Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Čo si vziať so sebou do pôrodnice?
Deväť mesiacov čakania sa vyplatilo a už o pár dní sa konečne stretnete so svojím bábätkom. Ešte vám predtým zostáva zabaliť tašku do pôrodnice. Čo by ste tak mohli potrebovať? Otázky hoďte za hlavu, nohy dajte nahor. Radi vám poradíme!
Čo so sebou do pôrodnice za dôležité dokumenty
- Tehotenská knižka,
- kartička poistenca,
- občiansky preukaz alebo pas,
- rodné listy oboch rodičov,
- vyhlásenie o mene dieťaťa (formulár dostanete v pôrodnici),
- sobášny list (vydaté mamičky), vyhlásenie o otcovstve (nezosobášené páry) alebo právoplatný rozsudok o rozvode (rozvedené mamičky).
Základné potreby do pôrodnice
Každá mamička bude potrebovať do pôrodnice celkom dve tašky. Na pôrodnej sále väčšinou nie je dostatok priestoru na veľký kufor, v ktorom sa nachádzajú veci na celú dĺžku pobytu v pôrodnici. Preto svoje veci rozdeľte - prvú tašku voľte skôr športového charakteru na rýchly prístup a pripravte si do nej tie najzákladnejšie veci. Dôležité sú všetky doklady, obuv do sprchy, župan na decentné zahalenie pri prevoze na oddelenie šestonedelia po pôrode. Počas neho zase oceníte praktickú fľašu na pitie, pretože pôrod je obrovskou záťažou pre organizmus a možno ho považovať za vrcholový športový výkon. Odporúčame voliť športovú fľašu so slamkou alebo zatláčacím náustkom, aby ste sa počas pitia medzi kontrakciami nepoliali. Na vysušené pery si nezabudnite pribaliť balzam na pery.
Tip: Ak máte pôrodný plán, vezmite ho so sebou. Čím ďalej, tým častejšie na neho pôrodníci berú ohľad. Tiež sa odporúča spísať rodinnú anamnézu oboch rodičov pre prípad výskytu dedičných chorôb.
Čo ďalšie nezabudnúť?
- Platobná karta a mince do automatu,
- dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky (ak ich nosíte),
- lieky a vitamíny (v prípade, ak nejaké užívate),
- nepremokavé vrecko na špinavé veci (vrece, igelitka),
- partnera (ak ho tam chcete mať).
Čo radšej nechajte doma?
- Šperky (v prípade akútneho císarského rezu by ste ich na sebe nemali vôbec mať - zložte ich vopred),
- drahé veci (notebook, fotoaparát, hodinky),
- parfum,
- partnera (ak ho tam nechcete mať).
Rozptýlenie pri dlhom čakaní
Na stresujúce chvíle voľte upokojujúcu hudbu zo slúchadiel a ak budete mať pri pôrode partnera, požiadajte ho o jemnú masáž, ktorou vám uľaví od psychického aj fyzického napätia. Masážne oleje voľte s prírodným zložením a také, ktoré sú priamo určené pre tehotné ženy. K dispozícii sú aj masážne olejčeky namiešané špeciálne na prvú či druhú dobu pôrodnú.
Najmä prvorodičky môžu prechodiť po chodbách pôrodnice nekonečne dlhé hodiny, kým sa im pôrod naplno rozbehne. Nielen nastávajúcim mamičkám, ale aj oteckom sa na tento čas zíde obľúbená kniha, elektronická čítačka kníh alebo časopis.
Ako vybrať čítačku? Ako vybrať slúchadlá?
Kde vziať záložnú energiu?
Už teraz viete, že budete hlavne visieť na telefóne? Prečo nie – veď telefón je zaručeným požieračom času, čo sa v podobných chvíľach celkom hodí. Na referovanie o aktuálnom dianí aj surfovanie na internete budete potrebovať veľa energie. Preto sa nezabudnite vyzbrojiť nielen dávkou trpezlivosti pri častom odpisovaní na zvedavé otázky príbuzných, ale aj dostatkom záložnej energie, aby ste si mohli prvé chvíle po pôrode bábätko vyfotiť alebo natočiť.
