Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Prírodné farbenie veľkonočných vajíčok cibuľou, červenou kapustou, repou, kurkumou, čajom i kávou
Efektné a lacné – to je prírodné farbenie veľkonočných vajec, ktoré si získava čoraz viac priaznivcov. S dosiahnutím prekrásnych odtieňov vám pomôžu cibuľové šupky, kurkuma, červená kapusta, repa, špenát, káva aj čierny čaj. O netradičný vzhľad vašich kraslíc sa postará niektorá z techník zdobenia – obtlačky rastlín, ryže, vosk zo sviečky, voskovky alebo krepový papier, s ktorým to zvládnu aj deti. Čo z toho tento rok vyskúšate?
Obsah článku
- Ako vybrať a očistiť vajcia
- Všeobecný postup farbenia vajíčok
- Prírodné pigmenty podľa surovín
- Žltá a oranžová – kurkuma, šafran, mrkva a žltá cibuľa
- Modrá – červená kapusta, čučoriedky a ibištek
- Červená a ružová – červená repa, cibuľa a avokádo
- Zelená a hnedá – lipa, špenát, káva aj čierny čaj
- Techniky zdobenia: cibuľové šupky, rastliny, vosk, ryža atď.
- Bonus: Tipy na farbenie vajíčok s deťmi
Ako vybrať a očistiť vajcia
Vhodný odtieň škrupiny
Čím tmavší odtieň škrupiny si vyberiete, tým tmavší bude výsledok. V prípade svetlejších odtieňov žltej, zelenej alebo ružovej farby si vyberte biele škrupiny.
Očistenie povrchu
- Silne znečistené vajce ponorte na niekoľko minút do misky s vlažnou vodou, ktorá uľahčí odstránenie nečistôt handričkou alebo starou zubnou kefkou. Kraslicu napokon opláchnite v čistej vode.
- Odmastenie škrupiny octovou vodou zabezpečí jej rovnomerné zafarbenie.
- Pred vložením vajíčka do studeného nálevu ho najprv uvarte (stačí 10 min.) a po vybratí z hrnca ho okamžite ponorte do ľadovej vody.
Všeobecný postup farbenia vajíčok
Na techniku farbenia za studena budete potrebovať ocot, zaváraninové poháre, natvrdo uvarené vajcia, prípadne soľ a sódu bikarbónu. Prácu vám uľahčí praktický varič vajec, ktorý vďaka funkcii časovača zabezpečí dokonalé výsledky. Ak sa rozhodnete použiť cibuľové šupky, nemusíte vajcia vopred variť - uvaria sa vo vývare spolu so šupkami.
Príprava farbiacej zmesi
Zvolenú surovinu uvarte vo vode a keď zmes dosiahne bod varu, znížte teplotu na minimum. Potom ju varte ešte aspoň ďalších 20 minút. Čím dlhšie zmes budete variť, tým viac prírodného pigmentu sa vyvarí do vody a výsledný odtieň bude intenzívnejší a tmavší. Naopak, pri slabšom varení dosiahnete len jemné pastelové odtiene.
Postup
- Farbiacu zmes odstavte z platne a nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.
- Preceďte ju do vopred pripravených zaváracích pohárov.
- Do každého pohára prilejte 1–2 lyžice octu a zmes poriadne rozmiešajte.
- Do zmesi ponorte natvrdo uvarené vajcia a pohár uložte na niekoľko hodín do chladničky (pokojne aj cez noc).
- Obsah pohára občas jemne premiešajte, aby sa škrupiny obalili pigmentom rovnomerne.
- Hotové kraslice vytiahnite zo zmesi a nechajte voľne uschnúť.
Prírodné pigmenty podľa surovín
Nie je možné s istotou povedať, ktorá surovina sa "zafarbí" akým spôsobom. Zatiaľ čo niekedy môžete pomocou žltých cibuľových šupiek vykúzliť kanárikovo žltý odtieň, inokedy môžu kraslice vyjsť skôr hnedasté alebo červenkasté. Rovnako tak záleží na tom, či budete farbiť za studena (uvarené vajíčka sa na určitý čas vložia do farbiacej zmesi, pozri vyššie) alebo za tepla (vajíčka sa varia priamo s vybranou surovinou). Intenzita výsledného odtieňa závisí aj od času, ktorý mu doprajete na natiahnutie farbiva, a tiež od pôvodného odtieňa škrupiny: biela - svetlý odtieň, hnedá - tmavší odtieň.
