Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako zariadiť detskú izbu pre školáka?
Detská postieľka a prebaľovací pult už dávno zívajú niekde na povale a vy sa začínate obzerať po funkčnom nábytku pre malého školáčika? Potom ste tu správne. V dnešnom článku preberieme, aké najčastejšie chyby robia rodičia počas zariaďovania izbičky, aj to, ako sa im najlepšie vyvarovať.
S čím začať
Akonáhle sa máte od čoho odraziť, všetko ďalšie zariaďovanie sa bude prirodzene samo odvíjať. Dobré je preto začať rozdelením izby do jednotlivých zón. Ak ste už týmto spôsobom zariaďovali predtým izbičku, nič vás neprekvapí. Hernú či prebaľovaciu zónu premeníte na študijné miesto tak, aby dieťa v izbe stále malo priestor na oddych aj hranie, ale zároveň nerušený kútik na prácu. O tom, ako tieto zóny tvoriť, sa viac dozviete v našom článku Detská izba podľa feng-šuej.
Vezmite to od základov
Aby ste sa neskôr nemuseli vracať k nedostatkom, urobte si zoznam. Je jasné, že bude dieťa potrebovať poriadny písací stôl s dostatočnou pracovnou plochou. Na niektoré ďalšie detaily by ste však pri zariaďovaní mohli ľahko zabudnúť.
Jedným z dôležitých bodov je maľovka. Všeobecne nie je dobré, ak je celá detská izba vymaľovaná extravagantnými farbami a motívmi. Tie sa najviac hodia do hernej zóny, ale pri posteli by mohli dieťa ľahko rozptyľovať. A to isté platí aj pri novej študijnej zóne. Tu sa dieťa potrebuje nerušene ponoriť do učenia a aj najmenšia kresbička ho môže ľahko vytrhnúť z premýšľania. Napríklad žltá farba plne podporuje intelekt a zameranie na vec. Nezabúdajte, že už aj predškoláci majú často jasný názor na to, ako by ich izbička mala vyzerať, a preto prizvite práve ich do výberu tapety či surfovania vo vzorkovníku.
Ruka v ruke s maľovkou by ste mali riešiť osvetlenie. Aj to je kľúčom nielen k dobre pôsobiacej a usporiadanej izbe, ale hlavne k správnej hygiene očí. Do izby by malo dopadať čo najviac prirodzeného svetla. Nikdy ale nevsádzajte na jedno centrálne osvetlenie. Zvlášť pre školákov je stolná lampička a svetlo na čítanie nutnosťou.
Hľadáme miesto pre písací stôl
Než sa vrhnete do zháňania konkrétneho kusu nábytku, zamyslite sa, kam ho umiestnite. Tu sa opäť vraciame k starým dobrým zónam. Herný kútik by so stolom v ideálnom prípade nemal vôbec susediť, opäť kvôli rozptyľovaniu. Aby nebolo dieťa zastrčené v tmavom rohu, hoci osvetleným kvalitnou lampičkou, umiestnite stôl najlepšie k blízkosti okna. Tým zaistíte dostatok denného svetla a pocitovú spolupatričnosť s prirodzeným priebehom dňa. Pokiaľ je to možné, zariaďte to tak, aby dieťa nesedelo chrbtom do priestoru. Takéto prispôsobenie vyvoláva podvedomý nepokoj.
…a stoličku
Možno sa vám zdá zbytočné hľadať miesto pre stoličku, keď už máte vyhradené miesto pre stôl. Nezabúdajte však, že kvalitná ergonomická stolička je základ. A tá z celkového priestoru tiež niečo odkrojí. Pokiaľ preto plánujete pracovnú zónu situovať tak, aby dieťa sedelo chrbtom k stene, počítajte s dostatočným priestorom pre objemnejší kancelársky kúsok.
3 najčastejšie chyby pri výbere stola
- Nedostatočná výška: vyberajte vždy s dieťaťom, mala by sa pohybovať okolo 70–75 cm. Dieťa musí dosiahnuť celými chodidlami na zem a pri položení rúk na dosku by paže v lakti mali zvierať pravý uhol. Pokiaľ je zatiaľ stôl dieťaťu veľký, môžete to dočasne vyriešiť podnožníkom.