Prevezenie na oddelenie šestonedelia nemusí vždy nutne znamenať okamžité stretnutie s bábätkom. Nikto od vás nemôže očakávať, nieto vy sama, že len pár hodín po pôrode vyskočíte na nohy ako laň a budete nadšene poskakovať okolo uplakaného novorodeniatka.
Pravdepodobnejší scenár je ten, že budete rada za každú minútu oddychu a ničnerobenia navyše. Najmä po ťažkom pôrode dôkladne zvážite každý zbytočný pohyb navyše, a to aj kvôli vstávaniu k telefónu pripojeného k nabíjačke na druhom konci izby. Aby ste počas chvíľky pokoja odpísala gratulantom na prichádzajúce správy, nemusíte vstávať, pretože si ho môžete dobiť z powerbanky.
Núdzu o dosah elektrickej zástrčky môžete mať aj na oddelení JIS, na ktorom si poležíte zhruba 24 hodín po pôrode v prípade cisárskeho rezu. S powerbankou máte aj tento problém, našťastie, vyriešený.
Čo si zabaliť do pôrodnice ako nastávajúca mamička
Na oddelení šestonedelia by vám mal partner priniesť druhú tašku. Najideálnejším variantom je cestovný kufor, do ktorého sa vojde veľké množstvo vecí pre mamičku aj čerstvo narodené dieťatko. Navyše v ňom je možné vďaka otváraciemu mechanizmu veci prehľadne usporiadať, aby ste sa vyhli prípadnému hľadaniu toho, čo v danej chvíli potrebujete.
Vašimi nepostrádateľnými spoločníkmi sa na niekoľko dní až mesiacov stanú dojčiaca podprsenka a popôrodné nohavičky. Pri výbere dojčiacej podprsenky majte na pamäti, že sa objem vášho poprsia zväčší s nástupom laktácie – u niektorých mamičiek napríklad len o číslo, u iných razantnejšie. Z tohto dôvodu sa oplatí kúpiť si podprsenku z elastického materiálu a až tesne pred pôrodom, kedy sa už poprsie začína pomaly zväčšovať.
Popôrodné nohavičky voľte vyššie a sieťované kvôli dobrému vetraniu. Skúste si ich pre istotu už doma pred pôrodom, aby ste mali zaručené skutočné pohodlie. Niektoré modely môžu byť užšie, iné naopak príliš široké – v závislosti od značky.
- Niektoré modely je možné po bokoch natrhnúť podľa potreby, čím sa mierne rozšíria.
- Sú výborným variantom aj pre mamičky po císarskom reze, pretože vďaka nim zostáva jazva na vzduchu.
- Hoci je na ich obale často uvedené, že ide o jednorazové nohavičky, skúsené mamičky vedia, že ich možno opakovane prať. Navyše po vypraní rýchlo schnú, čo počas hektického a priestorovo obmedzeného pobytu na izbe veľmi oceníte.
- Využijete ich aj doma po návrate z pôrodnice, pretože očistky môžu odchádzať počas celého šestonedelia, kedy sa zavinuje po pôrode maternica.
Myslite na svoje pohodlie
Zbaľte si tiež dve nočné košele s výstrihom na dojčenie (zavinovacie, na cvočky alebo gombíky) a na chodenie po nemocnici si do kufra prihoďte teplý froté župan a pohodlnú umývateľnú obuv, ktorú využijete aj do sprchy. Darom z nebies bude popôrodný vankúš, vďaka ktorému sa o niečo pohodlnejšie usadíte po prípadnom nastrihnutí hrádze. Pokiaľ sa vám nechce do popôrodného vankúša investovať alebo si nie ste istá, či ho budete naozaj potrebovať (napríklad vám hrozí pôrod císarskym rezom kvôli veľkosti bábätka), zabaľte si lacnejšie detské nafukovacie koleso do bazéna. Oveľa pohodlnejšie sa vám však budete sedieť na látkovom popôrodnom vankúši naplnenom polystyrénovými guľôčkami, pretože je mäkší.
Na príjemné opretie sa na posteli aj skvelú podporu bábätka počas dojčenia odporúčame zadovážiť si dojčiaci vankúš, ktorý využijete nielen v pôrodnici, ale aj doma. Mnohým mamičkám pomáhal s pohodlím počas spánku už v tehotenstve, keď si v polohe na boku podopreli bruško jeho prostrednou časťou, hlavu jedným koncom a priestor medzi kolenami koncom druhým. Kolená mierne od seba počas spánku v polohe na boku sú veľmi žiaduce.
