Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Cesta k dokonale čistému bazénu
Napokon ste si splnili sen o vlastnom bazéne, ale k dokonalosti vám chýba priezračne čistá voda bez rias a nepríjemného zápachu? Naučte sa, ako sa správne o svoje vodné kráľovstvo starať, a z bazéna vás dostane až príchod prvých mrazíkov.
Obsah článku
Ako sa starať o bazén pred vypuknutím sezóny?
Aspoň raz ročne, na jar pred napustením či naopak pri vypustení vody na jeseň, bazén dôkladne vyčistite špeciálnymi čistiacimi prostriedkami. Nebojte sa pritlačiť, pretože na usadenú nečistotu sa musí doslova pekne od podlahy.
Pred prvým napustením vyčistite steny aj podlahu bazéna vhodne zvoleným čističom a skontrolujte funkčnosť bazénového príslušenstva. Bazén postavte ideálne na geotextilnú podložku, pripojte bazénové príslušenstvo a môžete začať s napúšťaním bazéna. Vodu filtrujte nepretržite po celú dobu napúšťania a pomocou bazénovej chémie upravte pH vody na hodnotu 6,8 až 7,2 pH. Zhruba po dvoch dňoch sa môžete začať kúpať.
Pokiaľ ste sa rozhodli investovať do nového nadzemného bazéna, pre jeho umiestnenie vyberte miesto bez viditeľných trávnych mačín.
Tip: S nákupom vlastného bazéna váhate, pretože sa vám ho nechce počas roka rozkladať, skladať alebo riešiť, kam s ním? Ideálnym riešením je tzv. celoročný bazén.
Bez filtrácie to vopred zabaľte
Majte svoj bazén v tej najlepšej kondícii vďaka filtrácii. S kartušovou filtráciou si vystačíte, pokiaľ budete udržiavať menší bazén. V prípade rodinného väčšieho bazéna na filtráciu nešetrite a priplaťte si za výkonnejší variant pieskovej filtrácie. Kvalitná filtrácia vám vydrží niekoľko sezón. Na vás bude len kontrolovať pravidelné preplachovanie a raz za rok vymeniť kremičitý piesok, ktorý sa v pieskovej filtrácii nachádza. Dôvodom je obrusovanie drsných hrán piesku, ktoré potom horšie zachytávajú filtrované nečistoty.
Všeobecne platí, že filtrácia by mala prefiltrovať celý objem bazéna zhruba za 6 až 8 hodín. Pokiaľ však bazén v parných dňoch používate nadpriemerne, mala by filtrácia byť pri správnom nastavení schopná zvládnuť svoju prácu už za 4 hodinky. Výkon filtrácie podporte bazénovým čerpadlom poháňajúcim vodu v rúrovom systéme bazéna. Čerpadlo vodu cirkuluje, zatiaľ čo filtrácia zachytáva nečistotu.
Odporúčanie: Používaním bazénového skimmera podporíte správnu funkciu filtračného zariadenia. Košík umiestnený v skimmeri zachytáva väčšie hrubé nečistoty a až potom je voda prečerpaná hadicou do filtračného zariadenia bazéna.
- Ako často je nutné filtráciu zapínať?
V horúcich dňoch pri štandardnom používaní bazéna filtrujte celkový objem vody aspoň 2x denne. - Kedy filtráciu zapnúť?
Vodu nikdy nefiltrujte v čase, keď sa kúpete. Filtráciu rozdeľte optimálne do niekoľkých úsekov s automatickým zapínaním. - Kam filtráciu umiestniť?
Filtračné zariadenie umiestnite v blízkosti bazéna, nie však menej ako 3 metre od jeho steny a chráňte ho pred priamym slnečným žiarením. - Aký je rozdiel v umiestnení pieskovej filtrácie od tej kartušovej?
Zatiaľ čo kartušovú filtráciu môžete s pokojným svedomím postaviť na akýkoľvek vodorovný povrch, piesková filtrácia je vyberavejšia. V prípade pieskovej filtrácie musíte zvoliť vodorovný štrkový alebo betónový podklad s otvoreným pripojením odpadu či odtokovým kanálom na preplachovanie.
