Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Nábytok, ktorý spríjemní učenie
Možno si hovoríte, ako môže obyčajný kus nábytku ovplyvniť to, ako sa vášmu dieťaťu bude učiť? Nielen kvalitný ergonomický nábytok, ale aj rad funkčných doplnkov dokáže vytvoriť skvelé podmienky na udržanie koncentrácie. O ich správnej kombinácii sa viac dozviete ďalej v texte.
Samostatný kútik na učenie
Pokiaľ už nakupujete nábytok do detskej izby pre malého školáka, asi ste už vyčlenili priestor na učenie. Také miesto by malo byť funkčne a ideálne aj dizajnovo oddelené od zvyšku miestnosti. Čím viac do neho budú zasahovať iné predmety ako tie určené na učenie, tým viac sa bude vaše dieťa pri práci rozptyľovať.
Zabezpečte, aby tu malo dieťa svoj priestor, z ktorého ho nebude vyrušovať mladší súrodenec, alebo dokonca rodič. Z toho dôvodu nie je vhodné, ak prváčik robí úlohy pri jedálenskom stole, pretože vo svojej vlastnej izbe nemá dostatok miesta na všetky svoje pomôcky.
3 kľúčové vlastnosti stola
- Rozmery: dosiahne dieťa pri sedení pri stole na zem? Zmestí sa mu na pracovnú dosku počítač?
- Úložné priestory: zmestí sa dieťaťu do zásuviek všetko, čo potrebuje? Bude nutné prikúpiť prídavné zásuvky?
- Dizajn: z akého materiálu je dekor vyrobený? Zapadne stôl tvarovo do zvyšku miestnosti?
Stôl vyberajte spolu s nastávajúcim školákom. Vždy sa ale na výber vášho dieťaťa pozrite optikou dospeláckej praktickosti. Podstatnou vlastnosťou stola sú jeho rozmery na výšku, dĺžka pracovnej plochy a hĺbka. Úložné priestory posudzujte s prihliadnutím na celkové zariadenie izbičky. Pokiaľ máte zásuvkové kontajnery a iné boxy riešené samostatne, nie je potrebné toto pri stole príliš skúmať. Určite sa ale pozrite, aké hlboké sú zásuvky a či do nich dieťa pohodlne vloží A4 formát. A nakoniec prvok, ku ktorému bude môcť dieťa najskôr čo povedať - dizajn. Opäť vyberajte podľa zvyšku interiéru, ale aj materiálu a ergonómie.
Písací alebo PC stôl?
Rozdiel medzi písacím a PC stolom spoznáte predovšetkým vo výbave a celkovom spracovaní. Aj na písacom stole si môže vaše dieťa púšťať výukový online program alebo písať referát. PC stôl je však na túto „techniku“ oveľa lepšie pripravený. Bežne na ňom nájdete šikovné otvory na káble, výsuvnú plochu na klávesnici aj úložný box na počítač.
Hľadáme správne miery
Aby dieťa pri stole správne sedelo, nekrivilo sa a po čase ho nezačal bolieť chrbát, dbajte na správnu výšku pracovnej dosky. Tá sa bežne pohybuje okolo 70-75 cm. Dieťa pritom musí pohodlne dosiahnuť nohami na zem. Ak tomu zatiaľ tak nie je, môžete dočasne zaobstarať aj stoličku pod nohy. Dobrú službu vám v tomto preukážu tzv. rastúce stoly, u ktorých jednoducho prispôsobíte výšku podľa aktuálnych proporcií dieťaťa.
Ďalšia na rade je dĺžka pracovnej dosky. Ak máte v izbe dostatok miesta, nebojte sa širokého stola. Na ňom si dieťa všetko prehľadne rozloží aj zorganizuje. Práve dostatočný priestor je kľúčový pre navodenie tej správnej učiacej atmosféry. Stôl, z ktorého všetko padá, narúša sústredenie aj chuť konečne zasadnúť k práci. Z toho dôvodu dajte prednosť stolom s plochou aspoň 100 cm dlhou.
A nakoniec hĺbka. Tá sa čiastočne odvíja aj od toho, či na stole bude stáť počítač, respektíve monitor. Na ten by sa totiž dieťa malo pozerať zo vzdialenosti aspoň 50-60 cm. Z toho vyplýva ideálna hĺbka dosky od 60 do 80 cm podľa hrúbky monitora.
- Výška pracovnej dosky: cca 70–75 cm, tak, aby dieťa dosiahlo na zem a paže v lakti zvierali pravý uhol
- Dĺžka stola: minimálne 100 cm
- Hĺbka: približne 60–80 cm podľa toho, či dieťa na stole používa počítač
Stolička pre správne sedenie
Oveľa dôležitejšie ako všelijaké páčky a mechanizmy je u detských stoličiek nastaviteľnosť výšky. Tou totiž ľahko upravíte niektoré nedostatky stola. Vaše dieťa si navyše ľahšie osvojí správne sedenie a to všetko prispeje k pohodlnejšiemu učeniu. Možnosť nastavenie hĺbky ocení malý školák vtedy, keď nedosiahne na operadlo. Pokiaľ stoličke takéto nastavenie chýba, dieťa sa zákonite začne hrbiť. Modelom, u ktorých je možné nastaviť výšku aj hĺbku, sa hovorí rastúce.
Investovať do drahých mechaník sa skôr nevypláca. Tie sú väčšinou konštruované pre dospelých, ktorí na stoličke trávia 8 hodín denne. To isté platí aj o podrúčkach. Pohodlné opierky paží by malým deťom mohli skôr prekážať. Teenageri, ktorí pri stole strávia predsa len viac času, už okrem toho výhody podrúčiek určite ocenia.
- Výška sedadla: u detských modelov začína na 35 cm, u dospelých na 45 cm.
Všetko má svoje miesto
Aj najväčšia doska stola môže byť prepchatá vecami, pokiaľ nemá dobre riešený úložný priestor. K tomu dieťaťu poslúžia zásuvky a zabudované poličky. Na nich by mal malý školák dosiahnuť ideálne z miesta, aby pre každý kúsok nemusel vždy vstávať. Pokiaľ kupujete stôl skôr jednoduchší, vôbec nevadí. Praktické úložné priestory zoženiete aj v pojazdnom variante, ktorý si dieťa pri učení jednoducho prišupne, kam práve potrebuje.
Dostatok svetla nielen na dlhé zimné večery
O tom, aké dôležité je umiestniť písací stôl k blízkosti okna, sme už písali v článku Ako zariadiť detskú izbu pre školáka. Ani to vám ale nezaistí, že dieťa vždy na učenie dobre uvidí. Riešením nie je výkonné centrálne osvetlenie, ale pochopiteľne stolná lampička. Tá by mala byť jednou z prvých vecí, ktorú na stôl zaobstaráte. Pri jej umiestňovaní myslite na to, akou rukou dieťa píše. Svetlo potom dajte na protiľahlú stranu.