Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Detská posteľ pre zdravý spánok
Časy, kedy ste zisťovali, aké plienky sú aktuálne na trhu a či zaobstarať detskú postieľku či kolísku, sú nenávratne preč. Namiesto toho vám bábätko odrástlo z dupačiek a postieľka s ním nezvláda držať tempo. Práve teraz je vhodná chvíľa na obstaranie detskej postele. S čím sa pri výbere môžete stretávať a na čo nezabudnúť? Dozviete sa ďalej v článku.
Menšia, väčšia alebo rovno dospelácka?
Na otázku ohľadom správnej veľkosti postele neexistuje jednoznačná odpoveď, preto si postupne prejdeme výhody aj nevýhody možných rozmerov. Do úvahy pritom berte nielen výšku dieťaťa, tá sa napokon veľmi rýchlo mení, ale aj možnosti daného priestoru či ďalšieho súrodenca v izbe.
To najmenšie po-postieľkové jednolôžko zaobstaráte v rozmeroch 60 × 120 cm. Pre vaše dieťa nebude v takom prípade veľký šok premiestnenie z postieľky, pretože táto konštrukcia je stále pomerne drobná. Detičky si budú užívať svoj útulný odpočinkový kútik, v ktorom sa budú cítiť v bezpečí.
Pomyselnú nadstavbu medzi 60 cm šírkou a klasickou dospeláckou sú rozmery 80–90 × 160 cm. Tieto postieľky deťom vydržia znateľne dlhšie a navyše ich zoženiete v lákavých prevedeniach ako z rozprávky. Čo tak dieťaťu zaobstarať roztomilý domček na spinkanie alebo napríklad luxusný nocľah v aute? Predtým, než postieľku kúpite, si skontrolujte, či k nej nájdete vhodný matrac. Tých môže byť v tejto rozmerovej kategórii niekedy nedostatok.
Nedostatkom týchto designových hravých kúskov je ich trvanlivosť. Tým nemyslíme, že by sa postieľky za pár rokov rozpadli, ale vaše dieťa z nich dovtedy vyrastie. Z pohľadu dlhodobých nákladov sa preto rozhodne oplatí rovno zaobstarať kvalitné klasické jednolôžko s rozmermi 90 × 200 cm.
Tieto postele zoženiete aj v detských úpravách napríklad s bočnicami alebo bohatým úložným priestorom na hračky. Pre dieťa môže byť najprv taká veľká plocha šok, ale čoskoro určite ocení jej priestornosť, a to aj napríklad uprostred noci, keď zavolá rodiča kvôli zlému snu. Tí sa totiž pohodlne k dieťaťu pritúlia. Pokiaľ by mal malý nocľažník problém so zaspávaním v novej veľkej posteli, môžete ju vyšperkovať napríklad romantickými nebesami, dekoračnými vankúšikmi alebo uspávačikmi.
Ako výška ovplyvňuje celkové pohodlie
Detské postele bývajú vysoké od 25 do 45 cm, a to vrátane matracov. Spodnú hranicu ocenia hlavne menšie deti, ktoré sa na posteľ nebudú musieť zložito šplhať. Nižšie kúsky už nie sú vhodné hlavne z hygienického hľadiska. Sú bližšie k prachu a horšie sa vetrajú. Vyššie konštrukcie sa veľmi približujú klasickým dospeláckym posteliam. Lepšie sa z nich vstáva ako starším deťom, tak rodičom, ktorí prišli dieťa počas noci upokojiť. Pokiaľ takýto model zaobstaráte dieťaťu, ktoré prechádza z mini postieľky, odporúčame prirobiť schodíky, bezpečnostné zábrany a iné poistky neočakávaných pádov.
V postieľke ako na bidielku
Postele vyššie ako udávané rozmery väčšinou nájdete v ponukách ako „zvýšené“. Dosahujú kľudne aj 100 cm na výšku a sú vhodné pre deti zhruba od 4 rokov. Aj tie by mali určite obsahovať zábrany a schodíky. Účelovým vyvýšením vzniká v izbe nový priestor na hranie alebo úschovu všemožných pokladov.
Rastúca konštrukcia – kráľovná medzi detskými posteľami?
