Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Detská izba podľa feng šuej
Zariaďujete izbu pre školáka alebo ešte len zvažujete, ako by malo vyzerať prvé vlastné zázemie pre batoľa? Nezáleží, v akej fáze vybavovania a projektovania sa práve nachádzate. Skúste sa na celý priestor pozrieť z trocha iného uhla. S tým vám pomôže prastaré čínske učenie feng-šuej.
Tajomstvo spokojnosti
Pod exotickým slovom feng-šuej sa skrývajú dve slová „vietor a voda“. Tie nám síce na prvý pohľad príliš z významu neodkrývajú, možno len ľahko naznačujú, akým smerom sa učenie uberá. Na začiatok však stačí vedieť, že sa poňatie feng-šuej zaoberá vzťahom človeka a prostredia, v ktorom žije. K tomu, aby ste svojmu dieťaťu zariadili izbičku, v ktorej sa bude cítiť dobre, nepotrebujete poznať všetky poučky tejto metódy. Postačí sa najprv držať 5 základných princípov. A tie si ďalej predstavíme.
„Tam, kde je vietor a chýba voda, čchi (životná energia) sa rozptýli do všetkých strán. Samotná voda zas čchi vstrebe. Naši predkovia hovoria, že by sme sa mali snažiť čchi zhromažďovať, aby sa nerozpŕchla do všetkých strán. Vitálna sila čchi by mala prúdiť, ale zároveň držať pohromade.“
Vymažte si z hlavy všetky predstavy
Na chvíľu sa zastavte a snažte sa oslobodiť od všetkých predstáv budúcej izbičky. Prvou otázkou je, kde v rámci bytu by sa mala izba nachádzať. S tým už mnohokrát nemôžete pohnúť, preto sa zbytočne netrápte, pokiaľ už túto prvú vec nedodržíte. Feng-šuej však odporúča umiestniť izbičku na južnú či juhovýchodnú stranu, ktorá izbičku rovnomerne osvetľuje počas celého dňa.
Tiež s veľkosťou izby už možno nepohnete. Pokiaľ ale máte výčitky, že dieťaťu na hranie nezostalo príliš miesta, zahoďte svoje obavy za hlavu. Dieťa sa bude skôr cítiť bezpečne a v harmónii v menšej izbičke, prípadne veľkej, ale veľmi členitej. Veľký priestor by naň mohol príliš doliehať a pôsobiť neútulne. Ak zatiaľ nedokážete s novými informáciami, ako naložiť, nezúfajte. Prechádzame totiž k bodu, ktorým môžete zamiešať s kartami a možno aj inými hračkami v detskej izbe.
Ako skĺbiť hranie a spánok? Zónujte.
Harmonizovaný feng-šuej priestor by mal čo najviac ladiť. V ostatných izbách bytu s tým nebudete mať až taký problém, ale ako sa toho zhostiť v detskej izbe? Nezabudnite, že ide o zázemie dieťaťa, v ktorom bude, zvlášť s pribúdajúcim vekom, tráviť najviac času. V miestnosti bude ako spať, tak sa hrať, učiť sa alebo napríklad trucovať. Najlepšie preto urobíte, ak priestor rozdelíte do účelových zón.
Aktívna zóna sa bude v priebehu rokov pochopiteľne meniť. Najmenšie deti sa v takej časti izby môžu hrať napríklad na penovej podložke, farebnom koberčeku a objavovať rozmanitosť svojich hračiek. Staršie deti sa zas vyšantia v detskom teepee alebo na izbovej hojdačke.
Do aktívnej zóny patria:
- úložný priestor na hračky, poličky, krabice
- hračky, hračky, hračky
- mäkký koberček
- dostatočné centrálne osvetlenie, čo najviac prirodzeného denného svetla
- veselé dekorácie, nástenné maľovky a samolepky
Do aktívnej zóny nepatria:
- nábytok s ostrými rohmi
- zle čistiteľné podlahy a pomôcky
Odpočinková zóna so sebou nesie na rozdiel od tej aktívnej kľudnú nechaotickú atmosféru s jemnou energiou. To docielime istým minimalizmom. Zóne odpočinku bude dominovať posteľ, vedľa nej nočný stolík s lampičkou. A tým ideálne končíme.
Do odpočinkovej zóny patria:
- Posteľ
- nočný stolík
- lampička (nie je pri hlave)
Do odpočinkovej zóny nepatrí:
- elektronika!