Pred pôrodom si overte, či sú vo vami vybranej pôrodnici k dispozícii erárne dojčiace vankúše, nech si nenosíte zbytočne vlastné. Pre dvojčatá sú určené špeciálne dojčiace vankúše, ktorých dostupnosť v pôrodnici si tiež radšej vopred overte, pretože nie sú tak často k dispozícii ako bežné dojčiace vankúše.
Ako vybrať dojčiaci vankúš? Ako vybrať uterák?
Než sa dostanete späť do formy, vynosíte voľné a pružné oblečenie. Obdobie šestonedelia je časom zavinovania maternice po pôrode, takže s najväčšou pravdepodobnosťou využijete hlavne oblečenie nosené v tehotenstve. Tehotenské nohavice alebo legíny, voľnejšia blúzka alebo šaty budú ideálne.
Tip: Vezmite si so sebou na izbu ovocie, zeleninu, drobnú desiatu a neperlivú minerálku. Oceníte ovocné výživy aj sušienky na rýchly príliv energie. Čokoládu a pomarančové džúsy radšej vynechajte kvôli možnej alergii bábätka, ku ktorému by sa dráždivé citrusy a kakao dostali cez vaše mlieko. Úspešný nástup laktácie podporíte kvalitným dojčiacim čajom. V pôrodniciach samozrejme jedlo aj nápoje majú, ale fine diningom vyhlásené nie sú.
Pomôcky na dojčenie
Dojčenie dokáže byť hotová alchýmia, v rámci ktorej je častokrát nutné vyskúšať rad pomôcok v nádeji, že niektorá z nich zaberie. Niekedy môže ísť všetko naopak priam ukážkovo – novorodičke nastúpi laktácia ako na povel, bábätko sa na prvýkrát dokonale prisaje a mamičku neťažia žiadne problémy, nič ju nebolí a bábätko z dojčenia priberá podľa tabuliek. Inokedy môžu mamičky trápiť nepríjemné bolesti súvisiace nielen s prudkým spustením laktácie, ale aj zápalom mliekovodu či mechanickým poškodením bradaviek kvôli nesprávnej technike prisatia dieťatka. Mimoriadne citlivé bradavky ocenia ochranu pomocou chráničov na bradavky, ktoré ich zaštítia pred bolestivými otermi o látku podprsenky alebo absorpčnú vrstvu prsných tampónov.
V každom prípade je dobré sa vopred pripraviť a byť do pôrodnice poctivo vyzbrojená aspoň informačne. Nie je nutné kupovať všetky pomôcky tzv. pre istotu, ale odporúčame mať o nich vopred dobrý prehľad a ich prípadné použitie konzultovať včas s lekármi.
Máte vpadnuté či ploché bradavky? Prediskutujte tento problém s odborníkom (gynekológ, laktačná poradkyňa alebo lekár v poradni pre tehotné), aby ste boli včas vybavená potrebným arzenálom v podobe prsných klobúčikov. Niektoré z týchto problémov by ste mali riešiť už niekoľko mesiacov pred pôrodom, aby boli bradavky na dojčenie pripravené.
S mliekom pomôže odsávačka
Odsávačka materského mlieka bude skvelým pomocníkom v prípade, že budete mať problém s nástupom laktácie, ale zároveň vám uľaví aj od nadbytku materského mlieka. Nie všetky mamičky ju napokon využijú, a preto je dobré vytipovať si konkrétny model v predstihu, aby ju mohol v prípade urgentnej potreby zakúpiť váš partner. V pôrodniciach väčšinou poskytujú erárne odsávačky mlieka, a ak si nebudete vedieť rady, sestričky vám s výberom vhodnej odsávačky pomôžu. Všeobecne platí, že sa s elektrickou odsávačkou mlieka nenadriete toľko, ako s jej manuálnou verziou, avšak si za toto pohodlie priplatíte. Manuálna odsávačka mlieka je vhodná najmä na príležitostné použitie.
