Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Návod a tipy, ako odvápniť kávovar: Prípravky, octom, kyselinou citrónovou aj sódou
Vodný kameň je strašiak, ktorého by ste sa mali pravidelne zbavovať. Ak sa vám v kávovare usadzuje, môže ho poškodiť, ale tiež môže ovplyvniť chuť vašej kávy. Ako však postupovať pri odstraňovaní vodného kameňa, čo môžete použiť a ako často by ste to mali robiť?
Prečo je dôležité kávovar odvápniť?
Vodný kameň dokáže v tom najhoršom prípade zničiť celý spotrebič. K tomuto tragickému scenáru našťastie nedochádza tak často. Vo väčšine prípadov sa podieľa na:
- Zvýšení spotreby energie. Usadzuje sa totiž na ohrievacej špirále a voda sa vďaka nemu ohrieva pomalšie.
- Upchatí potrubia zariadenia, ktoré ovplyvňuje prietok vody. To máva za následok slabú, horkú alebo nerovnomerne uvarenú kávu.
- Korózii a poškodení vnútorných častí kávovaru, čím sa skracuje jeho životnosť.
- Zhoršujúcej sa chuti kávy a ťažkostí pri získavaní plnej chuti zo zŕn.
- Vznik zdraviu škodlivých baktérií.
Tip: Usadzovanie vodného kameňa môžete obmedziť vložením filtra do kávovaru alebo použitím vody z filtračnej kanvice.
Ako často a čím vodný kameň odstraňovať?
Automatické kávovary vás na potrebu odvápnenia väčšinou už sami upozornia. V prípade pákových kávovarov a kapsulových kávovarov je dobré odstraňovať vodný kameň ideálne každé tri mesiace až šesť mesiacov. Samozrejme, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. A to:
- Frekvenciu používania.
- Tvrdosť vody, ktorú používate na prípravu kávy.
Ak sa váš kávovar počas dňa nezastaví a používate tvrdšiu, nefiltrovanú vodu, mali by ste proces odstraňovania vodného kameňa vykonávať najlepšie každý mesiac. Ak máte model s tlakovým čerpadlom a dekalcifikátorom, odvápňovanie nevykonávajte. Mohli by ste ho nenávratne poškodiť.
Čím odstraňovať vodný kameň?
Najčastejšie sa na odstraňovanie vodného kameňa z kávovaru používajú špeciálne chemické tekuté odvápňovače alebo tablety. Každá značka má zvyčajne na tento účel vlastný sortiment, preto si vyberajte výrobky od samotného výrobcu spotrebiča. Jedno balenie vydrží na niekoľko použití a pri čistení stačí postupovať podľa návodu.
Ak sa chcete vyhnúť používaniu chemických látok, môžete vyskúšať sódu bikarbónu, kyselinu citrónovú alebo ocot. Pravdepodobne ich už máte doma a s bežne zaneseným kávovarom si výborne poradia.
Kyselina citrónová
Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu kyseliny citrónovej s 1 litrom vody. Roztok nalejte do zásobníka na vodu v kávovare. Spustite cyklus prípravy kávy (bez pridania kávy) a tekutinu nechajte 20-30 minút pôsobiť vo vnútri spotrebiča. Potom naplňte zásobník čistou vodou a spustite niekoľko cyklov sparovania za sebou, aby ste vypláchli zvyšnú kyselinu citrónovú a uvoľnený vodný kameň.
V prípade potreby proces zopakujte, aby ste odstránili odolnejšie usadeniny.
Upozornenie: Nepoužívajte kyselinu citrónovú, ak má váš kávovar plastové alebo gumové súčasti.
Ocot
Do nádržky na vodu v kávovare nalejte 250 ml bieleho octu a 1 liter vody. Spustite cyklus prípravy kávy naprázdno a zmes nechajte cca 30 minút účinkovať. Následne spotrebič niekoľkokrát spustite iba s čistou vodou, aby ste vypláchli zvyšky octu a usadenín. Ak je to potrebné, proces opakujte.
Pozor: Rovnako ako u kyseliny citrónovej aj tu platí, že pokiaľ má prístroj nejaké plastové alebo gumové súčasti, ocot na jeho čistenie nepoužívajte. Môže ich z dlhodobého hľadiska poškodiť.
Jedlá sóda
Jedlá sóda je účinným prostriedkom na odstraňovanie vodného kameňa, pretože pomáha rozkladať minerálne usadeniny. Okrem toho je jej použitie bezpečné a nepoškodí váš stroj ako niektoré chemické čistiace prostriedky alebo kyseliny.
Rozpustite 1 polievkovú lyžicu jedlej sódy v 1 litri vody a zmes nalejte do zásobníka kávovaru. Spustite proces varenia bez kávy a nechajte pôsobiť pol hodiny. Potom kávovar prepláchnite niekoľkými ďalšími cyklami čistou vodou.
V prípade potreby postup zopakujte.
Postup
- Zmiešajte prípravok na odstraňovanie vodného kameňa v nádobe s vodou v pomere odporúčanom výrobcom na obale. Ak používate ekologické výrobky (ocot, jedlú sódu, kyselinu citrónovú), postupujte podľa vyššie uvedeného návodu.
- Zapnite kávovar a nechajte polovicu pripravenej tekutiny pretiecť jeho útrobami.
- Približne na 30 minút ho stopnite. Medzitým bude prostriedok vo vnútri pôsobiť.
- Potom kávovar opäť zapnite a nechajte pretiecť zvyšok tekutiny.
- Nakoniec prístroj niekoľkokrát prepláchnite cez cyklus varenia kávy iba čistou vodou.