Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Funkčná predsieň - ako ju zariadiť a čo nesmie chýbať?
Predsieň je ignorovanou miestnosťou často nedotknutým dizajnom. Napriek tomu je to prvé miesto, ktoré z bytu vidíte – uvíta vás po návrate z práce a dýchne na vás teplom domova. Alebo otvorí náruč návštevám. Chodba sa postará o oblečenie a obuv, ale aj o kabelky, športové náčinie alebo to, čo práve nepotrebujete. Venujte jej starostlivosť!
Predsieňová stena: Prežitok, alebo moderné riešenie?
Zariaďujete chodbu a potrebujete to mať rýchlo hotové. Kreativita je pre vás vedľajšia a radšej chcete jeden zostavený kus? Potom je pre vás skvelým riešením kompletná predsieňová stena. Taká, ktorá obsahuje vešiak, poličku na odloženie vecí, zrkadlo aj napríklad priestor na sedenie a skrinku na topánky. Pri predsieňovej zostave nemusíte riešiť, či spolu jednotlivé diely ladia a čo vám ešte chýba na dokúpenie. Jediné, na čo sa budete musieť sústrediť, sú správne rozmery a materiál. Zmestí sa vám zvolená stena na plánované miesto? Je vybraný materiál dosť odolný častému používaniu a sú všetky kovové časti, vešiaky a pánty kvalitne spracované?
Ak je interiérový dizajn vašim koníčkom alebo vám možno nevyhovuje ponuka hotových stien, poobzerajte sa po jednotlivých kusoch. Tak si môžete stenu zostaviť sebe a priestoru v predsieni na mieru. Vyriešite problém úzkych výklenkov alebo zbytočne dlhé chodby. Stačí sa len zamyslieť nad tým, ako k sebe jednotlivé kusy zladiť.
Predsieňové steny už nie sú len ozvenou dôb dávno minulých. Zabudnite na krivý nábytok, nekvalitné spracovanie a akože drevo. Moderným modelom z prvotriednych materiálov určite prídete na chuť.
Šatníková skriňa v predsieni
Chodba je ideálnym priestorom na uloženie väčšieho množstva vecí, špeciálne oblečenia. Pokiaľ tak máte možnosť umiestniť tam šatníkovú skriňu, predsieň je dostatočne veľká a dobre dispozične riešená, neváhajte. Vďaka uloženiu sezónneho oblečenia, ale aj napríklad lyží, kufrov či ďalších vecí občasnej potreby, ušetríte veľa miesta v iných častiach bytu. Do šatníkovej skrine môžete schovať aj sušičku alebo žehliacu dosku.
Jednoducho vybrané miesto premerajte a potom si vyberte skriňu v požadovanom rozmere s optimálnym vnútorným usporiadaním. Prípadne si však môžete nechať urobiť šatníkovú skriňu na mieru. Materiál korpusu skrine by mal byť odolný a voľbou zrkadlových dverí priestor zväčšíte. Bonusom je, že sa budete mať kde prezrieť pred odchodom z bytu. Vzhľadom na priestorové obmedzenia predsiene sú dobrou voľbou posuvné alebo zhrňovacie dvere.
Tip: Šatníková skriňa v chodbe je dobrou voľbou najmä na bundy, kabáty, tašky a topánky. Napr. pri spodnej bielizni alebo tričkách to tak vhodné nie je, pretože by ste pre oblečenie museli chodiť cez väčšiu časť bytu, navyše do chladnej chodby.
Skrinkou na topánky proti obuvi po celej chodbe
Skrinka na topánky je s predsieňou neodmysliteľne spätá. Skladujete v nej všetku obuv svojej početnej rodiny, pár párov tenisiek alebo len aktuálne nosené topánky, pretože ostatné poklady ukladáte do šatne. V každom prípade chcete, aby sa v skrinke topánky nekrčili, dobre vetrali a skrinka vydržala nejakú tú mokrú podrážku.
Prvým faktorom výberu je jej umiestnenie a veľkosť priestoru. Aké otázky si pri výbere položte:
- Máte na policovú skrinku na topánky dostatok miesta, alebo naopak potrebujete úzku vyklápaciu skrinku na prirobenie na stenu?
- Koľko topánok v nej budete skladovať?
- Nevadí vám otvorený typ, kde sú topánky hneď po ruke a pekne vetrajú, ale zároveň sú stále na očiach?
Nezabudnite sa zamyslieť aj nad tým, akú obuv do skrinky na topánky budete ukladať. Jednoduché tenisky bežnej veľkosti v podstate žiadne nároky na skrinku nevytvárajú - zmestia sa všade. S čižmami, členkovými topánkami, zimnými snehuľami a lodičkami však môžete u množstva skriniek na topánky naraziť, pretože sa do nej tieto topánky nemusia kvôli väčšej výške pekne vojsť.