Podpora pre poprsie plné mlieka
To, čo naozaj využijete od prvého dňa pobytu v pôrodnici, je dojčiaca podprsenka. Na výber máte z modelov vyrobených z bavlny aj syntetického materiálu. Na nočné dojčenie sú ako stvorené podprsenky zavinovacieho typu, pri ktorých sa nemusíte trápit v polospánku s odopínacími košíčkami. Cez deň však túto elegantnú možnosť oceníte - a to najmä pri dojčení na verejnosti.
- Elastická,
- bezšvová,
- bez kostíc,
- so širokými ramienkami,
- mäkká,
- priedušná.
Podprsenku zabezpečte proti pretečeniu mlieka. Akokoľvek neuveriteľne to môže znieť, počas prvých mesiacov dojčenia sa budete každé ráno pravdepodobne stretávať s pretečenými kruhmi na nočnej košeli. A nielen to! Niekedy vám bude stačiť počuť plač bábätka (aj cudzieho), a vaše mliekovody sa budú môcť zblázniť zo snahy naplniť sa a pripraviť plačúcemu stvoreniu mliečnu desiatu. Aby si okolie nevšimlo prehnanej ochoty vášho tela nakŕmiť všetky bábätká v okolí, do podprsenky si pre istotu nalepte prsné vložky, ktoré zachytia presakujúce mlieko, a zároveň udržia bradavky v čistote. Do pôrodnice voľte jednorazové prsné vložky, doma môžete z ekologického aj finančného hľadiska voliť vložky prateľné vhodné na opakované použitie.
Benefity dojčenia
Ak vás čaká úplne prvý pobyt v pôrodnici, vedzte, že sa dosť možno dostanete k rozdielnym informáciám. Zatiaľ čo vám jedna sestrička poradí prikladať dieťa čo najčastejšie na správne rozkojenie, jej kolegyňa bude možno trvať na jeho pravidelnom prikladaní v určitom časovom intervale, a to často bez ohľadu na bdelosť či spánok dieťatka v danú chvíľu.
Napríklad dá bez premýšľania bábätku cumlík, hoci vy viete, že ste ako malá cumlík nemali a Janko susedoviec tiež nie. Možno budete vystresovaná, ak sa laktácia správne nerozbehne a zo strachu o dostatočnú výživu bábätka siahnete radšej po dojčenskom mlieku. Pri problémoch s dojčením sa nehanbite kontaktovať certifikovanú laktačnú poradkyňu, ktorá vám poradí najlepšie.
Materské mlieko má mnoho benefitov pre vás aj vaše dieťa:
- Hlboké vzájomné napojenie medzi matkou a dieťaťom, špeciálny druh komunikácie a intímna blízkosť,
- nižšie riziko vírusových ochorení, potravinových alergií a intolerancie,
- nižšie riziko obezity a výskytu ekzému,
- komplexná výživa presne prispôsobená veku a potrebám dieťaťa (zloženie materského mlieka sa priebežne mení).
- Nevzdávajte sa a vyskúšajte všetko, čo bude vo vašich silách.
- Dojčite často. Pokojne bábätku ponúknite prsník až 12× za deň, z toho 2 – 3× počas noci. Ak je to potrebné, dojčite ešte častejšie.
- Nepoužívajte cumlík ani dojčenskú fľašu.
- Bábätku ponúkajte oba prsníky.
- Dbajte na pohodovú atmosféru a pokojný stav svojej mysle. Z nervóznej mamičky bude bábätko nepokojné a nemusí sa dobre prisať.
- Dovoľte dieťaťu sať tak dlho, ako potrebuje.
- Ihneď po pôrode vyskúšajte v rámci bondingu tzv. samoprisatie, kedy sa bábätko samo priplíži k bradavke a prisaje sa.
- Prevádzkujte kontakt pokožky na pokožku. Vďaka maznaniu s novorodencom sa mamičkám spúšťajú hormóny oxytocín a prolaktín, ktoré sú nevyhnutné na úspešné dojčenie.
- Nástup laktácie podporí kvalitný dojčiaci čaj, harmančekový čaj, mäsovo-zeleninový vývar aj biela káva (melta, Caro).
- Striedajte počas dojčenia polohy (na futbalistu, klasika) a dbajte na správnu techniku sania (nos aj brada bábätka by sa mali dotýkať prsníka a do úst dieťatka sa vkladá celý dvorec, nie len bradavka).