Tabuľka ingrediencií na dosiahnutie určitých farieb
Výsledná farba | Surovina |
žltá, zlatá, okrová | kurkuma, šafran, žltá cibuľa, ovos |
oranžová | mrkva, žltá cibuľa |
modrá | čučoriedky, červená kapusta, ibištekový čaj |
zelená | špenát, rasca, lipový kvet, jelšová kôra, mladé žito, petržlen, žihľava |
ružová | červená repa, brusnice, kôstky z avokáda, jahody, maliny |
červená | červená repa, červená cibuľa, krabicové červené víno, šípky |
hnedá | silný čierny čaj, dubová kôra, žltá cibuľa, červená cibuľa (tmavší odtieň), káva, škrupiny z vlašských orechov |
Žltá a oranžová – kurkuma, šafran, mrkva a žltá cibuľa
Farbenie vajíčok kurkumou a šafranom
Na dosiahnutie neodolateľného kanárikového odtieňa budete potrebovať 0,5 litra vody, 2 lyžice kurkumy (alebo 2 lyžičky šafranu) a 2 lyžice octu. Farbiacu zmes riadne rozmiešajte a vajcia v nej nechajte namočené až do dosiahnutia požadovaného odtieňa. Kurkuma púšťa viac pigmentu zatepla, takže ak chcete intenzívnejší farebný výsledok dosiahnuť za kratší čas, rozpustite ju v teplej vode.
Farbenie vajec mrkvou
Žlto-oranžové kraslice získate, ak budete vajíčka variť vo vode spolu s 2 nastrúhanými mrkvami.
Farbenie vajíčok žltou cibuľou
Tmavý žltý odtieň získate aj zo šupiek žltej cibule. Strážte si však, aby zmes nebola príliš silná a aby ste v nej kraslice nenechali príliš dlho – mohli by sa zafarbiť až dohneda alebo dočervena.
Modrá – červená kapusta, čučoriedky a ibištek
Farbenie vajec červenou kapustou
Nastrúhanú polovicu hlávky červenej kapusty varte vo vode s 2 polievkovými lyžicami octu asi 30 minút. Zmes sceďte a do vody pridajte čajovú lyžičku kuchynskej soli. Ak chcete, aby bol výsledný odtieň viac fialový, pridajte do vody viac soli. Ak namiesto soli použijete jedlú sódu, škrupina získa zelený nádych. Majte však na pamäti, že nálev obohatený o jedlú sódu má tendenciu vytvárať o niečo slabšiu farbu. Uvarené a odmastené vajcia vložte do vzniknutej zmesi aspoň na hodinu. Ak chcete dosiahnuť intenzívnejší tón, nechajte ich tam dlhšie.
Farbenie vajec čučoriedkami
Čučoriedky môžu dodať modrý odtieň aj veľkonočným vajíčkam. Môžete ich použiť čerstvé alebo mrazené. 2 šálky čučoriedok a 100 ml octu varte 10 minút v hrnci s 0,5 litra vody. Čučoriedky sceďte a do nálevu vložte vajce. Zatiaľ čo jemný pastelový odtieň získajú behom chvíle, sýtu fialovú až fialovomodrú farbu dosiahnete, ak vajíčka necháte vo farbiacej zmesi cez noc.
Farbenie v ibištekovom čaji
Nálev z ibištekového čaju dodá krasliciam temnú tmavomodrú farbu. Ako na to? Vajcia stačí ponoriť do silného ibištekového vývaru do doby, než získajú požadovaný odtieň.
Červená a ružová – červená repa, cibuľa a avokádo
Farbenie vajíčok v červenej a žltej cibuli
Červené kraslice sú jednoducho neprehliadnuteľné! Krásny odtieň dosiahnete zváraním šupiek žltej alebo červenej cibule, prípadne oboch. Na 0,5 litra vody použite šupky z 10 veľkých cibúľ a 2 polievkové lyžice octu. Pri farbení za tepla dosiahnete rovnomerný, živší a sýtejší odtieň.
Farbenie vajec v červenej repe
Ružový až červený odtieň dosiahnete ponorením uvarených bielych vajec do vývaru z nahrubo nastrúhanej cvikly. Varte ich spolu vo vode asi 15 minút. Čím dlhšie ich necháte vo vode, tým sýtejší a tmavší bude výsledok. Ak by ste v nej nechali kraslice príliš dlho, zmenili by farbu na sivohnedú.
