Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Vstupujete na stránky pre osoby staršie ako 18 rokov.
Kliknutím na tlačidlo „Vstúpiť“ prehlasujem, že som starší ako 18 rokov a nepripustím, aby k tu uvedeným dátam pristupoval ktokoľvek nespôsobilý či neplnoletý.
Čo je to advent a na kedy tento rok vychádza prvá adventná nedeľa?
Rok sa s rokom zišiel a na dvere nám opäť nedočkavo klope advent. Viete ale, čo toto slovo znamená? Poďte sa s nami pomaly naladiť na predvianočnú atmosféru a zistite, kedy zapálenou sviečkou na venci privítame prvú adventnú nedeľu. Tento deň nesie aj svoj špeciálny názov, rovnako ako tri ostatné nedele. Prezradíme vám ich spolu s ďalšími tradíciami a zvykmi.
Aký má advent význam?
Advent je obdobím štyroch nedieľ pred Štedrým dňom. V skutočnosti sa začína 1. decembra, keď deti vytrhnú z kalendára prvú dobrotu. Je to zároveň začiatok liturgického roka, keď kresťania očakávajú príchod Spasiteľa. Nie nadarmo pojem „advent“ pochádza z latinského slova „adventus“, čo znamená príchod.
Prvé zmienky o adventných bohoslužbách siahajú do 5. storočia v talianskom meste Ravenna a 6. storočia v Ríme. Počet nedieľ sa často líšil – oslavovali sa 4 až 6 týždňov. V súčasnej dobe oslavujeme 4 týždne.
Začiatok adventu a názvy nedieľ
Prvá adventná nedeľa pripadá každý rok na niektorý deň medzi 27. novembrom a 3. decembrom. Tá tohtoročná sa začína hneď v prvý deň mesiaca - 1. decembra 2024 a k štedrovečernému stolu zasadneme v utorok 24. decembra. Vedeli ste, že každá nedeľa sa môže pochváliť svojim ľudovým menom? Prvou je železná, po nej nasleduje bronzová, tretia je strieborná a posledná sa volá zlatá.
Slávenie adventných nedieľ je historicky spojené so zapaľovaním sviečok na adventnom venci. Tento rok si zapáľte sviečky v nasledujúce dni:
- Prvá adventná nedeľa (železná): 1. december 2024
- Druhá adventná nedeľa (bronzová): 8. december 2024
- Tretia adventná nedeľa (strieborná): 15. december 2024
- Štvrtá adventná nedeľa (zlatá): 22. december 2024
Súčasťou čakania na príchod Ježiška môže byť aj výroba adventného venca. Viete, aký je jeho symbolický význam a aké farby sviečok naň vybrať?
Príprava na Vianoce podľa adventných týždňov
Vianoce sa rýchlo blížia a 1. decembra zapálite prvú sviečku! Využite rozdelenie adventného obdobia pragmaticky, aby ste všetko zvládli pripraviť včas. Čo by ste mali robiť v prvom, druhom, treťom a štvrtom týždni adventu?
1. adventný týždeň: Bude to jazda!
- Kalendár: Kúpte, alebo vyrobte deťom adventný kalendár, nech môžu odpočítavať dni do Vianoc.
- List: Napíšte spolu s deťmi list Ježiškovi, aby ste zistili ich najtajnejšie želania.
- Balíček dobrôt: Pripravte deťom nádielku na sv. Mikuláša.
- Kostým: Deti budú pravdepodobne potrebovať vianočný kostým do škôlky alebo školy. V predstihu im ho kúpte, alebo vyrobte.
- Vianočné koláčiky: Spíšte si zoznam druhov, ktoré máte v pláne tento rok upiecť. Sledujte zľavy na potrebné ingrediencie a nakúpte si ich do zásoby. Pokiaľ tento rok nepečiete, čo najskôr si vianočné koláčiky objednajte. Začnite piecť medovníčky!
- Darčeky: Ak ešte žiadne nemáte, je na čase ich začať kupovať, nech to potom nezháňate na poslednú chvíľu.
- Dekorácia: Prejdite zásobu vianočných dekorácií a skontrolujte funkčnosť svetielok.
- Upratovanie: Naplánujte si vianočné upratovanie a delegujte úlohy ostatným členom rodiny.
