Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Najlepší grafický tablet na kreslenie (2024)
Uhádnete, bez čoho nedokážu umelci a dizajnéri 21. storočia žiť? Okrem kávy nevedia fungovať hlavne bez grafických tabletov. On totiž nie je tablet ako tablet. Grafický tablet je kúsok virtuálneho papiera, ktorý vám otvorí cestu k neobmedzeným kreatívnym možnostiam. Je to vaša šanca dať konečne zbohom ceruzkám a papierom.
Obsah článku
- Najlepší grafický tablet s displejom
- Najlepší grafický tablet pre profesionálov
- Najlepší grafický tablet pre študentov
- Grafický tablet s najlepším pomerom ceny a výkonu
- Najlepší grafický tablet pre začiatočníkov
- Najlepší grafický tablet do 40 €
- Najlepší digitálny zápisník
- Na čo je grafický tablet dobrý?
- Ako funguje grafický tablet?
- Grafický tablet vs. klasický tablet so stylusom
- Najlepšie tablety na kreslenie
Najlepší grafický tablet s displejom
Wacom Cintiq 22
Parametre
- Aktívna plocha: 476 × 268 mm
- Počet úrovní prítlaku: 8 192
- Rozlíšenie snímacej vrstvy (LPI): 5 080
- Rozlíšenie displeja: 1920 × 1080 px
- Hmotnosť: 5,6 kg
Veľkosť a povrch displeja
Wacom Cintiq 22 je grafický tablet s kolosálnym 21,5 palcovým IPS displejom. Je to interaktívny monitor, ktorý ovládate obsiahnutým stylusom. Kresliacu plochu s rozmermi 476 × 268 mm pokrýva príjemná hrubšia antireflexná vrstva pripomínajúca papier. Vrstva chráni nielen tablet samotný, ale aj vás pred vašim vlastným odrazom. Je totiž matná, takže sa v nej neuvidíte.
Veľkostne bude tablet dostačovať aj tým najnáročnejším digitálnym kresliarom. Pri práci sa vďaka tomu nebudete musieť obmedzovať na kreslenie zápästím a budete môcť naplno roztiahnuť svoje krídla a kresliť ramenom. Len sa najskôr uistite, že sa vám tablet na stôl vôbec zmestí.
Obrazová kvalita displeja
Wacom Cintiq 22 nepatrí medzi tie najdrahšie a najluxusnejšie grafické tablety súčasnosti. Ani zďaleka. A s ohľadom na slušnú veľkosť jeho displeja je nutné počítať s tým, že niekde sa šetriť muselo, a to konkrétne na obrazovej kvalite displeja. Najviac to odnieslo rozlíšenie, Full HD (1920 × 1080 px) nie je na panel tejto veľkosti dostačujúce.
Popri slabšej ostrosti vás neoslní ani nízky maximálny jas displeja dosahujúci 210 nitov a jeho slabšia farebná hĺbka. Farebné pokrytie 72 % NTSC je niečo, s čím sa stretnete u lacných monitorov. Pri paneli pre profesionálnu grafickú prácu by sme očakávali o niečo viac. Pre porovnanie - prémiovejší Wacom Cintiq Pro 24 sa pýši pokrytím až 94 % NTSC.
Aby sme ale len nekritizovali, podanie farieb je (aj napriek menšiemu farebnému rozsahu) presné a vďaka zabudovanému multifunkčnému stojanu na tablet aj dobre uvidíte. Stojan je možné nakloniť do polohy medzi 16 a 82 stupňami, takže starosti s nepohodlím hoďte pokojne za hlavu.
Vyladený Wacom Pro Pen 2
Viete, že najdôležitejšou súčasťou grafickej tabletu nie je tablet samotný? Kdeže, je ním stylus. Práve s ním totiž interagujete najviac a nepúšťate ho nikdy z ruky. A Wacom Pro Pen 2, stylus, ktorý je súčasťou Wacom Cintiq 22, vás nepochybne nesklame. Wacom ho koniec koncov používa aj u svojich najdrahších Pro modelov. Môže sa chváliť 8 192 úrovňami prítlaku, detekuje náklon až do úrovne 60° a nie je nutné ho nabíjať - energiu nasáva priamo z tabletu prostredníctvom elektromagnetickej rezonancie.