- Dodržujte pitný režim. Bez vody nebude ani mlieko.
- Starajte sa s láskou o svoje poprsie a občas mu doprajte jemnú masáž.
- Zaraďte to svojej stravy aníz, fenikel a rascu (podporujú tvorbu mlieka).
- Po pôrode trvajte na tzv. bondingu, pokiaľ to okolnosti a zdravotný stav bábätka dovolia. Veľa odpočívajte a vyhýbajte sa stresu.
Kozmetika pre mamičku
Zabaľte si všetko, čo by ste mohli potrebovať na predĺžený víkend – uteráky, sprchový gél, šampón, telové mlieko, dezodorant, kefku, zubnú pastu aj kefu na vlasy. Vaše telo dostane zabrať, a preto sa nezaobídete bez pôrodníckych vložiek, vložiek do podprsenky a krému na bradavky, pri ktorom by ste si mali postrážiť, či je ho nutné z bradaviek umyť pred dojčením. Pre dojčiace mamičky odporúčame masť z čistého lanolínu, ktorá je pre bábätko bezpečná a skvele ju využijete aj na liečbu jeho zaparenín.
Tip: Všetko by malo byť jemné a bez parfumu. Tak predídete podráždeniu kože a bábätko bude cítiť vašu prirodzenú vôňu, podľa ktorej si vás za každých okolností spoľahlivo spozná.
Po prirodzenom pôrode oceníte vlhčený toaletný papier, ktorý vám bude vďaka svojej jemnosti oveľa príjemnejší ako erárny toaletný papier v nemocnici. Na popôrodné hojenie zužitkujete gél z dubovej kôry.
Zoznam vecí do pôrodnice pre bábätko
Podľa počasia a dĺžky pobytu v pôrodnici zbaľte niekoľko bodyčok a dupačiek (či polodupačiek do pása), alebo zopár overalov. Nezabudnite ani podbradníky, látkové plienky na utieranie pusinky či podloženie hlavičky, a čiapočku s dojčenskými rukavičkami z bavlny.
Na pokojnejšie spanie pribaľte cumlík a zavinovačku, ktorá bábätku navodí pocit bezpečia. Vo väčšine pôrodníc vám dajú automaticky k dispozícii erárny kus. Prineste si však pre istotu vlastné (vyprané a vyžehlené) štvorcové plienky, do ktorých bábätko napevno zaviniete a následne použijete navrch ešte klasickú zavinovačku na zabezpečenie tepla a pohodlnejšiu manipuláciu s bábätkom. Ak by vám nevyhovovala tenšia erárna zavinovačka na suchý zips, môžete si pre bábätko priniesť vlastnú, napríklad s vystuženým chrbtom alebo na šnurovanie.
Tip: Štvorcové plienky vyberajte z čistej bavlny, ktorú je možné prať na 60 °C. Bábätko nezavinujte do príliš hrubých látkových plienok (napr. z flanelu), pretože by sa v nich mohlo prehriať a reagovať zvýšenou teplotou. Skôr než začnete baliť veci do pôrodnice, zistite si, čo tu majú k dispozícii. Je možné, že vám väčšinu vecí dajú alebo požičajú.
- Vyberajte oblečenie ideálne zo 100 % bavlny. Môžete sa riadiť aj biotextilnou certifikáciou, ktorá sa v súčasnej dobe pri oblečení začína dosť riešiť. Najlepšie urobíte certifikátom GOTS, ktorý zaručuje bio pôvod a etickú výrobu tovaru. Certifikácia Oeko-Tex® Standart 100 zaručuje, že finálny výrobok neobsahuje zdraviu škodlivé chemikálie, zatiaľ čo označenie Fairtrade® zaručuje etické pracovné podmienky počas výroby.
- Oblečenie pred prvým použitím vždy vyperte! Nikdy neviete, koľkým ľuďom prešlo rukami, v akom sklade ležalo, čo po ňom behalo a akými chemickými látkami je napustené.
- Perte na 60 °C, aby ste docielili perfektne čistú bielizeň zbavenú väčšiny mikroorganizmov a alergénov. Pre 100 % istotu môžete oblečenie ešte prejsť žehličkou.