Typy skriniek na topánky
Sedacím skrinkám s lavicou vyriešite dilemu, ako si topánky pohodlne obuť a vyzuť. Ocenia ju najmä menšie deti a starší členovia rodiny, ktorí potom nemusia zápasiť so svojou zhoršenou koordináciou. So závesným skrinkami na topánky k zaveseniu napríklad na vchodové dvere uskladníte topánky aj vo veľmi úzkych chodbách, ale hodia sa aj v prípade, keď máte väčšie množstvo obuvi.
Medzi najobľúbenejšie modely patria priečkové či policové skrinky na topánky z dreva (masív, bambus) alebo kovu. Kovové varianty často umožňujú nastavenie dĺžky skrinky, čím si ich ľahko prispôsobíte menšiemu a väčšiemu počtu párov topánok. U tých drevených potom získate vrchnú plochu na odloženie tašiek a batohov či na posadenie sa pri prezúvaní.
Uzavreté policové skrinky na topánky s dvierkami sa vám postarajú o topánky, pričom ich upracú z dohľadu. Nemusíte tak riešiť neplánovanú návštevu, ktorú by mohol neporiadok v chodbe prekvapiť. Nevýhodou však je nedokonalé vetranie, čo môže byť problémom najmä pri uzavretej a zimnej obuvi.
Skrinkám na topánky nefandíte alebo na ne skrátka nemáte dosť priestoru? Zaobstarajte si aspoň gumovú rohož či plastovú podložku pod topánky, kam obuv odložíte a nebudete musieť neustále vysávať kamienky a vytierať stupaje od mokrých podrážok.
Vešiak na oblečenie, kľúče aj dáždniky
Na vešiak v chodbe si pohodlne zavesíte hneď niekoľko búnd a kabátov. Skvele sa však postará aj o kabelky, látkové nákupné tašky, čiapky a dáždniky. A ak ste majiteľom domáceho miláčika, bude sa vám páčiť možnosť zavesenia vodítka, obojku a zimného oblečku.
Je hneď niekoľko variantov vešiakov na oblečenie. Ak zvolíte variant navŕtania jednotlivých háčikov priamo do steny, budete mať čisté a odolné riešenie. Musíte si však poriadne rozmyslieť, koľko ich budete potrebovať a či to tá daná stena udrží (a či si to zvládnete namontovať). O chlp jednoduchším riešením je nástenný vešiak na stenu, ktorý sa skladá z držiaka a radu háčikov. Takýto vešiak na bundy sa tiež v niekoľkých bodoch navŕta do steny, vyhnete sa však zložitému rozmeriavaniu. Nástenné vešiaky často kladú dôraz na dizajn, takže si môžete kúpiť napríklad model so sklápacími háčikmi, ktorý potom vyzerá ako dekorácia.
Najjednoduchším typom, avšak často priestorovo najvýraznejším, je stojací vešiak. Ten podľa potreby presuniete kamkoľvek je to potrebné, kam sa práve zmestí. Ponúkne hneď niekoľko háčikov na zavesenie dlhších kabátov aj väčších búnd, môže obsahovať aj stojan na dáždniky alebo napríklad odkladaciu plochu na kľúče. Bývajú stabilné a odolné, nevýhodou však je ich veľkosť. Kompromisom je vešiaková stena, ktorú je tiež vhodné na niekoľkých miestach pripevniť k stene. Ponúkne však dostatočné množstvo háčikov v kombinácii s odkladacími poličkami, vďaka ktorým ušetríte priestor.
Tip: Do malých predsiení je skvelým riešením závesný vešiak alebo vešiak na dvere. Ten jednoducho zaháknete za krídlo dverí, čím využijete bežne nevyužitý priestor a zbavíte sa akejkoľvek nutnosti montáže.
Kľúče a ďalšie drobnosti si samozrejme môžete zavesiť na vešiak s oblečením alebo pohodiť na jedálenský stôl. Pokiaľ si ale zaobstaráte vešiak na kľúče, nebudete mať už nikdy problém s hľadaním kľúčov od auta či pivnice. S dedikovaným miestom na odloženie a zavesenie kľúčov klesá riziko ich stratenia. Vešiak na kľúče si navyše môžete vyrobiť sami, takže zabavíte seba alebo deti a ušetríte peniaze.
- LEGO® podložku pripevnite na stenu alebo dvere. Do vhodných LEGO® kociek či figúrok, ktoré sa prichytia na výstupky podložky, vyvŕtajte dierky a navlečte ich na krúžok ku zväzku kľúčov. A teraz vyskúšajte, ako k sebe pasujú!