Napriek tomu, že je pero veľké, v ruke pôsobí paradoxne veľmi komfortne a pre zefektívnenie práce na ňom nájdete hneď dve fyzické ovládacie tlačidlá. A zatiaľ čo jednu stranu pera - tú s hrotom, budete používať ako klasický štetec, druhú stranu je možné bez akéhokoľvek ďalšieho nastavovania vo väčšine programov používať ako gumu! Pro Pen 2 je jednoducho taký zlatý štandard, ku ktorému sa márne snažia ostatné perá pomaly priblížiť.
Spracovanie tabletu
Wacom Cintiq 22 je poctivo spracovaný kus techniky a nemala by vás tak prekvapiť jeho hmotnosť prevyšujúca 5 kilogramov. Do školy a do práce si ho so sebou budete brať len ťažko. On by sa vám so svojimi 22 palcami ani nezmestil do batohu. Od toho je tu napríklad skladnejší Wacom Cintiq 16.
Už po rozbalení tabletu si všimnete to, ako jednoducho tablet pôsobí. Ako moderne. To je dané hlavne tým, že na ňom nenájdete žiadne klikateľné tlačidlá. Čo síce lepšie vyzerá, ale v praxi vám budú tie tlačidlá určite chýbať. Rovnako ako vám bude chýbať aj moderný USB-C port. Cintiq 22 stavia na USB-A v spojení s HDMI.
Zhrnutie a prémiovejšie alternatívy
S Wacom Cintiq 22 získate primárne jednu vec - výborný zážitok z kreslenia a z maľovania na veľkej ploche. Pre začínajúcich profesionálnych dizajnérov a umelcov, ktorí sa nezaobídu bez displeja, pôjde o prvú voľbu.
Ak potrebujete k svojej práci ale napríklad aj dotykové gestá, programovateľné tlačidlá a vyššie rozlíšenie displeja, budete sa musieť poobzerať po výrazne drahších modeloch. Odporučiť vám môžeme napríklad Wacom Cintiq Pro 24 alebo Wacom MobileStudio Pro 16.
Najlepší grafický tablet pre profesionálov
Wacom Intuos Pro M
Parametre
- Aktívna plocha: 224 × 148 mm
- Počet úrovní prítlaku: 8 192
- Rozlíšenie snímacej vrstvy (LPI): 5 080
- Hmotnosť: 7 kg
Na jeden Wacom nadviažeme ďalším Wacomom. „Grafický tablet“ a „Wacom“ sú totiž v praxi voľne zamieňané výrazy, takmer synonymá. Wacom konštruuje produkty tak vysokej kvality, že kreatívci sa často neobzerajú po ničom inom.
Dizajn Intuos Pro
Pri popise modelu Wacom Intuos Pro M by sme mohli použiť množstvo adjektív. Elegantný, súčasný, triezvy. Jedno by medzi nimi ale jednoznačne chýbalo, a to „výstredný“. Matne čierny dizajn tabletu robí veľa práce, ale rozhodne na seba príliš neupozorňuje. Tablet je vďaka svojmu obdĺžnikovému tvaru a zaobleným rohom vľúdny a pri používaní komfortný.
Iste ste si všimli, že tabletu chýba displej - jeho aktívna plocha je poznačená minimalistickými bielymi čiarkami. Budete ho používať v tandeme so svojim klasickým monitorom. To však nie je nutne negatívom, ako by ste si mohli najprv myslieť. Ak plánujete pri tablete tráviť každý deň osem hodín, potom budete chcieť sedieť s narovnaným chrbtom. So zrakom upreným na monitor pred sebou. Nie na grafický tablet s displejom dole na stole.
Stylus - Pro Pen 2
Intuos Pro sa, rovnako ako Cintiq 22, opiera o Wacom Pro Pen 2. O stylusovú špičku s 8 192 úrovňami prítlaku, s funkciou rozpoznávania náklonu a bez akejkoľvek nutnosti nabíjania. Súčasťou tohto tabletu je navyše aj stojan pre stylus. Okrúhly disk, ktorý neslúži len na to, aby ste svoje pero niekde nezapatrošili, ale uchováva v sebe aj pár náhradných hrotov.
