Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Pestovanie cibule zo semena alebo sadzačky: Kedy a ako ju vsádzať aj žať
Pestovanie všetkých druhov tejto plodiny zvládnu aj tí, ktorí so záhradkárčením ešte len začínajú. Od prvého zasiatia až po očakávaný zber a uskladnenie na zimu je potrebné dodržiavať správne postupy. Zistite, kedy, ako a po čom sadiť cibuľu, a to ako sadzačky, tak aj zo semena. V našom článku sa dozviete, ako na správne morenie sadeníc či hnojenie. Prezradíme vám, aké choroby a škodcovia môžu ohroziť vašu úrodu a ako sa proti nim brániť.
Ako pestovať cibuľu: Na poli aj v byte
Na poli alebo záhrade
Aby rastlinám nič nechýbalo a hojne plodili, je nutné sa o ne poctivo starať. Na čo by ste pri ich pestovaní na poli či záhrade nemali nezabudnúť?
- Zalievanie: Cibuľa potrebuje v prvej polovici svojho vývoja (t. j. keď rastú prvé listy) intenzívnejšiu zálievku. Ak je pôda viditeľne suchá, zalejte ju, a to najlepšie ráno. Rastliny však nesmú stáť v premočenej pôde, aby nedošlo k ich hnilobe. V druhej polovici vývoja, keď sú plody oveľa väčšie ako v čase výsadby, začnite znižovať zalievanie, aby ste zabránili napadnutiu rastliny plesňami.
- Starostlivosť o substrát: Dbajte na to, aby bola pôda dobre priepustná, prehriata, kyprá a kvalitne vyživená.
- Okopávanie a solenie: Aby ste zabránili možným chorobám, musíte rastliny pravidelne okopávať. Ak ich chcete ochrániť pred kvetárkou cibuľovou (hmyzom), z času na čas posypte riadok trochou kuchynskej soli.
- Hnojenie (ako a čím): Pred výsadbou zapracujte do záhonu vyzretý kompost alebo minerálne hnojivo. Ďalšie hnojenie by sa malo vykonávať v troch cykloch - keď má rastlina dva listy, potom za 14 dní a nakoniec koncom júna. Cibuľa neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom a chloridom draselným, ktoré ju môžu spáliť. Počas vegetačného obdobia sa odporúča prihnojovať rastliny špeciálnym hnojivom. Niektorí záhradníci potom rastlinu prihnojujú veľmi málo.
Doma v byte
Čo tak ozdobiť si guláš, polievku, šťuchané zemiaky alebo nátierku čerstvou vňaťou, ktorá krásne oživí váš pokrm? Ak sa vám tento nápad pozdáva, pustite sa do domáceho pestovania vňaťovej cibule. Tú môžete používať na rezanie po celý rok.
V kvetináči
Umiestnite cibuľky do kvetináča so substrátom podobne, ako keby ste ich sadili na záhrade. Medzi jednotlivými kusmi však nerobte medzery - naopak ich na substrát ukladajte tesne vedľa seba. Medzery zľahka vyplňte zeminou a potom dostatočne zalejte. Kvetináč umiestnite na svetlé a teplé miesto. O 2 týždne by vás mala čakať poriadna nádielka čerstvej vňate.
V pohári
Cibuľu umiestnite do sklenenej nádoby a podlejte ju trochou vody tak, aby ledva dosiahla k cibuli. Potom fľašu umiestnite na svetlé a teplé miesto a vodu každý deň vymieňajte. Už o niekoľko dní vyrastú korene zo spodnej časti sadenice a zvrchu začne rásť vňať, ktorú môžete postupne strihať a nechať opakovane rásť.