- Kúpte vhodnú doštičku, namorte ju, nafarbite či potiahnite fóliou. Do jeho spodnej strany naskrutkujte háčiky. Vešiak namontujte na stenu. Rovnako tak môžete háčiky na kľúče priskrutkovať aj do rámčeka na fotky či napríklad do nástenky.
- Do kusu dreva zo zadnej strany vyvŕtajte niekoľko otvorov, do ktorých sa zmestia väčšie magnety. Tie tam prilepte tavnou pištoľou alebo dobrým lepidlom tak, aby bol ten správny pól otočený do dreva a z druhej strany pridržal kľúče. Drevo zaveste alebo navŕtajte na stenu. Vďaka krúžkom na kľúče vyrobeným z magnetického kovu by mali na vešiaku pekne držať.
- Alternatívou k vešiakom sú podložky a mištičky na kľúče. Môžete využiť akúkoľvek dekoratívnu mištičku alebo ploché drevo, ľahko si ich však vyrobíte z na vzduchu tvrdnúcej hmoty. Samotvrdnúcu modelovaciu hmotu prepracujte, vytvorte požadovaný tvar (rukami, valčekom, fľašou od vína) a nechajte ju niekoľko hodín vyschnúť položenú cez misku potiahnutú potravinárskou fóliou. Tak sa zafixuje v danom tvare - dajte si záležať, aby mala naspodku rovnú plochu a potom pekne stála. Po vytvrdnutí ju môžete ľubovoľne nafarbiť a dodekorovať. Vyhrajte sa s farbením alebo už na začiatku zmiešajte niekoľko odtieňov hmoty a vytvorte napríklad moderný mramorový vzhľad.
Koberec do chodby: Áno, alebo nie?
Predsieň je prechodom medzi vonkajším „špinavým“ svetom a naším domovom. Na podlahe je často dlažba, čo uľahčuje údržbu, ale na chôdzu naboso nijako príjemná nie je. Preto vás možno láka koberec, ktorý je prívetivý k chodidlám a aj na oko dodá miestnosti teplo. Ale! V chodbe chodíte v topánkach, a to je obzvlášť v jesennom a zimnom období veľký problém. Koberec však nemusí zostať zakázaný. Ako to?
- Vyvarujte sa chlpatých kusových kobercov. Z nich blato, kamienky a lístie jednoducho nedostanete.
- Behúňom do stredu podlahy dodáte miestnosti vrelosť a zachováte kus priestoru okolo, kde sa bude podlaha lepšie udržiavať.
- Sústreďte sa na hladké textilné, jutové a tkané koberce určené do vonkajších priestorov či chodieb. Tie nemajú dlhšie vlákna, do ktorých sa chytá špina. Ďalšou možnosťou sú záťažové koberce s vyššou odolnosťou.
- Umožňuje vybraný koberec pranie v práčke alebo čistenie v čistiarni?
- Biela či smotanová farba chodbu presvetlí, ale bude na nich vidieť každý fliačik. Voľte skôr tmavšie a tlmenejšie odtiene.
- Pod koberec položte nekĺzavú podložku, pokiaľ ňou už nie je vybavený. To zabráni posúvaniu po podlahe a zakopávaniu o zhrnutú látku.
Koberec ľahko nahradíte rohožkou či rohožou, ktoré sú vyrábané za tým účelom, že sa po nich chodí v topánkach. Nemusíte sa tak báť zašpinenia či chabej odolnosti. Hodia sa do interiéru bytu napríklad vedľa vchodových dverí či pod vešiak, ale samozrejme aj do exteriéru pred vchodové dvere. Medzi klasiky patria textilné, kokosové a jutové rohožky ponúkané v mnohých variantoch. Pri gumových rohožkách potom síce z toľkých možností vyberať nemôžete, sú však ideálne najmä na obdobie so zvýšenými zrážkami a snehom - skrátka zachytia všetku vlhkosť a blato z topánok.
Ďalší nábytok do predsiene a užitočné doplnky
Komoda nepatrí len do obývacej izby alebo do spálne. Aj v chodbe nájde svoje uplatnenie, okrem nákupných tašiek či desiatových vrecúšok do nej uložíte skladacie dáždniky, rukavice či čiapky, vreckovky, vodítka či fľaše a papier na triedenie. Komodu ocenia aj rodičia malých detí, ktoré milujú hranie vonku a majú obsiahlu zásobu vonkajších hračiek. Na jej hornú plochu navyše odložíte tašku alebo kabelku, misku na kľúče a dekorácie.
