Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Návod na výrobu záhradného grilu: Skúste tehly, disk z auta, popolnicu, sud aj bojler
Prelúskali ste sa nekonečnou ponukou grilov v obchodoch, a napriek tomu sa vám nepodarilo naraziť na jeden jediný, ktorý by vám padol do oka? Čo si takto postaviť gril vlastný – svojpomocne? Utvoriť si ho presne podľa svojich predstáv a potrieb (a samozrejme aj schopností). Nebude to síce projekt pre každého, ale domáci majstri sa takejto výzve určite postavia čelom. A začať môžete napríklad práve naším návodom na výrobu grilu z tehál, popolnice, sudu alebo disku z auta!
Plán na výrobu grilu
Začnime niekoľkými základnými radami.
- Predtým, než sa na čokoľvek vrhnete, tak si najskôr všetko poriadne premyslite. Majte pritom na pamäti nielen estetiku vášho vysnívaného grilu (aj tá je ale samozrejme dôležitá), ale hlavne jeho bezpečnosť a funkčnosť.
- Nepreceňte svoje schopnosti, ale ani svoje potreby. Pokiaľ už teraz viete, že si maximálne z času na čas opečiete dve klobásky, určite sa zaobídete bez dvojmetrového masívneho kamenného monštra s komínom.
- Pokiaľ nemáte s majstrovaním žiadne väčšie skúsenosti a myslíte si, že by na vás stavba grilu bola predsa len náročná, nezúfajte. Aj úplní začiatočníci napríklad dokážu postaviť oproti sebe pár tehál a položiť na ne kovovú mrežu. Aké komplikované si to urobíte, také to budete mať.
- A ak by sa vám ani tak nepodarilo dať dokopy niečo poriadne, vždy si môžete vybrať nejaký kúsok z nášho rebríčka najlepších grilov.
Ako postaviť záhradný gril z tehál
Nenechali ste sa odradiť a vaše odhodlanie siaha až po strop? Pripravili sme pre vás návod na stavbu jedného z mnohých možných grilov, a to grilu z tehál. Skôr než ako striktné inštrukcie ale berte náš návod hlavne ako jednu z mnohých inšpirácií. Je to koniec koncov váš gril a len vy viete, čo presne chcete a čo potrebujete.
Prípravy na stavbu grilu
- Pripravte si potrebné náčinie a počítajte s tým, že vám tento malý projekt zaberie približne dva dni. Potrebovať budete okrem iného hlavne grilovací rošt, tehly, maltovú a betónovú zmes a murárske náradie.
- Na záhrade si nájdite voľný priestor s rovnou plochou, ktorý sa nachádza v dostatočnej vzdialenosti od akýchkoľvek horľavých materiálov a od vášho domu. Myslite pritom aj na to, kam bude z grilu viať dym, aby potom neskončil priamo vo vašich oknách (alebo horšie – v oknách vašich susedov).
Výroba grilu
- Priestor očistite a vykopte v ňom dostatočne hlbokú jamu (nezamŕzajúca hĺbka sa pohybuje okolo 80 centimetrov). Vysypte ju štrkom (skúsenejší domáci majstri sa obrátia na armatúru), zalejte betónom, ktorý by mal trochu vyčnievať kvôli vlhkosti, a nechajte stuhnúť a uschnúť.
- A teraz už k samotnému grilu. Na jeho stavbu použite šamotové tehly, ktoré si poradia s vysokou žiarou. Na ich spojenie potom slúži šamotová malta. Zvonku môžete použiť aj klasické tehly a maltu, ale vnútro by malo byť vždy zo šamotového materiálu, a to či už z tehál, alebo z predpripravenej šamotovej výmurovky z obchodu.
- Tehly môžete ukladať priamo na betón, alebo môžete najskôr použiť žiaruvzdornú izoláciu.
- Veľkosť grilu sa bude odvíjať od toho, aký ste si preň pripravili rošt. Na umiestnenie roštu (respektíve roštov) myslite už pri murovaní. Najjednoduchší spôsob na uchytenie roštu vo vnútri grilu sú vystupujúce otočené tehly. Môžete ale samozrejme využiť aj oceľové tyče alebo kovové háky. Minimalistické grily si pritom vystačia s jednou pozíciou pre rošt, zatiaľ čo klasické grily by mali mať aspoň tri rôzne pozície v rôznych výškach.
- Tehly by ste mali klásť v tzv. „behúňovej väzba“, teda striedavo, tak aby sa prekrývali. Pri murovaní neustále kontrolujte vodorovnosť tehál pomocou vodováhy.
- Podoba grilu závisí len od vás, ale my by sme vám odporučili si vyhradiť priestor pod ohniskom na skladovanie dreva a iných potrieb. Vedľa grilu si potom môžete vymurovať aj priestor na odkladanie. A pokročilejší z vás sa nemusia uspokojiť len s otvoreným grilom - ohnisko môžete zakryť komínom.