V PET fľaši
Tento spôsob pestovania je tiež veľmi jednoduchý. Budete potrebovať PET fľašu alebo ešte lepšie 5 litrový plastový sud na pitnú vodu. Odrežte vrchnú časť fľaše aj s uzáverom - ale nevyhadzujte ho, budete ho potrebovať neskôr. Pomocou fixky označte na povrchu fľaše otvory pre sadzačky, ktoré potom vyrežte rezačkou alebo nožom. Nerobte ich príliš veľké, aby sadenice z otvorov nevypadli.
Do fľaše postupne po vrstvách pridajte záhradný substrát a sadenice vkladajte do otvorov tak, aby ich vrcholky smerovali von z fľaše. Každú vrstvu substrátu zvlhčite vodou z rozprašovača. Keď je sud plný, nasaďte odrezané viečko späť na fľašu a cez otvor na viečko dosypte ešte trochu zeminy. Sud uložte na teplé a slnkom zaliate miesto a sadenice zalievajte raz týždenne. Bohatej vňaťovej úrody sa dočkáte už o 14 dní.
Kedy vsádzať cibuľu
Cibuľa sa pestuje zo semien alebo zo sadeníc – malých cibuliek vypestovaných zo semien, ktoré je možné bežne zohnať v obchodoch. Do sadenia sa môžete pustiť na jar, alebo na jeseň. Všeobecne sa však medzi záhradkármi teší väčšej obľube jarná výsadba. Ak sa chcete dozvedieť presnejšie termíny, kedy sa cibuľa sadí, čítajte ďalej.
Sadenie na jar
Zo semena
Do pestovania cibule zo semena sa pustite už koncom februára, najneskôr však v polovici apríla. Už pri veľmi nízkych teplotách (okolo 3–5 ºC) dokážu semená efektívne využiť vlahu z pôdy na začatie procesu klíčenia.
Sadenice
A kedy sadiť cibuľu sadzačku? Neuponáhľajte sa a vydržte s tým aspoň do konca marca. Sadenice sú na chlad oveľa náchylnejšie ako semienka, a preto sa nebojte počkať až do polovice apríla. Príliš skorý výsev sadzačky so sebou nesie riziko silných mrazov, ktoré môžu spôsobiť náchylnosť k napadnutiu rastliny hubovými chorobami. Pokiaľ si na výsadbu spomeniete až po 20. apríli, budete mať pravdepodobne slabšiu úrodu. Čím neskôr cibuľu vysádzate, tým skôr preferujte sadenice pred semenami.
Sadenie na jeseň
Jesenná výsadba má dve veľké výhody. Okrem toho, že budete úrodu žať oveľa skôr, než keby ste sadenice vysadili až na jar, sú rastliny tiež skvele chránené pred škodcami, ktorí sa prebúdzajú k životu zase až na jar. Sadenice sa pred zimou zakorenia, ale nevyrašia – to si nechajú až na teplejšie mesiace. Cibuľa má dlhé vegetačné obdobie, vďaka ktorému vám úroda dozreje až počas budúceho leta. Ideálny čas na jesennú výsadbu je v septembri. Pokiaľ sa do nej pustíte až v októbri, mali by ste vyberať iba odrody, ktoré sú voči chladu odolnejšie. Dôležité je, aby teplota v čase sadenia neklesla pod 5 °C.
Semená môžete vysádzať aj na jeseň, ale vhodnejšie sú krátkodenné odrody (napr. zimné odrody). Tie sú však po zbere menej trvanlivé a je nutné ich rýchlejšie spotrebovať.
Ako, kam a s čím zasadiť cibuľu
Pre bohatú úrodu a krásne veľké plody ju vysaďte na celodenné slnečné miesto. Aj najmenšie zatienenie (napr. ovocnými stromami) môže nepriaznivo ovplyvniť veľkosť plodov. Stanovisko musí byť teplé, pretože v studenej a vlhkej pôde sú rastliny náchylnejšie na choroby. Vyberte si ľahkú hlinito-piesočnatú pôdu, pretože v ťažkej ílovitej pôde je väčšia pravdepodobnosť výskytu hubových chorôb.