Farbenie vajec v červenom víne
Škrupiny možno zafarbiť aj v červenom víne, pričom práve to lacné krabicové disponuje výbornými farbiacimi schopnosťami. Ako na to? Surové vajcia zalejte vínom a varte 15 minút, potom ich nechajte vychladnúť a na noc vložte aj s nálevom do chladničky. Výsledný odtieň by mal byť červeno-hnedý podľa pigmentácie vína.
Farbenie vajíčok avokádom
Láka vás neopozeraný lososovo-ružový odtieň? V litri vody nechajte na hodinu vyvariť 3 celé kôstky z avokáda. Potom ich vyberte, do nálevu pridajte lyžicu octu a biele vajcia, ktoré by sa tu mali variť zhruba 12 minút. Kraslice budú tmavšie, ak ich necháte v náleve ponorené ďalšiu hodinu.
Zelená a hnedá – lipa, špenát, káva aj čierny čaj
Farbenie vajec lipovými kvetmi
Jasnejší zelený odtieň získate vývarom z rasce a lipového kvetu. Do 0,5 litra vody dajte variť vajcia so 6 lyžicami rasce a 2 hrsťami sušeného lipového kvetu. V náleve ich nechajte ponorené do doby, než získajú vami požadovaný odtieň.
Farbenie vajíčok špenátom
Ak chcete tmavší odtieň, uvarte polovicu kocky mrazeného špenátu v 0,5 litra vody a pridajte trochu rasce. Farbiaci nálev si môžete pripraviť aj z čerstvého špenátu - stačí 15 minút variť 4 hrste špenátu v 2-3 šálkach vody, scediť špenát a do vychladnutej zmesi pridať 0,5 šálky octu. Vajíčka môžete do zmesi ponoriť buď surové a potom ich v nej uvariť, alebo ich môžete zafarbiť za studena. Okrem rasce môžete do vývaru zo špenátu pridať aj kurkumu, ktorá sa postará o sýtejší zelenožltý odtieň.
Farbenie v káve
S kávou je to jednoduché - zmiešajte liter veľmi silnej studenej kávy v hrnci s 2 polievkovými lyžicami octu a čajovou lyžičkou soli. Uvarené vajcia namočte do tohto nálevu na pol hodinu - ak chcete tmavší odtieň, nechajte ich v náleve namočené celú noc.
Farbenie vajíčok v čiernom čaji
Ak máte doma zvyšné vrecúška čierneho čaju, dajte ich variť do hrnca s vodou. Akonáhle voda dosiahne bod varu, vložte do nej surové vajcia a varte ich približne 10 minút.
Techniky zdobenia: cibuľové šupky, rastliny, vosk, ryža atď.
Varenie v cibuľových šupkách a s rastlinami
Na dosiahnutie očarujúceho prírodného motívu na škrupine použite rastliny alebo bylinky nazbierané vonku. Nevyberajte si príliš tenké kúsky (ich obrys sa dobre nevykreslí), ale ani príliš veľké kúsky (vznikla by vám jedna veľká nevýrazná škvrna).
Medzi najobľúbenejšie bylinky patria petržlen, kôpor, bazalka, tymián, ďatelina, tráva, fialka a púpava. Niektoré rastliny púšťajú na škrupinu vlastný pigment, vďaka čomu je výsledný efekt ešte zaujímavejší.
Budete potrebovať:
- Biele vajcia,
- cibuľové šupky,
- čerstvo natrhané rastliny,
- 1–2 lyžice octu,
- nylonové pančuchy (možno nahradiť gázovými štvorčekmi).
Ako na to?
- Čerstvo natrhané rastliny vložte do misky s vodou.
- Potom ich priložte na očistenú škrupinu, ku ktorej by mali perfektne priľnúť.
- Vajcia zabaľte do cibuľových šupiek. Vďaka ich okrúhlemu tvaru bude vajíčko uložené ako v košieľke.
- Uchopte ho pevne do dlane a položte do odstrihnutého kúska pančuchy. Zafixujte ho gumičkou alebo kúskom povrázku, vďaka ktorému sa silonka natiahne a vajcia pekne obopne.
- Postupujte rovnako, aj ak ste sa rozhodli použiť namiesto siloniek gázu.