- hračky
- neporiadok
Neutrálna/študijná zóna potom pojme všetko, čo sa do predošlých zón nevošlo. U bábätiek tento priestor dobre vyplní napríklad prebaľovací pult. Staršie deti budú mať stále viac potrieb a školáci dupľom. Preto do neutrálnej zóny radíme predovšetkým študijné potreby: priestranný písací stôl a pohodlnú stoličku.
Do neutrálnej zóny patria:
- písací stôl (napr. rastúci)
- stoličky
- elektronika
- knihy, učebnice, kancelárske pomôcky
- kôš
- svetlo
Do neutrálnej zóny nepatria:
- neporiadok
- hračky a iné rozptýlenie
Nábytok do detskej izby v znamení jednoduchosti
Slovo element v spojení s feng-šuej budete počuť veľmi často. Starí Číňania verili, že človek k životu v harmónii potrebuje byť obklopený 5 prvkami: ohňom, kovom, zemou, vodou a drevom. Práve drevo by v detských izbách malo byť zastúpené najviac. Rozloženie ostatných prvkov voľte najlepšie podľa osobnosti dieťaťa. Malým neposedom bude v miestnosti dobre prospievať prvok zeme, vody a kovu. Naopak ľahko zakríknutým deťom lepšie poslúži element ohňa.
Ako pracovať s elementmi?
Každý element symbolizuje rôzne charakteristiky, či už povahové rysy, farby, materiál alebo tvary. Pokiaľ by ste teda v detskej izbe radi podporili konkrétny prvok, pristupujte k tejto úlohe kreatívne. Čo všetko vás napadne v súvislosti s ohňom? Teplo, červená, oranžová, trojuholník, svietniky, ozdobné rastúce papriky… Práca s elementmi môže byť veľmi intuitívna a pritom hravá. Nižšie nájdete všeobecne uznávané charakteristiky jednotlivých prvkov.
- Oheň: leto, horúco, kvety a plody, koža, veže, pestrofarebnosť, svietniky, trojuholníky
- Voda: chlad, čierna, šedá, vankúše, vlnité popínavé rastliny, maľby mora, fontány, kvapky, sklo
- Kov: jeseň, sucho, kovový materiál, zlatisté odtiene, kruh, ovál, hodváb, mušelín
- Drevo: jar, zelená, pastelové farby, drevené výrobky, vysoké rastliny, maľba, pruhy, listy, izbovky
- Krajina: neskoré leto, žltá, tehly, hlina, betón, kameň, visuté rastliny, keramika, rustikálny štýl, štvorec
Detská posteľ a písací stôl je základ
Nábytok v izbe by mal byť predovšetkým bezpečný. Pokiaľ prestavujete napríklad pracovňu na detskú izbičku, potom si radšej prejdite niekoľko bezpečnostných zásad v našom článku zo série To najlepšie pre našich najmenších.
Bezpečný byt od návratu z pôrodnice po prvé kroky
Prechádzate uličky obchodov s nábytkom a neviete, pre aký kúsok sa rozhodnúť? Vždy dajte radšej prednosť ľahkému a jednoduchému spracovaniu. A ľahkým nemyslíme „fórovým“, ale skôr pocitovo vzdušným a zaobleným. Pod posteľou by sa preto nemalo hromadiť príliš vecí, a to ani v úložnom priestore. Smerovať by mala tak, aby dieťa zo svojho vankúšika videlo na dvere, ale zároveň nemierila priamo proti nim. Najlepšie umiestnenie postieľky je preto s čelom opreným o stenu, na ktorej nie je okno ani dvere.
Druhým dôležitým kusom nábytku je pracovný stôl. Ten vyberajte dostatočne priestranný. Teraz možno dieťaťu na kreslenie stačí, ale vyloží naň za pár rokov všetky svoje zošity a učebnice? Pri sedení pri stole sa dieťa bude najlepšie cítiť, ak bude mať za sebou stenu. Na chrbát by mu však nemali smerovať žiadne ostré rohy a kusy nábytku. Rovnako ako pri posteli, aj na stoličke by mal mať malý školák dobrý (nie však priamy) výhľad na dvere.
Dohliadajte na to, že je doska stola uprataná, čistá a vždy pripravená na novú prácu. Z toho dôvodu priestor vybavte dostatočným úložným priestorom a šuplíkmi. Pokiaľ navyše neutrálna zóna susedí s aktívnou hernou oblasťou, zamyslite sa nad obstaraním vhodného predelu. Dieťa by nemalo mať zo študijnej zóny blízky kontakt s hračkami a inými rozptyľovačmi.