Pred výsadbou je dôležité pôdu dobre prekypriť. Na vylepšenie záhonu je vhodné pôdu vyživiť univerzálnym záhradným substrátom obohateným o zmes rašeliny, minerálneho kombinovaného hnojiva a mletého dolomitického vápenca. Jeho súčasťou môže byť aj bezchloridové NPK hnojivo s mikroprvkami, ktoré sa postarajú o rýchlejšie zakorenenie. Majte tiež na pamäti, že záhon by mal byť od pestovania cibuľovín odpočinutý aspoň 3 roky. Preto sa neodporúča vysievať opakovane na to isté miesto.
Morenie cibule pred výsadbou
Cieľom morenia je preventívne zničenie choroboplodných zárodkov z povrchu semena alebo pod ním. Kým u drobnosemennej zeleniny prebieha morenie nasucho (s použitím špeciálneho prášku), u veľkosemennej zeleniny (vrátane cibule a cesnaku) sa moridlo riedi s vodou podľa pokynov na obale výrobku. S morením sa najčastejšie stretávame práve pri cibuľových plodinách. Chráni ich pred niektorými škodcami, hnilobou a plesňami.
Ako na to? Semená namočte do pripraveného roztoku na čas uvedený na obale. Potom nechajte semienka odkvapkať a vysušiť v dobre vetranej miestnosti. Na morenie sú vhodné širokospektrálne prípravky s koncentráciou 0,4 % (4 ml prípravku/liter vody).
Ak nechcete hneď siahnuť po chemických prípravkoch, dajte šancu prírodnému riešeniu v podobe horúceho kúpeľa. Cibuľky namočte na 25 minút do vody zohriatej na 50 °C. Snažte sa udržiavať po celý čas rovnakú teplotu. Ak by ste ju prekročili, z cibule by nemuselo nič vyrásť. Horúci kúpeľ ničí háďatká, vírusy, baktérie aj plesne. Pôsobí ako na povrchu, tak aj vo vnútri semena. Na plesne môžete vyskúšať odvar z prasličky - 100 g sušenej prasličky zalejte litrom studenej vody a nechajte 24 hodín vylúhovať. Potom výluh povarte 30 minút a po vychladnutí na 50 °C doň na 25 minút ponorte cibuľky.
Po čom (ne)sadiť cibuľu
Pre dobrú úrodu nie je dôležitá len piesočnatá pôda, teplo a slnečné miesto, ale aj to, čo ste na záhone pestovali v predchádzajúcich sezónach. Pór, cesnak, strukoviny alebo kapusta sú vystavené väčšiemu riziku prenosu chorôb a škodcov na cibuľu. Ktoré predplodiny jej naopak neublížia?
- Mrkva,
- reďkovka,
- šalát,
- petržlen,
- uhorka,
- paradajka.
S akými plodinami ju zasadiť
Cibuli sa bude v záhone páčiť s brokolicou, ružičkovým kelom, mangoldom, paprikou, repou a paštrnákom. Najčastejšie sa vysádza s mrkvou, s ktorou sa vzájomne ochraňujú. Nevadí jej ani špenát, uhorky, kapusta alebo karfiol.
Ako vsádzať cibuľu sadzačku
Sadenie sadzačky zvládnete, aj keď ste v záhradníčení úplný nováčik. Pred jarnou výsadbou umiestnite sadenice na chladné miesto a prikryte ich vrecovinou. Sadzačky sa vďaka tomu „otužia“ a po vložení do studenej pôdy neprekonajú tak veľký teplotný šok. Vysádzajte ich koreňmi dole, aby vrcholky po zakrytí hlinou trochu vyčnievali, alebo boli v rovine s pôdou. A ako ďaleko od seba cibuľu sadiť? Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť 5–8 cm a medzi riadkami 20–30 cm. Po výsadbe nezabudnite sadzačky pokropiť vodou.