Pokročilé funkcie pre profesionálov
Profesionálni dizajnéri majú na svoj grafický tablet vyššie požiadavky ako bežní používatelia. Hlavne s ohľadom na ovládanie tabletu, na zefektívnenie svojej práce. A Intuos Pro im v tomto smere vychádza v ústrety. Nielenže sa na ňom nachádza niekoľko fyzických programovateľných tlačidiel spolu s multifunkčným kolieskom, ale tablet zároveň podporuje aj dotykové gestá. Nereaguje teda iba na stylus, ale aj na vaše prsty, čo vám výrazne uľahčí prácu. Pomocou dotykových gest môžete napríklad ľubovoľne približovať a odďaľovať obrázky, otáčať ich a inak s nimi voľne pohybovať.
Skladnosť a bezdrôtové pripojenie
Zásluhou svojej nízkej hmotnosti a podpory Bluetooth pripojenia je Intuos Pro ideálny spoločník na cesty. Napríklad na cesty z home office do kancelárie a zase späť.
Ale úplne vážne - ak prežijete pri svojej grafickej práci bez displeja na samotnom tablete, nič lepšie ako ich Wacom Intuos Pro na trhu nenájdete.
Kreslite priamo na papier - Wacom Intuos Pro Paper M
Kreslenie na povrch, ktorý sa ako papier iba tvári, vám nie je dosť dobré? Bez papiera nedáte ani ranu? Na grafický tablet Wacom Intuos Pro Paper M môžete pripnúť obyčajný papier a kresliť pomocou jedného z dvoch pribalených stylusov priamo naň. Ťahy ale nebude zaznamenávať len on – papier, bude ich zaznamenávať zároveň aj váš počítač vo virtuálnej podobe. Dočkáte sa teda toho najlepšieho z oboch svetov!
Najlepší grafický tablet pre študentov
Wacom One Creative Pen Display
Parametre
- Aktívna plocha: 294 × 166 mm
- Počet úrovní prítlaku: 4 096
- Rozlíšenie snímacej vrstvy (LPI): 2 540
- Rozlíšenie displeja: 1920 × 1080 px
- Hmotnosť: 1 kg
Wacom One nie je v skratke ničím iným ako cenovo dostupnejšou verziou Wacom Cintiq. Tablet stavia na 13,3 palcovom Full HD displeji s povedomou matnou povrchovou úpravou. Wacom drží vysokú latku aj pri svojich cenovo dostupnejších tabletoch a One nie je výnimkou. Pocit z kreslenia a maľovania je aj pri tomto kúsku výborný a porovnateľný s prácou na papieri. Ťahy stylusom sú plynulé, presné a tabletu tu nie je čo vytknúť.
Obrazová kvalita panelu
Nižšia cena produktu sa však začína prejavovať na displeji. Ten vás neohromí ani svojim jasom, ani kontrastom a jeho zďaleka najväčšou slabinou je relatívne nepresné podanie farieb (a ich komplikovaná kalibrácia). Wacom One preto nie je vhodnou voľbou na úpravu fotografií a videí. Zhodnotí sa vám skôr pri kreslení, pri maľovaní a pri animovaní.
Dizajn Wacom One
Kompaktnému telu tabletu chýbajú akékoľvek fyzické tlačidlá, čo nám príde kvôli širokým čiernym okrajom okolo displeja ako premárnená príležitosť. Pre nízku cenu zariadenia je ale možné takú zábudlivosť Wacomu odpustiť. Vedľa tabletu aj tak budete mať pravdepodobne postavenú klávesnicu a nič vám nebráni v tom používať (iste už perfektne naučené) klávesové skratky práve na nej. Alebo si môžete dokúpiť ovládač Wacom ExpressKey Remote, pokiaľ vám to za to naozaj stojí.
Tvorba na Wacom One
Základy zvláda Wacom One na jedničku. Oneskorenie medzi dotykom stylusu a zaregistrovaním tohto kontaktu počítačom je nulové, počet úrovní prítlaku je viac než dostačujúce a pocit z kreslenia a maľovania je neporovnateľný napríklad s tvorbou na iPade alebo inom podobnom tablete.
Stylus má síce len jedno fyzické tlačidlo a chýba mu (pri drahších verziách inak prítomná) virtuálna guma, ale čo sa samotného používania týka, jedná sa stále o špičkový nástroj.
Komfort pri používaní
Wacom One môžete mať na stole buď klasicky naplocho, alebo v uhle 19° na zabudovaných nožičkách. Tablet teda nie je tak univerzálny ako napríklad prémiovejší Cintiq s plne nastaviteľným stojanom, ale dve možnosti sú stále lepšie ako jedna jediná.