- Dostatok miesta: Vyupratujte špajzu a uvoľnite miesto pre zásoby potravín sviatočného jedla.
2. adventný týždeň: Vianočné upratovanie vo veľkom štýle
- Upratovanie: Umyte okná a ozdobte ich vianočnými samolepkami či svetielkami. Utrite prach, povysávajte, utrite aj zabudnuté miesta a upracte do skrine všetky nepotrebné veci.
- Vianočné koláčiky: Upečte suché pečivo, ktoré potrebuje čas na rozležanie chutí či zvláčnenie džemom.
- Darčeky: Nakúpte vianočný papier, menovky, lepiacu pásku, papierové taštičky a ozdoby na darčeky. Môžete si ich pripraviť do väčšej krabice alebo papierovej tašky, aby ste mali pri balení darčekov všetko nevyhnutné po ruke.
- Atmosféra: Nalaďte sa na Vianoce romantickým filmom alebo návštevou adventných trhov.
- Stromček: Premyslite, aký vianočný stromček zaobstaráte a kam ho umiestnite.
- Prianie: Vybavte sa poštovými známkami, overte adresy svojich blízkych a pošlite im papierové prianie na Vianoce.
Ako vyčistit umývačku riadu? Ako vyčistiť koberec? Ako vyčistiť práčku?
3. adventný týždeň: Balíme darčeky!
- Darčeky: Máte zrejme poslednú možnosť objednať vianočné darčeky. Vyberajte tie z kamenných obchodov alebo e-shopov garantujúcich dodanie tovaru do Vianoc. Strážte si skladovú dostupnosť aj podozrivé jednanie predajcu. Tie, ktoré už máte, zabaľte.
- Vianočné koláčiky: Pustite sa do výroby nepečených koláčikov a krémov na plnenie. Je ideálny čas na prípravu osích hniezd (včelích úlikov), kokosových a rumových guliek, marcipániek atď.
- Stromček: Ak nemáte umelý, kúpte živý vianočný stromček.
- Upratovanie: Dokončite upratovanie všetkého, čo sa dá. Nech doma nebeháte na Štedrý deň s prachovkou.
- Nákup: Naplánujte sviatočné menu a pripravte si nákupný zoznam.
- Atmosféra: Dohodnite si stretnutie s priateľmi. Čím bližšie sú Vianoce, tým ťažšie si nájdete čas na stretnutie.
- Lekárnička: Choroby chodia aj počas sviatkov, kedy sú lekárne zatvorené. Skontrolujte, že vám nechýba sprej do nosa, lieky na zníženie teploty, pastilky na bolesť v krku ani čierne uhlie. Pre deti sa hodia čapíky, lieky alebo sirup na zníženie horúčky, odsávačka hlienov, morská voda v spreji, dezinfekcia, náplasti atď.
Ako zabaliť darčeky? Vianoce v pokoji? Nakupujte na Heureke!
4. adventný týždeň: Zaslúžená odmena
- Nákup: Vyrazte na posledný veľký nákup potravín. Kúpte vianočného kapra, inú rybu či čerstvé mäso na rezne.
- Darčeky: Dobaľte posledné darčeky a skontrolujte, že máte všetky.
- Prípravy: Urobte v predstihu zemiakový šalát, aby sa chute dostatočne spojili. Premyslite si svoj outfit k štedrovečernej hostine. Ozdobte vianočný stromček.
- Relax: Vplávajte do kúpeľne a doprajte si relaxačný kúpeľ. Vydajte sa na osviežujúcu prechádzku prírodou a nakŕmte vtáčiky.
Sprievodca svetom dámskej kozmetiky Recepty na najlepšie vianočné pečivo
Naše adventné zvyky a tradície
Dnešný spôsob prežívania adventu sa líši od toho, ako sa slávil v minulosti. Zatiaľ čo dnes je advent často obdobím zhonu a stresu, v minulosti ho ľudia prežívali viac duchovne. Vyhýbali sa tancu, zábave a spevu a venovali sa najmä rozjímaniu. Na druhej strane sa s týmto obdobím spájali rôzne ľudové zvyky a tradície, ktoré pretrvávajú dodnes.