- Nedostatočná dĺžka: rodičom sa môže zdať tak akurát. Dieťaťu sa na stôl pohodlne zmestia oba lakte aj zošit s učebnicou. Časom však môže učenie aj pomôcok pribúdať, napríklad aj stolný počítač. Počítajte preto s nejakou tou rezervou navyše. Pre motiváciu na učenie nie je nič horšieho ako zavalený stôl neporiadkom. Vyberajte stoly s plochou aspoň 120 × 60 cm.
- Málo úložných priestorov: niektorí rodičia sa natoľko zamerajú na ideálne rozmery a umiestnenie stola, že zabudnú skontrolovať dostatok úložných priestorov. Dieťa bude potrebovať nielen zošity, učebnice a písacie potreby, ale aj elektroniku, miesto na uloženie káblov, nabíjačiek a USB diskov. Keď nie teraz, tak za pár rokov určite. Dobre premyslené zásuvky, pojazdné kontajnery a zásuvky navyše malého školáčika učia organizácii a udržovaniu poriadku.
Keď vás veľkosť izby drží na uzde
Malé izbičky nemusia za tými veľkými nutne zaostávať. Len im venujte o niečo viac energie a pri každom kuse nábytku myslite predovšetkým na multifunkčnosť. Prototypom takého viacúčelového zariadenia je napríklad poschodová posteľ so zabudovaným úložným priestorom a písacím stolom na prízemí. Takéto riešenie sa však viac hodí do svetlých izieb, kde nie je o dostatok denného svetla núdza. V opačnom prípade môžete spodný priestor pod posteľou vyčleniť hernému kútiku alebo komodám.
Všetko sa točí okolo postele
Aj keď by sa mohlo zdať, že v izbe pre školáka hrá hlavnú rolu písací stôl, nie je to tak. Základom všetkého je zdravý spánok na kvalitnej posteli dospelých rozmerov. Ako hovorí profesor neurovied Matthew Walker vo svojom bestsellere Prečo spíme: Správne strávená noc prospieva ako nášmu mozgu, tak telu. Zdá sa, že v tele nie je jediný orgán a v mozgu jediný proces, na ktorý by spánok nemal pozitívny vplyv. Preto, ak nezaistíte priaznivé prostredie na spánok (dobre riešenú spánkovú zónu), potom nemá zmysel riešiť ideálne umiestnenie písacieho stola.
Ak sa napríklad stretávate s nedostatkom miesta, uprednostnite veľkú posteľ nad veľkým stolom. Ten môžete vybrať o niečo menší, zato s dobre členenými zásuvkami. Ideálna odpočinková zóna by mala byť v pokojnejšej časti miestnosti, ďalej od okna a dverí. Pokiaľ to priestor dovolí a vy nemusíte príliš riešiť úsporu miesta, vybavte túto zónu iba posteľou a nočným stolíkom s lampičkou.
Detská duša plesá
Aby nebol prechod do nového školského režimu príliš veľký šok, ponechajte v detskej izbičke stále miesto na hranie. To sa v priebehu rokov môže stenčovať alebo všemožne pretvárať. Tak ako tak je ale dobré, keď má dieťa vždy na dosah možnosť krátkeho odreagovania aj vyšantenia.
Univerzálna rada, ako taký kútik vybaviť, neexistuje. Berte do úvahy hlavne vek a záľuby dieťaťa. Je dobré, ak bude mať malý školák miesto, kde vystavovať svoje výtvory z pracovných činností a iné poklady napríklad donesené z lesa. Zároveň môže herná zóna obsahovať všemožné preliezačky, bunkre a obľúbené hračky. Pokiaľ je v izbe pevná podlaha, kúpte aspoň pre túto časť miestnosti mäkučký koberček s nižším vlasom. Na takomto dieťa lepšie postaví napríklad vežu z lega.
Vytvorili ste svojmu prváčikovi izbičku snov s fungl novým nábytkom z drevotriesky? Nezabudnite miestnosť poriadne a dlhodobo vetrať. Kúsky zo zmesných drtí sú pospájané syntetickými lepidlami, ktoré môžu byť nepríjemne cítiť aj niekoľko týždňov.