Hlavným problémom Wacom One je nutnosť mať ho neustále pripojený k počítaču (respektíve k tabletu alebo k mobilnému telefónu), a to prostredníctvom archaickej robustnej kabeláže. Na pripojenie si pripravte hneď tri porty - dva USB-A a jeden HDMI. Prípadne môžete zainvestovať do USB hubu a vyriešiť to týmto spôsobom - pri tabletoch a mobilných telefónoch to ani inak nepôjde. Počet káblov kazí inak slušnú prenositeľnosť takto ľahkého a malého zariadenia.
Komu bude Wacom One robiť radosť?
Wacom One je vhodný pre študentov a pre začínajúcich designerov s nižším rozpočtom. Je vhodný pre tých z vás, ktorí na svoju prácu vyžadujú grafický tablet s displejom. Nie je vhodný pre skúsených veteránov zvyknutých na všemožné dotykové gestá a na kopec fyzických tlačidiel. Nič také u tohto modelu nenájdete.
Grafický tablet s najlepším pomerom ceny a výkonu
Huion Kamvas 13
Parametre
- Aktívna plocha: 294 × 166 mm
- Počet úrovní prítlaku: 8 192
- Rozlíšenie snímacej vrstvy (LPI): 5 080
- Rozlíšenie displeja: 1920 × 1080 px
- Hmotnosť: 1 kg
Zdá sa vám, že sa sústava grafických tabletov točí čisto okolo žiariacej hviezdy s názvom Wacom? Čiastočne máte pravdu. Tablety Wacom sú v kreatívnom priemysle štandardom. To ale neznamená, že by nikto iný nedokázal skonštruovať kúsky porovnateľnej kvality. Vydarené grafické tablety sype z rukáva napríklad čínsky výrobca Huion a jedným z najlákavejších modelov v jeho ponuke je cenovo dostupný Huion Kamvas 13.
Konštrukcia a displej tabletu
Kamvas 13 zrejme nie je tak fešný ako modely od Wacomu, ale jeho plastová konštrukcia je aspoň dostatočne solídna. Po ľavej strane tabletu potom nechýba celých osem fyzických tlačidiel, ktorým môžete prideliť presne také funkcie, ktoré pri práci využijete najčastejšie.
13,3-palcový IPS displej s Full HD rozlíšením pokrýva antireflexná ochranná fólia, ktorú možno síce po určitej dobe poškriabať, ale jej výmena je jednoduchá a lacná. Hlavné je, že zážitok z kreslenia je vďaka tomuto matnému povrchu porovnateľný s ktorýmkoľvek grafickým tabletom od Wacomu a tým pádom aj s papierom.
Displej má skvelé pozorovacie uhly a na tablet tejto cenovej kategórie taktiež dostačujúci kontrast a širokú farebnú hĺbku.
Pero a ďalšie príslušenstvo
Ani huionský stylus nezaostáva za konkurenciou. Vďaka gumovej vrstve sa príjemne drží a nekĺže a k dispozícii na ňom sú dve fyzické tlačidlá. Parametre ako je 8 192 úrovní prítlaku a detekcia náklonu až do 60° sú nielen adekvátne, ale na takto cenovo dostupný tablet až neslýchané.
V balení nájdete vedľa tabletu a stylusu aj stojan na stylus a v ňom desať náhradných hrotov a popri tom všetkom prihodil Huion do krabice dokonca aj umeleckú rukavicu na kreslenie. Wacom by si mal možno začať robiť poznámky.
Konektivita a kompatibilita
Kamvas 13 trpí rovnakým nedostatkom ako Wacom One. Tabletu síce nechýba moderný USB-C port, ale z neho vedú nepochopiteľne hneď tri káble. To je všetko, len nie praktické. Zvlášť bizarne to potom pôsobí po tom, čo zistíte, že na pripojenie môžete použiť aj klasický USB-C / USB-C kábel. Len si ho musíte dokúpiť. Myslíme si, že tento kábel by mal byť už v samotnej krabici. Pokojne na úkor tej umeleckej rukavice.
Tablet je kompatibilný fakticky so všetkým - s Windows, macOS, Linux a dokonca aj s Androidom. A máloktoré z týchto zariadení bude disponovať tromi rôznymi portami. Väčšina z nich bude mať len jednu USB-C zdierku.
