Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Bežecká výbava s Milošom Škorpilom
Chystáte sa vybehnúť a nechcete nič podceniť? Vhodná bežecká obuv, funkčné oblečenie a doplnkové posilňovanie váš pôžitok z behu výrazne zlepšia. Niečo o tom viem, behám už 57 rokov. Prečítajte si moje odporúčania, načerpajte vedomosti a budete pripravení na všetko.
Bežecká obuv
Bežeckú obuv si kupujte o číslo väčšiu, než je tá, v ktorej normálne chodíte. Ak beháte po ceste, spevnených cestách, v parku či v lese, mali by ste si kúpiť cestnú obuv (objemovú bežeckú topánku). Trailové topánky slúžia na behanie v skutočnom teréne, a teda mimo cesty, alebo tam kde hrozí pošmyknutie. Ak chcete behať v minimalistických barefoot topánkach, mali by ste v nich najskôr dlhšiu dobu, pokiaľ možno stále, chodiť.
Tip: Bežecké topánky by mali byť čo najflexibilnejšie a umožniť chodidlu jemnú motorickú prácu.
Oblečenie na beh
Na beh sa obliekajte tak, aby ste, keď vyjdete von, pociťovali mierny chlad. Po 5-10 minútach behu sa zahrejete na prevádzkovú teplotu a pokiaľ dodržíte aj to, že sa rozbehnete voľnejšie a nenapálite to hneď od štartu, tak sa nebudete nadmerne potiť. Pri obliekaní voľte variant viacerých vrstiev slabšieho oblečenia. Môžete potom lepšie regulovať teplotu tela pri behu, než keď si vezmete tričko a čo najteplejšiu bundu. Ideálne dajte prednosť funkčným materiálom (napr. merino) pred napríklad bavlnou. Funkčné materiály lepšie odvádzajú pot od tela a rýchlejšie schnú.
Na konci behu zvoľňujte, aby ste vychladli a po osprchovaní a prezlečení do suchého sa už ďalej nepotili.
- Prvá vrstva - podľa teploty (tričko s krátkym alebo dlhým rukávom), v lete tielko;
- druhá vrstva - mikina;
- tretia vrstva – bunda (ľahká, vetrovka, nepremokavá, teplá);
- na nohy - trenírky, krátke, ¾ či dlhé elasťáky, kompresné ponožky, kompresné návleky na lýtka či stehná;
- chodidlá – bežecké ponožky, podkolienky;
- na ruky (dlane) – rukavice;
- na krk – tunelová šatka;
- na hlavu – čiapky, šiltovky, čelenky.
Bežecké doplnky
Doplnky len dopĺňajú bežeckú výbavu a nie sú pre behanie, na rozdiel od obuvi a oblečenia, nutne dôležité. Každopádne sú dobrými pomocníkmi. Najmä potom inteligentné hodinky či fitness náramky, ktoré človeku povedia, ako na tom fyzicky je. U týchto typov pomocníkov je však dôležité venovať ich upozorneniu pozornosť a obzvlášť to platí pre tepovú frekvenciu. Nemali by ste dopustiť, aby sa stali len nástrojmi vášho chválenia sa, čím mám na mysli počítanie kilometrov a sledovanie rýchlosti, ktorou beháte. Vyvarujte sa toho, že prestanú byť dobrými pomocníkmi a stanú sa zlými pánmi.
Ostatné doplnky vám pomôžu si viac užívať beh a na to sú tiež prevažne určené.
Alternatívny tréning a posilňovanie
Niektorí bežci príliš neuznávajú napríklad behanie na páse či iných alternatívnych zariadení (napr. veslársky trenažér či orbitrek). Osobne si myslím, že využitie týchto strojov je vhodnou alternatívou bežeckého tréningu. A to nielen v období, keď je na behanie vonku málo svetla alebo nie je priaznivé počasie. Sám mám s nimi veľmi dobré skúsenosti.
Ešte viac sa bežecký národ bráni posilňovaniu, ale pravdou je, že celkové posilnenie všetkých svalových skupín, nielen nôh či core, človeku v behu veľmi pomôže. Minimálne preto, že keď vám dochádza energia, tak sa to najskôr prejaví na držaní tela. To spoznáte nadmerným ťažením nôh.
Výživa a potravinové doplnky
Športová výživa je špeciálna disciplína a pokiaľ nie ste výkonnostní alebo vrcholoví športovci, tak úplne postačí stravovať sa tak ako naši predkovia. To znamená, že sa vaša strava bude skladať prevažne z toho, čo niekde vyrástlo, behalo, lietalo, plávalo.
Na druhú stranu v období zvýšeného stresu, a kto ho dnes neprežíva, dopĺňajte minerály, vitamíny, stopové prvky a aminokyseliny. Pokiaľ ide o špeciálnu športovú výživu, ako sú gély, iónové nápoje a podobne, tak odporúčam, aby ste ich používali a vyskúšali už počas tréningu. Nekupujte si ich až na preteky. Aj vaša tráviaca sústava sa potrebuje pripraviť na to, čo jej podsuniete a nie vždy je ochotná to znášať.
Hodiť sa vám budú:
- Minerály - vápnik, horčík, sodík, draslík,
- vitamíny - C, B, E, D, A,
- aminokyseliny,
- kolagén,
- energetické gély,
- iónové nápoje,
- prírodní pomocníci - datle, hroznový cukor, banán, ovocie, pečené gaštany.
Viac o mne
Volám sa Miloš Škorpil a behám 57 rokov. Trénovaniu sa venujem 50 rokov. Pripravoval som už viac ako 1 000 klientov a klientok, vrátane Ivany Sekyrovej, ktorá pod mojím vedením splnila olympijský limit na maratón na olympiáde v Londýne. Teraz trénujem Milana Šumného, ktorý vlani skončil 3. na Spartathlone - beží sa z Atén do Sparty, celkom 246 hodín a pretekári ho musia ubehnúť za 36 hodín, čo Milan zvládol za 23:52 h.
Som dvojnásobný majster ČR v behu na 24 hodín . Trikrát som obehol Českú republiku. Po schodoch kostola sv. Bartolomeja v Pelhřimove som vystúpil na Everest za 22:21:34 h, čo predstavovalo 43 660 schodov hore a dole. A všetko mám svoje, myslím tým hlavne kolená a bedrá.
Viac informácií nájdete na mojom Instagrame ultraskorpil, YouTube kanále Běžecká škola Miloše Škorpila a FB účtu. Pre ďalšie články, témy a poznatky sa pozrite na môj web www.bezeckaskola.cz.