Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
S deťmi na hory! Čo sa vám zíde a ako ich naučiť lyžovať?
Započúvajte sa spoločne do zvuku praskajúcich cencúľov, vyváľajte snehových anjelikov a nechajte sa uniesť bielou stopou ladovskej zimy. Vyrazte s deťmi v zime do hôr a prelyžujte sa k nezabudnuteľným zážitkom.
Základná výbava pre všetkých malých lyžiarov
Svoj drahocenný čas nechcete tráviť v požičovniach alebo svah nedočkavo pozorovať z okna, a preto sa vybavte ešte pred odchodom. Prvý ranný prašan na čerstvo upravených zjazdovkách privítajte s kompletnou a nastavenou výbavou: lyže, topánky, paličky, prilba, viazanie a chrániče.
Nemá zmysel tlačiť na pílu a dieťa do niečoho nútiť. Všeobecne platí, že deti nie je vhodné stavať na lyže pred tretími narodeninami. Za úplne ideálny sa považuje vek okolo 5 rokov, ale vždy ide o individuálnu záležitosť s ohľadom na fyzickú aj psychickú vyspelosť dieťaťa. Pokiaľ ho baví pohyb, jazdí na bicykli či kolobežke a rovnováha mu už nerobí ťažkosti, je vhodným lyžiarskym adeptom.
V ústrety zjazdovému lyžovaniu Pre pluh aj poriadne oblúčiky Do lyžiarskej sezóny v novom obutí
Ako naučiť dieťa lyžovať?
Obrňte sa trpezlivosťou a uvedomte si, že váš malý človiečik zatiaľ robí pohyby automaticky bez pochopenia zložitých súvislostí. Dieťa nedokáže plne pojať, že má dať nejaké špičky k sebe. Výukové metódy lyžovania tak podriaďte svojmu očakávaniu aj rodičovskému svedomiu. Nech už zvolíte akýkoľvek spôsob, prvé pokusy na snehu by mali byť formou hry. Nechajte deti chodiť s lyžiarkami v snehu a naučte ich zdvíhať sa zo zeme s neznámou záťažou na nohách. Akonáhle to bude pre vaše deti hračka, vyrazte na svah učiť sa novým lyžiarskym kúskom.
Výučba lyžovania malých detí pomocou popruhov (či ovládacích remienkov) je považovaná za jeden z najbezpečnejších spôsobov. Je ideálna predovšetkým na naučenie sa zatáčať a neskôr aj brzdiť. Podmienkou je vedenie popruhov vždy od bokov/po stranách a nie od stredu trupu/na chrbte. Popruhy pripevnite na telo dieťaťa do výšky pása či bokov, nikdy vyššie. Vy ako rodič budete pripevnené dieťa držať a viesť koncami remienkov.
Najprv naučte dieťa udržať nohy pri jazde rovno a až potom spomaľovať, zatáčať, pribrzdiť či zastaviť. Učenie na lyžiach by malo prebiehať šikmo svahom, aby bola zaistená väčšia bezpečnosť a popruhy neboli v neustálom ťahu. Deti v počiatkoch učte lyžovať bez palíc, v predklone a s oboma rukami na kolienkach. Miernym zatiahnutím jednej strany popruhu docielite ľahké natočenie trupu dieťaťa, čomu sa podvedome veľmi rýchlo prispôsobí. Nezabúdajte na slovné povely a neustále opakovanie pravidiel.
Pred samotnou výučbou by si vaše dieťa malo osvojiť pocit sklzu, aby vedelo, že aj zdanlivo stojace lyže sa môžu rozbehnúť. Až potom prejdite na priamu jazdu v paralelnom postavení lyží so samovoľným zastavením na rovinke. Akonáhle to bude pre dieťa brnkačka, vrhnite sa na jazdu v pluhu so zastavením v pluhu. Osvedčeným spôsobom pri výučbe plávania je držať im špičky lyží pri sebe či špičky uchytiť tzv. skipackou. Päty sú od seba a rúčky má dieťa na kolenách pre zvýšenie celkovej stability. Ak ste svoje dieťa naučili plúžiť, pustite sa smelo do oblúčikov.
Oblúčik môže byť niekedy oriešok. Účinné je cvičenie tzv. lietadla, pri ktorom vnútorné paže mieria nahor a vonkajšie dole. Dieťa sa jemne otočí za vnútornou pažou a pokúsi sa ľahko preniesť váhu v požadovanom smere.
Odporúčanie: K oblúčikom deti namotivuje postavená dráha z kužeľov či tyčiek alebo lietajúci tanier v rukách, ktorým môžu riadiť ako s volantom.
Pre všetky snežienky a machrov
Školské lyžiarske výcviky nikdy nevyjdú z kurzu. Nezáleží, či balíte krosňu pre prváčika alebo stredoškoláka, vždy s partiou priateľov zažije nezabudnuteľné zážitky, naučí sa spoľahnúť sám na seba a dozvie sa, že veci sa sami od seba neurobia. Rozbehnite deťom lyžiarsky dobre zbaleným kufrom s kvalitným funkčným oblečením a snehuľami, v ktorých si užijú každý krok vŕzgajúcim snehom.
Tip: Vďaka lyžiarskym vakom budete mať výbavu pekne chránenú pred zbytočným poškodením či poškriabaním. Šetrným skladovaním potešíte aj svoju peňaženku, pretože nástup ďalšej sezóny nezačne nákupom novej výbavy.
Do hôr s tými najmenšími
Ak ste odrastenejšie kúsky poslali na lyžiarsky kurz a ešte vám nejaké dieťa zostalo, neseďte doma a vyrazte za snehom. S tými najmenšími sa síce na lyže nedostanete, ale postaviť Arendelle s Olafom, zísť na sánkach s ohrádkou ten najväčší kopec alebo sa zguľovať, rozhodne stojí za to. Zabaľte svoje malé poklady do teplučkých kombinéz a nasaďte kukly, ktorými neprejde ani milimeter zimy. Zmrznuté čumáčiky a ručičky ohrejte teplým čajom z termosky.
Odporúčanie: Ani cesta zasneženou krajinou sa niekedy bohužiaľ nezaobíde bez nejakej tej nehody. S dobre vybavenou lekárničkou si ušetríte nejednu vrásku.
Naučte deti milovať hory v plnej kráse
Každoročne vyrážate s deťmi na hory prevetrať faldy a nadýchať sa čistého horského vzduchu. Hory ale nie sú len o tatrancoch na lanovke, carvingovom oblúčiku a vysokorýchlostnom zošupe. Vybehnite na bežkách objavovať ľadové kráľovstvo, výstupom na snežniciach prekonajte sami seba, deti unavte ťahaním sánok a bobov alebo len postavte pekne vykotúľaného snehuliaka.
Co robiť s detmi v zime? Zimné športy Vybehnite na bežkách Boby, sánky alebo oboje?