Sadenie cibule zo semien
Pri pestovaní zo semienok je možné získať trvanlivejšiu a kvalitnejšiu úrodu. Výhodou je väčší výber druhov ako u sadeníc, na druhú stranu však plody bývajú menšie ako sadzačkové. Ako postupovať? Semená zasejte 2–3 cm hlboko do riadkov vzdialených 25–30 cm od seba. Prvé listy po mesiaci pretrhajte od slabých a nadbytočných kusov, aby mali plody dostatok priestoru na rast. Dozrievať začnú medzi koncom júla a koncom septembra.
Základné druhy
Cibuľa je nenahraditeľnou ingredienciou na prípravu širokej škály pokrmov, od miešaných vajíčok až po pravú francúzsku cibuľačku. Okrem jedinečnej chuti je známa aj pre svoje liečivé účinky, na ktoré sa ľudia spoliehajú už dlhé stáročia. Existuje mnoho odrôd s rôznymi tvarmi, veľkosťami a farbami, pričom každá z nich sa používa trochu inak. Ktoré odrody sú to?
- Žltá: Ide o najuniverzálnejší druh, ktorý má doma každý. Možno ju použiť do väčšiny pokrmov a po tepelnej úprave jej chuť zosladne a zjemní. Výborne zahusťuje polievky aj omáčky, dáva sa pod mäso aj vajíčka.
- Červená: Má krásne sýtu fialovú farbu a oproti žltému variantu má jemnejšiu chuť. Môžete ju objaviť hlavne v zeleninových šalátoch, burgroch, sendvičoch alebo v omáčke „čatní“.
- Biela: Vďaka veľmi jemnej až delikátnej chuti vynikne v studenej kuchyni – v salse, guacamole, mexických omáčkach, ale aj v zeleninových šalátoch, sendvičoch. Možno ju použiť aj namiesto žltého variantu.
- Šalotka: Hoci botanicky patrí do rodu cesnakov, nesprávne sa považuje za cibuľu. Táto rastlina vytvára väčšie množstvo drobných cibuliek v trse. Vďaka tomu, že jej jemná chuť je obohatená o cesnakový podtón, nachádza svoje miesto predovšetkým v studenej kuchyni.
- Jarná cibuľka: Je známa tiež pod prívlastkom „lahôdková“. Pestuje sa v ranom jarnom období. Má jemnejšiu chuť ako klasická cibuľa a je obľúbenou prísadou do mnohých jarných jedál. Hodí sa do šalátov, nátierok aj šťuchaných zemiakov.
Okrem vyššie uvedených druhov existujú aj menej známe druhy:
- Zimné (sibírska, sečka, ošlejch): Je mrazuvzdorná dvojročná rastlina, ktorej vňať sa využíva na jemnú chuť a vyšší obsah vitamínu C.
- Viacposchodová (prorustavá, egyptská, poschodová): je to odolný hybrid zimného a kuchynského variantu. Na kvetnej stopke tejto rastliny, ktorá môže dosiahnuť výšku viac ako jeden meter, sa vytvárajú pacibuľky. Keď sa rozvinú, svojou váhou ohnú stonku smerom k zemi, kde vypadnú a zakorenia sa. Táto odroda sa pestuje v horských a podhorských oblastiach, kde poskytuje stály prísun vňate do kuchyne. Dokonca aj vtedy, keď sú záhony na jar ešte pokryté snehom.
- Ozimná: Táto krátkodenná odroda je určená na produkciu k najskoršiemu zberu na zeleno a pre veľmi skorý zber čerstvých plodov. Má veľký, guľovitý až mierne sploštený tvar a jemnú bielu dužinu.