Bazénová chémia všetku špinu umyje
Bazénová chémia bude spolu s filtračným zariadením obehovou sústavou vášho bazénového kráľovstva. Najbežnejším typom je tzv. chlórová chémia. Odporúčané množstvo chlóru v bazéne sa pohybuje okolo 0,5 mg/l. Pre maximálne pohodlie investujte do plávajúceho dávkovača, ktorý za vás vyrieši problém so správnym dávkovaním chlóru. Sám totiž postupne uvoľňuje chlór do vody, čím je bazén pravidelne dezinfikovaný a čistený.
Pokiaľ patríte k jedincom so zvýšenou citlivosťou na chlór, máte k dispozícii aj bezchlórové (tzv. oxidačné) prostriedky. Tie nedráždia citlivú pokožku a sú tak vhodné aj pre alergikov.
V sortimente bazénovej chémie nenájdete len chlór, chlórové tablety či dávkovače. Krištáľovo čistú vodu bez nepríjemného zápachu či rias musíte tiež pravidelne dezinfikovať vhodnými dezinfekčnými prostriedkami a porovnávať hladinu pH.
Hodnotu pH môžete sledovať na stupnici od pH 1 až po pH 14. Jednotlivé hodnoty ukazujú, či vo vode prevažujú kyslé alebo zásadité látky. Neutrálny vodný roztok má hodnotu pH 7. Bazénovú hodnotu jednoducho zistíte použitím testera pH. Ideálna hodnota vody vo vašom bazéne by sa mala pohybovať v rozmedzí 6,8 - 7,2 pH. Vyššia hodnota pH by vám mohla spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie v podobe podráždených slizníc a pálenia očí. Naopak príliš nízke pH zase spôsobuje koróziu kovových častí vášho bazéna, blednutie farieb či nežiaduce zakalenie vody.
Tip: Pre jedincov s citlivou pokožkou či alergiou môže byť esom v rukáve solinátor. Jedná sa o zariadenie na slanú úpravu bazénovej vody, vďaka čomu obmedzíte použitie chlóru až o 70 %.
- Pri mliečne sfarbenej vode v prvom rade skontrolujte hodnotu tvrdosti vody (nemala by byť vyššia ako 18 °N) a pH pomocou špeciálnych testovacích sád (tzv. testerov). Na úpravu využite chemické bazénové prípravky. Pokiaľ so zafarbením vody stále nie ste spokojní, skúste jej dodať iskru prejasňovačom.
- Na zelenú vodu použite chlórovú dezinfekciu a následne prejasňovač.
- Hnedá voda je s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledkom napadnutia riasami indikujúca zlú hodnotu pH. Na úpravu využite chlórové bazénové prípravky s prejasňovačom.
Trápia vás nečistoty na dne? S bazénovým vysávačom žiadny problém
Pre čistý bazén si bohužiaľ nevystačíte len so zapnutou filtráciou, ktorá je na steblá nanosenej trávy, napadané listy a iné podobné nečistoty krátka. Na všetky typy nečistôt na dne či bokoch bazéna použite bazénový vysávač. Pre menšie plochy si vystačíte s ručným vysávačom, pre rodinné a väčšie bazény voľte radšej poloautomatický či automatický variant. Vysávač nasaje bazénovú vodu aj s nečistotami, ktoré sa zachytia vo vnútri filtrácie vysávača a späť sa vracia iba čistá voda.
Zatiaľ čo ručné vysávače ovládate pomocou teleskopickej tyče, poloautomatickí či plne automatickí pomocníci vysávajú samostatne za pomoci membrány a podtlaku z filtračného zariadenia. Vysávače sa totiž veľmi jednoducho napoja na bazénovú filtráciu a využívajú jej saciu silu na odvod špinavej vody. Plne automatické vysávače sú vybavené vlastným motorom a elektronikou riadiacou prevádzku pohybu.
Tip: Ďalšou možnosťou, ako udržať bazénovú vodu čistú, je pravidelné používanie UV lampy. Vďaka svojmu žiareniu dokáže znížiť spotrebu chlóru na najnutnejšie minimum.