- Používajte vhodný detský prací prípravok bez bielidiel a agresívnych chemikálií. Najlepšou voľbou bude výber pracieho prostriedku špeciálne určeného na jemnú detskú pokožku – bez konzervantov, parfumácie a alergénov.
- Vyhýbajte sa použitiu aviváže. Mohla by vyvolať podráždenie citlivej detskej pokožky.
- Vypranú bielizeň v práčke dajte pre istotu ešte raz plákať. Využívajte pracie programy pre deti a alergikov. Výborný bude aj parný program, ktorý oblečenie spoľahlivo vydezinfikuje.
- Mamičkami osvedčený pomocník na záver: žlčové mydlo. Poradí si s mnohými odolnými nečistotami, na ktoré je samotná práčka krátka. Stačí v ňom znečistené miesto preprať alebo nechať odmočiť. Ďalej stačí zašpinenú bielizeň vyprať klasicky v práčke s ostatnou bielizňou.
Akú veľkosť dojčenského oblečenia zaobstarať? Ako vybrať zavinovačku?
Hygienické potreby pre bábätko
Bábätko toho v základe nepotrebuje počas prvých dní svojho života toľko, ako by sa mohlo zdať. V mnohých pôrodniciach máte pre bábätko k dispozícii základnú kozmetiku ako umývací gél, detský olej a krém na zapareniny. Drahšie položky ako jednorazové plienky a vlhčené obrúsky sú vo väčšine pôrodníc k dispozícii iba na prvých pár hodín, a potom sa od vás očakáva používanie vlastných. Do pôrodnice sa vám ďalej hodia hygienické podložky na prebaľovanie, ktoré využijete aj po návrate domov, najmä u lekára, pretože perfektne zachytia prípadnú nehodu.
Výborným pomocníkom vám budú kozmetické nožničky. Vyberajte špeciálne antikorové nožničky so zaguľatenou špičkou, ktorými bábätku neublížite. Hoci je všeobecne odporúčané bábätkám nechty počas šestonedelia nestrihať, niektorí novorodenci ich majú tak dlhé, že je lepšie ich šetrne zastrihnúť, než čeliť riziku škrabnutia sa do krvi. Bavlnené rukavičky síce slúžia proti nechceným škrabancom, ale bábätká sú majstrami v odhadzovaní rukavičiek aj ponožiek.
Čo všetko bude bábätko potrebovať? Ako vybrať tie najlepšie plienky pre bábätko?
Čo zbaliť do pôrodnice na cestu domov
Ako dlho budete v pôrodnici?
Pôrod aj pobyt na oddelení šestonedelia bývajú zvyčajne skutočným očistcom, kedy si nejedna novopečená mamička siahne na dno - a to kvôli rozbúreným hormónom aj celkovej vyčerpanosti, nevyspalosti a bolestiam. Čím náročnejšie prvé dni po narodení bábätka sú, tým viac sa mamičky tešia domov. A niet sa čomu čudovať, pretože niektoré z nich doma čaká pomoc v podobe partnera alebo napríklad mamičky, ktorá bábätko na chvíľku povozí v kočíku vonku na prechádzke, aby si mamička trochu zdriemla a nabrala nové sily do nezastaviteľného kolotoča. Bezpečie, pohodlie a pokoj domova nemožno ničím nahradiť.
Po prirodzenom pôrode bez komplikácií sa dostanete domov približne na 3. až 4. deň po pôrode podľa toho, či ste rodili dopoludnia alebo popoludní. V prípade pôrodu cisárskym rezom sa vám pobyt v pôrodnici predĺži o jeden deň – predsa len išlo o náročnú brušnú operáciu, ktorej výsledok musia starostlivo sledovať lekári. Tento časový odhad sa vás týka iba vtedy, ak sa u vás ani u bábätka nevyskytli žiadne zdravotné komplikácie (problémy s jazvou po operácii, horúčka, novorodenecká žltačka).
Bezpečný prevoz domov
Najvhodnejším prostriedkom na prepravu novorodenca je osobný automobil. Keďže bábätko ešte nemá dostatočne vyvinutú imunitu, obmedzte kontakt s ľuďmi a nimi prenášanými rôznymi virózami. Každý automobil prevážajúci bábätko musí byť vybavený autosedačkou, ktorá sa umiestňuje proti smeru jazdy. Autosedačku je možné vybrať z troch typov: pre deti vo váhovej kategórii 0–13 kg; 0–18 kg alebo 0–36 kg.
