Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Nové energetické štítky: čo sa zmenilo a pre aké spotrebiče to platí?
Zmena energetických štítkov
Systém energetických štítkov je už niekoľko rokov platný v celej EÚ a významne nám pomáha pri výbere toho najúspornejšieho výrobku. Neustále inovácie spotrebičov však zapríčinili pridávanie ďalších „plusov“ k skôr danej stupnici a značenie tak začalo byť mätúce. A preto si štítky žiadali zmenu. Od 1. marca 2021 došlo k úpravám značenia na energetických štítkoch vybraných kategórií spotrebičov a najzásadnejším rozdielom je práve zmena značenia energetických tried z A+++ až D na A až G.
Proces výmeny štítkov mal dve fázy: v prvej fáze od 1. 11. 2020 do 28. 2. 2021 výrobcovia do balenia výrobkov z daných kategórií prikladali nový aj pôvodný energetický štítok. Od 1. 3. 2021 museli tieto elektrospotrebiče od výrobcov odchádzať už len s novým energetickým štítkom. Druhá fáza bola vyhradená na prebaľovanie v kamenných a internetových obchodoch a trvala 14 pracovných dní, t.j. 1. až 18. 3. 2021. Počas tejto prechodnej doby tak musel byť každý výrobok, ktorého sa zmena týka, predajcom preznačený novým typom štítku.
Akých elektrospotrebičov sa zmena týkala?
Úprava štítkov prebehla u kategórií: chladničky, vinotéky, mrazničky; práčky a práčky so sušičkami; umývačky riadu; televízory, elektronické displeje; svetelné zdroje; komerčné chladničky používané v predajniach a predajných automatoch. Pri všetkých týchto produktoch tak mali výrobcovia a dodávatelia povinnosť nahradiť do daného dátumu pôvodné štítky tými novými s novou stupnicou.
Prečo len u týchto produktov? Napríklad u klimatizácií, vysávačov či sušičiek bielizne sa budú energetické štítky meniť, až vojde do platnosti zodpovedajúci právny predpis. Tieto tak majú aj po prvom marci pôvodné značenie a k jeho zmene malo podľa predpokladov dôjsť v roku 2022. V čase aktualizácie tejto stránky (august 2022) však ku zmene u ďalších skupín nie sú dostupné bližšie informácie, predpokladá sa v roku 2023 či neskôr.
Výnimku z vyššie uvedenej zmeny majú iba spotrebiče a displeje, ktoré budú z dôvodu nízkej účinnosti v tomto roku vyradené z predaja. Tie mohli byť v prechodnom období do decembra 2021 značené pôvodným štítkom a potom sa už nesmú predávať.
Rozdiely medzi starým a novým energetickým štítkom
Najväčším rozdielom je zmena škály z A+++ až D na A až G. Výrobky A+++ sa teda presunuli do triedy B/C, A++ spadlo do kategórie C/D atď. – presné preškálovanie záleží na konkrétnej produktovej kategórii. Zaradenie produktov do daných tried sa navyše bude pravidelne revidovať a aktualizovať podľa vývoja trhu. Takto zostane priestor na inovácie a zefektívňovanie výrobkov z hľadiska úspory a štítky sa nebudú musieť čoskoro znovu meniť. Farebné zobrazenie zostáva zhodne v zelených až červených odtieňoch.
Na štítok bol pridaný QR kód, ktorý vďaka prepojeniu s európskou databázou ponúkne viac informácií o danom výrobku. Stačí ho naskenovať inteligentným telefónom.
Väčšina piktogramov zobrazujúcich vlastnosti a výkonnosť výrobkov zostala bez väčších zmien, u niektorých však došlo k úprave zobrazenia. Napríklad u vinoték je novo uvádzaný objem v počte fliaš a nie v litroch, ako tomu bolo doteraz. Na štítkoch potom nájdete aj úplne nové piktogramy – napr. účinnosť v HDR móde televízorov.
Energetická spotreba produktov sa presunula na výrazné miesto uprostred štítku. Spotreba v kWh sa uvádza za rok (napr. u chladničiek), 1 000 hodín (u svetelných zdrojov) alebo 100 cyklov (napr. u práčok).
Prínos nových energetických štítkov
Nové energetické štítky sú na prvý pohľad prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie. Zákazníkom poskytujú jasnejšie a lepšie porovnateľné informácie, čo im pomôže sa ľahšie rozhodnúť pri nákupe. Nové štítky navyše vďaka úprave škály poskytujú dostatočnú rezervu pre technologický pokrok a výrobcov to bude motivovať k vývoju úspornejších výrobkov.
Všetky tieto zmeny sa môžu odraziť na konečnej cene spotrebičov, je však potrebné si uvedomiť, že tlak na energetickú účinnosť a úspornosť spotrebičov sa v konečnom dôsledku veľmi pozitívne odrazí na objeme našich peňaženiek. Viete, že chladnička najúspornejšej triedy vám oproti spotrebiču druhej najvyššej triedy za 10 rokov ušetrí takmer 120 €?
Nové nariadenie o ekodizajne
Ruka v ruke s inováciou systému energetických štítkov prichádza aj nové nariadenie o ekodizajne. Z dôvodu tlaku na zníženie spotreby a plytvania energiou došlo k prešetreniu výrobkov s vysokým podielom v predajoch, vysokou spotrebou energií a zároveň veľkým potenciálom úspory za predpokladu nižších nákladov. Touto štúdiou sa zistilo, že sa dá spotreba u daných výrobkov významne znížiť. Tvárou v tvár výzve zabrániť zmene klímy sa tak vedúci predstavitelia EÚ zaviazali ušetriť do roku 2030 až 32,5 % energie.
Nové nariadenie o ekodizajne teda zahŕňa predovšetkým úsporu elektrickej energie a vody. Uplatnenie týchto nariadení by potom nemalo mať negatívny vplyv na funkčnosť výrobkov, bezpečie používateľov ani na životné prostredie.
Čo je ekodizajn? Ekodizajn je súbor parametrov (predovšetkým energetická účinnosť), ktoré musia dodržať výrobcovia alebo dovozcovia výrobku pri uvedení na európsky trh. Zámerom je podporiť rozšírenie najúčinnejších technológií a znížiť tak spotrebu energie pri používaní výrobku.