Nechajte pôsobiť farby
O tom, ako farby ovplyvňujú ľudskú psychiku sa viac dozviete v našom článku Ako vymaľovať detskú izbu. Z pohľadu feng-šuej tak pomocou špecifickej maľovky, tapiet a farebných doplnkov môžete skvele podporiť jednu z vydelených zón, ale napríklad aj prispieť k sústredeniu, alebo naopak upokojeniu dieťaťa.
Ako ste už asi odhalili, výber farieb bude súvisieť s 5 elementmi. Pokiaľ si zase miestnosť rozdelíme do troch zón, ponúka sa jednoduchá kombinácia. Odpočinková zóna si žiada upokojenie. Tu preto volíme tlmené farby (biela, hnedá, krémová, tlmená modrá). Aktívna zóna nabáda k detskej fantázii, vyčíňaniu a objavovaniu. Nebojte sa výrazných farieb a pestrých vzorov. Do výberu zahrňte aj osobnosť dieťaťa. Príliš aktívne deti skôr upokojí hnedá, béžová, modrá alebo žltá. Pasívnejšie jedince môže vybudiť zelená, jemne červená, oranžová. Na neutrálnu zónu si prichystajte veľa žltej farby. Tá (ako element zeme) totiž podporuje intelekt.
Dekorácia do detskej izby
Vyberanie vhodných dekorácií je ako navliekanie korálok. Aby pri sebe korálky dobre držali, je potrebná pevná niť a istý nadhľad. Detská izbička má byť pestrá a už od útleho veku v deťoch prebúdzať fantáziu a hravosť. Ako to ale uchopiť z pohľadu feng-šuej, kde sa kladie dôraz na vyváženosť?
Na prvý pohľad nevyvážené nepárne tri zóny krásne doplní štvrtá. Môžeme ju nazvať Zóna prepájajúca. Patrí do nej všetko, čo sa stará práve o to, aby na seba jednotlivé časti izby dobre nadväzovali, ale zároveň boli stále funkčne oddelené. Takými prvkami môžu byť napríklad živé rastliny (feng-šuej odmieta používanie sušených kvetov), zrkadlo, koberec, LED pásik, záves, tapeta. Pri výbere jednotlivých dekorácií si ideálne vyberte jednu tému, do ktorej budete izbu ladiť, napr. les, námorníci, indiáni atď. Dôležitou vlastnosťou dekorácií je tiež to, že ich ľahko vymeníte podľa toho, ako vaše dieťatko porastie.
Do prepájajúcej zóny patria:
- rastliny (ďalej od odpočinkovej zóny)
- svetlá, lampy, svetelné reťaze
- závesy
- vankúšiky
- zrkadlo (tak vysoko, aby sa v ňom dieťa videlo, nie naproti lôžku)
- úkryty, bunkre
- obrázky
Do prepájajúcej zóny nepatria:
- umelé a sušené kvety
- akvárium
- nábytok s ostrými rohmi
Našli ste 5 základných princípov?
Kúzlo feng-šuej tkvie okrem iného v tom, že je bezprostredne prepojené s prírodou. Však tiež jedným z hesiel učenia je Vpusť prirodzenosť do svojho života. Nie sú potrebné zložité poučky, všetko podstatné nájdete práve v prírode, či už čerstvý vzduch, ktorý je v detskej izbe a v celom byte tak potrebný, tak dostatok inšpirácie. Aby sme vám to však na začiatok príliš nekomplikovali, vybrali sme nižšie 5 základných princípov z pohľadu 5 elementov.
- Oheň: „K tomu, aby sa energie stále rozpínala po celej izbe, je potrebné zaistiť previazanosť jednotlivých zón, napríklad vhodnými dekoráciami.“
- Voda: „S rovnakou ľahkosťou ako voda nadnáša list stromu kupujte do izby vzdušný a jednoduchý nábytok.“
- Kov: „Odpočinkovú zónu zmrštite v duchu minimalizmu do účelného kúta: posteľ a nočný stolík.“
- Drevo: „Nechajte dieťa rásť. Doprajte mu dostatok priestoru (voľnosti) pri hraní.“
- Zem: „Podobne ako pôda zhromažďuje vodu, umožnite dieťaťu v študijnej zóne nerušene zbierať nové informácie a prácu s nimi.“