Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Camping po SR: Čo so sebou zbaliť
Kempovanie ponúka osviežujúci oddych od každodenného života a možnosť vychutnania si prírody. Odpojte sa od technológií, vydajte sa na túru, rybárčite, varte alebo len rozdeľte oheň. Zbaľte kufre alebo batoh a vydajte sa na nezabudnuteľnú dovolenku. Hľadáte najlepší kemp alebo zoznam vecí, čo so sebou zabaliť? Stačí čítať ďalej...
Tipy, čo so sebou do kempu
- Osobné doklady, dostatok peňazí v hotovosti a platobnú kartu.
- Potreby na spanie: stan, spacák alebo deka, karimatka alebo nafukovací matrac, vankúšik.
- Jedlo, pitie a varenie: varič, nôž, ešus či hrnce, hrnček, tanier, príbory, základné náčinie na varenie, instantné či zavarené pokrmy a konzervy, balená voda, outdoorová fľaša, chladnička alebo chladiaca taška, káva a čaj podľa chuti, na rozloženie ohňa (zápalky, podpaľovač).
- Ďalšie základné potreby a doplnky: čelovka, svietidlo s náhradnými batériami, powerbanka, mapa či GPS na výlety, kempingové stoličky a stolík, šnúra na bielizeň so štipcami, povrázok, lepiaca páska, prací prostriedok, prostriedok na umývanie riadu, hubka, utierka, vrecia na odpadky.
- Lekárnička: lieky na bolesť, teplotu a zažívacie ťažkosti, sprej do nosa, kvapky do očí, obväz a ovínadlo, náplasti, dezinfekcia, pinzeta na kliešte, repelent, opaľovacie prípravky.
- Oblečenie na teplé aj chladné dni, dostatok spodnej bielizne a ponožiek, náhradná obuv, plavky, pršiplášť, klobúk alebo šiltovka, slnečné okuliare.
- Osobná hygiena: uterák, zubná kefka, zubná pasta, šampón, mydlo, dezodorant, pleťové a telové krémy, hrebeň.
- Zábava a voľný čas: knihy, časopisy alebo elektronická čítačka kníh, stolové hry a karty, ceruzka a papier, bedmintonové rakety, frisbee, petanque, vybavenie na rybárčenie, prenosné reproduktory atď.
Kempujte po Slovensku
Mnoho z nás sa necháva zlákať morom a ďalekými krajinami, ale aj náš domov ponúka mnoho prekrásnych a ľahko dostupných miest. K jazeru alebo do hôr dôjdete za chvíľku, ubytovanie a jedlo sú v podstate za babku. Môžete využiť rozsiahlu sieť kempov s kompletným zariadením, alebo to skúsiť "na divoko" a zabývať sa na voľnom pozemku. Nepotrebujete pas, meniť peniaze ani cvičiť cudzí jazyk a napriek tomu spoznáte špecifiká rôznych krajov a ochutnáte nové jedlo.
Stačí vybrať miesto, dopravný prostriedok, zabaliť batoh a môžete vyraziť. Pôjdete na víkend, alebo na mesiac?
Ľahko a rýchlo autom
Pri cestovaní autom si zachováte dostatočný komfort a zároveň sa môžete ľahko presúvať. Preto je tento spôsob ideálny pre rodiny s deťmi a cestovanie s miláčikmi - kedykoľvek zastavíte na desiatu alebo krátky výlet. Auto volia tiež tí, ktorí majú radi tzv. road tripy a teda cestovanie z kempu do kempu s cieľom navštíviť niekoľko miest. Či si cestu vopred naplánujete, alebo pôjdete "na blind", je na vás.
Vzhľadom k veľkosti auta myslite na objem vecí, ktoré vezmete so sebou. Stan, karimatka a spacák sa vám vojsť musia, ale oblečenie môžete preprať a drogériu kúpite v cestovnom balení. Vopred si premyslite, ako a kde budete jesť. Ak sú vo finálnej destinácii reštaurácie alebo stánky, máte postarané. V opačnom prípade pribaľte nejaké jedlo a varič. Vhodné sú trvanlivé a suché potraviny, ako cestoviny, konzervy a pečivo. Ak sa vám vojde prenosná chladnička alebo chladiaci box, budete mať výber širší.
Skontrolujte povinnú výbavu automobilu a vezmite so sebou nejaké náradie pre prípad, že by sa na aute vyskytla neočakávaná závada.
