Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Aké svetlo do detskej izby
Radi by ste svojim deťom vybavili izbičku kvalitným a bezpečným nábytkom, hravými dekoráciami a príjemnými skrýšami? Nezabudnite vo všetkom tom plánovaní na osvetlenie priestoru, a tým nemyslíme len jedno centrálne. Aby si milé deti nekazili počas hrania alebo písania domácich úloh oči, bude potrebných viac svetelných zdrojov. A na tie si ďalej v článku posvietime.
Nástenné, stojacie, nočné svetlo? Izbu si najskôr rozdeľte
Pri akomkoľvek zariaďovaní izbičky je dobré, pokiaľ si celý priestor rozdelíte do niekoľkých zón. Viac sa o takomto rozdelení dozviete v článku detská izba podľa feng-šuej. Stručne povedané - rozplánujte si, kde bude kútik na hranie, kde miesto na spinkanie a kde miesto na učenie. V podstate nezáleží, aké staré vaše dieťa je. Batoľatá pochopiteľne nevyužijú lampičku na čítanie, ale je dobré s ňou už do budúcnosti počítať a podľa toho napríklad rozvrhnúť aj zásuvky.
K stropu hľaď!
Ako prvé začnite výberom stropného svietidla. To by malo rovnomerne osvietiť celú izbu, preto vyberajte rozptýlené svetlo s tienidlom. Pri výbere sa pozastavte aj nad veľkosťou miestnosti, výškou stropov a farbou stien. Veľkej izbičke neuškodia pokojne aj dva stropné lustre. Naopak v menších izbách s nižšími stropmi sa vám bude skôr hodiť prisadené stropné svietidlo.
Dajte prednosť úsporným LED žiarovkám neutrálne bielej farby s intenzitou zhruba 400 lm. Čím studenejší odtieň svetla vyberiete, tým viac zvýraznia studené odtiene izby a naopak. Do tmavších izbičiek pokojne vyberajte o niečo intenzívnejšie svietidlo. Pri výbere sa tak môžete riadiť jednoduchou poučkou - čím viac kelvinov, tým je svetlo chladnejšie. Do detských priestorov sa tak väčšinou kupujú zdroje okolo 3 – 4 000 kelvinov.
Najskôr úlohy, potom zábava
Malí školáčikovia aj väčší študenti budú potrebovať dostatočne osvietený pracovný stôl. Tu určite nespoliehajte na výkonné centrálne osvetlenie a dieťaťu na prácu kúpte stolnú lampičku. Veľký výber všemožných detských lámp môžete zúžiť o nasledujúce parametre:
- lampy s kĺbovým ramenom: dieťa jednoducho zmení sklon aj smer svietenia
- dostatočná výška: osvetľuje stôl aspoň z 35 cm výšky
- zdroj bieleho svetla (4500 kelvinov) s intenzitou 500 lm: podporí výkonnosť a detské sústredenie
- lampa zakrytá nepriehľadným tienidlom: nenamáha detský zrak
K nákupu lampičky prizvite aj jej budúceho majiteľa. Aj tí najmenší školáci vás môžu prekvapiť svojim jasným názorom na vec. Až budete lampu umiestňovať na stôl, zohľadnite aj to, akou rukou dieťa píše. Ľavákom šupnite lampičku na pravú stranu, aby si pri písaní netienili. Zároveň dohliadajte na to, aby malý pracant nesedel pri stole s rozsvietenou lampičkou a zvyšnou tmavou izbou. Tento svetelný kontrakt veľmi škodí zraku.
Príjemná atmoška na zaspávanie a relax
Na to, aby sa dieťa v kľude a pohodlí naladilo do postieľky, bude potrebovať útulné tlmené svetlo. Aj keď by v spánkovom kútiku malo byť len minimum rozptyľovačov, ako sú hračky, obrázky, vzorované tapety, jedna vec by tu chýbať nemala. Nočný stolík s lampičkou na čítanie, či už pre dieťa alebo pre vás.
Najskôr sa pozrieme na tlmené odpočinkové svetlo. Na týchto miestach skvele fungujú nepriame LED pásy, žiarovky a nástenné lampičky s detskými motívmi. Tu vždy siahnite po teplejších svetelných zdrojoch okolo 2700 kelvinov.
Až budete dieťaťu čítať rozprávky na dobrú noc, takéto svetielka vám ale určite nevystačia. K tomu by vám mala byť po ruke lampička. Nemusí byť zďaleka taká silná ako pri písacom stole, ale stále dostatočne výkonná na to, aby ste si vy alebo dieťa pri čítaní nekazili oči. Samozrejmosťou by malo byť nepriesvitné tienidlo a teplejšie tóny do približne 3000 kelvinov.
Nočné svetlo zaženie všetky chmúry
Máte doma malé bábätko alebo predškoláka, ktorý sa bojí zaspávať za tmy? Najlepším riešením bude upokojujúci projektor na stenu alebo drobné nočné svetlo do zásuvky. To najlepšie umiestnite do protiľahlého rohu miestnosti. Nočné svetielka zoženiete aj v prenositeľnej forme alebo so senzormi na pohyb. Záleží preto, na aký účel vám majú presne slúžiť. Projektory ocenia hlavne tí najmenší. Počas zaspávania totiž budú môcť pozorovať fascinujúce svetielka na strope.
Checklist: na čo si dať pozor?
Možno vás zaujíma, či môžete v prípade výberu osvetlenia do detskej izby šliapnuť vedľa. Ak už máte ako tak jasno, čo a kam zaobstaráte, prejdite si krátky zoznam vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Tu už do hry veľmi vstupuje vek dieťaťa.
- Pokiaľ predpripravujete izbu pre školáka, ale zatiaľ máte batoľa, nezabudnite zaslepiť voľné zásuvky.
- Nočné svetielka, ktoré budete používať počas prebaľovania by nemali byť umiestnené priamo za hlavou bábätka.
- Svetielka pri prebaľovacom pulte umiestnite najlepšie z boku. Vyhnite sa svetelným zdrojom, ktoré vyžarujú modrú alebo zelenú spektrálnu zložku.
- Sklenené kryty svietidiel radšej vymeňte za nesmrteľné plastové.
- Stropné svetlo by nemalo vyčnievať do priestoru. Visiace lustre vyberajte k stropom vysokým aspoň 3 metre.
- Stojacie lampy vyberajte až pre staršie deti, ktoré ich pri hre nezvrhnú.
- V mieste, kde sa dieťa najčastejšie hrá, odporúčame pevne ukotvené napríklad nástenné svetlá. Nestabilné lampičky by sa mohli počas vyvádzania a bláznenia ľahko prevrhnúť.
Zaistite dieťaťu v izbe a vo výsledku v celom byte také osvetlenie, ktoré nebude narušovať jeho biologický (cirkadiánny) rytmus. Najzdravšie pre ľudský organizmus je prirodzené denné svetlo. Pre zdravie vašej rodiny najlepšie urobíte, ak budete počas dňa svietiť prevažne bielym svetlom a na večer postupne otepľovať. K tomu vám budú dobrým pomocníkom stmievateľné svetlá.