Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Filtrovaná voda lepšie chutí a ochráni aj váš kávovar
Zaujímali ste sa niekedy o kvalitu vody, ktorú doma pijete, používate na prípravu kávy, čaju a na varenie? Pokiaľ nie, bude pre vás možno prekvapujúca informácia, že aj voda môže výrazne ovplyvniť vaše zdravie, chuť nápoja alebo životnosť domácich spotrebičov.
Aká voda je dobrá?
V našej republike tečie z kohútikov našťastie pitná voda, jej kvalita sa ale líši región od regiónu. Dôležitý je predovšetkým obsah vápnika a horčíka, ktorý ovplyvňuje tzv. tvrdosť vody. Čím viac je horčík a vápnik vo vode obsiahnutý, tým je voda tvrdšia. Príliš tvrdá voda produkuje vodný kameň, ktorý svojimi nánosmi dokáže ničiť elektrospotrebiče alebo aj upchať vodovodné potrubie. Nebezpečný je svojim spôsobom aj pre ľudské zdravie. Predstavuje totiž vhodné prostredie na množenie baktérií a vírusov, a tak môže byť spúšťačom respiračných ochorení, plesňových chorôb alebo zažívacích ťažkostí. Na druhej strane sú tieto minerály pre naše zdravie dôležité, ale iba v obmedzenej miere. Mäkká voda je o tieto minerály naopak veľmi ochudobnená, a preto je vhodnejšia skôr ako úžitková – netvorí vodný kameň, ale jej chuť je mdlá. Na pitie je potom ideálna stredne tvrdá voda, ktorá má ideálny pomer vápnika, horčíka a ďalších minerálov.
Ako zistiť tvrdosť vody? Najspoľahlivejšie je vykonať laboratórny rozbor vody, z ktorého sa okrem tvrdosti vody dozviete aj informácie o možnej prítomnosti baktérií a ďalších škodlivín.
Filtračná kanvica zmäkčí vodu aj vylepší chuť
Pokiaľ zistíte, že kvalita vody vo vašej domácnosti nie je ideálna, je potrebné začať tento problém riešiť. Nielenže nebude mať dobrú chuť, ale taktiež nebude úplne zdravá. Radšej ako na balenú vodu, ale stavte na vodu filtrovanú. Je to ekologickejšie a cenovo výhodnejšie. Najjednoduchšie je zaobstarať si filtračnú kanvicu. Na výber máte z mnohých rôznych tvarov, veľkostí a značiek. Jednu vec majú spoločnú, a to nutnosť pravidelnej výmeny filtračného patrónu, približne raz za mesiac. Niektoré náhradné patróny navyše obsahujú prídavok horčíka, Takže je voda vo výsledku jemne mineralizovaná. Filtráciou vody navyše odstránite nečistoty a škodlivé látky, ako sú napr. ťažké kovy, chlór a iné organické zlúčeniny. Nielenže je voda chutnejšia, ale je aj mäkšia, tým pádom je ideálna na použitie v kávovaroch, čajovaroch alebo rýchlovarnej kanvici. Nápoje budú mať lepšiu chuť a nebude sa na nich tvoriť odpudivý mastný povlak. Ale pozor, je dôležité sa vode z kohútika úplne nevyhýbať, a to kvôli prospešným minerálom, ktoré obsahuje.
Tip: Vodovodný filter si môžete tiež nechať nainštalovať buď priamo na kohútik, alebo pod drez a pre filtrovanú vodu potom budete mať vlastný kohútik. Inštaláciu by mal vykonávať profesionál.
Kávovary s filtrom na vodu vodný kameň netrápi
Niektorí výrobcovia automatických kávovarov sa snažia predĺžiť životnosť svojich prístrojov integrovaným filtrom na vodu. Ten je umiestnený priamo v nádobke na vodu a vy tak môžete do kávovaru nalievať kohútikovú vodu. Vďaka filtru sa spomaľuje tvorba vodného kameňa a chuť výsledného nápoja nie je nijako ovplyvnená prípadnou nekvalitnou vodou. Kávovar vás navyše sám upozorní na nutnú výmenu vodného filtra. Pokiaľ budete filter pravidelne meniť, môžete bez problémov pripraviť až 5000 šálok kávy bez nutnosti odvápnenia prístroja.