Kopec funkcií za šokujúcu cenu
Za parametre, ktorými sa honosí Huion Kamvas 13 by sa nemusel hanbiť ani dvojnásobne tak drahý grafický tablet. Cena tohto tabletu je bez preháňania doslova škandálna. A to aj keď vezmeme do úvahy chýbajúci USB-C kábel a chýbajúci stojan. Kamvas srší kvalitou a môžeme ho odporučiť ako začínajúcim dizajnérom, tak aj pokročilým tvorcom. Nejde o žiadnu lacnú náhradu známejších tabletov od Wacomu. Huion Kamvas 13 stojí na svojich vlastných nohách.
XP-PEN Artist 13.3 Pro - alternatíva pre náročných
Okrem Huionu vedia grafické tablety aj inžinieri z XP-PEN. A veľmi slušnou alternatívou Kamvasu 13 je konkrétne model XP-PEN Artist 13.3 Pro. Cenovo sa pohybuje o schodík vyššie, ale v balení sa s ním ocitá aj stojan a na tablete na vás popri fyzických tlačidlách trpezlivo vyčkáva aj multifunkčné koliesko.
Najlepší grafický tablet pre začiatočníkov
Wacom Intuos S
Parametre
- Aktívna plocha: 152 × 95 mm
- Počet úrovní prítlaku: 4 096
- Rozlíšenie snímacej vrstvy (LPI): 2 540
- Hmotnosť: 230 g
Zaujal vás Wacom Intuos Pro, ale odrádza vás jeho vyššia cena? Potom ste tu správne - Wacom Intuos S je jeho výrazne lacnejším variantom.
Dizajn Wacom Intuos
Ako napovedá minimalistický matný čierny dizajn tabletu, Intuos je pevnou súčasťou rodiny Wacom a nebude teda vyčnievať na žiadnom kancelárskom stole. Problémom je, že hoci tablet pekne vyzerá, ľahko priťahuje odtlačky prstov a nie je ťažké na ňom zanechať aj pár vlásočníc. Na funkčnosť to síce vplyv nemá, ale počítajte s tým, že krása nie je večná.
Spodnú stranu zariadenia pokrývajú gumové vankúšiky, aby tablet nekĺzal a ak sa vrátime späť hore - nad relatívne malou aktívnou snímacou plochou vám tablet servíruje skupinku štyroch vyhĺbených programovateľných tlačidiel, ktoré sekundujú ako žliabok pre stylus. Ich umiestnenie nie je tak pohodlné, ako ich mať na ľavej strane tabletu, ale aspoň bude rovnakou mierou (ne)vyhovovať ako pravákom, tak ľavákom. Intuous nediskriminuje.
Bez slabých miest
Za cenu okolo 80 € dostanete vedľa skladného a skvele spracovaného tabletu aj kvalitný a citlivý stylus a dostatok programovateľných tlačidiel. Wacom Intuos S si môžete predstaviť ako také nenápadné cenovo dostupné a napriek tomu špičkové vstupné dvere do sveta digitálneho umenia.
Wacom Intuos S Bluetooth - najlepší bezdrôtový grafický tablet pre začiatočníkov
Kým vyššie spomínaná verzia Intuos spolieha na tradičné káblové pripojenie prostredníctvom USB, zaobstarať si môžete aj o niečo nákladnejšiu bezdrôtovú verziu. Wacom Intuos S Bluetooth používa na pripojenie technológiu Bluetooth (kto by to povedal, má to priamo v názve) a na jedno nabitie vydrží až 15 hodín.
Najlacnejší Wacom - One by Wacom S
Najlacnejším grafickým tabletom od Wacomu je model One by Wacom S. Dajte si ale pozor na jeho pomenovanie, nejedná sa o Wacom One, tablet s displejom, ktorý sme vám predstavili o pár odsekov vyššie. Tento tablet žiadny displej nemá. Je to blízky príbuzný Intuosu - chýbajú mu však programovateľné tlačidlá a jeho stylus má nižší počet úrovní prítlaku.
Najlepší grafický tablet do 40 €
XP-PEN Deco Fun XS
Parametre
- Aktívna plocha: 122 × 76 mm
- Počet úrovní prítlaku: 8 192
- Rozlíšenie snímacej vrstvy (LPI): 5 080
Váhate a nie ste si istí tým, ako dlho dokáže tvorba virtuálnych umeleckých diel udržať vašu pozornosť. Ako dlho zabaví vaše ratolesti? Potom nemá zmysel investovať do grafického tabletu stovky eur. Rozumnejšie je začať niečím malým a lacným. Niečím ako je XP-PEN Deco Fun XS.