- Vajcia varte 10–15 min vo vode zmiešanej s octom a zvyšnými cibuľovými šupkami. Potom ich vyberte z farbiaceho kúpeľa a nechajte vychladnúť v kuchynskom dreze. Následne silonku alebo povrázok rozstrihnite a kraslice vytiahnite.
- Aby sa kraslice leskli, potrite ich ľubovoľným tukom naneseným na kúsku handričky alebo papierovej kuchynskej utierky.
Zdobenie voskom z čajovej sviečky
Na túto tradičnú techniku budete potrebovať:
- Uvarené vajíčka,
- špendlík s guľatou hlavičkou,
- ceruzku s gumou,
- čajovú sviečku,
- farbiacu zmes.
Špendlík zapichnite do gumy na konci ceruzky a pomocou špičky nanášajte na škrupinu roztopený vosk z čajovej sviečky. Potom vajíčko vyfarbite. Po zaschnutí povrch zahrievajte nad plameňom sviečky a roztopený vosk utierajte do handričky. Spod zotretej vrstvy vosku na vás vykukne ornament v pôvodnej farbe škrupiny.
Zdobenie voskovkami alebo včelím voskom
Čo budete na túto zaujímavú techniku potrebovať?
- Uvarené vajíčka (už nafarbené),
- voskovky,
- špendlík s guľatou hlavičkou,
- ceruzku s gumou,
- plechovku od nápoja,
- čajovú sviečku.
Najskôr si pripravte mištičku na vosk, a to rozrezaním plechovky od nápoja na 2 polovice. Otočte ju hore dňom a vložte pod ňou zapálenú čajovú sviečku. Na dne mištičky nechajte rozkúriť na menšie kúsky nakrájanú voskovku.
Medzitým si vyrobte „ihlu“ na nanášanie vosku zo špendlíka zapichnutého do gumy na konci ceruzky. Týmto nástrojom nanášajte roztopenú voskovku na škrupinu. Namiesto voskovky môžete použiť aj farebný včelí vosk, ktorý je k dostaniu v obchodoch so včelárskymi alebo kreatívnymi potrebami.
Farbenie ryžou
Budete potrebovať:
- Uvarené vajcia,
- plastový téglik/dózu s viečkom,
- prírodné alebo potravinárske farbivo,
- nevarenú ryžu.
Do necelej polovice téglika alebo potravinovej misky nasypte ryžu, pokvapkajte ju 10 kvapkami potravinárskeho farbiva a vložte do nej natvrdo uvarené vajce. Uzavrite nádobu viečkom a jemne ňou potriasajte, kým sa veľkonočné vajíčko rovnomerne nezafarbí. Potom ho nechajte riadne vyschnúť na kuchynskej utierke.
Bonus: Tipy na farbenie vajíčok s deťmi
Prírodné farbenie kraslíc má svoje čaro a nadchne aj deti. Na druhej strane je dobré mať v rukáve niekoľko ďalších nápadov na kreatívne pobavenie. Ktoré techniky zdobenia kraslíc sú bezpečné a vhodné aj pre menšie deti?
- Kreslenie voskovkami: po kontakte s horúcim povrchom čerstvo uvareného vajíčka sa začnú okamžite topiť. Môžete naň kresliť tváre, bodky, špirály, srdiečka aj čiary. Aby sa deti nepopálili o horúcu škrupinu, umiestnite vajíčko do misky na vajíčka.
- Akvarel, vodové farby: Viac zriedené farby vám na bielom povrchu vajíčka vytvoria jemné motívy, zatiaľ čo silnejšie koncentrácie spôsobia, že odtiene budú výrazné a ťažšie sa budú vrstviť. Za vyskúšanie stoja aj akvarelové pastelky, ktoré sa pri kontakte s vodou rozpúšťajú rovnako ako vodové farby. Pri výbere akvarelových farieb sa riaďte ich netoxicitou.
- Krepový papier: Uvarené vajcia zabaľte do 20 cm dlhého pásu krepového papiera, zabaľte do starej silonky a postriekajte octom. Namiesto jedného dlhého pásu môžete použiť niekoľko menších kúskov papiera v rôznych farbách. Po zaschnutí papier opatrne odstráňte z kraslice.
- Vyvaľkajte ho vo farbách: Čerstvo uvarené vajcia opatrne vyvaľkajte v drobných hoblinkách nastrúhaných voskoviek, ktoré sa na horúcu škrupinu prilepia a roztopia na nej. Vajcia obaľujte opatrne, aby ste sa nepopálili.