Do výklenkov, horných plôch stien a rohov sa zase hodia poličky či háčiky na odloženie a zavesenie všelijakých drobností.
Stojany na dáždniky sú skvelou pomôckou nielen v období opakovaných dažďov. Vďaka stojanu sa vám dáždniky nebudú všade povaľovať ani robiť kaluže z odkvapkávajúcej vody. Čiastočne ich nahradia úložné koše, ktoré sú skvelé aj na vyššie uvedené vonkajšie hračky alebo (čistý) triedený odpad. Napríklad s košom z vodného hyacintu tieto drobnosti rýchlo upracete a ešte vyzerá ako dekorácia.
Zrkadlo skrátka do predsiene patrí. Či už je vašou pravou rukou pri každom opúšťaní domácnosti, alebo ho využívate čisto na dekoráciu a rozšírenie priestoru. Malé závesné zrkadlá sú dobré na rýchlu kontrolu stavu tváre, inak plnia najmä estetickú funkciu. Väčšie závesné či stojacie zrkadlá pekne odrazia svetlo, ale hlavne si v nich prezriete celý svoj outfit.
Ak je chodba moestnosťou, ktorou často prechádzate napríklad na toaletu, pozrite sa po LED pásikoch alebo nočnom svetle, ideálne so senzorom pohybu. Dodajú potrebné osvetlenie, môžu však pôsobiť aj estetickým dojmom.
6 tipov, ako zariadiť predsieň
- Udržujte poriadok. Tým nemyslíme vysávanie a vytieranie, ktoré je snáď samozrejmosťou. Uložte topánky, oblečenie aj tašky tam, kam patria a prebytočné kusy schovávajte.
- Predsieň zariaďte tak, aby ste stále mali dosť priestoru na prechádzanie a prípadne aj na sťahovanie nábytku. Dennodenné obchádzanie stojacieho vešiaka vás čoskoro otrávi.
- Vďaka úložným boxom, komodám, uzavretým skrinkám a skrinke na topánky bude chodba vyzerať upravene.
- Dekorujte. Nemusí ísť práve o tucet zamatových vankúšov, ale napríklad súprava fotiek z dovolenky vám hneď vyčarí úsmev na tvári. Rovnako ako váza s kvetinami, farebný obraz alebo malá soška.
- Pokiaľ máte v predsieni okno, kúpte živý kvet v kvetináči. Pri správnej voľbe a starostlivosti sa jej bude dariť a miestnosť rozžiari.
- Nepodceňujte osvetlenie. V predsieni sa pripravujete na odchod do práce, školy aj na rande, tak treba všetko pekne vidieť.
Malá predsieň? Malý problém!
Snažte sa maximálne využiť malé priestory. Každý kút či výklenok môže poskytnúť cenné miesto na odloženie nevyhnutností. Skvelé sú stohovateľné boxy a nábytok s možnosťou nastavenia (rozťažné skrinky na topánky). Do výklopnej skrinky na topánky uložíte nielen topánky, ale napríklad aj skladacie dáždniky či nákupné tašky a na jej hornú plochu ešte odložíte kľúče. Podobne môžete využiť aj vchodové dvere, na ktoré sa zavesí závesná skrinka na topánky alebo vešiak na dvere. Umiestniť na ňu môžete aj zrkadlo, korkovú nástenku alebo magnetickú tabuľovú fóliu na písanie poznámok.
Pozrite sa, koľko máte priestoru nad hlavou. Nedala by sa tam vytvoriť polica, box či vešiak na veci, ktoré zase tak často nepotrebujete? Do vyšších polôh, výklenkov či nepotrebných kútov nainštalujte poličky či háčiky, kam odložíte klobúky, čiapky, vodítka, slnečné okuliare, náradie... Dobrou alternatívou sú závesné systémy, kedy na stenu inštalujete dosku, do ktorej vložíte pasujúce háčiky, košíky a držiaky. Využijete tak každý centimeter steny, ale musíte sa zmieriť s industriálnejším vzhľadom. Ak máte v chodbe skutočne vysoký strop, môžete na kladky zavesiť napríklad aj bicykel.
Stavte na svetlé farby, vzdušné materiály a poriadok. Malá, tmavá a chaotická chodba plná veľkých blokov masívneho nábytku vám na pokoji nepridá.
Máte v predsieni okno? Je napoly vyhraté. S prirodzeným svetlom bude miestnosť vyzerať príjemnejšie a taktiež opticky rozšíri priestor. Pokiaľ okno nemáte, zaveste na stenu či dvere zrkadlo. To odrazí svetlo a priestor sa bude zdať väčší.