Adventný pôst
Počas adventu platil zákaz konzumácie mäsa, alkoholu a živočíšneho tuku. Skromný jedálniček tvorili strukoviny, kyslá kapusta, pšeno alebo krúpová kaša dosladená lyžičkou medu s orieškami.
Sv. Barbora
Sviatok svätej Barbory sa oslavuje 4. decembra a je spojený s tradíciou trhania ovocných vetvičiek dievčatami. Ak dievčaťu do Štedrého dňa rozkvitne vetvička, vydá sa. Rozkvitnutá vetvička prináša okrem iného aj šťastie do domu.
Sv. Mikuláš
Je patrónom milosrdnej lásky a ochrancom kresťanskej viery. Narodil sa na území dnešného Turecka a preslávil sa svojou ochotou pomáhať iným ľuďom tým, že im rozdával svoj majetok. Postava svätého Mikuláša dodnes každoročne 5. decembra navštevuje mestá a dediny a v spoločnosti anjela a čerta rozdáva deťom sladkosti. Neposlušné deti dostávajú zemiaky a uhlie.
Sv. Lucia
13. decembra je sviatok svätej Lucie, patrónky krajčírok. Tradovalo sa, že v tento deň navštevovali dom od domu Lucky - dievčatá v bielych šatách s tvárou pomúčenou od múky alebo v bielych maskách s dlhým klepotajúcim zobákom. Kontrolovali gazdiné, či pradú (v tento deň platil medzi ľuďmi zákaz pradenia) alebo či nepárajú perie. Ak takúto gazdinú pristihli, perie rozfúkali a napradenú niť rozmotali. Zároveň povzbudzovali deti, aby sa modlili, a za modlitby ich obdarúvali pochúťkami z košíčka.
Vianočné medovníčky
Zvyčajne sa pečú ako prvé, pretože potrebujú dostatok času na zmäknutie. Pôvodne boli výsadou vyšších vrstiev - na vianočnom stole chudobných ľudí bolo namiesto nich sušené ovocie. Popraskané medovníčky mohli znamenať nešťastie v rodine. Aby bola zabezpečená bohatá úroda, gazdinky si na odstránenie cesta z rúk utierali ruky o kmeň ovocného stromu. Z perníkov možno vyrobiť ozdoby na stromček, perníkovú chalúpku alebo postaviť betlehem.
Betlehem
Pôvodne bol dominantným prvkom vianočnej výzdoby v domácnostiach a vianočné darčeky sa umiestňovali vedľa neho. Zostavuje sa na konci adventu a postupne sa do neho pridávajú jednotlivé postavičky - Ježiško a Traja králi. Odkladá sa na Hromnice (2. február). Slovenský betlehem tvoria aj svetské postavy - remeselníci a muzikanti. Aj kulisa Jeruzalema je často nahradená malebným dedinským prostredím.
Bozk pod imelom
Imelo je symbolom rodinného šťastia a požehnania. Podľa keltskej tradície láska dvojice, ktorá sa pobozká pod imelom, pretrvá až do ďalších Vianoc.
Vianočný stromček
Podľa pôvodných nemeckých tradícií sa stromčeky zdobili v prírode a neskôr si ľudia nosili stromčeky domov ako ochranu pred mŕtvymi dušami. Starí Slovania vešali stromčeky dolu hlavou a zdobili ich najmä jablkami a červenými stužkami. Mŕtve duše sa tak pred vstupom do domu mali nasýtiť sladkosťami zo stromčeka, vďaka čomu nikomu v dome neublížili a zároveň sa ušetrilo miesto vo zvyčajne malej izbe.
Vianočka
Svojím tvarom pripomína Ježiška zavinutého do perinky. Tradične sa pletie z 9 prameňov - 4 spodné pramene symbolizujú živly (oheň, vodu, vzduch, zem), 3 pramene v strede predstavujú rozum, cit a vôľu, zatiaľ čo 2 horné pramene sú predstaviteľmi lásky a poznania. Na štedrovečernom stole nesmela chýbať, pričom kúsok sa dal zvieratkám (aby ich chránila pred zlými silami), niekoľko omrviniek sa hodilo do studničky (aby nevyschla) a zvyšky sa nechali pre duše zosnulých, ktoré podľa povery navštívili svojich blízkych na Štedrý deň.
Recept na najlepšiu domácu vianočku a tipy na jej zapletanie