Tento drobček je perfektný pre malých školákov a pre učiteľov - poslúži vám napríklad pri vyučovaní na diaľku. Rovnako tak urobí radosť aj tým najmladším umelcom.
Dizajn XP-PEN Deco Fun XS
Úhľadný a usporiadaný dizajn tabletu nikoho neurazí a to isté môžeme povedať aj o jeho nízkej váhe a celkovej drobnosti. Nenechajte sa ale zmiasť, to, že je Deco Fun malý, neznamená, že by nevydržal aj nejaké to tvrdšie zaobchádzanie.
Práca s Deco Fun XS
Snímacia plocha tabletu je malá, ale poteší vás jej vysoké rozlíšenie a rovnako tak budete žasnúť nad stylusom s jeho 8 192 úrovňami prítlaku a nad faktom, že ho nie je potrebné dobíjať. S tým sa môže tento tablet hrdo postaviť aj vedľa oveľa drahších konkurentov. Vytknúť môžeme však k náklon stylusu, ktorý nie je Deco Fun XS schopný detekovať. Jeho väčší súrodenci - verzia Deco Fun S a Deco Fun L, to dokážu, a to klasicky do uhla 60°.
Kreslenie a písanie na tablete je intuitívne a presné a ak sa prenesiete cez veľkosť (respektíve malosť) aktívnej plochy, máte pred sebou najlepší grafický tablet v cene do 40 €.
Najlepší digitálny zápisník
Pri surfovaní e-shopmi dosť možno zavadíte o zariadenie pripomínajúce a tváriace sa ako grafické tablety. Ich jediným odlišovateľom a rozpoznávacím znamením je to, že tieto zariadenia majú pri používaní „mŕtve“ čierne displeje a možno na ne čmárať väčšinou len jednou farbou, spravidla zelenou. Bavíme sa tu o digitálnych zápisníkoch a o (niektorých) kresliacich tabuľkách.
Cenovo sa oproti grafickým tabletom pohybujú nápadne nižšie a ono sa nie je čomu čudovať, veľa toho nevedia. Fakticky na ne môžete len kresliť a písať a následne dané diela a dokumenty mazať. To je všetko. Nie je možné ich prepojiť s počítačom a používať ich ako myš alebo ako grafický tablet.
Ak chcete previesť ktorýkoľvek z vašich výtvorov z digitálneho zápisníka do virtuálnej podoby a napríklad ho prezentovať online, musíte tak urobiť pomocou fotoaparátu na vašom mobilnom telefóne (v spolupráci s niektorou zo sprievodných aplikácií).
Digitálny zápisník sa tak hodí na nejaké to tréningové skicovanie, na písanie zápiskov alebo na poznačenie nákupného zoznamu.
Medzi najlepšie digitálne zápisníky sa aktuálne radí napríklad elegantný 13,5-palcový Xiaomi Mi LCD Writing Tablet, zápisníky od Sencoru - konkrétne Sencor SXP 020, Sencor SXP 030 a Sencor SXP 040 alebo napríklad model Natec Snail NWT-1570.
Na čo je grafický tablet dobrý?
Kreslenie a písanie na papier je jednoduché. Povedomé. Ale skladovať doma tisíce stránok papiera je aj pekná otrava. Nehovoriac o všetkom tom nevyhnutnom chaose a o fakte, že už v ňom nikdy nič nenájdete. Určite by ste si to všetko mohli naskenovať alebo nafotiť a previesť do ekologickejšej a prehľadnejšej virtuálnej podoby týmto spôsobom, ale to by vám zabralo more času. Rozumnejšou voľbou je používať od úplného začiatku grafický tablet.
Grafický tablet slúži na tvorbu digitálneho umenia, a to od nuly. Je dobrý na grafický dizajn, na skicovanie, na jednoduchšiu a presnejšiu úpravu fotiek, ale aj na zaznamenávanie vlastnoručných zápiskov, na plnenie domácich úloh a na podpisovanie digitálnych dokumentov.
Naozajstní fajnšmekri sú dokonca schopní ním kompletne nahradiť svoju počítačovú myš a používať ho aj na hranie videohier. To už je ale možno trochu priveľa.