Štýlovo na dvoch kolesách
Cestovanie na bicykloch a motorkách ponúka veľkú slobodu a navyše má štýl. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, v prvom rade zvážte svoje skúsenosti a schopnosti. Mali by ste zvládnuť prejsť dlhšiu vzdialenosť v rôznom teréne, prípadne vlastniť zodpovedajúci stroj. Oplatí sa si cestu dopredu naplánovať a skontrolovať jej aktuálny stav, aby ste hneď prvý deň nezistili, že vybranú trasu neprejdete.
S bicyklom alebo motocyklom môžete takmer do každého ubytovacieho zariadenia a ani s parkovaním spravidla nebudete mať problém. Najväčším obmedzením tak je množstvo a váha vecí, ktoré môžete viezť. Ak sa nechystáte spať len tak na lúke, budete potrebovať aspoň stan, spacák a karimatku. Tie sa dajú zohnať v špeciálnych zmenšených variantoch. U oblečenia a jedla musíte spoliehať na to, že všetko preperiete, nakúpite a uvaríte na ďalšej zastávke. Oceníte najmä malé variče, ľahké riady a tašky či batohy, do ktorých všetko ľahko zbalíte.
Nepodceňujte kontrolu dopravného prostriedku a rozhodne so sebou vezmite náradie pre prípadné opravy. Tiež sa vám bude hodiť lekárnička pre ošetrenie možných zranení.
Ako sa obliecť na bicykel a čo so sebou? Najčastejšie opravy bicykla
Pohodlie domova v karavane a obytnom voze
V obytnom voze a v karavane si užijete najväčší komfort. Môžete so sebou vziať viac oblečenia a jedla, ale aj napríklad bicykle alebo paddleboardy. Ide teda o ideálnu možnosť pre dlhšie kempovanie. Pri cestovaní "obytňákom" si dopredu overte vhodnosť vybraných miest. Nie všetky cesty, parkoviská a ubytovanie sú pre karavan vhodné. Autokemp by navyše mal umožňovať vypustenie odpadovej vody, vyčistenie WC, doplnenie čerstvej vody a mať dostupné elektrické prípojky.
Zarytí milovníci karavanov odporúčajú: melamínový riad, plastové poháre, vyrovnávacie nájazdy a kliny pod kolesá, kempingový nábytok a markízu alebo predstan. Vďaka kanistrom a predlžovačkám budete mať dostatok vody a elektriny vždy po ruke.
Skontrolujte si, či máte správne vodičské oprávnenie - to sa napr. u prívesu riadi podľa celkovej hmotnosti súpravy. Samotné riadenie vyžaduje trochu cviku a preto si všetko vopred pochytajte a vyskúšajte.
Za slobodou autobusom, vlakom alebo pešo
Cestovanie vlakom, autobusom alebo pešo je pre skutočných fanúšikov klasického kempovania - čo si neodnesiete na chrbte, to nemáte. Tzv. backpacking je obľúbený hlavne u mladých ľudí a to predovšetkým pre slobodu cestovania a spojenie s prírodou. Trasu môžete prejsť po vlastných nohách, skúsiť stopovať alebo sa na prvú zastávku dopraviť autobusom či vlakom. Vždy ale myslite na to, že si celý náklad ponesiete sami.
Aby sa vám dobre išlo, kúpte si poriadny batoh a kvalitné topánky. Ak nechcete spať len tak pod širákom, zbaľte si ľahký stan, spacák a karimatku. Tiež si vezmite malý varič, outdoorové riady, poriadny nôž, príbory, fľašu s vodou a potraviny. Oceníte malé a ľahké balenie a preto sú vhodné instantné jedlá k zaliatiu vodou - tie už sa dajú zohnať v pomerne dobrej kvalite. K osobnej hygiene môžete využiť jazerá a potoky, ale určite sa budú hodiť aj vlhčené obrúsky. Ekologické prípravky na pranie a umývanie pomôžu s údržbou oblečenia a riad, vrecia na odpadky sa postarajú o smeti. Powerbanka dobije prístroje v čase, keď ste dlhšiu dobu mimo civilizácie.
Pri cestovaní mimo kempov je na mieste veľká opatrnosť. V prírode sa stretnete so zverou, rôznorodým terénom aj nevyspytateľným počasím, čo môže ohroziť vaše zdravie. Preto so sebou radšej vezmite mapu, kompas a lekárničku. Aj v prípade stopovania buďte nadmieru obozretní a nevystavujte sa zbytočnému riziku. Vždy sa hláste rodine či priateľom a dajte im vedieť svoju aktuálnu polohu aj plány.