Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Ako čistiť kávovar? Údržba pákových, kapsulových a automatických modelov má svoje špecifiká
Na to, aby ste si mohli vychutnať vynikajúcu kávu, nestačí len zaobstarať si kvalitný kávovar. Musíte sa oň aj pravidelne starať a udržiavať ho v čistote. Práve výborný stav kávovaru má výrazný vplyv na jeho životnosť, ale aj na výslednú chuť kávy. Ako však taký pákový, automatický alebo kapsulový kávovar čistiť, aké časti udržiavať a čím? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Čistenie pákového kávovaru
Pákový kávovar musíte udržiavať úplne po každom použití. Aj jedno vynechané čistenie môže výrazne znehodnotiť výslednú chuť kávy a v tom horšom prípade kávovar aj poškodiť. Umývať sa musí hlava kávovaru, tryska, sitko a páka. Ako na to?
- Hlava páky a filter (po každom použití): Hlavu páky a portafilter vyčistite špeciálnou kefkou, opláchnite horúcou vodou a osušte.
- Oplachovanie, nádoba na vodu, odkvapkávacia miska a vonkajšia časť (1x týždenne): Kávovar opláchnite pomocou slepého filtra alebo zátky (sitko bez dierok) vloženej do hlavy páky, na ktorú umiestnite čistiacu tabletu alebo vsypte prípravok v prášku. Ak nemáte čistiaci prostriedok, opláchnite kávovar aspoň čistou horúcou vodou. Aspoň raz týždenne umyte aj nádobky na vodu a kávu (ak ich váš kávovar má), odkvapkávaciu misku a utrite celý vonkajšok kávovaru.
- Parná tryska: Ak ju váš kávovar má, po každom použití a pred každým použitím ju vyfúknite a potom ju utrite. Raz za mesiac rozoberte trysku/dýzu a namočte jej časti do čističa mliečnych ciest. Zbavíte sa tak zvyškov mlieka a zabránite jej upchatiu.
- Výmena vodného filtra (1× za 2 mesiace): Tento filter redukuje usadzovanie minerálov v kávovare a tiež zlepšuje chuť kávy. Môže byť umiestnený v prípojke na vodu alebo prípadne vo vodovodnom kohútiku. Vymieňajte ho podľa odporúčaní výrobcu a tvrdosti vody vo vašej oblasti - všeobecne sa odporúča raz za 2 mesiace. Nahradiť ho môžete používaním vody z filtračnej kanvice.
- Mlynček na kávu: Aj tu záleží na tom, či ho váš kávovar má, alebo nie. Pri čistení potom postupujte podľa odporúčaní výrobcu. Niektoré časti mlynčeka by sa mali dať rozobrať a potom namočiť do čistiaceho prostriedku na kávovary alebo umyť jemným prostriedkom na umývanie riadu. Potom ich jednoducho vysušte a znovu zostavte. Ak váš kávovar nemá mlynček a kávu meliete samostatne, raz za čas vyčistite aj tento prístroj.
- Odstraňovanie vodného kameňa (1× za 3-6 mesiacov): Používajte kvalitný, na to určený prostriedok na odstraňovanie vodného kameňa, aby ste zabránili usadzovaniu minerálov. Interval čistenia závisí od tvrdosti vody a frekvencie používania spotrebiča, ale odporúča sa raz za 3-6 mesiacov.
- Odborná kontrola (1× ročne): Ak vám na vašom prístroji skutočne záleží, raz ročne ho nechajte skontrolovať odborníkom. Ten môže odhaliť potenciálne problémy a vykonať hĺbkové čistenie.
Údržba kávovaru na kapsuly
Starostlivosť o kávovar na kapsuly patrí medzi tie najjednoduchšie. To ale neznamená, že ju nepotrebuje. Ako postupovať?
- Nádobka na kapsule a odkvapkávacia tácka (1× denne): Po každom použití alebo aspoň raz za deň vyberte a vypláchnite komoru na kapsule aj odkvapkávaciu plochu s táckou. Môžu sa tu hromadiť zvyšky kávy a tvoriť plesne.
- Exteriér a nádobka na vodu (1× týždenne): Jemne utrite vonkajší povrch zariadenia mäkkou navlhčenou handričkou. Nádržku na vodu vyprázdnite a vypláchnite čistou vodou, podľa potreby vymyte jemným prípravkom na riad a osušte. Tak zabránite usadzovaniu minerálov a zatuchnutiu vody. Ideálne do nádoby vlievajte iba vodu z filtračnej kanvice.
- Čistenie kávovaru (cca 1× mesačne): Prístroj udržujte špeciálnym prípravkom, ktorý môže mať formu kapsule a vloží sa do priestoru na kávu. Či už zvolíte tento prípravok, alebo jeho práškovú alebo tekutú formu, vždy postupujte podľa rád výrobcu.
- Odvápňovanie (1× za 3-6 mesiacov): V závislosti od tvrdosti vašej vody odvápňujte kávovar pomocou špeciálneho roztoku určeného pre kapsulové kávovary alebo použitím tablety, ktorá sa vhodí do nádoby na vodu, nechá sa rozpustiť a vzniknutý roztok sa potom preženie ústrojenstvom kávovaru.
