kvetináči. Namiesto neho voľte terakotový kvetináč a rastlinu pravidelne zalievajte.
Odrody vhodné na pestovanie v kvetináči
Na pestovanie v kvetináči alebo v debničkách sú vhodné nasledujúce odrody:
- Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia): Je plne mrazuvzdorná do cca -27 °C.
- Levanduľa prostredná (Lavandula X intermedia): Táto odroda je mrazuvzdorná do cca -6 až -8 °C.
- Levanduľa hlávkovitá (Lavandula stoechas): Známa tiež pod názvami korunkovitá, španielska alebo francúzska, nie je mrazuvzdorná a na zimu je nutné ju preniesť do bezmrazých priestorov. Prezimuje na chladnom, svetlom mieste s minimálnou zálievkou, napríklad na chodbe alebo v pivnici s oknom.
Kedy, kam a ako vsádzať levanduľu
Kedy vysadiť levanduľu
Keďže táto rastlina má rada teplo, v našich podmienkach ju vysádzajte na jar po posledných mrazoch, t. j. po 15. máji. Predpestované rastliny, ktoré sú dostatočne silné, vysádzajte do záhonu v priebehu augusta až septembra, aby stihli pred prvými mrazmi dostatočne zakoreniť.
Kam ju zasadiť (stanovište)
Levanduľa má rada priepustnú pôdu a dobré odvodnenie. Najlepšie sa jej darí na mierne svahovitých miestach alebo na špeciálne vytvorených kopčekoch. Pôda by mala byť menej až stredne výživná, neutrálna až ľahko zásaditá. Ideálne pH pôdy sa pohybuje medzi 6,5 a 7,5, pričom kyslej pôde (4 - 6 pH) pomôže vápno a zásaditej pôde (8 - 14 pH) rašelina. Rastlina potrebuje teplo, sucho a celodenné slnko, pričom dobre zvláda aj priame slnečné lúče. Naopak, na veternom a chladnom mieste sa jej nebude dariť.
Tip: Arómu levandule možno šikovne využiť, ak ju vysadíte do záhonu s inými rastlinami, kde bude odpudzovať vošky a mravce. Postará sa o ochranu vysadených hlúbovín a kapusty tým, že prekryje ich pach, čím zmätie múčnatky.
Ako ju zasadiť
- Do presádzania sadeníc sa pustite popoludní alebo na večer, kedy je pôda teplá a slnko už nie je tak ostré.
- Táto rastlina potrebuje dostatok priestoru okolo koreňov, aby nevznikla prílišná vlhkosť, ktorá by jej mohla uškodiť. Jednotlivé rastliny preto vysádzajte do trsov s rozmermi približne 60 × 60 cm.
- V záhone vykopte dieru asi 2× hlbšiu a širšiu ako koreňový systém rastliny.
- Do jamy nalejte vodu a zasaďte do nej rastlinu tak, aby bol vršok koreňového systému rovnobežne s pôdou.
- Uduste pôdu a zalejte rastlinu. V nasledujúcich týždňoch zalievajte rastlinu len vtedy, keď je pôda veľmi suchá.
- Keď rastlina dosiahne výšku 20 cm, skráťte ju na polovicu, aby ste zabezpečili dobré rozvetvenie.
Škodcovia a choroby
Vďaka svojej výraznej vôni sa levanduľa dokáže chrániť pred mnohými živočíšnymi škodcami sama. Ak rastlinu predsa len napadnú vošky, molice, roztoče alebo ojedinele peniarky, umyte ju silným prúdom vody. Možno použiť aj postrek insekticídnym mydlom. Jej napadnutie predstavuje skôr estetický problém.
Nevyhýbajú sa jej však ani choroby ako napríklad Phomopsis lavandulae (náhle vädnutie výhonov a následne celých rastlín), Septoria lavandulae (početné malé, oválne až nepravidelné, sivohnedé škvrny na listoch) alebo patogény rodu Phytophthora a Pythium (stonková a koreňová hniloba zodpovedná za postupné odumieranie, na nadzemných častiach vädnutie, žltnutie a zasychanie listov a výhonkov). Najväčším rizikom je vznik múčnatok a ďalších plesní, za ktorými obvykle stojí príliš vysoká vlhkosť. Preto je dôležité rastliny vysádzať dostatočne ďaleko od seba, aby medzi nimi prirodzene prúdil vzduch.
Kedy strihať levanduľu na sušenie
Na jar
Ak chcete mať husté a bohato rozvetvené rastliny bez holých častí, pravidelnému zastrihávaniu sa nevyhnete. Čím bude rastlina rozvetvenejšia, tým bohatšie bude mať kvetenstvo. Najdôležitejší zostrih váš čaká na jar, keď sa nemusíte obávať radikálnejšieho strihania. Jarným rezom sa snažte vytvarovať ker do úhľadného trsu. V prvom roku ho zrežte tesne pred kvitnutím, vďaka čomu bude košatejší a energiu z kvetenstva vloží do koreňov.