Recepty na grilovanú zeleninu Recepty na najlepšie špízy na grile
Choroby a škodcovia
Rovnako ako ostatná zelenina, aj cibuľa môže byť napadnutá rôznymi chorobami a škodcami. Pôvodcovia ochorení môžu v pôde pretrvávať aj niekoľko rokov, preto každý rok meňte miesto pestovania. Aby ste minimalizovali pravdepodobnosť prepuknutia akejkoľvek choroby, pred výsadbou vopred ošetrite sadenice a semená v moridlovom náleve alebo horúcej vode. Hniloba najčastejšie postihuje rastliny vypestované zo sadeníc, ale môže byť spôsobená aj nadmerným hnojením pôdy dusíkom - preto sa pri cibuli neodporúča používať dusíkaté hnojivá. Ktoré choroby a škodcovia sú najčastejšie a ako proti nim bojovať?
Slimáci a plzáci
Títo škodcovia milujú vlhké prostredie a tienisté miesta. Keďže v záhrade nie sú veľmi vyberaví, dokážu sa s chuťou pustiť do akejkoľvek rastliny. Dobrou prevenciou je odstránenie zarastených a tienistých miest a mechanické odstránenie samotných slimákov. S ich likvidáciou vám môžu pomôcť aj špeciálne prípravky na ničenie slimákov.
Antraknóza (krčková hniloba)
Ide o hubové ochorenie charakteristické čiernymi škvrnami na plodoch, ktoré sa šíria infikovanými sadenicami. V plodoch zostáva nenápadne skrytá počas celého rastu plodiny. Choroba sa prejaví až pri zbere úrody alebo počas skladovania, prípadne ku koncu vegetačného obdobia, ak je počasie dlhší čas daždivé. Infikované plody predčasne pučia, mumifikujú sa alebo hnijú. Táto choroba postihuje aj pór, pažítku či šalotku. Najúčinnejšou ochranou proti nej je namorenie sadzačiek pred výsadbou.
Pleseň cibuľová
Ide o najzávažnejšiu chorobu, ktorá môže mať na svedomí výrazný pokles úrody a taktiež ohrozuje jej skladovateľnosť. Zo začiatku sa prejavuje rozptýlenými žltkastými škvrnami na všetkých nadzemných častiach rastliny. Tie sa postupne pokrývajú šedým až hnedosivým povlakom huby. Škvrny sa postupne zväčšujú, splývajú a listy začínajú usychať. Po čiastočnej až úplnej strate listov prestáva rastlina rásť. Vytvárajú sa iba malé plody, ktoré sú veľmi často nevyzreté a väčšinou neskladovateľné. Toto ochorenie napáda všetky odrody cibule a šíri sa predovšetkým za daždivého počasia. V mieste s pravidelným výskytom tejto choroby sa bez chemickej ochrany nezaobídete. Úrodu môžete chrániť pravidelným 10-14denným postrekom.
Sklerociová hniloba
Najviac sa jej darí vo vlhkej klíme pri teplote 15–20 °C. Micélium huby (zhluk vzájomne prepletených vlákien) napáda korene rastliny a vytvára na nich plesňový povlak, ktorý zapríčiňuje vznik drobných čiernych útvarov zvaných „sklerocia“. Hnilobe vyhovuje kyslá pôda s vyššou dávkou dusíka. V pôde dokáže prežiť až 10 rokov a jedným z najefektívnejších preventívnych opatrení je morenie sadzačiek aj semien pred ich zasadením.
Háďatko zhubné
Háďatko vie na záhrade urobiť „peknú“ spúšť. Jeho larvy dokážu prezimovať v pôde, skoro na jar preniknúť k mladým rastlinkám a živiť sa ich šťavou. Napadnutie týmto škodcom sa prejavuje skrútenými a deformovanými listami, ktoré neskôr schnú. Podlistie (spodná časť s koreňmi) praská a celá rastlina postupne zhnije. Ak sa tieto hlísty dostanú k vašim cibuľovinám, pôda bude zamorená ešte niekoľko rokov a neodporúča sa ich pestovanie počas nasledujúcich 4 až 5 rokov. Úrodu možno čiastočne ochrániť odstránením už napadnutých rastlín a vhodnou dezinfekciou pôdy pred výsadbou. Odporúča sa aj striedanie miest pestovania.