Tip: Sledujte výkon kávovaru a dávajte pozor na akékoľvek zmeny, ako sú neobvyklé zvuky alebo zmeny toku kávy. Tie môžu naznačovať potrebu hlbšieho čistenia alebo servisnej kontroly.
Čistenie automatického kávovaru
Väčšina automatických kávovarov disponuje programami na samočistenie aj odvápnenie, kedy vás prístroj sám upozorní, že je potrebné vykonať údržbu. Je však potrebné sa striktne držať pokynov od výrobcu, ktoré nájdete v manuáli. Použiť musíte aj špecializované odvápňovače a čistiace prostriedky pre kávovary, pretože inými by ste mohli kávovar ľahko poškodiť. Program vás ale celou údržbou prevedie krok po kroku a veľkú časť úkonov zvládne sám, takže sa nie je čoho obávať. Napriek všetkým vymoženostiam potrebuje aj automatický kávovar pravidelnú údržbu.
- Denná údržba kávovaru: Raz denne spustite cyklus iba s horúcou vodou. To pomáha predchádzať upchatiu a udržuje celkový dobrý stav stroja. Tiež vyprázdnite a umyte odkvapkávaciu misku a kôš so zvyškami kávy.
- Hĺbkovejšie čistenie (1× týždenne): Tento úkon vie väčšina kávovarov vykonať sama. Stačí použiť na to určený čistič, spustiť príslušnú funkciu a postupovať podľa návodu či inštrukcií na displeji prístroja. Sparovaciu jednotku a jej filter vyberte, prepláchnite tečúcou vodou a nechajte uschnúť. O krúžok jednotky ľahko namažte vazelínou. Raz týždenne tiež umyte nádržku na vodu a prázdnu nádobu na kávu, ale utrite aj vonkajšie plochy kávovaru.
- Napeňovač mlieka/tryska: Ak váš prístroj túto trysku má, pred a po každom použití ju prefúknite. Raz za čas trysku rozoberte a voľné časti odmočte v čističi na kávovary.
- Mlynček na kávu: Ak má váš kávovar vstavaný mlynček, pravidelne ho kontrolujte a udržujte, aby ste zaistili stálu kvalitu mletia a zabránili usadzovaniu olejov. Odnímateľné časti je možné spravidla umyť teplou vodou a jemným prípravkom na riad. Rovnakým spôsobom sa treba starať aj o samostatný kávomlynček.
- Výmena vodného filtra (cca 1× za 2 mesiace): Vodný filter v prípojke na vodu alebo vo vodovodnom kohútiku meňte podľa pokynov výrobcu. To nielen zlepší chuť vašej kávy, ale aj ochráni váš prístroj pred vodným kameňom. Ak filter nemáte, používajte aspoň vodu z filtračnej kanvice.
- Odstraňovanie vodného kameňa (1× za 3-6 mesiacov): V závislosti od tvrdosti vody kávovar pravidelne odvápňujte roztokom kompatibilným s vašim strojom.
- Profesionálny servis (1× ročne): Svoj automatický kávovar nechávajte odborne skontrolovať, hĺbkovo prečistiť a prípadne opraviť. To môže pomôcť identifikovať prípadné problémy a udržať ho v čo najlepšej prevádzke.
Babské rady - sú citrónová šťava alebo ocot bezpečné?
Citrónová šťava, kyselina citrónová a ocot sú obľúbenými domácimi pomocníkmi. Treba však mať na pamäti niekoľko vecí. Aj keď môžu pomôcť odstrániť oleje z kávy a nahromadené minerály, nie sú všemocné. Navyše ide o kyslé zložky, ktoré, zvlášť v nezriedenom stave, môžu niektoré časti prístroja poškodiť. Preto je potrebné ich použitie vopred starostlivo zvážiť. Všeobecne sa tak odporúča používať radšej prípravky priamo určené na čistenie kávovarov.
- Citrón: Zmiešajte 1 diel citrónovej šťavy so 4 dielmi vody. Špongiou alebo mäkkou handričkou roztok naneste na kávovar, vyhnite sa však akýmkoľvek elektronickým súčiastkam. Po vyčistení stroj dôkladne opláchnite vodou a osušte.
- Kyselina citrónová: Na každý liter vody pridajte približne 3 čajové lyžičky kyseliny citrónovej. Roztok naneste na handričku a utrite s ním exteriér stroja. Tiež ho môžete naliať do nádržky na vodu, spustiť cyklus varenia kávy alebo program čistenia kávovaru a pokiaľ možno nechať chvíľu pôsobiť. Potom ešte raz stroj prepláchnite čistou vodou, aby ste odstránili zvyšky kyseliny citrónovej. Pred ďalším použitím kávovar nechajte vyschnúť.
- Ocot: Vo fľaši s rozprašovačom zmiešajte rovnaké diely octu a vody. Zmes nastriekajte na handričku alebo špongiu a naneste na exteriér stroja. Nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom zotrite čistou vlhkou handričkou a nechajte uschnúť.