Starostlivosť o bazén zhora nadol
Je pre vás starostlivosť o bazén nezvládnuteľným maratónom? Stavte na osvedčených pomocníkov, ktorí každý beh premenia na príjemný klus rovinkou. Položením bazéna na vhodnú podložku ho ochránite pred pretrhnutím a plesňami. Prestaňte do zblbnutia vyberať napadané nečistoty sieťkou pripevnenou na teleskopickej tyči. Radšej bazén prikrývajte kvalitnou plachtou, ktorá udrží kvalitu bazénovej vody aj pri daždivých dňoch, mierne vám vypomôže s ohrevom vody a poslúži veľmi dobre aj na zazimovanie bazéna.
Rada z praxe: pokiaľ vám to počasie dovolí, vlezte do bazéna a niekoľkokrát ho po obvode obíďte. Vzniknutý vodný vír vnesie nahromadené nečistoty doprostred bazéna, odkiaľ ich potom jednoducho vyberiete hladinovou sieťkou. Druhou možnosťou pre vás je zvoliť z bohatej ponuky zastrešenie bazéna, ktoré má oproti bazénovej plachte či fólii síce vyššie obstarávacie náklady, ale výsledok poteší nielen susedovo oko.
Tip: Obstaraním solárnej plachty zabijete dve muchy jednou ranou. Lusknutím prsta vyriešite nielen zachytávanie nečistôt, ale teplota vody sa zdvihne až o niekoľko stupňov.
Diera vo vašom bazéne nemusí nutne znamenať kúpu nového. Najprv sa uistite, odkiaľ voda uniká. Praktickým pomocníkom pre správnu a rýchlu detekciu môže byť napríklad potravinárske farbivo. Zmiešajte pár kvapiek potravinárskeho farbiva s vodou v bazéne a vyčkajte - pretrhnutá plachta zafarbenú vodu nasaje. Na poškodené miesto aj záplatu naneste špeciálne lepidlo a záplatu následne silne a krátko priložte na natrhnuté miesto. Dbajte na presné prekrytie, pretože neskoršia korekcia už nebude možná.
5 základných pravidiel pre používanie bazéna
Chce sa vám plakať pri každom čistení bazéna? Neustále čistíte, dezinfikujete, chlórujete a výsledok napriek tomu stále nezodpovedá vašim predstavám. A pritom stačí tak málo.
- Než skočíte do bazéna, nechajte najskôr opaľovacie prípravky vstrebať sa do kože.
- Nešetrite! Niektorí ľudia s vidinou zdanlivého zníženia nákladov čistia svoj bazén skalicou a savom. Voda je síce na prvý pohľad čistá, zdravotné následky však môžu byť veľmi závažné.
- Čas od času je nutné vodu v bazéne obmeniť alebo z nej odpustiť a naplniť novú. Pot, opaľovacie krémy a ďalšie organické nečistoty totiž reagujú s aktívnym chlórom v bazéne a vzniká tzv. viazaný chlór, ktorý už nie je v dezinfekcii účinný.
- Záhradné sprchy či vaničky na nohy sú odborníkmi na prevenciu. Pred kúpaním sa vysprchujte a nohy očistite od trávy či kamienkov, prípadne ich zmyte prúdom záhradnej hadice.
- Do bazéna nikdy neskáčte. Využívajte radšej bazénové schodíky.
Ako správne zazimovať bazén?
Nepodceňujte zazimovanie, pretože správna príprava bazéna na zimný odpočinok vám uľahčí začatie jarnej prevádzky. V prípade, že vodu na zimu nevypúšťate, je nutné do nej priliať prípravok pôsobiaci proti tvorbe rias, baktérií a usadzovaniu vápnika. Po aplikácii špeciálneho prípravku na zazimovanie znížte hladinu vody zhruba o 20 cm. Nezľaknite sa – odpustením vody vzniknú viditeľné usadeniny, ktoré očistite vhodným čistiacim prípravkom. Odmontujte bazénové príslušenstvo a bazén zakryte krycou fóliou či plachtou.