Vrtalka pórová
Vrtalka je mucha, ktorá sa špecializuje na napádanie póru a cibule pestovanej zo sadzačky alebo z jesenných výsevov. Jej napadnutie sa prejavuje svetlými bodkami a neskôr aj dierami spôsobenými larvami o veľkosti asi 2 mm. Larvy sa liahnu z vajíčok, ktoré mucha kladie na spodnú stranu listov. Preventívnym opatrením proti napadnutiu rastlín týmto škodcom je pravidelná kontrola a prírodná, alebo chemická ochrana. Môžete proti nej tiež nasadiť parazitoidné osičky Diglyphus isaea.
Kedy žať cibuľu
So zberom úrody sa neponáhľajte, pretože predčasne vytiahnuté plody z pôdy nie sú vhodné na skladovanie. Najskôr zozbierajte plody vysadené na jeseň. A kedy sa cibuľa zbiera? Termín zberu je zvyčajne v máji alebo júni. Potom začnite zbierať plody z jarnej výsadby - cibuľu zo sadzačky zbierajte v júli až auguste a cibuľu zo semienok až v septembri. Zrelé plody sa dajú rozpoznať podľa suchých vlákien, ktoré začínajú žltnúť a ochabovať. Plody sú pripravené na zber až vo chvíli, keď je vňať úplne suchá.
Na zber si vyberte obdobie so suchým počasím, vďaka ktorému bude ľahké vytiahnuť plody zo zeme. Úrodu rozložte na mriežku alebo drevené debničky a nechajte ju vyschnúť na suchom mieste. Niektorí záhradníci ich nechávajú niekoľko dní predtým voľne položené v záhrade, kde im s vysušením pomôže slnko. Aby cibuľa vydržala uskladnená čo najdlhšie, musíte ju nechať riadne vyschnúť. To trvá približne mesiac.
Uskladnenie na zimu
Správne uskladnená cibuľa vydrží v perfektnom stave aj niekoľko mesiacov. Ako na to?
- Dôkladne usušené plody skladujte v chladnom suchom prostredí.
- Ideálna teplota na jej skladovanie je 4–6 °C.
- Pokiaľ ju necháte na príliš teplom mieste, začne klíčiť.
- Skladujte ju pri vlhkosti vzduchu 65 – 75 %.
- Bude sa jej páčiť na kuchynskej linke, v špajzi, ale aj na balkóne (ak nemrzne) alebo v nie príliš vlhkej pivnici.
- Aby nezačali plody plesnivieť, je potrebné im zaistiť dobré prúdenie vzduchu.
Ako skladovať cibuľu v byte
Po kompletnom preschnutí z úrody odstrihnite uschnutú vňať, korienky a zbavte plody suchých šupiek, ktoré sa dajú ľahko odstrániť. Takto pripravené plody uschovajte v jednej vrstve v drevenej debničke, alebo ich uložte do špeciálneho vreca na uskladnenie zeleniny a ovocia, kde by mali v bytových podmienkach vydržať až do jari.
Ďalšou možnosťou je upliesť z cibule vrkoč. Vňate zviažte k sebe pomocou špagátu a cop zaveste na suché miesto, napríklad do kuchyne, kde zároveň krásne oživí priestor. Jednotlivé kúsky z vrkoča nevyťahujte, ale podľa potreby ich odstrihnite - zabráni sa tak rozpleteniu vrkoča. Môžete ho tiež uložiť do pančuchy a zavesiť do špajze. Pri tomto spôsobe oddeľte jednotlivé plody uzlom na pančuche a odrezávajte len toľko kusov, koľko potrebujete.
Skladovanie potravín v chladničke Správna organizácia potravín v chladničke