Ak sa už nejaký čas zaujímate o detský nábytok, potom výraz rastúci určite nepočujete prvýkrát. Ako z názvu vyplýva, rastúca posteľ porastie spolu s vašim dieťaťom vďaka sklopiteľným čelám alebo teleskopickým bočniciam. Tým je vlastne skvelým prepojením medzi postieľkou a dospelým jednolôžkom. Najmenšiu konštrukciu (približne 80 × 140 cm) po pár rokoch natiahnete kľudne aj o 60 cm. Len je potrebné myslieť na výber zodpovedajúceho matraca. Aby ste nemuseli dokupovať zakaždým nový, existujú viacdielne matrace na to určené. Ich výber však nie je taký veľký, ako ste najskôr u bežných matracov zvyknutí.
Odbočka do sveta materiálov
Postele najčastejšie zoženiete v prevedení z masívu, lamina alebo MDF. Top kvalitu vám zaistí masív, ktorý nielen, že dlho vydrží, ale je zdravotne nezávadný a pre deti tak úplne bezpečný. To pochopiteľne pocítite vo vyšších obstarávacích nákladoch.
Kratšiu cestu do vrecka urazíte v prípade drevotriesky laminovanej fóliou. Také postele koľkokrát deti oslovia viac, pretože hrajú všetkými farbami a peknými dekormi. Aj vám sa určite zapáči aj o poznanie nižšia cena. Oproti drevu však nie sú také trvanlivé a zo zdravotného hľadiska tiež také čisté. Problém je v možných výparoch syntetických lepidiel. Tento problém vyrieši MDF materiál, u ktorého spomínané uvoľňovanie spojív nehrozí.
Samostatnou kapitolou sú čalúnené postele. Tie sa do detských izbičiek zas natoľko nehodia už kvôli horšej údržbe a čisteniu. Aj tak sú ale obľúbené pre svoju farebnú rozmanitosť a mäkučký povrch. Ak si teda dieťa postaví hlavu, že inú ako túto vystavenú čalúnenú postieľku nechce, skontrolujte si jej čistenie - prateľný poťah, nenasiakavý materiál atď. Ak ale vaše dieťa trpí alergiami, potom je čalúnenie najmenej vhodným riešením.
Matrac je základ
Aj na najlepšej a najzdravšej posteli si vaše dieťa môže zničiť chrbát, ak bude spať na zlom matraci. Preto jej výberu venujte minimálne toľko času, ako pri hľadaní postele. Náš radca Ako vybrať matrac vás zoznámi s najdôležitejšími parametrami a delením. Pokiaľ vás skôr než dôvody na výber konkrétneho matraca zaujíma výsledok, potom si vystačíte s jednoduchou poučkou:
Pre zdravý spánok vášho dieťaťa je najvhodnejší stredne tvrdý matrac s prateľným poťahom a kvalitnou PUR penou s výškou do 20 cm.
a spolu s roštom rastiem
Posledným dielikom skladačky je rošt, ktorý by mal predĺžiť životnosť vybraného matraca aj zaistiť jeho dobrú priedušnosť. Pre detské postele sa obvykle odporúča latkový alebo lamelový typ. Lacnejší latkový rošt deťom obvykle stačí. Má síce nižšiu nosnosť, tú ale pri detských posteliach príliš riešiť nemusíte. Lamelové prevedenie unesie väčší náklad a viac pruží. Pri roštoch oceníte aj ich polohovateľnosť, to hlavne v prípade, keď dieťa ochorie a vy mu budete potrebovať zvýšiť pozíciu hrudníka.
Bezpečnosť znova a znova
Možno vám už slová o bezpečnosti lezú v súvislosti s detským nábytkom krkom, ale aj my sa k nim musíme uchýliť. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste, či už vyberáte posteľ alebo detské hračky. Aj vďaka tomu potom môžete dať svojej ratolesti väčšiu voľnosť. Ako hovorí autorka bestselleru Vychovávame deti a rastieme s nimi: Sloboda dieťaťa závisí od toho, aby sme mu zaistili bezpečie bez toho, aby sme ho museli ovládať.
Pri výbere preto skontrolujte, či posteľ neobsahuje ostré hrany ani iné vyčnievajúce prvky. Zvlášť pri vyšších modeloch sú bočnice proti pádu spolu so schodíkmi nutnosťou. Myslite pritom na to, že by medzi zábranou a matracom nemala byť medzera väčšia ako 7 cm. Pri poschodových posteliach ďalej zaistite dostatočný priestor nad hlavou, aby si mohlo dieťa bez problému sadnúť.