Mladé rozvetvené kríky môžete zastrihnúť záhradníckymi nožnicami na 5 až 10 cm - dbajte však na to, aby na zastrihnutých miestach zostali ešte lístky a aby ste nikdy nestrihali do dreva. Staršie rastliny skráťte približne na polovicu ich minuloročných prírastkov. Aj v tomto prípade platí, že nestrihajte do dreva, pretože tu sa rastlina ťažko poškodí. V rámci jarného zastrihávania nezabudnite odstrániť všetky zmrznuté vrcholy minuloročných výhonkov.
V lete
Do druhého strihania sa pustite po odkvitnutí, ktoré nastane koncom júla a augusta. Odstráňte stonky s uschnutými kvetmi a zároveň zľahka zastrihnite špičky zelených výhonkov, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Opäť sa snažte vytvarovať krík do trsu, ale strihajte zľahka. Po letnom prerezávaní levandule zvyčajne zakvitnú ešte raz na jeseň.
Na jeseň
Ideálnym časom na jesenné strihanie je september. Z rastliny odstráňte všetky zvyšné odkvitnuté kvetenstvá a uschnuté stonky. Niektorí záhradkári to na jeseň neodporúčajú, pretože by rastlina nemusela dostatočne zregenerovať pred zimou. Do miest po reze by sa mohla dostať voda a v prípade silných mrazov by hrozilo zmrznutie a následné uhynutie rastliny.
Kedy a ako správne sušiť levanduľu
Kvetonosné stonky zbierajte ešte pred plným rozvinutím kvetov, a to najčastejšie na prelome júla a augusta v rámci druhého, t. j. letného zastrihávania. Zbierajte ich výhradne za suchého počasia a sušte ich čo najrýchlejšie. Sušená levanduľa by si mala zachovať výraznú arómu a krásne sýtu fialovú farbu (na priamom slnku o ňu prichádza). Ponúkajú sa tri možnosti sušenia:
- Zavesenie vo zväzkoch: Zväzky s priemerom 6-8 cm zaveste kvetmi nadol, napr. do altánku.
- Rozprestreté: Levanduľu umiestnite do kartónovej škatule alebo rozprestrite v tenkej vrstve na tienistom a vzdušnom mieste.
- V rúre alebo v sušičke potravín: Levanduľu možno sušiť aj v teplovzdušnej rúre pri teplote 40 °C s mierne pootvorenými dvierkami alebo v sušičke potravín, kde by teplota nemala presiahnuť 35 °C.
Z levandule sa môžu sušiť kvety alebo stonky s kvetmi. Ako na to?
- Kvety: Po usušení odtrhnite kvety zo stoniek ručne alebo cez sito. Potom ich zabaľte do pevných papierových obalov alebo do sklenených uzatvárateľných nádob a chráňte ich pred vlhkosťou a svetlom.
- Vňať s kvetmi: Levanduľová vňať sa zbiera a suší rovnakým spôsobom ako kvety. Pri manipulácii s ňou kvetmi však buďte veľmi opatrní, aby ste stonky nepolámali a kvety neopadávali. Usušené stonky chráňte pred vlhkom a svetlom.
Ako vybrať sušičku potravín? Ako spracovať ovocie a zeleninu?
Ako využiť sušené listy a kvety
Vďaka svojim antiseptickým a upokojujúcim účinkom má levanduľa naozaj široké využitie v kuchyni, kozmetike, farmácii aj v aromaterapii. Okrem toho je hojne vyhľadávaná aj na dekoratívne účely. Prinášame vám niekoľko jednoduchých tipov, na čo môžete nazbierané rastliny v domácich podmienkach využiť:
- Domáca kozmetika: Usušené kvety použite na výrobu domácich mydiel a kúpeľových solí, sviečok, mastí alebo éterických olejov.
- Voňavé vrecúška (vankúšiky): Naplňte látkové vrecúška sušenými kvetmi. Môžete ich použiť pod vankúš alebo na prevoňanie zásuvky či skrine s oblečením, ktoré budú zároveň chránené pred nevítanými moľami.
- Dekorácia: Z čerstvých stoniek uvite štýlový veniec na dvere, uviažte jednoduchú kyticu do vázy alebo si nechajte niekoľko vetvičiek na ozdobenie vlastnoručne vyrobených mydiel.
- Lekárenstvo: Z kvetov si uvarte lahodný čaj, ktorý pôsobí upokojujúco na nervy, znižuje krvný tlak, upokojuje menštruačné bolesti a priaznivo pôsobí na činnosť čriev a žalúdka. Okrem toho sa z nich dajú pripraviť sirupy na rôzne zdravotné ťažkosti.
- Varenie: V kuchyni sa dajú použiť ako kvety tak aj listy. Použite ich ako dekoráciu do šalátov, sladkostí a limonád. Čerstvé a sušené listy možno použiť ako korenie do džemov, ovocných dezertov, sušienok, zmrzliny, k rybám aj k jahňaciemu mäsu. Sú vhodné aj na výrobu levanduľovej soli, cukru alebo oleja.