S prácou v digitálnom prostredí sa spája množstvo výhod. Neutratíte desiatky a stovky eur za plátna, za papiere, za farby a za štetce. Nebudete si musieť pri práci špiniť ruky. Nebudete musieť bojovať s diabolskými strúhadlami. A ak sa vám niečo nepodarí, nebudete nútení k vyhodeniu celého obrazu. Jednoducho stlačíte dve tlačidlá a v okamihu sa vrátite o krok späť - ako keby sa tá chyba nikdy ani nestala.
Grafický tablet ale neocenia len výtvarní umelci. Ako sme už spomenuli vyššie, nie je nemysliteľné, aby pri práci úplne nahradil vašu myš. Je totiž presnejší a intuitívnejší. Držanie stylusu tak nezaťažuje vaše zápästie a hlavne - stylus pracuje s tisíckami úrovní citlivosti. A myš má iba jednu. Buď klikáte, alebo nie. A to je celkom obmedzujúce, nemyslíte?
Ako funguje grafický tablet?
Grafických tabletov je celý rad a každý funguje inak.
V základe sa grafické tablety delia do dvoch skupín. Prvé sú grafické tablety, ktoré musíte mať pripojené k počítaču. Sú to viacmenej také počítačové myši, teda zariadenia detekujúce pohyb stylusu a odosielajúce tieto informácie do počítača. Druhou skupinou sú grafické tablety, ktoré sú samy počítačom a k ničomu tak byť pripojené nemusia. Majú totiž vlastný procesor, grafickú kartu, úložisko, no jednoducho všetko potrebné.
Ďalej sa grafické tablety delia podľa toho, či majú displej, alebo nie. Tie s displejom sú intuitívnejšie. Je to ako kresliť a písať na papier - prirodzené. Jasne totiž vidíte, čo práve tvoríte. Na tie bez displeja si budete musieť chvíľu zvykať a skoordinovať pohyb svojho zápästia s tým, čo vidíte na monitore. Majú však aj svoju výhodu. Nielenže sú lacnejšie a pevnejšie, ale hlavne si pri ich používaní nebudete ničiť chrbát. Budete totiž pozerať klasicky na monitor pred sebou a nie sa kriviť nad displejovým tabletom, ktorý leží nízko na stole. A nebudete si s nimi zakrývať svoje diela rukou. Uvidíte ich neustále v celej ich kráse.
Grafický tablet vs. klasický tablet so stylusom
Aký má zmysel zaobstarávať si dedikovaný grafický tablet, keď rovnakú prácu zvládne aj klasický tablet? Stačí, ak si k nemu dokúpite stylus. A okrem výtvarnej tvorby ho rovnako budete môcť používať aj na surfovanie po internete, na sledovanie seriálov alebo na hranie hier.
Je to relevantná otázka a odpovedať na ňu nie je úplne ľahké. Tradičné tablety sú univerzálnejšie, na tom nie je čo rozporovať. Vie skoro všetko. A naopak grafický tablet má fakticky funkciu iba jednu. Ako sa môže jeho kúpa niekomu vyplatiť?
Jednoduché - je to o pocite. O pocite z kreslenia, z maľovania, z písania. Kresliť na klasický tablet je ako kresliť na okno. Neprirodzené. Nepresné. A kresliť na grafický tablet je ako kresliť na papier. Milióny mikrohrbolčekov na ploche grafického tabletu tvoria matnú textúru, ktorá imituje povrch papiera. Stylus sa vďaka tomu pri práci ľahšie ovláda a robí vaše ťahy istejšími. Je to o pocite.
Najlepšie tablety na kreslenie
Čo znamená jediné, niekomu bude vyhovovať jedno a vám môže vyhovovať to druhé. Ak sa radíte do skupiny „klasických tabletárov“, máme aj pre vás pár tipov na tie najlepšie tablety na kreslenie a maľovanie. Prvou logickou voľbou je nie je nič iné ako iPad. Špecificky Apple iPad Air so svojim nádherným displejom a rýchlym procesorom v spojení s Apple Pencil (2nd Generation).
Ak nemôžete prísť Applu na chuť, máte dve možnosti. Vydať sa povedomou cestou Windows a vrhnúť sa na Microsoft Surface Pro 9 spolu s Microsoft Surface Slim Pen 2 alebo vstúpiť na pole Androidu. Tam je možností viac ako dosť, nás ale najviac zaujal Samsung Galaxy Tab S7 FE, ktorý sa predáva s pokročilým perom S Pen priamo v balení.