Autosedačku zakryte poťahom (jarným alebo zimným) alebo ju vyložte štvorcovou plienkou z bavlny či termoregulačného bambusu. V lete zabezpečte zadné okná auta clonou proti slnku, a to aj v prípade tmavých okenných skiel. Na prikrytie voľte letný fusak alebo ľahučkú deku z prírodného materiálu. V zime uložte bábätko do zimného fusaku. Letný aj zimný variant fusaku má oddelené nožičky kvôli bezpečnostnému pásu vedúcemu týmto miestom.
Autosedačka: nová alebo z bazáru?
Rovnako ako kozmetické produkty či potraviny, aj autosedačky majú obmedzenú životnosť. Presnú dobu najvyššieho stupňa bezpečnosti autosedačky deklaruje jej výrobca a väčšinou sa pohybuje okolo piatich rokov. Po uplynutí stanovenej doby už nemusia byť použité materiály v takej kondícii, aké by mali byť pre čo najvyššiu ochranu detského pasažiera.
Okrem zuba času znižuje spoľahlivosť použitých plastových častí aj slnečné žiarenie, ktoré narúša ich štruktúru a robí ich krehkými. Preto by ste nemali autosedačku nechávať v aute, čo sa v prípade tzv. vajíčok tak často nestáva – bábätko v ňom prenášate tam a späť.
Autosedačka tak trávi väčšinu času doma mimo dosahu priamych slnečných lúčov. Láka vás pokušenie kúpiť použitú autosedačku kvôli výrazne nižšej cene? Hoci nepotešíme ekologicky zmýšľajúcich spotrebiteľov, odporúčame sa použitým kusom vyhýbať. Pri bazárovej autosedačke si nemôžete byť dostatočne istí jej minulosťou.
Jej bezpečnosť môže byť narušená nasledujúcimi okolnosťami:
- Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu,
- prekročenie odporúčanej doby použiteľnosti stanovenej výrobcom (väčšinou päť rokov),
- nevhodné uskladnenie (napr. vo vlhkej pivnici),
- bola vo vozidle počas dopravnej nehody pri rýchlosti nad 20 km/h.
Ak ste si istí, že nedošlo u ponúkaného bazárového kusu k vyššie uvedeným okolnostiam (autosedačku predáva vaša kamarátka alebo súrodenec), v jej kúpe ani používaní vám samozrejme nič nebráni.
Kedy začína doba použiteľnosti?
Doba použiteľnosti sa nezačína počítať v momente výroby (a uskladnenia na predajni), ale prvým použitím vo vozidle. Ak sa autosedačka nachádzala v aute počas autonehody pri rýchlosti vyššej ako 20 km/h, už nie je vhodná na použitie, a teda ani na ďalší predaj. Mikrotrhliny na plastovom skelete, ktoré mohli vzniknúť pri kolízii a nie sú okom viditeľné, môžu mať na svedomí tragické následky v prípade vašej autonehody.
Akokoľvek nemilo môže znieť odporúčanie vyzliecť dieťaťu zimnú bundu predtým, ako ho pripútate do detskej autosedačky alebo k sedadlu (v prípade väčších detí), mali by ste myslieť predovšetkým na jeho bezpečie. Preto radšej vstaňte o pár minút skôr a v aute zakúrte, alebo dieťa vybavte hrejivou dekou.
- Väčšina zimných búnd je vyrobená z hladkého materiálu, ktorý by mohol zapríčiniť vykĺznutie dieťaťa von z autosedačky pri náraze.
- Vatované vnútro bundy funguje ako vankúš, ktorý nedovolí bezpečnostnému pásu správne fungovať.
- Už pri náraze v rýchlosti iba 16 km/h môže dôjsť u detí v zimnej bunde k poškodeniu mäkkých tkanív, sleziny, pečene alebo k vnútornému krvácaniu. Môže dôjsť aj k poraneniu nôh dieťaťa.
- Po chvíľke sa môže dieťa kvôli poteniu snažiť dostať z bundy, pričom sa nedopatrením vyzlečie aj z bezpečnostných pásov.