Grilovanie z disku auta, odpadkového koša alebo suda - ako na to?
Gril z tehál je niečím, čo bude vyhovovať prevažnej väčšine z vás. Je niečím očividným, samozrejmým, skoro až ohraným. Stavíme sa, že sa preto medzi vami nájdu aj takí experimentátori, ktorí sa s tehlami neuspokoja a radšej vyskúšajú niečo originálnejšie.
Jednou takou možnosťou je napríklad gril z disku auta, teda gril z ráfika. Budete na to potrebovať len dva vyradené, očistené a natreté disky, ktoré k sebe privaríte a potom do boku vyrežete otvor na drevo. Všetko obrúste a nakoniec otestujte tak, že necháte svoj nový gril naplno rozpáliť. Na vrch potom už len stačí hodiť rošt a môžete začať grilovať. Stretnete sa však aj s návodmi na grily z bojleru, grily z pivného suda a dokonca aj grily zo starého odpadkového koša!
A keď už ste pripravení začať experimentovať s grilmi, môžete si dokonca vyrobiť aj vlastný rošt. Okrem iného sme sa stretli aj s roštmi vyrobenými z kovových vešiakov a nákupných vozíkov. Skvele fungujú aj rošty do rúry. Predstavivosti sa medze nekladú.
Ako ľahko vyrobiť gril z disku auta?
- Starý plechový disk alebo alu disk dôkladne vyčistite.
- Okolo horného okraja disku vyvŕtajte sériu rovnomerne rozmiestnených otvorov, do ktorých umiestnite pevnú kovovú sieť a pripevnite ju napríklad pomocou skrutiek. Tento krok môžete nahradiť mriežkou položenou na hornej strane disku.
- Vytvorte stojan pomocou tehál alebo škvárových blokov a gril položte na vrch. Tí šikovnejší môžu vyrobiť kovový stojan, ako môžete vidieť na obrázku.
- Do disku nasypte drevené uhlie alebo drevo a rozpáľte ho.
Ďalšou možnosťou je pripevniť dva disky na seba a v strede prednej časti vyrezať otvor, do ktorého sa bude vkladať žeravé uhlie, čo môžete vidieť na obrázku a je to popísané aj v texte vyššie. Takto si vytvoríte väčší a prepracovanejší gril na pohodlnejšie pravidelné používanie.
Ako na gril z odpadkového koša?
- Použite aspoň 70-litrový kovový odpadkový kôš (popolnicu alebo starý kontajner na odpad) - musí byť vyrobený z nehorľavého kovu. Mal by byť v dobrom stave, nie zhrdzavený alebo poškodený. Dôkladne ho umyte.
- Odstráňte veko a všetky ďalšie voľné diely. Pokiaľ používate väčší kontajner, veko na ňom ponechajte pre možnosť zatvárania mimo používania.
- V spodnej časti vyvŕtajte otvory pre ventiláciu.
- Dno nádoby vyložte šamotovými tehlami alebo lávovými kameňmi, aby ste vytvorili základňu pre oheň.
- Grilovací rošt umiestnite na hornú časť alebo ho vytvorte pomocou kovových tyčí, drôtov, starého roštu z rúry.
- Zapáľte oheň z dreveného uhlia alebo dreva a grilujte.
Pamätajte, že pri používaní je dôležité byť opatrní. Uistite sa, že je gril stabilný a nehrozí jeho prevrátenie, a nenechávajte ho počas prevádzky bez dozoru.
Ako vyrobiť gril zo suda (aj z piva) alebo z bojlera?
- Vezmite čistý kovový sud o veľkosti ideálne 200 litrov (pre väčší gril, na menší stačí aj pivný sud), ktorý nie je výrazne zhrdzavený alebo inak poškodený. Možno použiť aj starý bojler či ohrievač vody. Dôkladne ho umyte.
- Odstráňte všetky voľné časti, rukoväte atď.
- Naspodku vyvŕtajte otvory pre prívod vzduchu.
- Dno suda vyložte šamotovými tehlami alebo lávovými kameňmi.
- Navrch položte kúpený či vyrobený grilovací rošt, rozpáľte uhlie alebo drevo a hurá na gril.
Pokiaľ to s výrobou vlastného sudového grilu myslíte vážne, môžete ho rozrezať pozdĺžne alebo naprieč. Tým si vytvoríte buď sud na použitie naležato s možnosťou uzavretia, alebo dva menšie grily či ohnisko. Pre sud naležato (viď obrázok) sa vám bude hodiť aj stojan, ktorý možno vyrobiť napríklad z konštrukcie starej kempingovej stoličky alebo z kozy na rezanie dreva.